Jump to content

Photo

Cirilica ili Latinica?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
238 replies to this topic

Poll: Cirilica ili Latinica? Sta po vama? (144 member(s) have cast votes)

Cirilica ili Latinica? Sta po vama?

1. Cirilica (36 votes [25.00%])

Percentage of vote: 25.00%

2. Latinica (35 votes [24.31%])

Percentage of vote: 24.31%

3. I jedno i drugo (73 votes [50.69%])

Percentage of vote: 50.69%

Vote Guests cannot vote

#1 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 22 December 2005 - 15:13

Da li je tacno da je SCG jedina zemlja ne svetu koja zvanicno ima priznata dva pisma? Navodno postoje jos neke zemlje u Aziji gde se koriste po dva pisma u jednoj drzavi ali ista od strane drzave nisu priznata. E sada pitanje recimo za imena ulica, znakova na putevima... da li i oni trebaju nositi samo jedno pismo ili jedna rec treba biti napisana na oba... A postoji i treci slucaj, gde neka mesta u Vojvodini nose naziv na znaku samo na Madjarskom, ulice takodje... sto po meni i nije bas OK. Da li bi onda i ulica Џорџа Вашингтона u Beogradu trebala da bude napisana George Washington-a?... Sto se toga tice u Srbiji je totalno rasulo sa pismima.. Dokaz tome je da je na nekim znakovima bilo pomesano i jedno i drugo :wub: Ovo je ujedno i pitanje da li bi se odlucili samo za jedno ili oba pisma?

#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 December 2005 - 15:15

Oba.
Sve i da je SCG bas ono jedna jedina (da barem budemo izuzetni i po necemu dobrom), a nije.

Btw latinica u grckom jeziku nije zvanicno pismo pa su opet imena svih ulica ispisana i na grckom i na latinici (sto podrzavam).

#3 ignjat

ignjat
  • Members
  • 260 posts

Posted 22 December 2005 - 15:25

Oba.
Sve i da je SCG bas ono jedna jedina (da barem budemo izuzetni i po necemu dobrom), a nije.

Upravo tako.

#4 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 22 December 2005 - 15:32

Zasto je potrebna cirilica ? Zarad onih sto ne znaju latinicu ili da bi smo dokazali da su fontovi miroslavlje.ttf lepsi od floydian.ttf ? :wub:

#5 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 22 December 2005 - 16:00

Oba.

Btw latinica u grckom jeziku nije zvanicno pismo pa su opet imena svih ulica ispisana i na grckom i na latinici (sto podrzavam).

<{POST_SNAPBACK}>

Apsolutno :)

Zasto je potrebna cirilica ? Zarad onih sto ne znaju latinicu ili  da bi smo dokazali da su fontovi miroslavlje.ttf lepsi od floydian.ttf ? :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Hm pa cuj ipak se na neki nacin ponosim sto moja zemlja ima ipak dva pisma i sto znam i koristim oba... Od viska znanja glava ne boli 0:)

#6 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 22 December 2005 - 16:11

A Grcka? Zar tamo nije njihova cirilica paralelno sa latinicom "na vlasti"? Mozda i gresim, javite mi!

#7 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 22 December 2005 - 16:24

Kako sam obavesten po nekom novom zakonu bice zabranjeno da vam neko nametne kojim pismom cete pisati... Npr. ako popunite neki formular latinicom a neki birokrata vam natrlja na nos sto koristite latinicu ili od vas zahteva da ga popunite cirilicom, bice kaznjen...

#8 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 22 December 2005 - 16:28

Kako sam obavesten po nekom novom zakonu bice zabranjeno da vam neko nametne kojim pismom cete pisati... Npr. ako popunite neki formular latinicom a neki birokrata vam natrlja na nos sto koristite latinicu ili od vas zahteva da ga popunite cirilicom, bice kaznjen...

<{POST_SNAPBACK}>

eto birokratske radosti :)
ako im se tako zabrani svako istresanje, morace firma da im placa fitness da se rastresu... chemu takav zivot, da ne smesh da se deresh iza stakla :wub:

elem, nek cveta cvece. ako moze.

#9 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 22 December 2005 - 16:50

A Grcka? Zar tamo nije njihova cirilica paralelno sa latinicom "na vlasti"? Mozda i gresim, javite mi!

<{POST_SNAPBACK}>

Ja mislim da nije...to je i mene interesovalo. Ako kazemo zvanicno dva priznata pisma onda mislimo na to da se ona uce i u skolama.

<{POST_SNAPBACK}>

:wub:

#10 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 22 December 2005 - 17:00

Hm pa cuj ipak se na neki nacin ponosim sto moja zemlja ima ipak dva pisma i sto znam i koristim oba... Od viska znanja glava ne boli  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Mislim da bi imalo smisla za ponos ako bi ta oba fonta imala po cemu drugom da se pisu osim po saobracajnim znacima. Elektronskim uredjajima, automobilima (osim tablica) ili softveru recimo. Ovako...
Btw, koja je to "tvoja zemlja"?Imas li je puno ili samo za plac?

#11 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 22 December 2005 - 17:58

Zasto je potrebna cirilica ? Zarad onih sto ne znaju latinicu ili  da bi smo dokazali da su fontovi miroslavlje.ttf lepsi od floydian.ttf ? :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

zasto nije potrebna cirilica? da bi bio kao sav svet? prvo, sav svet nije jednoobrazan, drugo, to je uzasno dosadno, trece, svet te vise ceni kad imas nesto svoje da ponudis.

glasam za oba pisma.

