Jump to content

Photo

Cirilica ili Latinica?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
238 replies to this topic

Poll: Cirilica ili Latinica? Sta po vama? (144 member(s) have cast votes)

Cirilica ili Latinica? Sta po vama?

1. Cirilica (36 votes [25.00%])

Percentage of vote: 25.00%

2. Latinica (35 votes [24.31%])

Percentage of vote: 24.31%

3. I jedno i drugo (73 votes [50.69%])

Percentage of vote: 50.69%

Vote Guests cannot vote

#226 bad_sector

bad_sector
  • Members
  • 624 posts

Posted 05 January 2006 - 14:18

Konstantno troll-ujes... ne verujem da to moderatori vole...

<{POST_SNAPBACK}>

Hahahah, ja konstantno trolujem :wub: Dobra.

BTW - ne brini se, ja nisam plachipichka kao ti. Svakako necu prijavljivati tvoje obscene nebuloze. Likovi kao ti su nezamenjivi. Ne trchim mami i tati kad me deca zezaju. Zapravo, poshto ne izvaljujem gluposti o tome da je sve 50% verovatno - i ne zezaju me.

Enivej... poshto ochekujem da cesh kad - tad pokushati da lechish frustracije na nechijem 'warn levelu', evo odlichne prilike da registrujem novi nick, kako bismo se i dalje lepo druzili :)

PS ako ti nije jasno shta se tachno deshava - objasnicu ti. Doshao si u opancima, desilo ti se izuvanje.

Edited by bad_sector, 05 January 2006 - 14:19.

#227 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 06 January 2006 - 03:14

Hahahah, ja konstantno trolujem :)  Dobra.

BTW - ne brini se, ja nisam plachipichka kao ti.  Svakako necu prijavljivati tvoje obscene nebuloze.  Likovi kao ti su nezamenjivi.  Ne trchim mami i tati kad me deca zezaju.  Zapravo, poshto ne izvaljujem gluposti o tome da je sve 50% verovatno - i ne zezaju me.

Nemas ti sta mene da prijavljujes jer se ja tobom ne bavim.
To sto se ti ne slazes da tim da je sve 50% - 50% je tvoj problem. Cak je i to 50%-50%...
Sta da ti radim... smej se i "zezaj" me... verovatno se smejes i na brasno...

Enivej...  poshto ochekujem da cesh kad - tad pokushati da lechish frustracije na nechijem 'warn levelu', evo odlichne prilike da registrujem novi nick, kako bismo se i dalje lepo druzili 0:)

Samo ti registruj sta zelis... I gde zelis...
A sto se tice leecnja frustracija - to ostavi za tad kad se "registrujes"... Naravno , znas gde... :wub:

PS ako ti nije jasno shta se tachno deshava - objasnicu ti.  Doshao si u opancima, desilo ti se izuvanje.

<{POST_SNAPBACK}>

Ti si covece bos dosao. I bos odlazis.

#228 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 06 January 2006 - 06:21

Rece covek koji pise 97% svojih postova na "Sportu"....
To ti je kao kad dodje Piksi da polemise o vaznim drzavnim poslovima...

<{POST_SNAPBACK}>

bez namere da se udubljujem u to sta je covek rekao, htela bih da primetim da prezir ka ljudima koji vole sport (ili su dobri u sportu) mirise na veliki nivo predrasude.

ili, narodskim recnikom, glupo je verovati da su svi fudbaleri glupi.

#229 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 06 January 2006 - 06:22

Jel harambasa?

Pa naravno da je bitno. ako ih pustis - preplavice svet... Cim vide da niko ne reaguje, predlozice zakon za "zastitu cirilice", vratice opanke, narodnu nosnju, proglasice pravoslavlje za zvanicnu religiju... ujedinice se sa Belorusijom i Rusijom.. Tako to pocinje.

Mogu i ja da ne reagujem... ali nekako volim da reagujem  :wub:

A i ne zalim se ja ako sam nekad sam (mada postoje X ljudi koji se slazu i kad ja pisem "sam protiv svih", samo ne pisu nego samo citaju)...
A i zadovoljstvo mi je da se raspravljam sa 10 ljudi koji mene "napadaju"... i onda zacute, kazu "budalo" i odu... i slicno... i na kraju se sve svede na zezanje... posto naravno nemaju sta da kazu...

<{POST_SNAPBACK}>

naravno da imaju sta da kazu. nije problem u nedostatku stvari za kazati ti nego u nedostatku sluha onoga kome je to upuceno.

#230 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 06 January 2006 - 07:38

bez namere da se udubljujem u to sta je covek rekao, htela bih da primetim da prezir ka ljudima koji vole sport (ili su dobri u sportu) mirise na veliki nivo predrasude.

ili, narodskim recnikom, glupo je verovati da su svi fudbaleri glupi.

<{POST_SNAPBACK}>

Ma pusti to... Nadje se poneki pametan...
Nego jel neces da prokomentarises onog sto je rek'o da samo cirilica treba da bude u srpskom jeziku...

#231 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 06 January 2006 - 19:22

Ma pusti to... Nadje se poneki pametan...
Nego jel neces da prokomentarises onog sto je rek'o da samo cirilica treba da bude u srpskom jeziku...

<{POST_SNAPBACK}>

hocu. to je takodje moronski.

nisam taj post ni videla ali iz mojih postova je oduvek bilo jasno da smatram i latinicu i cirilicu balgom naseg jezika i da se zalazem za ocuvanje oba pisma.

#232 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 10 January 2006 - 21:28

hocu. to je takodje moronski.

nisam taj post ni videla ali iz mojih postova je oduvek bilo jasno da smatram i latinicu i cirilicu balgom naseg jezika i da se zalazem za ocuvanje oba pisma.

