Jump to content

Photo

Najbesmisleniji nazivi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#16 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 01 April 2006 - 19:31

QUOTE(DJ_Vasa @ 1 Apr 2006, 20:25)
Probaću da odgovorim za Jat. Poslednja nesreća bez ljudskih žrtava desila se 23.11.1974. Tada je avion "zaorao" neku njivu, nešto manje od 3km od praga piste. Prethodne godine, tačnije 11.9.1973. srušio se avion na letu Skopje-Podgorica, a poginuli su svi putnici i članovi posade. Za poslednji udes krivicu snose kontrola leta u Podgorici i još neke tehničke službe.

Koliko mi je poznato, rešili su da ostave Jat u nazivu zbog tradicije, ali i tehničkih razloga, jer ne moraju da obnavljaju dozvole za letove, pošto je u pitanju ista kompanija sa malo izmenjenim nazivima. Ako ima nekoga ko se bolje razume u vazduhoplovne propise, molim ga da ovo bolje objasni.

Inače, Jat nije jedini koji čuva staro ime. Kao primer za to možemo uzeti češkog avioprevoznika ČSA ili ruski Aeroflot, koji su održali imena bez obzira na promenu države. Čuo sam da su i ljudi iz uprave Jata odbili da u novi naziv stave "Serbian", jer smatraju da bi to imalo negativnog odjeka u svetu. Ne ulazeći o razloge za ovo ime ili protiv njega, mislim da su bili u pravu kad su hteli da održe tradiciju - Jat se i dalje ponaša kao samoupravljačko preduzeće iz sedamdesetih ili osamdesetih godina prošlog veka, avioni su ionako iz tog perioda (najzastupljeniji avioni tipa B737 su iz druge polovine osamdesetih), a prodaja karata preko interneta ili inflight entertainment su za njih i dalje mislena imenica.

To sam ja pokusao da objasnim... Hvala... A za onu informaciju sam samo hteo da slikovito prikazem razlog ne menjanjna imena... wink.gif

#17 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 01 April 2006 - 20:12

QUOTE(Lavirint Li @ 31 Mar 2006, 23:55)
JAT - Jugoslovenski aerotranstport  se zove kompanije koja pripada državi Srbiji, a Jugoslavije nema već 3 godine. yucky.gif

PGP - Produkcija gramofosnkih ploča. Ova izdavačka kuća, kao i sve izdavačke kuće, koje funksionišu u 21. veku proizvode samo diskove (i kasete su demode).
Diskove (odnosno CD-ove) ponekad i možemo nazvati pločama, ali nikako GRAMOFONSKIM. PGP stalno menja direktore i nijednom nije palo na pemet da promeni naziv.  blink.gif  ohmy.gif

SAT TV - Tako se zove kanal iz Požarevca, čija je vlasnica Dragana Mirković.
To je skraćenica od Satelitska televizija jer se kanal gleda putem satelita (?!)  blink.gif

ASTANA - Tako ze zove prestonica Kazahstana. Na kazaškom jeziku reč ,,Astana'' znači prestonica.
Kada je Kazahstan odlučio da mu Alma Ata ne bude više glavni grad jer je previše blizu kineske granice, a Kazahstanu je potreban glavni grad, koji je u centru zemlje, odlučili su da izgrade nov grad u centru zemlje, kome je doživotni predsednik Nazarbajev trebao da da neko ime.
  On je grad nazvao jednostavno - PRESTONICA.
  U pitanju je čovek koji svoju ženu zove: - ŽENA, a svog psa - PAS.

ANWB je skracenica za holandski auto-moto savez a skracenica je od "Opsteg holandskog biciklistickog saveza".

#18 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 01 April 2006 - 20:20

QUOTE(kingmaker @ 1 Apr 2006, 18:47)
pa ima onih kafana 'kod ratka' ili 'radovan', bilo na vestima.

eto. i vidis sad kako, iz te perspektive, "viki market" lepo zvuci?

ili npr.
за џирло народ - џирло производи.

