Jump to content

Photo

Srbi se ne kaju

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
99 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 09:02

Pisuci o kolektivnoj odgovornosti Srba i negirajuci samu sustinu njenog postojanja, strogo sam mislio na legalnu odgovornost.
Medjutim, kad evrosrbin napise:
"Zar nije ta vecina koja je drzala Slobu ovih godina vec dovoljno kaznjena sankcijama, bombama, siromastvom, decom u inostrantsvu, nenormalnim zivotom?"
ja po stoti put pomislim da ta "vecina koja je drzala Slobu" jos uvek nije dovoljno kaznjena i da je treba jos kaznjavati.
U tom kaznjavanju, ako ne nikako drugacije, treba ih prisiljavati da svakodnevno, pred spavanje, naglas, kao "Bibliju", sa celom porodicom procitaju po jedan Lukovicev clanak.
Zato ga toliko i mrze...

#32 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 March 2002 - 09:56

branka n.:

Kako cemo znati koji su to krivci a koji nisu, i kakvu im kaznu odrezati? 
....
Svi ti koji se bave kolektivnim krivicama neka ne brinu vise o tome. To se nece ponoviti, i taj im senzacionalizam vise ne prolazi. Ulizivanje Petra Lukovica u Feralu je preslo svaku meru dobrog ukusa, i njegove napise vise niko ne uzima drugacije neko kao "malu salu".

Aha, znaci treba poruciti i ovima u Hagu da puste sve zarobljene, jer eto, ne moze sud valjda biti u stanju da utvrdi ko su krivci i kakvu im kaznu odrezati, a uostalom evo evrosrbin je obecao da se tako nesto nece vise ponoviti?! - to je bas prica o onome kako mali Perica zamislja zlocin i kaznu.

Druga stvar, ne moze niko da tvrdi da njegovo misljenje predstavlja misljenje vecine ili cak svih ljudi, sto evrosrbin ovde pokusava da proturi.. jer krajnje je iskljuciva izjava da Lukoviceve napise niko ne uzima drugacije nego kao malu salu?! Ja bih rekla da je ovo jos jedna krajnje neozbiljna, pausalna izjava evrosrbina i da je kao takva potpuno neosnovana.

Branka, kao prvo ja sam komentarisao onaj citat u kome se spominje "deo zitelja Srbije", a ne optuzeni u Hagu, a ostale sam pomenuo ovde: "Oni koji su znali zasto ga drze, i koji su ga drzali iz sovinistickih motiva, iz karijeristickih motiva, iz "name it" losih motiva su po Hagovima, po dobrovoljnim izgnanstvima ili se po njima "tuce" po svim sredstvima."

Izvinjavam se ljubiteljima "lika i djela Petra Lukovica" glede mog uopcavanja. Moje se "niko ga vise ozbiljno ne uzima" zasniva na komentarima nekolicine Hrvata sa kojima kontaktiram van foruma, i koji "imaju u glavi", a i citajuci njegove zapise u Feralu zamisljam obrnutu sliku, tj. da jedan Hrvat tako pise o svom narodu ('tako' u smislu preterivanja). Isti bih osecaj imao i prema tom Hrvatu.

vladan:

Medjutim, kad evrosrbin napise: 
"Zar nije ta vecina koja je drzala Slobu ovih godina vec dovoljno kaznjena sankcijama, bombama, siromastvom, decom u inostrantsvu, nenormalnim zivotom?" 
ja po stoti put pomislim da ta "vecina koja je drzala Slobu" jos uvek nije dovoljno kaznjena i da je treba jos kaznjavati. 
U tom kaznjavanju, ako ne nikako drugacije, treba ih prisiljavati da svakodnevno, pred spavanje, naglas, kao "Bibliju", sa celom porodicom procitaju po jedan Lukovicev clanak. 
Zato ga toliko i mrze...

Cime ih jos treba kazniti?

Nemojte misliti da ja mrzim Lukovica. Rado sam ga citao ranije, i postovao sam njegov otpor prema rezimu. Ovo sad sto radi je preslo granicu "samokritike". Predlozeni recept citanja Lukovica pred spavanje bi napravio zanimljive rezultate. Pozivanje na "jos kaznjavanja" iz perspektive jednog mnogo udobnijeg zivota na zapadu je prilicno ruzno (da se ruznije ne izrazim).

[ Izmena poruke: evrosrbin na dan 2002-03-12 10:27 ]

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 11:56

"Pozivanje na "jos kaznjavanja" iz perspektive jednog mnogo udobnijeg zivota na zapadu je prilicno ruzno (da se ruznije ne izrazim)."
evrosrbin

Iz konteksta je sasvim jasno na kakvo "kaznjavanje" mislim; medjutim, vecina koja je podrzavala (ili jos podrzava) Milosevica/nacionalisticki koncept, nema pravo na aboliciju "jer je njima sada tesko".

