Jump to content


Photo

La Palma...od turizma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 reply to this topic

#1 lancia

lancia
  • Members
  • 3,110 posts

Posted 25 February 2006 - 15:55

Po svim istrazivanjima, sledeca horor destinacija u vidu prirodnih katastrofa, odrzace se na Atlantiku.
Glavni krivac je omaleno kanarijsko ostrvo La Palma. Naime kako su sva ostrvlja nadomak Maroka nastala vulkanskom aktivnoscu, neki krateri i planinski vrhovi prete da se opet aktiviraju usled sve brzeg stanjivanja vulkanske kape.
Vulkan na La Palmi (Cumbre Vieja) ili Stari Vrh je zadnji put bio aktivan 1949. godine, bez katastrofalnih posledica, koje se na zalost mogu ocekivati sa novom erupcijom. Kako je ostrvo podriveno vodom, juzni deo bi se, opterecen eksplozijom, survao u okean. Sto je nekih 500 hiljada miliona tona, koji bi izazvali tsunami talase u visini od 50 do 100 metara.
Ne zelim ni da razmisljam sta bi ostalo od Kanara. S druge strane, talas bi se sjurio ovako nekako:
Posted Image
za nekih 6 do 9 sati do obala Amerike i Kariba. Dovoljno za evakuaciju? :wub: Najgore bi prosli Boston (3opge, nista licno) i New York. Procenjuje se da bi okean zasao nekih 20 kilometara u unutrasnjost kopna.
Da ne bude bas tako jednostavno, erupcija na La Palmi bi lako mogla da uzdrma i najvisi vrh Spanije, Telde (3.718 m), takodje uspavani vulkan, sto bi vec preslo mere dobrog ukusa :) .
Posted Image

Edited by lancia, 25 February 2006 - 16:27.


#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 February 2006 - 14:18

Joj :)

Inace cula ja za ove krasne teorije jos pre 2-3 godine s tim sto i tu ima natezanja izmedju grupa naucnika. Otprilike jedni kazu jeste moze to teorijski da se desi ali uopste ne mora da znaci, drugi kazu da ce to sigurno biti i to jako uskoro, samo je pitanje trenutka, i da ce da rasture talasi Ameriku garant, dok jedna grupa tvrdi da i ako bude (sto nije nemoguce) nece biti bas toliko strasno jer takav cunami jeste da napravi vise talase ali im domet prostiranja nije veliki jer relativno brzo potrose energiju.

Inace jednom (cini mi se negde 50tih) je tako upao vrh neke planine u okean na Aljasci i stvorio se cunami od ~500m :wub:
Ali stvarno nije daleko stigao.

U svakom slucaju ja se sve nekako nadam da nece (ili bar ne u blizoj buducnosti).