Jump to content


Photo

strah od smrti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#106 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 04 April 2007 - 20:39

Uf, danas sam video kako je auto pokosio coveka. Ustao je odmah, na svu srecu. Tanka je linija...

Edited by Celt, 05 April 2007 - 12:59.


#107 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 07 April 2007 - 16:28

Smrti se u principu ne plasim. Jedino bih hteo da pre tog momenta ostavim neki trag iza sebe i da ne umirem u agoniji, nego onako na brzinu, preferirano u snu.

#108 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 08 April 2007 - 19:44

QUOTE(Pontijak @ 4 Apr 2007, 18:53)
"cemu moj strah od smrti? kad mene ima - nje nema, kad nje ima - mene nema."



Pre jedno mesec-dva je ovako, na pitanje jednog novinara je odgovorio Jovan Ćirilov rekavši da je isto stara rimska izreka.

Naravno dobra, praktična i jednostavna. Bez puno filozofije.

Skoro čitah neke Jungovštine gde se konstatuje da je ličnost čovekova do prve polovine usmerena prema životu, a od druge polovine prema smrti. Znači kad dođe vreme ni ti ni Smrt nećete biti iznenađeni susretom.

Za mene lično smrt znači mir. Lično i jesam fasciniran čovekovom potragom za mirom. Svi žele mir. (slično stoje stvari i kad je pojam sloboda u pitanju wink.gif ) Mir želi i ratnik i sveštenik, i radnik i neradnik i filozof i naučnik i zdrav i bolestan. Vera i vernici su u neprekidnoj potrazi za mirom. Narkoman i alkoholičar takođe. Političari non-stop pričaju o miru. Svi žele mir.

Na kraju i bude mir.

Smrt je najbolji protagonist ideja ravnopravnosti i komunizma...

Svi su jednaki...

PS. Preporučujem knjige SF Srđana Krstića o uređenju Pakla i Raja koje su veoma zanimljivo i duhovito postavljene.

Znači svima sleduje mir... wink.gif

A dotle red i rad. innocent.gif

#109 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 08 April 2007 - 21:52

QUOTE(kingmaker @ 7 Jan 2006, 22:43)
pretencioznom kvazimetafizickom rasprom.

bozicna tema: kao u starom vicu - idu dva praseta i spopala ih neka metafizika, i jedno ce: “sta mislis, ima li zivota posle bozica?”

ajmo, dragi obicni ljudi

evo pitanja na koja su odgovarali skoro svi filozofi (svaki odnos spram beskonacnog podrazumeva da si ti konacan – to su vise razvijali ovi religiozni mislioci, npr. paskal, a kasnije je kjerkegor zapoceo sa tim i presudno uticao na egzistencijalizam/hajdegera, sartra...), psihoanaliticari (cesto, i klasicni i savremeni), manje-vise sve religije:
-egzistencijalno obrazlozenje smrti
-zasto i cemu?
-da li je strah od smrti inherentan coveku?
-ako jeste, da li mora da se prevazidje?
-ako mora, kako?

sta je, jesmo gori od njih? ako su mogli oni, mozemo i mi.
da li se ‘aktivno’ bojite smrti i kako se sa tim nostite? kako biste objasnili detetu sta je smrt?

zapocnimo sa malog jeftinog humora. ovo bi mogle da budu poslednje reci kolega forumasa:
DUNADAN: dzizs.
Toal: Smrt tiha – pristaju joj dva stiha.
Kinik: Pateticno. Ne dolazite mi na sahranu – svakom svoje.
indy: pour me some vine. in your face, intelligent designer!
srdjanf.: When shit happens, why does it always happens to us?
Uros_78: Cuvajte mi demokratiju tongue.gif  wink.gif
Alexia: Fasisoidno.
ser autsajder: Ali ja sam nepusac.
mango: Poanta je u patrijarhatu.
Rastko: Mi u Americi imamo zivotno osiguranje – nije nikakav problem.
Stoprocentni: Vidju mene.
kingmaker: Pretenciozno.
Billy Mahony: U kom filmu je najduza scena smrti? (odgovor nosim sa sobom)
Spoiler! --Click here to view--

izvinjavam se pobrojanim forumasima, zbog morbidnosti, a i izostavljenim. osecajte se slobodnim da dopisete moje poslednje reci, ili nacin kako cu da mrem.

buahahahhaah

QUOTE(Alexia @ 8 Jan 2006, 10:16)
thumbup.gif

Ima jedan utesan grafit: Ako zivis u Srbiji, neces ni primetiti da si umro.

ditto biggrin.gif

QUOTE(jms_uk_2001 @ 8 Jan 2006, 15:43)
da, ali niko nema  da nam pokaze trailer  ph34r.gif

bice da su trejler videli samo oni koji su prosli klinicku smrt
osim ako se to iskustvo ne moze objasniti aktivnoscu nekih preostalih mozdanih talasa ?

btw vise se plasim svakodnevnog umiranja

#110 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 09 April 2007 - 01:08

QUOTE Lavinia
>>> bice da su trejler videli samo oni koji su prosli klinicku smrt<<<

Moj prijatelj, koji vise nije medju zivima, svojevremeno mi je potanko pricao o svom iskustvu klinicke smrti. Opisao ga je kao „velicanstveno“ i „fascinantno“, u obliku naglog izlaza iz hladnog i zagusljivog tunela u beskrajnu svetlost, koja se razlivala u hiljadama nestvarnih boja i nekom magnetnom silom privlacila njegovo bestezinsko telo.