#34 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 12 March 2002 - 12:29

evrosrbin :

Oni koji su znali zasto ga drze, i koji su ga drzali iz sovinistickih motiva, iz karijeristickih motiva, iz "name it" losih motiva su po Hagovima, po dobrovoljnim izgnanstvima ili se po njima "tuce" po svim sredstvima.

Mira Markovic?
Nikola Sainovic?
Mirko Marjanovic?
Vojislav Seselj?
Mihalj Kertes?
Jovica Stanisic?
Bogoljub Karic?
Zeljko Mitrovic?
Dobrica Cosic?
Matija Beckovic & SANU?

...sledi lista od par(?) hiljada svesnih saucesnika, svako na svom nivou...

Ko je od njih u Hagu?

Ko je od njih u izgnanstvu?

Po kome se "tuce" po svim sredstvima i kako?

Bas mi ih je zao, jadnici...

#35 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 March 2002 - 12:41

vladan:
"Pozivanje na "jos kaznjavanja" iz perspektive jednog mnogo udobnijeg zivota na zapadu je prilicno ruzno (da se ruznije ne izrazim)."
evrosrbin

Iz konteksta je sasvim jasno na kakvo "kaznjavanje" mislim; medjutim, vecina koja je podrzavala (ili jos podrzava) Milosevica/nacionalisticki koncept, nema pravo na aboliciju "jer je njima sada tesko".

Kako odrediti ko je podrzavao nacionalisticki koncept Milosevica, sem onih koji su se javno deklarisali kao takvi? Kako od maks. 3,6M glasova Slobi 1990. odrediti ko je glasao za nacionalizam, a ko za nesto drugo? Zbog tih maks. 3,6 miliona glasova je kaznjavano trostruko vise ljudi, citavih 10-12 godina, ali tu kaznu nije osetila manjina najodgovornijih.

Kako to jos drugacije sem citanja Lukovica?

Braco, da li bi se menjao sa bilo kim od pomenutih likova? Mislim da ih u medijima po Srbiji ne stede nimalo. I ne treba da ih stede.

Cesto se neki pozivaju na denacifikaciju u Nemackoj kao na model koji treba primeniti na Srbiju. Ta denacifikacija nije potpuno uspela, ali je ono sto je najbitnije obavljeno. Vise se ne moze pojaviti nacisticka ideja u Nemackoj koja bi toliko bila jaka da bi mogla bitno uticati na politicki zivot u Nemackoj, ali da ce uvek biti nacista, bice...

#36 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 12:50

To evrosrbin:
Diskusiju o tome ko je, zasto i kako podrzavao Milosevica vodili smo relativno skoro i ne mislim da bi je trebalo ponavljati.
Medjutim, Milosevic nije samozvanac koji je "uzurpirao presto". On je tokom jednog, ne kratkog perioda, bio izraz dominirajuce drustvene svesti u Srbiji. E sad, bilo da je to bila svesna zelja vecine (a uglavnom jeste), ili da je to bio samo izraz neznanja, i jedno i drugo ima svoju cenu.

[ Izmena poruke: vladan na dan 2002-03-12 12:51 ]

#37 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 March 2002 - 13:03

vladan:
To evrosrbin:
Diskusiju o tome ko je, zasto i kako podrzavao Milosevica vodili smo relativno skoro i ne mislim da bi je trebalo ponavljati.
Medjutim, Milosevic nije samozvanac koji je "uzurpirao presto". On je tokom jednog, ne kratkog perioda, bio izraz dominirajuce drustvene svesti u Srbiji. E sad, bilo da je to bila svesna zelja vecine (a uglavnom jeste), ili da je to bio samo izraz neznanja, i jedno i drugo ima svoju cenu.

Nacelno se mogu sa tim sloziti, sem onoga ko je kome bio izraz, ali da se ne ponavljamo u nasim, verovatno, oprecnim stavovima. Niste mi odgovorili na pitanje "Cime jos kazniti te sto su ga podrzavali sem citanjem Lukovica"?

#38 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 19:57

Oni su vec kaznjeni i nastavljaju da budu kaznjeni vrlo ozbiljnim padom zivotnog standarda, gubitkom prikljucka sa svetom, a indirektno, npr. i porastom morbiditeta i mortaliteta od nekih, gotovo zaboravljenih bolesti (tzv. bolesti siromastva), kaznjeni su izlozenoscu prolongiranom stresu, mlade generacije su kaznjene time sto gotovo da nisu imale prilike da upoznaju svet, nikad nisu culi za interail, svi smo kaznjeni nedostatkom gostovanja umetnika, sportista i drugih javnih licnosti iz celog sveta, kaznjeni smo time sto smo postali svetsko kulturno i civilizacijsko slepo crevo i jos mnogo cime drugim.
Malo li je?

