Jump to content


Photo

Fiksna telefonija- elementarna stvar


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
102 replies to this topic

#31 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 06 February 2006 - 09:57

Nemam nameru da stajem u odbranu Telekoma, ipak uzmite sledeće činjenice u obzir:
Telekom je bio rudnik blaga za onu vlast koja je bila toliko nezgrapna da je prodala njegovih 49% strancima. Umesto da se deo profita obrće, strani akcionari su takođe sav novac izvlačili iz Telekoma. Istovremeno, tokom sankcija oprema je izraubovana, ulagalo se samo u njeno održavanje, cena minuta je bila (a i sada je) među najnižima u svetu. Jednostavno, Telekom je urnisan. Tek sa promenom vlasti počinje proces digitalizacije, nova oprema počinje da stiže, kreće se u investicije. Ako je neko zaboravio to je bilo pre 5 godina. Druga stvar, mreže koje su rađene pre 20-30 godina nisu pretpostavljale da će svako domaćinstvo želeti da ima 2 telefonske linije, adsl ili neki drugi servis. To je tada bilo u domenu SF. Radim za projektantsku kuću koja između ostalog radi projekte za Telekom (nove mreže, proširenje postojećih) i svake godine broj projekata se povećava. Drugo, suočen sa velikim apetitom države, Telekom je prinuđen da donira budžet na uštrb investicija.
O ljudstvu u Telekomu nemam dobrih reči, ali to će biti desetkovano u narednih 5 godina pa će valjda ostati oni koji zaista vrede.

<{POST_SNAPBACK}>


Nisam neki nestrpljiv tip u principu, ne mislim ni da je telekomu lako, daleko od toga, moje jedino pitanje je na osnovu kojih parametara telekom planira prosirenja kapaciteta na kriticnim lokacijama i koje su to lokacije.
To sto nisam nestrpljiv ne znaci da se lako prepustam da me bas prave budalom.
Ako je normalno drzati bilo koga na cekanju telefona 6 godina onda ipak nije normalno uopste i ne planirati mogucnost uvodjenja telefona.
Prica tipa - "Cilj nam je digitalizacija cele Republike" je lepa samo sto meni ne znaci mnogo posto i sam pretpostavljam da je to cilj. Zamislite da kazu - "Cilj nam NIJE digitalizacija cele Republike".

Telekom, koliko se moze videti, nema razvijenu strategiju a i to sto mozda ima je apsolutno nemoguce dobiti na uvid u bilo kojoj formi osim "nema tehnickih mogucnosti" ili "ima tehnickih mogucnosti". Ali to je sve sadasnje vreme. Strategija i plan se odnose na buduce vreme i gde to moze da se vidi? Nigde. Razumete, pitam se da li se to uopste i zna?

Uostalom, necu vise uznemiravati posetioce foruma o internetu, kompjuterima i mobilnim telefonima sa ovom glupom temom. Cao.

#32 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 06 February 2006 - 12:10

O ljudstvu u Telekomu nemam dobrih reči, ali to će biti desetkovano u narednih 5 godina pa će valjda ostati oni koji zaista vrede.

<{POST_SNAPBACK}>


Vrlo precizno.

Imam dosta posla sa Telekomom u poslednjih nekoliko godina i zaista tamo ima sjajnih ljudi, ali na svakog od tih sjajnih dolazi barem 9 ispijača kafe. Mislim ni da se izdvajanja za budžet ne mogu uporediti sa profitom koji zaposleni neradnici u Telekomu prave Grand kafi, Intermezzu ili Doncafeu. Pokretač topika može slobodno da uđe u prvu prodavnicu, pogleda na raf sa kafom i videće gde je završila njegova nesuđena telefonska linija.

Sta ces, moraju da se reklamiraju, stisla ih je konkurencija :wub: ...

<{POST_SNAPBACK}>


Koja konkurencija?

#33 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 06 February 2006 - 14:00

Vrlo precizno.

Imam dosta posla sa Telekomom u poslednjih nekoliko godina i zaista tamo ima sjajnih ljudi, ali na svakog od tih sjajnih dolazi barem 9 ispijača kafe. Mislim ni da se izdvajanja za budžet ne mogu uporediti sa profitom koji zaposleni neradnici u Telekomu prave Grand kafi, Intermezzu ili Doncafeu. Pokretač topika može slobodno da uđe u prvu prodavnicu, pogleda na raf sa kafom i videće gde je završila njegova nesuđena telefonska linija.
Koja konkurencija?

