Jump to content

Photo

Najbesmisleniji nazivi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#1 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 31 March 2006 - 22:55

JAT - Jugoslovenski aerotranstport se zove kompanije koja pripada državi Srbiji, a Jugoslavije nema već 3 godine. yucky.gif

PGP - Produkcija gramofosnkih ploča. Ova izdavačka kuća, kao i sve izdavačke kuće, koje funksionišu u 21. veku proizvode samo diskove (i kasete su demode).
Diskove (odnosno CD-ove) ponekad i možemo nazvati pločama, ali nikako GRAMOFONSKIM. PGP stalno menja direktore i nijednom nije palo na pemet da promeni naziv. blink.gif ohmy.gif

SAT TV - Tako se zove kanal iz Požarevca, čija je vlasnica Dragana Mirković.
To je skraćenica od Satelitska televizija jer se kanal gleda putem satelita (?!) blink.gif

ASTANA - Tako ze zove prestonica Kazahstana. Na kazaškom jeziku reč ,,Astana'' znači prestonica.
Kada je Kazahstan odlučio da mu Alma Ata ne bude više glavni grad jer je previše blizu kineske granice, a Kazahstanu je potreban glavni grad, koji je u centru zemlje, odlučili su da izgrade nov grad u centru zemlje, kome je doživotni predsednik Nazarbajev trebao da da neko ime.
On je grad nazvao jednostavno - PRESTONICA.
U pitanju je čovek koji svoju ženu zove: - ŽENA, a svog psa - PAS.

#2 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 31 March 2006 - 23:41

QUOTE(Lavirint Li @ 31 Mar 2006, 23:55)
  On je grad nazvao jednostavno - PRESTONICA.
  U pitanju je čovek koji svoju ženu zove: - ŽENA, a svog psa - PAS.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

#3 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 31 March 2006 - 23:48

QUOTE(Lavirint Li @ 31 Mar 2006, 22:55)
JAT - Jugoslovenski aerotranstport  se zove kompanije koja pripada državi Srbiji, a Jugoslavije nema već 3 godine. yucky.gif

nije jugoslovenski aerotransport, nego jat airways

a odvratni yucky.gif su mi nazivi tipa
radica-šped, živadinović-komerc i slicni

#4 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 01 April 2006 - 01:06

QUOTE(Lavirint Li @ 31 Mar 2006, 23:55)
JAT - Jugoslovenski aerotranstport  se zove kompanije koja pripada državi Srbiji, a Jugoslavije nema već 3 godine. yucky.gif

Pitao sam odavno burazera [Sad apsolvent na saobracajnom faksu, avio smer].. Zasto je to tako ? Sustina je sto JAT i to ime imaju reputaciju i [cini mi se] neki rejting sto se ticee sigurnosti.... Kada bi promenili ime [i jos par stvari] sve bi islo izpocetka... Moguce da je jos nesto u pitanju... U svakom slucaju, to je pitanje prakticnosti...

#5 Lavirint Li

Lavirint Li
  • Members
  • 453 posts

Posted 01 April 2006 - 01:34

QUOTE(Esdy_11192 @ 1 Apr 2006, 02:06)
Pitao sam odavno burazera [Sad apsolvent na saobracajnom faksu, avio smer].. Zasto je to tako ? Sustina je sto JAT i to ime imaju reputaciju i [cini mi se] neki rejting sto se ticee sigurnosti.... Kada bi promenili ime [i jos par stvari] sve bi islo izpocetka... Moguce da je jos nesto u pitanju... U svakom slucaju, to je pitanje prakticnosti...

Pre će biti da je to ,,nešto drugo''.
To o reputaciji je besmislica.
Kakvu je JAT imao reputaciju tokom devedesetih kad nije ni leteo?
Pa to JAT u svetu kad vide čitaju kao DŽET. Samo fali ono DŽAMBO ispred.

Na kraju krajeva to je kršenje ugleda države.
Za 10 godina niko se neće sećati imena Jugoslavije, a umesto
da se na svakom mestu u svetu što više reklamira ime države
(SERBIAN AIRLINES)
to s ne radi.

Ko će u svetu još povezivati JAT sa nama?!
Besmislica.

#6 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 April 2006 - 01:36

QUOTE(kingmaker @ 1 Apr 2006, 01:48)

laugh.gif

Sta mislis o TRGO TREJD KOMERC? ( ph34r.gif )

#7 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 01 April 2006 - 12:01

QUOTE(kingmaker @ 1 Apr 2006, 00:48)

welcome u kapitalizam. pa nece privatnik da nazove svoju firmu "polet" ili "napredak". nego po svom imenu imenu, da se zna ko je on i dokle je dogurao. kao, uostalom, sta ja znam, ericsson, phillips, smith & wesson, price, waterhouse & coopers....

ps. ima jedan, u mom komsiluku, sto je ispred svog "komerca" okacio tablu- "vlasnik: ime/ prezime, a ispod i slika, ona za pasos pa uvecana. valjda za ako ga neko zna samo iz vidjenja. moze mu se cool.gif

#8 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 01 April 2006 - 12:01

sto se jata tice, ne mislim da bi uskoro trebali da menjaju ime. ne moze to kako vetar dune- prvo jat, pa krnji jat, scgat, sat, sbezkosovaat.... gde to vodi? blink.gif

Edited by Miralem, 01 April 2006 - 12:05.

