Jump to content

Photo

Poreklo reci

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 28 March 2006 - 19:29

Imam, dakle, jedno konkretno pitanje. Prica mi malocas drugarica iz Vojvodine i spomene da sam sav upitan (dug naglasak). Ja ko velim, vrlo lepo, samo sta to znaci. Na to mi je odgovoreno da je upitan = uctiv, pristojan, a sto bi trebalo da vodi poreklo od toga da takav covek lepo pita "kako je, sta ima, kako familija" i slicna sranja (tu sam shvatio da je doticni atribut u mom slucaju potpuno pogresno upotrebljen, no nema veze).

Medjutim, tad mi pade na um - znaci li kojim slucajem to da je vaspitan takodje onaj koji, npr., sve pita, potanko se raspituje opet za zdravlje i tome slicne gnjavatorske gluposti. Znaci li to, sire gledano, da je u Srbiji osnovni element finoce - pitati coveka kako je, a posle kako bilo - pljuj, psuj, noz u bubreg, zabole te, ti si pitao... U principu, moze li se iz porekla reci pokatkad izvuci kolektivna psihologija naroda po nekom pitanju?

Imao sam jos neka pitanja, ali zasad neka ostane samo ovo za vaspitanje, pa cu posle eventualno...

---------------------------
"A vi kako 'te?"

#2 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 March 2006 - 19:34

koliko ja znam rech UPITAN znaci dvojben, ne sasvim siguran u smislu tacnosti, nepouzdan itd..

Kad umesto levo skrenete desno, UPITNO je da li ste stigli na pravo mesto...

Nije upitno da li Romeo voli Juliju - no jeste da li je to dobro za Juliju.

#3 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 28 March 2006 - 19:42

To znacenje mi je savrseno poznato, zato i rekoh da je dug naglasak, kao "upisan". Sa ovim drugim znacenjem sam upoznat pre cca tri sata, te me zaintrigiralo. Mozda je u pitanju i neki vrbaski sleng, sta ja znam...

#4 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 March 2006 - 20:10

ma pokusavam da kazem to tako no i tako kazao...drugo znacenje je da je neko nekog nesto upitao (pa je taj upitan da li je shvatio rech ili nije).

a trece znacenje je vise kao sleng- ja mislim da sam cula to...to ti je nesto kao skockan, fin, ali se retko koristi.

#5 Alexia

Alexia
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 28 March 2006 - 20:29

QUOTE(zzzzz @ 28 Mar 2006, 20:29)
Imam, dakle, jedno konkretno pitanje. Prica mi malocas drugarica iz Vojvodine i spomene da sam sav upitan (dug naglasak). Ja ko velim, vrlo lepo, samo sta to znaci. Na to mi je odgovoreno da je upitan = uctiv, pristojan, a sto bi trebalo da vodi poreklo od toga da takav covek lepo pita "kako je, sta ima, kako familija" i slicna sranja (tu sam shvatio da je doticni atribut u mom slucaju potpuno pogresno upotrebljen, no nema veze).

Medjutim, tad mi pade na um - znaci li kojim slucajem to da je vaspitan takodje onaj koji, npr., sve pita, potanko se raspituje opet za zdravlje i tome slicne gnjavatorske gluposti. Znaci li to, sire gledano, da je u Srbiji osnovni element finoce - pitati coveka kako je, a posle kako bilo - pljuj, psuj, noz u bubreg, zabole te, ti si pitao... U principu, moze li se iz porekla reci pokatkad izvuci kolektivna psihologija naroda po nekom pitanju?

Koliko se ja secam: vas = sav, pitati = hraniti.
Dakle, ipak ishrana kao osnovni element.

#6 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 28 March 2006 - 20:46

Za "upitan" u ovom znacenju cujem prvi put. Takodje , "vaspitan" nije od "svepitan". Ali mi se ipak ucinilo zanimljivim ono pitanje:
U principu, moze li se iz porekla reci pokatkad izvuci kolektivna psihologija naroda po nekom pitanju?

Ne znam da li bas moze "kolektivna psihologija" (uzgred, sta je to, no, dobro, pojednostavljeno, moze, razume se sta se htelo reci). Ali, sta je, recimo, s izrazom: "spavati kao zaklan"? Cega je to posledica? Istorijskih okonosti na ovim prostorima? I zna li neko odgovarajucu u nekom drugom jeziku?

P. S. Inace, ne vidim bas nesto da je pravilo kako onaj ko uradi sve navedene (ili druge) gadosti, od pljuvanja do zabijanja nozeva, pre toga mnogo pita, i ponasa se vaspitano.

Edited by Grazia, 28 March 2006 - 20:46.