<{POST_SNAPBACK}>


Kako koja konkurencija?
Pa i u fiksnoj i u mobilnoj telefoniji... :wub: :) 0:)

#34 Janick_Gers

Janick_Gers
  • Banned
  • 63 posts

Posted 08 February 2006 - 01:09

OK, tacno, kada sam 2000. podnosio zahtev isto su mi rekli da cu morati da se "MALO" strpim jer se za vreme onog nije investiralo ali sada je 2006. malo sam se 2,3,4,5,6 godina strpeo ... ali telefona nema. U medjuvremenu, za divno cudo, poneki komsija se s vremena na vreme ali konstantno, "izbori" za telefon i svaka cast ali cemu onda ta prica da se brojevi dele (mislim prodaju!) po redu na cekanju? Vise verujem sopstvenim ocima.

Hocu samo da kazem da nije u redu da telekom dopusta sebi da barata mrezom i zahtevima na ovakav nacin i da bi mogao da uspostavi neke ozbiljnije kriterijume kao i da objavi tacne podatke koliko je gde dvojnika i zahteva na cekanju. U cemu je problem?

Ovako, 99% ljudi sa strane kojima sam se iskukao me je upucivalo da nadjem vise nekoga, platim mu koliko trazi i da uvedem kuci jebeni telefon konacno.
Ovi iz centra grada me zezaju kao "ako i zivim u stanu u sred zgrade u Zarkovu, nisam u dzungli."
Eto, tako stvari sa dobijanjem brojeva funkcionisu ali tu smo u raskoraku, pa cu se ocigledno jos nacekati ili odseliti.

<{POST_SNAPBACK}>

Vidi brate nebih da ti stajem na muku,nemoj pogreshno da me shvatish da se hvalim ili neshto tome sl.
Ja zivim u Lazarevcu(jedna od opshtina grada Beograda,tj. 011 pozivni)koji je 55 km udaljen od Trgovacke ulice u Zarkovu,iduci ibarskom magistralom prema Valjevu(Inace sve shto nije Beograd smatram selendrom).Fiksni telefon(naravno analogna linja)sam dobio daleke 1997 god.Negde sredinom avgusta proshle godine jedno jutro zazvonio je telefon,zvali su iz Telekoma i ponudili ugradnju ISDN telefonskog prikljucka uz mogucnost zadrzavanja starog broja i uz dodelu jednog ili dva nova broja.Onda sam ih ja pitao da li to nude svim korisnicima fiksne telefonije,analognih tel. linija na shta sa dobio odgovor da nude samo korisnicima koji podnesu zahtev za to ili korisnicima sa extremno visokim tel. racunima.E sad ja sam izgleda u ovoj drugoj grupi:D,jbg. lepo su se oni setili da to ponude korisnicima sa extremno visokim tel. racunima da bi pravili josh extremno vishe tel. racune :wub::D:D
I tako sam pristao da uvedem ISDN sa dva telefonska broja uz zadrzavanje starog!
I sada imam 3 tel. broja ili tako reci digitalni ISDN prikljucak od kojih dva broja zvone na jednom te istom obicnom tel. aparatu a treci surfuje po netu :)
Zelim i to da napomene da mi niko ne radi u Telekomu(niti kum,stric,ujak,brat i tome sl.) i da nemam nikakvu vezu,niti da sam "debelo" platio osobu u Telekomu!!!
Nisam hteo ovom pricom da se pohvalim vec sam samo hteo da vam ukazem na "kriterijume" koji vladaju u korumpiranom Telekomu....
P. S. Nekad se isplati praviti velike tel. racune
0:) :huh: :(

Edited by Janick_Gers, 08 February 2006 - 01:21.


#35 zak

zak
  • Banned
  • 122 posts

Posted 08 February 2006 - 12:06

Nisam moga o citam ceo topic al cisto kazem ako vec neko nije rako da digitalna centrala u zarokvu postoji od 2004 , a bogme ja imam 3 digitalne linije

#36 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 09 February 2006 - 10:36

...... digitalna centrala u zarokvu postoji od 2004 , a bogme ja imam 3 digitalne linije

<{POST_SNAPBACK}>


Bogme ja nemam ni analognu ni digitalnu.

Zgrada ima 130 stanova od kojih 54 ima zahtev za broj na cekanju.

Receno mi je da je "Potrebno prosirenje telekomovih kapaciteta" za tu lokaciju. (to je ocigledno i normalno)

I, receno mi je da: "Prosirenje kapaciteta nije u planu za ovu godinu" a nije bilo u planu ni za prehodnih SEST. "Za sledecu neznamo" (a to je daleko od normalnog).