[ Izmena poruke: vladan na dan 2002-03-12 19:58 ]

#39 Srdan

Srdan
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 March 2002 - 20:20

vladan
Oni su vec kaznjeni i nastavljaju da budu kaznjeni vrlo ozbiljnim padom zivotnog standarda, gubitkom prikljucka sa svetom, a indirektno, npr. i porastom morbiditeta i mortaliteta od nekih, gotovo zaboravljenih bolesti (tzv. bolesti siromastva), kaznjeni su izlozenoscu prolongiranom stresu, mlade generacije su kaznjene time sto gotovo da nisu imale prilike da upoznaju svet, nikad nisu culi za interail, svi smo kaznjeni nedostatkom gostovanja umetnika, sportista i drugih javnih licnosti iz celog sveta, kaznjeni smo time sto smo postali svetsko kulturno i civilizacijsko slepo crevo i jos mnogo cime drugim.
Malo li je?

#40 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 12 March 2002 - 21:53

Jadni Mi Srbi ia Srbije sto se ne snadjosmo po belome svetu i ostadosmo ovde u totalnom mraku i neznanju da cekamo Vas koji ste na vreme zbrisali(ili u poslednjem momentu)da nam otvarate oci,sta to nismo videli i kako treba da budemo kaznjeni.Molim Vas gospodo pustite nas da sami nadjemo svetlo na kraju tunela koji je ko zna koliko dugacak.
P.S. CRVENI SU BILI LOPOVI ALI ZUTI SU BANDITI.
Ko je sta veci za posebnu je polemiku.

#41 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 22:14

Vojkan Nishki je samo jednu stvar izgubio iz vida: Ta Srbija o kojoj on pise nije samo "njihova", nego jednako toliko, ako ne i vise i "nasa" jer joj mi zelimo i donosimo vise dobra; "njihovo" smo videli i osetili.

#42 Dejan K.

Dejan K.
  • Members
  • 184 posts

Posted 12 March 2002 - 22:20

To Vojkan Nishki

Vojkane, pošto smo ovde na temi "Srbi se ne kaju" ne znači da ne možemo uputiti jednu molitvu. Ajde da te nagovorim da uputimo zajednički jednu molitvu: Braci, evrosrbinu, vladanu, Srdanu, da nam kazu gde je fenjer, pošto znaju gde je naš problem do tančina kao i zašto i kako smo kažnjeni (tako nam i treba)pa da nekako s tim fenjerom made in inostranstvo izađemo iz srpskog tunela.

#43 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 March 2002 - 22:33

Vidim ja, od kako se ovde pojavio, da Dejanu K. uglavnom nista nije jasno, ali se bojim da je jedini fenjer za koji bi on mogao da ima otvoreno oko onaj crveni, kao u Amsterdamu. Za svaki drugi, sumnjam...

#44 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 12 March 2002 - 22:56

Za taj fenjer Vladane ne mora se do Amsterdama ima ih ovde sve vise i vise...ali mislim da imam (imamo)mnogo vise prakticnog iskustva od "vase" puke teorije.To sto sam naizgled podelio Srbe na ove ovde i one tamo,pomalo mi je zao jer Mi Srbi izgleda imamo 1000 varijanti kako mozemo da se podelimo ali je cinjenica da kad neki Srbi odu "tamo" odjednom se proevropski opamete i sole nam pamet na veliko kako smo Mi ovde toliko tupavi da nam sam oni mogu otvoriti oci.U principu vise volim da se citamo o UNITED stvarima nego o podelama ali je izgleda to neizbezno...na zalost..podvlacim.

#45 Dejan K.

Dejan K.
  • Members
  • 184 posts

Posted 12 March 2002 - 23:08

vladan:
Vidim ja, od kako se ovde pojavio, da Dejanu K. uglavnom nista nije jasno, ali se bojim da je jedini fenjer za koji bi on mogao da ima otvoreno oko onaj crveni, kao u Amsterdamu. Za svaki drugi, sumnjam...

Vidim da budnom oku glavnog cenzora, redaktora i lektora foruma ništa ne promakne pa i to kad sam se pojavio, zapisao on to u crni tefter. Čak je zapamtio, pored ostalog i crvene fenjere kad je bio u Amsterdamu pa ih sad nudi ovde po Srbiji i to iz Engleske. Pa, malo svetlosti nam treba, ali ne baš crvene, ali ako on crvenu hoće neka je zadrži.