#7 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 28 March 2006 - 21:21

Prvo, ovo za "upitan". Recnik Matice srpske ne belezi tu rec ni sa takvim akcentom ni sa takvim znacenjem (koje je navela tvoja drugarica iz Vojvodine).
Evo sta stoji u RMS-u:
"upitan", -tna, -tno: v. upitni (akcenat kratkouzlazni)
"upitni", -a, -o: 1. koji izrazava ili oznacava pitanje, 2. o kome je rec
Mislim da je ta rec "upitan" (sa dugouzalznim) nastala od glagola "upitati se", tj. od njegovog drugog znacenja: pitati jedan drugoga za zdravlje, pozdraviti se.

Dalje, pridev "vaspitan" je nastao od glagola "vaspitavati", "vaspitati", koji znaci sve drugo osim "pitati sve".

P.S. Ovo sto sam napisala vazi samo za savremeni jezik, tj. za savremeno jezicko osecanje.
U principu, veza izmedju "kolektvne psihologije" jednog naroda i znacenja reci u jeziku kojim taj narod govori moze da se izvede. Ipak, svaki takav pokusaj je problematican zbog nedovoljne dokazanosti Sapir-Vorfove hipoteze. O njoj sam vise pisala na jednom drugom topiku i prilicno sam se smorila. dry.gif

#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 28 March 2006 - 21:42

QUOTE(Grazia @ 28 Mar 2006, 21:46)
Ali, sta je, recimo, s izrazom: "spavati kao zaklan"? Cega je  to posledica? Istorijskih okonosti na  ovim prostorima?  I zna li neko odgovarajucu u nekom drugom jeziku?

da, stvarno je jezivo
ali, smrt/ubistvo/ubijanje ima svoje mesto i u engleskom
# to make a kill - earning a lot of money

#9 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 March 2006 - 22:15

QUOTE(Mioba @ 28 Mar 2006, 22:42)
da, stvarno je jezivo

ima i to beat the shit out of..

#10 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 28 March 2006 - 23:04

QUOTE(Grazia @ 28 Mar 2006, 21:46)
Ne znam da li bas moze "kolektivna psihologija" (uzgred, sta je to, no, dobro, pojednostavljeno, moze, razume se sta se htelo reci).

Pa, posto mi je cale psihijatar, a ne podnosi Junga, nisam hteo/smeo da kazem "kolektivno nesvesno", a morao sam to nekako da imenujem.

A sto se tice upitanosti (eto razlike, za kratkouzlazno "upitan", imenica bi bila "upitnost", kaj ne?) i vaspitanosti, cisto postavih pitanje, nista ne tvrdim, jerbo, rekoh za rec u tom znacenju danas prvi put cujem. Ovo sa ishranom zvuci moguce, mada je malo izdaleka.

Edited by zzzzz, 28 March 2006 - 23:05.

#11 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 29 March 2006 - 00:13

QUOTE zzzz
>>>Medjutim, tad mi pade na um - znaci li kojim slucajem to da je vaspitan takodje onaj koji, npr., sve pita, potanko se raspituje opet za zdravlje i tome slicne gnjavatorske gluposti.<<<

Znaci, bas to. Cula sam taj izraz vise puta i to iskljucivo kod Crnogoraca.
Ne znam da li se jos u nekim krajevima upotrebljava.

#12 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 29 March 2006 - 00:34

mi smo se u SA zezali (jos prije rata) sa tim upitan

a odakle rijec, tj. to znacenje dolazi pojma nemam

#13 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 29 March 2006 - 00:55

Posto je Vrbas prestonica crnogorskog kolonijalizma u Vojvodini, stvar je prilicno ocita. Inace, rec mi je zanimljiva, mozda i krenem da je upotrebljavam (pogotovo za bacanje ljudi u rebus).

#14 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 29 March 2006 - 12:41

QUOTE(Mioba @ 28 Mar 2006, 22:42)
da, stvarno je jezivo

Da ne pricamo o: "There's more than one way to skin a cat".

Ne zelim da znam kako je nastala ta izreka ph34r.gif

#15 Speedy

Speedy
  • Members
  • 604 posts

Posted 05 April 2006 - 07:16

QUOTE(zzzzz @ 28 Mar 2006, 20:29)

Imao sam jos neka pitanja, ali zasad neka ostane samo ovo za vaspitanje, pa cu posle eventualno...
---------------------------
"A vi kako 'te?"

Vjerovatno to jeste doslo iz "crnogorskog", u kojem "upitan" znaci upravo to, da je red da se lijepo pitas sa nekim kad ga vidis, a moze da znaci i to da tog nekog pitas za zdravstveni bilten i ostale stvari vezane za porodicu. Sto je jedan segment pristojnosti na crnogorski nacin. Rekao bih ipak da se radi o necem svojstvenom tradiciji, ne i modernim trendovima.