Jump to content

Photo

"Najlepši" (strani) jezik

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
97 replies to this topic

Poll: ? (137 member(s) have cast votes)

?

1. Francuski (21 votes [15.56%])

Percentage of vote: 15.56%

2. Engleski (17 votes [12.59%])

Percentage of vote: 12.59%

3. Nemaki (11 votes [8.15%])

Percentage of vote: 8.15%

4. Italijanski (24 votes [17.78%])

Percentage of vote: 17.78%

5. Grki (5 votes [3.70%])

Percentage of vote: 3.70%

6. Turski (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

7. panski (16 votes [11.85%])

Percentage of vote: 11.85%

8. Portugalski (12 votes [8.89%])

Percentage of vote: 8.89%

9. Ruski (11 votes [8.15%])

Percentage of vote: 8.15%

10. Poljski (0 votes [0.00%])

11. Maarski (3 votes [2.22%])

Percentage of vote: 2.22%

12. Kineski (0 votes [0.00%])

13. Japanski (2 votes [1.48%])

Percentage of vote: 1.48%

14. Arapski (4 votes [2.96%])

Percentage of vote: 2.96%

15. Svahili (3 votes [2.22%])

Percentage of vote: 2.22%

16. Neto esnaesto (navedi) (6 votes [4.44%])

Percentage of vote: 4.44%

Vote Guests cannot vote

#91 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 08 June 2006 - 11:28

QUOTE(DJ_Vasa @ 8 Jun 2006, 10:20)
Kada već spominješ Bugarskog, u nekoj njegovoj knjizi sam i video primer nekog polisintetičkog ili inkorporativnog jezika koji je mnogo kreativniji po pitanju tvorbe reči. Znam da je rečenicu 'pada kamen' bukvalno preveo kao 'nizkameni' (prefiks+kameniti) da bi ilustrovao način građenja reči i rečenica.

nasao. s_d.gif
ranko bugarski - uvod u opstu lingvistiku
veli: ..."npr. u indijanskom jeziku nutka inikwihl'minih'isita (ovo je valjda sve jedna rec??) znaci neka mala svetla su gorela u kuci." blink.gif

#92 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 June 2006 - 11:33

Ima još negde, samo da proverim. Bugarski često "reciklira" primere. wink.gif

#93 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 08 June 2006 - 12:10

QUOTE(DJ_Vasa @ 8 Jun 2006, 12:02)
Primer je teško dati, sem onih koje sam dao ja, bilo da su u pitanju originalne reči ili njihov "prevod". Ono što sam napisao kućaJE ili kućaLA bi bilo otprilike kao 'kuća jeste' ili 'kuća je bila'.

Zanimljivo mi je i ovo što je primetio Mile kada je u pitanju vreme imenica, jer je teško razlučiti da li da 'vreme' imenice shvatamo kao isključivo gramatičku kategoriju ili fizičku dimenziju. U našem jeziku ili npr. engleskom, možemo koristiti prezent kada razgovaramo o prošlosti, dok mi se čini da kod navedenog jezika to funkcioniše drugačije, jer vremenske odnose izražava putem druge vrste reči.

Bice, Vaso, da je fizicka dimenzija, a to onda daje meni za pravo kad mislim da nije naknadno sraslo, nego se tako rodilo. Ako je to tacno, onda imamo posla sa sasvim drugacijim poimanjem sveta od naseg. Jer, nama je kuca pojam a u ovim jezicima nije. Pojam postaje tek kad odrede gde je ona danas, da tako pojednostavljeno kazem.

#94 neutralac

neutralac
  • Members
  • 992 posts

Posted 08 June 2006 - 20:46

Portugalski.
Što ga lipo šuškaju!!!!

U svakojdrugoj riči njima je š.
Divota.
I najveći grubijan ispada smišan.

#95 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 11 June 2006 - 16:57

QUOTE(anti @ 8 Jun 2006, 01:09)
p.s. verovatno sve zavisi od maternjeg i na sta ti je uvo
naviklo. vidim da ovde zabarski vodi i verujem da ce se
mnogi u evropi sloziti oko toga ali mozda bas taj jezik
npr. japancima zvuci kao groktanje krmace? piggy.gif
bice da i ne postoje objektivni kriterijumi za estetsku
vrednost nekog jezika.

what d'ya think?

Naravno da ne postoje objektivni kriterijumi za estetsku vrednost jezika, kao što ne postoje ni za estetsku vrednost bilo čega.
"Estetsko", ili prostije rečeno "lepo/ružno" je nešto toliko lično da mislim da je prosto nemoguće definisati apsolutne objektivne kruterijume koji bi važili za sve i u svim situacijama i kulturama.
Tačno je da bi monolog na italijanskom možda žestoko zaparao uši nekog Japanca, ali ne znam da li bi, s druge strane, neko iz ovih krajeva mogao da se divi lepoti i melodičnosti japanskih narodnih pesama (uz japanske gusle) duže od 1,7 sekundi. Ja sam pokušao, ali bez uspeha. biggrin.gif

#96 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 11 June 2006 - 16:57

QUOTE(anti @ 8 Jun 2006, 01:09)
p.s. verovatno sve zavisi od maternjeg i na sta ti je uvo
naviklo. vidim da ovde zabarski vodi i verujem da ce se
mnogi u evropi sloziti oko toga ali mozda bas taj jezik
npr. japancima zvuci kao groktanje krmace? piggy.gif
bice da i ne postoje objektivni kriterijumi za estetsku
vrednost nekog jezika.

what d'ya think?

Naravno da ne postoje objektivni kriterijumi za estetsku vrednost jezika, kao što ne postoje ni za estetsku vrednost bilo čega.
"Estetsko", ili prostije rečeno "lepo/ružno" je nešto toliko lično da mislim da je prosto nemoguće definisati apsolutne objektivne kruterijume koji bi važili za sve i u svim situacijama i kulturama.
Tačno je da bi monolog na italijanskom možda žestoko zaparao uši nekog Japanca, ali ne znam da li bi, s druge strane, neko iz ovih krajeva mogao da se divi lepoti i melodičnosti japanskih narodnih pesama (uz japanske gusle) duže od 1,7 sekundi. Ja sam pokušao, ali bez uspeha. biggrin.gif

#97 anti

anti
  • Members
  • 417 posts

Posted 12 June 2006 - 15:38

QUOTE(Mashinovodja @ 11 Jun 2006, 16:57)

pa to ti je isto. dry.gif

#98 alfacinha

alfacinha
  • Members
  • 74 posts

Posted 20 June 2006 - 01:56

Slazem se s tobom Neutralac....Portugalski mi je (pored srpskog) u srcu. Mada, ne svi dijalekti portugalskog. Recimo lisabonski akcenat mi je najbolji. Brazilsku varijantu sam nekada davno voleo dok nisam progovorio lisabonsku. Volim jezike sa sto vise suglasnika (po mogucstvu frikativa)!!!

Edited by alfacinha, 20 June 2006 - 01:57.