+ stomak eliminator smile.gif

#19 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 01 April 2006 - 20:31

QUOTE(DJ_Vasa @ 1 Apr 2006, 20:25)
Ne ulazeći o razloge za ovo ime ili protiv njega, mislim da su bili u pravu kad su hteli da održe tradiciju - Jat se i dalje ponaša kao samoupravljačko preduzeće iz sedamdesetih ili osamdesetih godina prošlog veka, avioni su ionako iz tog perioda (najzastupljeniji avioni tipa B737 su iz druge polovine osamdesetih), a prodaja karata preko interneta ili inflight entertainment su za njih i dalje mislena imenica.

vracam se u domovinu. cekam na aerodromu jatov avion... i cekam... i cekam.... i pojavi se lik i kaze nam da dodjemo sutra. kako sutra? lepo, kvar. a let evt drugom kompanijom? ako se snadjete- moze, hvala i dovidjenja.

ili moram da im pretim preko telefona da bi priznali da imaju karte na snizenju....

furious.gif

#20 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 01 April 2006 - 21:26

Moji su favoriti imena odgojno obrazovnih ustanova u bivsoj drzavii. Recimo osnovna škola Palog borca, Mosorskog partizana, vrtić u čast Žrtava fašizma i ostalo primjereno uzrastu...

#21 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 01 April 2006 - 21:40

Ha!Kad smo kod naziva skola,moja se zvala Ivan Goran Kovacic,sto,je li,nije strasno samo po sebi,ali mi je uvijek bilo ogavno da o danu skole slusam Jamu:
i krvnik rece
zgnjeci svoje oci

Nekako nije stimulativno.Mada mozda nekima i jeste.

Glede JAT-a:
Naziv firme (ili brenda) je jedan od elemenata tzv. nevidljive aktive-doprinosi poznatosti,prepoznatljivosti time i stabilnosti ili povecanju ucesca na trzistu,i moze teziti i preko 50% ukupne vrijednosti firme.Ne vidim da za JAT moze biti lose da zadrzi naziv-naprotiv-bez obzira sto nije narocito jak njegova poznatost kod agenata ako ne i kod putnika predstavlja implicitnu ustedu u odnosu na preimenovanje.

Edited by morgana, 01 April 2006 - 21:42.

#22 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 April 2006 - 22:35

QUOTE(mile curcic @ 1 Apr 2006, 21:12)
ANWB je skracenica za holandski auto-moto savez a skracenica je od "Opsteg holandskog biciklistickog saveza".

Kad smo već kod Holanđana, šta tačno znači KLM?

#23 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 01 April 2006 - 23:43

QUOTE(DJ_Vasa @ 1 Apr 2006, 23:35)
Kad smo već kod Holanđana, šta tačno znači KLM?

Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ili n Royal Aviation Company

Prva dva sam znao, ali ne i tacan pravopois i oblik, inace dodatno pomogla Wikipedia wink.gif

#24 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 01 April 2006 - 23:56

Bio kafic (u kiosku, devedesete, sta ces) kod Vuka, po imenu "Kod zirafu, vanevropsku zverku". A promena imena, inace, jeste zajebana stvar. Kad sam menjao dokumenta zbog promene naziva ulice, nije mi bilo svejedno. A zamisli sta sve treba da menjaju JAT i PGP... Koliko znam, BASF (Badische Anilin-und-Soda-Fabrik) menja ime vec godinama i nikako da ga promeni.

QUOTE(Esdy_11192 @ 1 Apr 2006, 15:17)
BTW, kad se JATu srusio zadnji avion ???

A kad je JAT-u leteo zadnji avion?

QUOTE(Miralem @ 1 Apr 2006, 14:47)
i molio bih te da ne potkopavas moje postove tamo nekim cinjenicama dry.gif

Jedan od najboljih ikada...

#25 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 02 April 2006 - 00:17

QUOTE(morgana @ 1 Apr 2006, 22:40)
Ha!Kad smo kod naziva skola,moja se zvala Ivan Goran Kovacic,

Mi (Vracharci) smo za vas uvek govorili da ste iz Industrije Govedjih Kobasica.

#26 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 02 April 2006 - 00:20

QUOTE(zzzzz @ 2 Apr 2006, 00:56)
A kad je JAT-u leteo zadnji avion?

Cinjenica je da je JAT ima odlican ugled u svetu i VEOMA sigurne avione, narvno, uzevsi u obzir njihove godine... wink.gif

edit: nesporazum, nadam se, resen sa "zzzzz" om... smile.gif

Skinuo ironicni deo....