<{POST_SNAPBACK}>

A i sudeci po Poll-u vecina je za oba pisma :wub: Ne razumem one koji visak svog znanja i kulture zele da obrisu.

#233 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 11 January 2006 - 03:12

metode cirlicara i latinicara smrde na isto: na uzak um u upotrebi vlastitog sagledavanja sveta.

<{POST_SNAPBACK}>

Posted Image

Svasta ziv covek nauci, a ovamo lakse mu da upamti 30 slova (kojih god) nego da optereti mozak s jos desetak razlicitih. Lakse mu je i ideologiju celu da rasprede nego tih desetak dodatnih slovca da savlada.

Ako bas moram da se izjasnim, reci cu da mi je cirilica lepsa (a ima mnogo lepsih pisama od nje u svim verzijama, opet moj subjektivan stav) a latinicu koristim nesto cesce. Za neke stvari je prakticnija, nekad mi zaista deluje ko kurzivna verzija cirilice, a nekad moze da sa'rani coveka (npr. kad kucas tekst u latinici, pa ga prebacis na cirilicu)

Poznavanje dva pisma u startu stvarno je neopisiva sreca kad covek krene da uci strane jezike pa ne mora da krene od elif ba. Koristim jos dva pisma pored pomenutih i stvarno je nezgodan taj start, mislim od duple nule. Licno bi mi bilo jako drago da se na ovim prostorima zadrzao i alhamijado :wub:

Inace, tu reformu ne mogu da komentarisem, ali mislim da su fonetski savrsena cirilica i skoro savrsena latinica u srpskoj verziji sjajna stvar (ma niko ne moze da kaze da je "tzsch" jednostavnije od "č"), no nacekao nas je pravopis. Pogledajte samo koliko nepismenih postova od pocetka, ma skoro ceo topik nepismen, pocnite od mene (ful bez kvacica i kvrzica, s jednim izuzetkom, da potvrdi pravilo). Mnogi jezici nemaju tih problema. Ali to je druga tema.

#234 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 11 January 2006 - 19:05

Massive_Attack Posted 10 Jan 2006, 22:28
Ne razumem one koji visak svog znanja i kulture zele da obrisu.

Ni ja. Stavise, smatram ih, zlonamernim/izmanipulisanim/ lenjim... Ali najvese me nerviraju oni koji se upravo - hvale manjkom znanja, a to na zalost nije tako retka pojava.

#235 Mr.G.Smith

Mr.G.Smith
  • Members
  • 51 posts

Posted 18 January 2006 - 21:13

Pa treba biti jednaka pisma, a ne da postoji diskriminacija latinice u državnim ustavnovama. :wub:

ja sam da sve piše na latinici i na čirilici, kao jednaka pisma. /posebice u državnoj administraciji/ B)

#236 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 19 January 2006 - 06:02

pa izgleda da to nekima ovde smeta. a ja se slazem sa tobom, zasto da ne.

#237 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 19 January 2006 - 10:51

Da li je tacno da je SCG jedina zemlja ne svetu koja zvanicno ima priznata dva pisma? Navodno postoje jos neke zemlje u Aziji gde se koriste po dva pisma u jednoj drzavi ali ista od strane drzave nisu priznata. E sada pitanje recimo za imena ulica, znakova na putevima... da li i oni trebaju nositi samo jedno pismo ili jedna rec treba biti napisana na oba... A postoji i treci slucaj, gde neka mesta u Vojvodini nose naziv na znaku samo na Madjarskom, ulice takodje... sto po meni i nije bas OK. Da li bi onda i ulica Џорџа Вашингтона u Beogradu trebala da bude napisana George Washington-a?... Sto se toga tice u Srbiji je totalno rasulo sa pismima.. Dokaz tome je da je na nekim znakovima bilo pomesano i jedno i drugo :wub: Ovo je ujedno i pitanje da li bi se odlucili samo za jedno ili oba pisma?

<{POST_SNAPBACK}>

iskreno nisam chitala ceo topic, ali koliko se secam gramatike u srpskom jeziku se strana imena pishu kako se izgovaraju dok se u hrvatskom pishu u originalu, pa ovo shto ti kazesh da li bi trebalo biti napisano Georga Washington je u stvari u startu napisano na engleskom i ne predstavlja korishcenje latinice.

inache oba pisma, bar po meni treba znati i koristiti. nema razloga da se ijedno odbaci.

#238 Dzems Bond

Dzems Bond
  • Members
  • 35 posts

Posted 19 January 2006 - 18:18

I cirilica i latinica.

Ako uvedes glasanje za najlepsa slova, glasam za Miroslavljevu cirilicu.

#239 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 20 January 2006 - 15:34

iskreno nisam chitala ceo topic, ali koliko se secam gramatike u srpskom jeziku se strana imena pishu kako se izgovaraju dok se u hrvatskom  pishu u originalu, pa ovo shto ti kazesh da li bi trebalo biti napisano Georga Washington je u stvari u startu napisano na engleskom i ne predstavlja korishcenje latinice.

inache oba pisma, bar po meni treba znati i koristiti. nema razloga da se ijedno odbaci.

<{POST_SNAPBACK}>

Ma jok ne kazem ja da treba biti napisano engleskom abecedom nego i cirilicom i latinicom... kao sto neko rece po principu kako je to u Grckoj. I grckim alfabetom i engleskom abecedom

I cirilica i latinica.

Ako uvedes glasanje za najlepsa slova, glasam za Miroslavljevu cirilicu.

<{POST_SNAPBACK}>

Takodje i po meni cirilica je daleko lepsa od latinice :wub: