Jump to content

Photo

LEET (1337)

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 16 March 2006 - 18:32

http://en.wikipedia.org/wiki/Leet

Leet (or 1337) generally refers to a linguistic phenomenon associated with the underground culture centered around telecommunications, manifested primarily on the Internet. Leet is defined in terms of the corruption or modification of written text. For example, the term "leet" itself is often written "l33t" or "1337". Such corruptions are frequently referred to as "Leetspeak" or "L33t5p34k," et cetera (see below for cipher definitions). In addition to corruption of standard language, new colloquialisms have been added to the parlance. It is also important to note that Leet itself is not solely based upon one language or character set. In fact, Greek, Russian, Chinese, and other languages have been subjected to the Leet "cipher". As such, while it may be referred to as a "cipher", a "dialect", or a "language", Leet does not fit squarely into any of these categories.

Leet je, dakle, nacin pisanja koji za cilj ima originalnost, samosvojnost, raznovrsnost jezika. Izuzetno se prosirio sve vecom upotrebom interneta i, pogotovo, SMS poruka. Na zalost, iako je sama ideja na prvi pogled zanimljiva, u praksi to podrazumeva uzasavajuce iritantne poruke u kojima ljudi pisu w umesto v, 0 umesto o, pozz umesto zdravo i druge fascinatne primere neinventivnosti. U principu, drugacije napisana rec moze biti relativno zanimljiva kad je prvi put procitate, zatim smara, a na kraju uzasavajuce iritira (licno sam morao da intervenisem u slucaju w vs. v, drugarica kaze 'tako mi lakse'. Sta ti je tako lakse, crna zeno?)

Ukratko, koliko je vama leet iritantan/nacin zivota/zabole vas. Da li ima nacina da se to sranje iskoreni?

#2 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 16 March 2006 - 21:09

4 5+0 8i 64 i5|<0r3NJiV41i ? :wicked:

#3 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 16 March 2006 - 21:54

Leet je, dakle, nacin pisanja koji za cilj ima originalnost, samosvojnost, raznovrsnost jezika. ... Da li ima nacina da se to sranje iskoreni?

:wicked:

#4 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 16 March 2006 - 22:08

Ima za cilj nejednako cilj je bilo ostvaren bilo ostvariv, mislim da sam to jasno rekao. I komunizam je imao lep cilj, pitajte Staljina.

Stvar je u tome da me uzasno iritira to sto ljudi umisljaju da su originalni sa tim nacinom pisanja (koji postoji poodavno, secam se majica Cali4nia koje su se vidjale posvuda osamdesetih (ili sam ih bar ja vidjao posto su ih imala dva burazerova ortaka*)). Sustina je da to, za razliku od slenga, ne obogacuje jezik i ne daje mu niti novi smisao niti umetnicku vrednost. Potpuno besmislena stvar.

*smaraca, nosili su ih do besvesti na fudbal, pa mi se urezalo, kasnije je po tome dobila ime grupa Cali4nia Nikole Pandilovica, ne znam iz kog budzaka svesti mi sad to ispade.

Edited by zzzzz, 16 March 2006 - 22:12.

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 March 2006 - 22:09

Cek da vidim...

...uopste me ne iritira. :wicked:

#6 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 16 March 2006 - 22:15

Leet je, dakle, nacin pisanja koji za cilj ima originalnost, samosvojnost, raznovrsnost jezika. Izuzetno se prosirio sve vecom upotrebom interneta i, pogotovo, SMS poruka. Na zalost, iako je sama ideja na prvi pogled zanimljiva, u praksi to podrazumeva uzasavajuce iritantne poruke u kojima ljudi pisu w umesto v, 0 umesto o, pozz umesto zdravo i druge fascinatne primere neinventivnosti. U principu, drugacije napisana rec moze biti relativno zanimljiva kad je prvi put procitate, zatim smara, a na kraju uzasavajuce iritira ...

prvo, odakle ti da leet za cilj ima originalnost, te samosvojnost, odnosno raznovrsnost jezika???
leet je krajnje funkcionalan, u smislu da umesto na primer 7 karaktera (forever) napises 5 (4ever), te time stedis vreme, novac, prostor (npr, moguce je da umesto 2 posaljes 1 sms). ne vidim sta je tu iritantno. :wicked:

#7 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 16 March 2006 - 22:27

Ah, da, mrzim i skracenice, ali to je dr. prica.

Stvar je u tome da je leet precesto nerazumljiv, sam sebi svrha (menjanje slova brojevima i drugim znakovima), retki su slucajevi da jedan znak menja celu rec, kao u slucaju koji navodis. To je, po meni, klanje vola za kilo mesa - posledice su nerazumljivost (tebi je lakse da otkucas, onom ko primi je teze da procita), nepostojanje jasnih konvencija i, sto je najbitnije, cisto nakaradjivanje jezika.

Sta da se radi, ima i bitnijih stvari u zivotu, ne kazem.

2 (i to je leet) Boogieman: zato

Edited by zzzzz, 16 March 2006 - 22:31.

#8 cune

cune
  • Members
  • 107 posts

Posted 17 March 2006 - 08:03

Ah, da, mrzim i skracenice, ali to je dr. prica.

<{POST_SNAPBACK}>

Mrzis a koristis ??? :wicked:

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 March 2006 - 09:10

Mozda je mislio "to je doktor Prica" :wicked:

Edited by Indy, 17 March 2006 - 09:11.

#10 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 17 March 2006 - 10:43

I-ju i-ju-ju, nemoj mala da chuju....
Znas li ti, bre, kad je to jos izmisljeno? Kakav internet, kakvi bakrachi....
Bio onaj pismeni vic sa Krstom iz Nemacke, sto pocinje sa "Jelka, kako si?".
Jel se seca jos neko?
Na kraju pisma se Krsta potpisuje sa jednim krstom i jednim kukastim krstom, sto znaci "Krsto, Nemachka".

#11 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 17 March 2006 - 11:16

I-ju i-ju-ju, nemoj mala da chuju....
Znas li ti, bre, kad je to jos izmisljeno? Kakav internet, kakvi bakrachi....
Bio onaj pismeni vic sa Krstom iz Nemacke, sto pocinje sa "Jelka, kako si?".
Jel se seca jos neko?
Na kraju pisma se Krsta potpisuje sa jednim krstom i jednim kukastim krstom, sto znaci "Krsto, Nemachka".

<{POST_SNAPBACK}>

Mislis na ovo?

Posted Image

Edited by Rosbacher, 17 March 2006 - 11:17.

#12 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 17 March 2006 - 11:29

Pisanje "tj" ili "cj" umesto ć ili c je automatska kvalifikacija za idiota.

#13 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 17 March 2006 - 12:40

cune: ironija, mislio sam da je jasno

Indy: dr za doktora se pise bez tacke (ako vec hocu da budem picajzla)

copkillah: upravo to sam hteo da kazem

Edited by zzzzz, 17 March 2006 - 12:41.

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 March 2006 - 14:04

Indy: dr za doktora se pise bez tacke (ako vec hocu da budem picajzla)

<{POST_SNAPBACK}>

Pa ne ovde gde ja zivim (ako cu da budem anglo-picajzla) :wicked:

#15 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 17 March 2006 - 15:18

Pa ne ovde gde ja zivim (ako cu da budem anglo-picajzla) :wicked:

<{POST_SNAPBACK}>

U špajzu ? :ph34r:
Posted Image

Edited by BOOGIEMAN, 17 March 2006 - 15:35.