#37 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 09 February 2006 - 10:51

Kako koja konkurencija?
Pa i u fiksnoj i u mobilnoj telefoniji... :wub: :) 0:)

<{POST_SNAPBACK}>


Gde si ti video konkurenciju?
U fiksnoj telefoniji verovatno niko i neće praviti konkurenciju Telekomu jer je to sumanuto. Taj posao ne bi opravdao ulaganja. Možda kroz internet i VoIP. Jedino ko bi na to mogao da puca je SBB, ali ne u narednih par godina.

U mobilnoj telefoniji, obe mobilne mreže su pod Telekomovom kontrolom.

#38 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 09 February 2006 - 12:33

Gde si ti video konkurenciju?
U fiksnoj telefoniji verovatno niko i neće praviti konkurenciju Telekomu jer je to sumanuto. Taj posao ne bi opravdao ulaganja. Možda kroz internet i VoIP. Jedino ko bi na to mogao da puca je SBB, ali ne u narednih par godina.

U mobilnoj telefoniji, obe mobilne mreže su pod Telekomovom kontrolom.

<{POST_SNAPBACK}>


Ali prijatelju, zar ne vidis da se ja sa tom nepostojecom konkurencijom samo zajebavam. OD MUKE I NEMOCI ...

#39 (*_*)

(*_*)
  • Members
  • 111 posts

Posted 09 February 2006 - 19:34

Ljudi, jel zna neko da li svaka ISDN linija moze da dobije ADSL? Sad nemam mogucnosti za ADSL, pa reko' ako mogu da idem preko ISDN-a :wub: Sta je 6 kila din :) 0:)
Izvinjavam se za upad na temu :huh:

#40 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 10 February 2006 - 03:10

Ljudi, jel zna neko da li svaka ISDN linija moze da dobije ADSL? Sad nemam mogucnosti za ADSL, pa reko' ako mogu da idem preko ISDN-a  :wub: Sta je 6 kila din  :) 0:)
Izvinjavam se za upad na temu  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>



Jok. Ja imam ISDN a nemam uslova za ADSL. Sve je do opreme u centrali. Imas stare centrale koje podrzavaju ADSL.

#41 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 10 February 2006 - 09:00

Jok. Ja imam ISDN a nemam uslova za ADSL. Sve je do opreme u centrali. Imas stare centrale koje podrzavaju ADSL.

<{POST_SNAPBACK}>


Delimično tačno. Ne postoje "stare" centrale koje podržavaju ADSL. Kad imas ISDN to znači da imaš digitalnu liniju od početka do kraja. Samo na onim centralama koje podžavaju ISDN moguće je imati i ADSL pod uslovom da je Telekom montirao opremu u centralama. U Sloveniji jedan od uslova uvođenja ADSLa bilo je postojanje ISDNa na toj liniji.

Inače, ono što sam čuo je da se planira montiranje 70.000 adsl priključaka širom Srbije u ovog godini.

#42 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 10 February 2006 - 10:23

....Inače, ono što sam čuo je da se planira montiranje 70.000 adsl priključaka širom Srbije u ovog godini.

<{POST_SNAPBACK}>


A ja sam cuo da prosirenje kapaciteta za moju sasvim regularnu zgradu staru 13-14 godina u Zarkovu sa 130 stanova od kojih 54 ima zahtev za BROJ (znaci broj- bilo kakav broj telefona) - NIJE U PLANU ni za 2006. ?!

Pa, mislim, da li su oni normalni?

#43 lebron

lebron
  • Members
  • 703 posts

Posted 10 February 2006 - 12:12

A ja sam cuo da prosirenje kapaciteta za moju sasvim regularnu zgradu staru 13-14 godina u Zarkovu sa 130 stanova od kojih 54 ima  zahtev za BROJ (znaci broj- bilo kakav broj telefona) - NIJE U PLANU ni za 2006. ?!

Pa, mislim, da li su oni normalni?

<{POST_SNAPBACK}>

Smaras vise...Promeni zgradu... :wub:

#44 stajs

stajs
  • Members
  • 93 posts

Posted 10 February 2006 - 12:25

Smaras vise...Promeni zgradu... :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Smaram vise... Aj' ti promeni topic... :)

#45 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 10 February 2006 - 13:03

Ne postoje "stare" centrale koje podržavaju ADSL.


Koliko ja znam jedini uslov za ADSL je cista linija i instalirani dslam-ovi u centrali. Citao sam po forumima da su ADSL uveli i korisnici koji imaju sestocifrene brojeve.