Jump to content

Photo

Crnogorski jezik

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 ml01172

ml01172
  • Members
  • 194 posts

Posted 10 February 2006 - 15:26

Na sr.wikipedia.org postoji odjeljak јужнословенски језици, u kom se kao jedan od južnoslovenskih jezika nabraja i crnogorski jezik. OK, u Bosni je ozvaničen "bošnjački" jezik, premda je to meni :wub: :) ali ok - ozvaničen je. Ne znam međutim da li je ozvaničen ili ne, ali šta mislite o "crnogorskom jeziku" i da li bi trebao da stoji tamo? Da li bi trebao da postoji uopšte? Kosovski jezik? Vojvođanski jezik? Republikosrpskanski jezik. Pa ćemo ići dalje. Krajiški jezik. Beogradski, Novosadski, Niški, Čačanski jezik. U svakom od ovih će pisati, poput na http://www.montenet....ge/pen-decl.htm, "Sa stanovista nauke, ne postoji naucni razlog, a sa stanovista interesa (UNIJETI IME REGIJE/GRADA) politicki razlog da se (UNIJETI IME REGIJE/GRADA) jezik ne imenuje, naucno i ustavno-pravno, svojim imenom."

Otkud ovolika želja i energija za raspadom, rastavljanjem, odvajanjem, busanjem isl.?

#2 Alex-vozd

Alex-vozd
  • Members
  • 1,910 posts

Posted 10 February 2006 - 15:35

Stvar kulture.Svi ti izmisljeni jezici koji se pojavljuju na ovom podneblju u poslednje vreme najbolji su pokazatelj stanja svesti ovdasnjih ljudi,a pre svega politicara.Zasto posle rata za nezavisnost nije ozvanicen americki jezik?Kako to da ne postoje brazilski, svajcarski ili austrijski jezik?

#3 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 10 February 2006 - 18:36

Postoje svajcarski-nemacki i austrijski-nemacki.

#4 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 10 February 2006 - 21:40

u Bosni je ozvaničen "bošnjački" jezik, premda je to meni   ali ok - ozvaničen je. Ne znam međutim da li je ozvaničen ili ne, ali šta mislite o "crnogorskom jeziku" i da li bi trebao da stoji tamo?

Sto se ti bunis?? Trebao bih... bolje je reci da govoris 4 jezika -> srpski - crnogorski - hrvatski - bosanski, nego samo jedan

#5 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 10 February 2006 - 21:53

To je glupost najveca!

#6 bodolino

bodolino
  • Members
  • 1,032 posts

Posted 10 February 2006 - 22:22

jao boze dosadni li ste

politika - to je odgovor

i pustite ljude na miru, neka crnogorskog

RAZGOVOR Prof. dr. IVO PRANJKOVIĆ, UGLEDNI JEZIKOSLOVAC,
SUAUTOR NEDAVNO OBJAVLJENE GRAMATIKE HRVATSKOGA JEZIKA
VARIJETETI ISTOGA Na standardološkoj razini, hrvatski, srpski, bosanski, pa i crnogorski jezik različiti su varijeteti, ali istoga jezika. Dakle, na čisto lingvističkoj razini, odnosno na genetskoj razini, na tipološkoj razini, radi se o jednom jeziku i to treba jasno reći

link

#7 Shiba

Shiba
  • Members
  • 610 posts

Posted 10 February 2006 - 23:25

Otkud ovolika želja i energija za raspadom, rastavljanjem, odvajanjem, busanjem isl.?

<{POST_SNAPBACK}>

a okle! no sta no ce crnogorci da imaju svoj jezik, pa oni su ga izmislili choche

energija? nije bre energija nego money honey od njih par pametnjakovica koji su odlucili da se igraju 'rizika' jer treba prodati svo ono oruzje itd...

a ljudi ko ljudi. slepi kod ociju i dan danas. ko izmisli drzave i nacije uopste! gore od religija nam raznoraznih.

Edited by Shiba, 10 February 2006 - 23:25.

#8 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 February 2006 - 20:32

Politika, necu obrazlagati, mrzi me da se oko toga smaram sa lingvistickim ignorantima i/ili politickim aktivistima.

#9 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 13 February 2006 - 13:51

Na sr.wikipedia.org postoji odjeljak јужнословенски језици, u kom se kao jedan od južnoslovenskih jezika nabraja i crnogorski jezik. OK, u Bosni je ozvaničen "bošnjački" jezik, premda je to meni  :wub:  :) ali ok - ozvaničen je. Ne znam međutim da li je ozvaničen ili ne, ali šta mislite o "crnogorskom jeziku" i da li bi trebao da stoji tamo? Da li bi trebao da postoji uopšte? Kosovski jezik? Vojvođanski jezik? Republikosrpskanski jezik. Pa ćemo ići dalje. Krajiški jezik. Beogradski, Novosadski, Niški, Čačanski jezik. U svakom od ovih će pisati, poput na http://www.montenet....ge/pen-decl.htm, "Sa stanovista nauke, ne postoji naucni razlog, a sa stanovista interesa (UNIJETI IME REGIJE/GRADA) politicki razlog da se (UNIJETI IME REGIJE/GRADA) jezik ne imenuje, naucno i ustavno-pravno, svojim imenom."