#12 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 22 December 2005 - 18:06

Da li je tacno da je SCG jedina zemlja ne svetu koja zvanicno ima priznata dva pisma?

<{POST_SNAPBACK}>

Zapravo, retke su države koje uopšte imaju zvanično pismo. To imaju države kao što su Rusija (kao i verovatno većina članica bivšeg Sovjetskog Saveza), Srbija, Turska... Mislim da to ima i Hrvatska, nisam siguran.

Većina evropskih država nema zvanično pismo. Čak ni Grčka. Grčko pismo jeste zvanično pismo grčkog jezika, ali ne i države. Ono se de facto koristi, ali se ne spominje ni u jednom zakonu ili ustavu.

Što se tiče jezika, postoje jezici koji imaju dva pisma uporedo, srpski nije tu usamljen.

Ovo je ujedno i pitanje da li bi se odlucili samo za jedno ili oba pisma?

<{POST_SNAPBACK}>

Ja sam za to da Srbija ukine pojam zvaničnog pisma, kao i većina drugih država, a da srpski jezik koristi oba.

#13 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 22 December 2005 - 18:06

oba, naravno

međutim, to pitanje je, nažalost, u poslednje vreme često bilo zloupotrebljeno, pogotvo od strane kojekvih naci - frikova, koji su u tobožnjem spasavanju ćirilice videli ključno pitanje za opstanak nacije
to je naravno izazvalo kontra reakciju kod dela javnosti, pa smo dobili i radikalne pisače latinicom

Vladislava Gordić Petković je rekla sve što danas u Srbiji treba da se kaže o ćirilici:

Ćirilicu kao pismo treba čuvati i negovati, a ćirilicu kao metaforu treba ukinuti!

#14 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 22 December 2005 - 18:18

Ja licno pisem samo iskljucivo latinicom.
Ali nemam nista protiv da neko pise cirilicom.

Oba.

<{POST_SNAPBACK}>

Inace, ne korise zemlje pisma nego jezici...
Evo nekih koji koriste vise od jednog pisma:

srpski - ćirilica, latinica
kirgistanski - ćirilica, latinica
moldavski - ćirilica, latinica
azeri - ćirilica, latinica
mongolski - ćirilica, uighur
jermenski - istocno i zapadno jermensko pismo
turkmenistanski - ćirilica, latinica
tadzihistanski - ćirilica, latinica (nekad arabica)
kurdski - ćirilica, latinica i arabica
kazahtanski - ćirilica, arabica
japanski - hiragana, katakana i kandži
korejski ima dva pisma
kineski ima dva: tradicionalno i pojednostavljeno.
nemački ima dva: goticu i latinicu.

Naravno da neke stvari treba da budu na latinici, kao sto su imena ulica, licne karte, pasosi, vozacke dozvole, i sl.
Gradjanin bi imao pravo da zatrazi da mu se izda dokument na bilo kom pismo koje zeli.
Posto su oba pisma ravnopravna u srpskom jeziku.

Zapravo, retke su države koje uopšte imaju zvanično pismo. To imaju države kao što su Rusija (kao i verovatno većina članica bivšeg Sovjetskog Saveza), Srbija, Turska... Mislim da to ima i Hrvatska, nisam siguran.

Većina evropskih država nema zvanično pismo. Čak ni Grčka. Grčko pismo jeste zvanično pismo grčkog jezika, ali ne i države. Ono se de facto koristi, ali se ne spominje ni u jednom zakonu ili ustavu.

Što se tiče jezika, postoje jezici koji imaju dva pisma uporedo, srpski nije tu usamljen.
Ja sam za to da Srbija ukine pojam zvaničnog pisma, kao i većina drugih država, a da srpski jezik koristi oba.

<{POST_SNAPBACK}>

Tacno tako.
S tim sto , koliko ja znam, pojam "zvanicno pismo" imaju samo nekoliko zemlja, Rusija, Kazahstan, Hrvatska, Turska i Srbija. Divno drustvo.

Ja sam za to da se ukine ikakvo "zvanicno pismo" i da svako pise kako zeli.

zasto nije potrebna cirilica? da bi bio kao sav svet? prvo, sav svet nije jednoobrazan, drugo, to je uzasno dosadno, trece, svet te vise ceni kad imas nesto svoje da ponudis.

glasam za oba pisma.

<{POST_SNAPBACK}>

Ajde ovo da svet nije jednoobrazan i da je dosadno...
Ali da je cirilica "nesto nase", to je cista glupost.
Ciriilca nije "nesto nase" nego jedno od dva ravnopravna pisma koje koristimo.
Kako moze da bude nase ("nesto svoje") kad je to pismo "izmisljeno" od strane Grka, nametnuto Slovenima i kad ga ne koriste samo Srbi, pa ni samo Sloveni nego i mnogo azijski narodi.

<{POST_SNAPBACK}>

Verovatno ce ovo patriJote da sprece. I SPC...
Pozvace se na narod, tradiciju, opanke i gusle.
Nestacemo, propascemo, bicemo izbrisani ako se ne "zastiti" cirilica...
A to znaci da moramo svi da pisemo cirilicom. To po njima znaci "zastititi cirilicu"

#15 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 22 December 2005 - 18:33

Meni je zanimljivo to što je i ovo pitanje ćirilice ili latinice gurnuto
u neki dnevno politički plan.
Pišem ćirilicom, ali to NE ZNAČI da glasam za DSS ili za radikale.

Eto.