Pricao je to i svom lekaru i od njega cuo da je vecina pacijenata, koji su preziveli klinicku smrt, imala gotovo istovetnu pricu.

Kada je njegova bolest uzela maha i tragicni ishod postajao sve izvesniji, rekao mi je da ga to predivno iskustvo klinicke smrti podsvesno demotivise da se energicnije bori za zivot.

#111 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 09 April 2007 - 22:37

Bojite se neprozivljenog zivota,ne smrti.

Besmrtnost su nasa deca.

Tokom zivota se vec desavaju male smrti-nekih prijateljstava,nekih ljubavi,izdaje te telo,etc.

My two cents,ovako off the top of my head,pred ponoc.

#112 debaser

debaser
  • Members
  • 660 posts

Posted 10 April 2007 - 01:23

smrt je uzasna.
starost jos gora.

#113 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 10 April 2007 - 01:27

Grunf: Siguran sam da je (umetnuti forumasa po zelji) u stvari Milan Bozic!

#114 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 April 2007 - 03:32

Ne plasim se smrti.
Sve ima svoj pocetak i kraj, pa tako i zivot.
Inace se slazem sa Sumejkerovim postom 100%.
A Kingmaker je pogodila moje poslednje reci. wink.gif

#115 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 18 April 2007 - 00:24

ma mislim da je glupo da se izjasnjavamo da li se plasimo..
naravno da da.

samo, postoje razni nacini da se taj strah prevazidje..... i svi su iracionalni

#116 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 18 April 2007 - 12:01

QUOTE(DOCc @ 18 Apr 2007, 01:24)
ma mislim da je glupo da se izjasnjavamo da li se plasimo..

dobro ok, ne moramo, ali otkud ti to da se svako aktivno boji smrti?

#117 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 18 April 2007 - 18:19

QUOTE(kingmaker @ 18 Apr 2007, 13:01)
dobro ok, ne moramo, ali otkud ti to da se svako aktivno boji smrti?


pa mislim da bi to potvrdio svaki profesionalac..

citao sam dosta knjiga iz oblasti psihijatrije, a od suve teorije se secam recimo Frojdovih bazicnih nagona: Erosa i Tanatosa.. Dakle, po njemu ( nemojte 100% da me drzite za rec ), covek zivi razapet izmedju nagona da produzi vrstu i straha od neizbezne smrti.. Gde se cak i taj nagon za produzetkom vrste moze podrediti ovom strahu..
i cini mi se da vecina psihijatara veruje da sve covekove mentalne tegobe odatle poticu..
ponavljam, nemojte me drzati za rec.. mlad sam i studiram nesto sasvim drugo, ali sam takav utisak stekao.

edit: a, da.. to svakako nije 'aktivno', vec nesvesno.. ali sam mislio da bi zanimljivije bilo da pokusamo da dokucimo na koji nacin sami racionalizujemo taj strah

Edited by DOCc, 18 April 2007 - 18:22.


#118 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 11 May 2007 - 22:15

Strah od sopstvene smrti kao svesno osećanje pred opasnošću od prestanka života – mislim da nemam. Normalan strah koji podrazumeva reakciju na neku spoljašnju opasnost koja realno postoji, u kojoj smrt ima dimenziju nečeg konkretnog i realnog (npr. kamiona koji juri prema meni) – taj strah imam.
Čini mi se da se više plašim smrti bliskih i voljenih osoba. Ili je to možda egoizam, pa se plašim sopstvene patnje koja bi u tom slučaju bila neizbežna?
Volela bih da umrem sa istim osećajem kao kad dobiješ potpunu narkozu. „Molim vas, počnite da brojite unazad od 100“, - ne sećam se da sam ikada stigla dalje od 98. I posle toga – ništavilo, potpuno nestajanje i zaborav (lep osećaj). Bez patnje i bola pri umiranju, brige o posledicama, neizvesnosti. Kada bih mogla da biram – izabrala bih eutanaziju. Kako izgleda, više se plašim bola (fizičkog i duševnog) nego same smrti. Mislim, nisam samoubilački nastrojena, ali ne bih volela da živim kao biljka i zavisim od aparata i tuđe milosti.

#119 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 12 May 2007 - 12:12

same smrti se ne plasim, nekako to prizemno shavatam- znam da ce doci.
bolesti vec da, no o tome sam se vec izjasnila davno na topicu "hipohondrija".

QUOTE(Rahel @ 11 May 2007, 21:15) <{POST_SNAPBACK}>
Čini mi se da se više plašim smrti bliskih i voljenih osoba. Ili je to možda egoizam, pa se plašim sopstvene patnje koja bi u tom slučaju bila neizbežna?


ja sam kroz to prosla (smrt bliske osobe). prodjes kroz period patnje svakako, ali prodje i period (aktivne) patnje. i interesantno je da smrt (i bolest) bliske osobe ne leci sopstveni strah od smrti (bolesti). ja sam mislila da ce mi hipohondrija biti automatski izlecena, medjutim ne. naprotiv, u jednom periodu, neposredno posle smrti bliske osobe, je bila cak i povecana.

#120 kastigulja

kastigulja
  • Members
  • 107 posts

Posted 12 May 2007 - 15:00

vise se bojim siromastva , bede , neke grozomorne hronicne bolesti nego smrti. smrt je tren .