<{POST_SNAPBACK}>

Najsmesnije mi je kada neka 'visokoumna' tirada o jeziku, pismu i tako tim stvarima
bude objavljena na osakacenom latinicnom pismu bez kukica i kvacica, kao na gornjem linku. Automatski deluje neozbiljno i obesmisljava dalju raspravu.
A jos smesnije je kada nesto sto se zove 'Crnogorski knjizevni list' ima sajt na tom beskukicnom pismu. Da nije tuzno bilo bi smesno.
Toliko o 'brizi' za jezik.
Tema je za forum POLITIKA. Nazalost.

#10 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 19 February 2006 - 12:12

Svako ima pravo da se izjasni o jeziku kojim govori. I niko mu to ne sme zabraniti, niti mu nametati neku svoju verziju istine. U tom smislu, kada mi ortak sa faxa kaže da govori Crnogorski, ja kažem "ok, to je tvoje mišljenje i pravo".

Ali, to sve nas ne sprečava da konstatujemo očigledno, tj da nam nije potreban prevodilac u CG, kao ni u BiH, Hrvataskoj. U tom smislu, stvarno mi je teško da poverujem da su srpski i crnogorski dva jezika.

#11 Speedy

Speedy
  • Members
  • 604 posts

Posted 20 February 2006 - 08:53

Srpski i crnogorski, kao i bosnjacki i hrvatski, razlicite su variajnte jednog istog jezika. Razlozi za razdvajanje jezika su, naravno, politicke prirode.

Imam utisak da nekima u Srbiji narocito smeta "crnogorski jezik". Razlozi su takodje politicke prirode. Odnosno, cesce, nacionalisticke.

Inace, ne vidim potrebu da se uvodi naziv crnogorski jezik ni iz politickih razloga. Njemacki jezik nije smetao Austriji da postane nezavisna drzava.

Neki strani lingvisti pominju crnogorski, kao zaseban jezik. Recimo:

Robert Greenberg (North Carolina): 'Montenegro; from Serbo-Croat to Montenegrin'

http://www.ssees.ac.uk/langprog.htm

Paul-Louis THOMAS (Paris IV-Sorbonne)
« Langue et identité : le cas du serbo-croate (bosniaque, croate, monténégrin, serbe) »

http://www.paris4.so...id_article=1906

#12 Mr.Piano

Mr.Piano
  • Members
  • 42 posts

Posted 23 February 2006 - 22:11

Naziv jezika je uvijek bilo političko pitanja, pa i onda kada je dobio ime srpskohrvatski.
Ne znam zašto nekom smeta naziv jezika u pojedinim novim državama.
Za neupućene: bosanski jezik (ne bošnjački) se nazivao i za vrijeme Austro-Ugarske.
Kod kuće imam staru gramatiku bosanskog jezika iz tog vremena. :wub:

#13 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 23 February 2006 - 22:32

deca moje sestre nisu rodjena u bivsoj YU. govore jezikom kojim gvore njihovi roditelji. koji se nekada zvao srpsko-hrvatski.

nikada im nije objasnjavana razlika izmedju "nas", "njih", "onih", itd...

kada dodju na leto da provedu neko vreme tamo - putuju po celoj bivsoj YU, i razumjeu sve, svakog, i uvek.

jedan jezik, vise drzava. ali mi je svejedno., neka ih zovu kako hoce, samo neka ne seru da im treba prevodioc.

#14 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 28 February 2006 - 12:38

> Otkud ovolika želja i energija za raspadom, rastavljanjem, odvajanjem, busanjem isl.?

To je izraz gordog i ponositog karaktera vecine naseg naroda, koji, cas na ovaj, cas na onaj nacin, pokusava da zadovolji svoje gorde i ponosite hirove.

Osobe koje su gorde i sujetne su sujtno oseltjive i uvredljive, pa prirodno stvaraju sukobe oko sve cega se taknu. Sve sto na bilo koji nacin pretenduje da ugrozi njihovu ubrazenu sliku o njihovoj sopstvenoj posebnosti i velicini, oni shvataju kao atak na svoje Ja, i krecu protiv toga u sukob.

Najveca je tragedija sto se niko ne bori protiv uzroka tog problema. Od kritike simpotima, niko nema nista, sem upravo provociranja tih slabosti karaktera. Treba zlo osudjivati na nivou motivacije, i zastupati otvoreno da su gordost i ponositost karakterne mane a ne vrline.