#9 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 01 April 2006 - 12:36

QUOTE(Miralem @ 1 Apr 2006, 12:01)
welcome u kapitalizam.
fala, bolje vas nashla.

pa nece privatnik da nazove svoju firmu "polet" ili "napredak". nego po svom imenu imenu, da se zna ko je on i dokle je dogurao.

a ja to gledam isto kao kod menjanja prezimena kod udaje: ako je lepshe od mog prezimena, uzimam, ako nije - onda nishta. tako i za ime firme, majka mu stara, mozesh da zaobidjesh nadimke kao npr. market viki.

josh jednom: jat airways je puno ime kompanije sad.

#10 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 01 April 2006 - 13:03

vrhunac je ime za kafanu: DOLCE & KAFFANA. wacko.gif laugh.gif

#11 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 01 April 2006 - 13:47

QUOTE(kingmaker @ 1 Apr 2006, 13:36)
fala, bolje vas nashla.
a ja to gledam isto kao kod menjanja prezimena kod udaje: ako je lepshe od mog prezimena, uzimam, ako nije - onda nishta. tako i za ime firme, majka mu stara, mozesh da zaobidjesh nadimke kao npr. market viki.

ne izvoljevaj. da nije market viki, bio bi market zivadinka. i uopste- dobro je dok "privatni preuzimaci" lokalima daju svoja imena/ nadimke. mozes li da zamislis sta bi se desilo da su, takvi kakvi su, malo kreativniji?

josh jednom: jat airways je puno ime kompanije sad.

i molio bih te da ne potkopavas moje postove tamo nekim cinjenicama dry.gif

#12 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 01 April 2006 - 14:17

QUOTE(Lavirint Li @ 1 Apr 2006, 02:34)
Pre će biti da je to ,,nešto drugo''.
To o reputaciji je besmislica.
Kakvu je JAT imao reputaciju tokom devedesetih kad nije ni leteo?
Pa to JAT u svetu kad vide čitaju kao DŽET. Samo fali ono DŽAMBO ispred.

Na kraju krajeva to je kršenje ugleda države.
Za 10 godina niko se neće sećati imena Jugoslavije, a umesto
da se na svakom mestu u svetu što više reklamira ime države
(SERBIAN AIRLINES)
to s ne radi.

Ko će u svetu još povezivati JAT sa nama?!
Besmislica.

Ja ti garantujem da je to... Ostalo se odnosilo na druge stvari vezane za kompaniju i njeno mesto u svetu....

Period gledanja se ne svodi na zadnjih 15-20 godina ... BTW, kad se JATu srusio zadnji avion ???

#13 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 01 April 2006 - 17:47

QUOTE(Miralem @ 1 Apr 2006, 13:47)
mozes li da zamislis sta bi se desilo da su, takvi kakvi su, malo kreativniji?

pa ima onih kafana 'kod ratka' ili 'radovan', bilo na vestima.
ili npr.
за џирло народ - џирло производи.

Edited by kingmaker, 01 April 2006 - 19:32.

#14 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 01 April 2006 - 18:58

QUOTE(kingmaker @ 1 Apr 2006, 18:47)
за џирло народ - џирло производи.

hahaha, gde se ovoga seti biggrin.gif

#15 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 April 2006 - 19:25

QUOTE(Esdy_11192 @ 1 Apr 2006, 15:17)
Period gledanja se ne svodi na zadnjih 15-20 godina ... BTW, kad se JATu srusio zadnji avion ???

Probaću da odgovorim za Jat. Poslednja nesreća bez ljudskih žrtava desila se 23.11.1974. Tada je avion "zaorao" neku njivu, nešto manje od 3km od praga piste. Prethodne godine, tačnije 11.9.1973. srušio se avion na letu Skopje-Podgorica, a poginuli su svi putnici i članovi posade. Za poslednji udes krivicu snose kontrola leta u Podgorici i još neke tehničke službe.

Koliko mi je poznato, rešili su da ostave Jat u nazivu zbog tradicije, ali i tehničkih razloga, jer ne moraju da obnavljaju dozvole za letove, pošto je u pitanju ista kompanija sa malo izmenjenim nazivima. Ako ima nekoga ko se bolje razume u vazduhoplovne propise, molim ga da ovo bolje objasni.

Inače, Jat nije jedini koji čuva staro ime. Kao primer za to možemo uzeti češkog avioprevoznika ČSA ili ruski Aeroflot, koji su održali imena bez obzira na promenu države. Čuo sam da su i ljudi iz uprave Jata odbili da u novi naziv stave "Serbian", jer smatraju da bi to imalo negativnog odjeka u svetu. Ne ulazeći o razloge za ovo ime ili protiv njega, mislim da su bili u pravu kad su hteli da održe tradiciju - Jat se i dalje ponaša kao samoupravljačko preduzeće iz sedamdesetih ili osamdesetih godina prošlog veka, avioni su ionako iz tog perioda (najzastupljeniji avioni tipa B737 su iz druge polovine osamdesetih), a prodaja karata preko interneta ili inflight entertainment su za njih i dalje mislena imenica.

Edited by DJ_Vasa, 01 April 2006 - 19:29.