Edited by Esdy_11192, 02 April 2006 - 03:21.

#27 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 02 April 2006 - 00:33

QUOTE(Miralem @ 1 Apr 2006, 13:01)
sto se jata tice, ne mislim da bi uskoro trebali da menjaju ime. ne moze to kako vetar dune- prvo jat, pa krnji jat, scgat, sat, sbezkosovaat.... gde to vodi? blink.gif

Gršiš sinko, JAT ni tokom protekle decenije nije bio zajednička firma, već firma samo SRBIJE.
Crnogorci su imali MONTENEGRO AIRLINES.

Dakle, po definiciji je samo republicko preduzece i nikad ne bi mogao da bude SCGAT.

Ukoliko se ne nazove SERBIAN, to bi bilo isto kao kad bi nekome vi omogućili da se reklamira u svetu besplatno, a on to ne iskoristi.
U ovom slučaju ime SRBIJA, ime država ima mogućnost i zakonsko pravo da se reklamira u svetu, na svim aerodromima, a to nije iskorišćeno.

Mislim da je u pitanju čak i kršenje ustava.

#28 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 April 2006 - 00:43

QUOTE(Esdy_11192 @ 2 Apr 2006, 00:43)
Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ili n Royal Aviation Company

Prva dva sam znao, ali ne i tacan pravopois i oblik, inace dodatno pomogla Wikipedia wink.gif

Hvala na odgovoru. Priznajem da sam bio lenj da tražim odgovor na internetu, ali sada prenosim imena nekih brandova koji su poreklom skraćenice:
Agfa Aktien Gesellschaft für Analinfabrikation - "Stock company for aniline fabrication"
ARD Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland - Working Group of the Public Broadcasting Organizations of the Federal Republic of Germany, a radio and TV network
Aspirin Acetylsalicylsäure + spir from spirea (Wiesenspierstaude/) + in (suffix = "found in") - "Aspirin" is a trademarked brand in Germany; developed by Bayer AG in 1897
IKEA Ingvar Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd - Swedish firm named for its founder plus the farm and town where he grew up
LTU Lufttransport-Unternehmen - "Air transport concern" - a German airline
MAN Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg
Milka Milch + Kakao
VW Volkswagen - The "people's car"

Kao još jedan kuriozitet mi na pamet pada Volvo, koji je, kako sam čuo dobio naziv po latinskom glagolu koji znači "okrećem" u prvom licu jednine prezenta.

Edited by DJ_Vasa, 02 April 2006 - 00:44.

#29 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 02 April 2006 - 00:52

Mislim jedan od najbesmislenijih naziva ima jedna američka firma koja proizvodi sendviče.
Ovi sendviči doduše uopšte ne zvuče glupo na svim ostalim jezicima, ali na srpskom...

#30 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 April 2006 - 00:54

QUOTE(Lavirint Li @ 2 Apr 2006, 01:33)
Ukoliko se ne nazove SERBIAN, to bi bilo isto kao kad bi nekome vi omogućili da se reklamira u svetu besplatno, a on to ne iskoristi.
U ovom slučaju ime SRBIJA, ime država ima mogućnost i zakonsko pravo da se reklamira u svetu, na svim aerodromima, a to nije iskorišćeno.

Mislim da je u pitanju čak i kršenje ustava.

Ne znam zašto bi bilo kršenje Ustava, a ne verujem da bi Jat Airwaysu promena imena mnogo značila ukoliko ne unese promene u svoje poslovanje. Osim toga, Jat nije jedina nacionalna kompanija koja u svom nazivu ne nosi ime matične zemlje. Primera za ovo ima mnogo: pomenuti Aeroflot, ČSA i KLM, zatim Lufthansa, (propala) Sabena, Adria Airways, Malev (doduše, ime jeste sadržano u skraćenici, ali ime države u njemu mogu shvatiti samo Mađari i još nekoliko naroda koji ovu zemlju nazivaju imenom koje potiče od originalnog Magyaroszag), nedavno obnovljena avganistanka Ariana, španska Iberia, grčki Olympic i mnogi drugi.

Kakvo god mišljenje mi imali o Jatu, on ostaje takav kakav jeste - kompanija sa relativno lošom uslugom, odličnim safety recordom i neizvesnom budućnošću.