Jump to content

Photo

Sleng...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 14 December 2005 - 02:26

U nasem slucaju kriminalci nisu promovisali sleng,jer su oni bili deo turbo-folk "kulture".

"E znas kako,tamo bas sto se tice droge razumes, ima ovaj,ima par tih klinaca razumes,koji imaju razumes svoje bosove,koji razumes navode na to,stavljaju im pistolje za pojas razumes,daju im drogu da šmrču razumes i onda ih salju tako na neke svoje razumes neprijatelje.
Tako da ovaj,ti klinci ni krivi ni duzni,razumes ovaj,tu mogu da stradaju razumes i idu ko muve bez glave razumes."

"vidimo se u citulji".

#17 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 14 December 2005 - 03:37

a deca koja ne umeju da govore knjizevnim jezikom nego se drce da je sleng izraz njihovog bica a da je knjizevni jezik nepotreban samo sebi cine losu uslugu.

sleng ima svoju ulogu i upotrebu. ali sleng nije sinonim za knjzievni jezik. to mu potire sustinu.

<{POST_SNAPBACK}>

ovi 'moji' (i ja pokupim ponešto) što govore sleng uopšte ne razmišljaju 'saću ja da govorim sleng da ispadnem kul a namerno neću književnim jezikom' već oni, prosto, govore 'svojim' jezikom, govore set običnih reči i grupu 'uvrnutih' koje su sami smislili, odnekud dovukli, negde načuli pa prepravili. mislim, nije im važno. za njih to nije ništa posebno. oni samo muljaju te reči iz dosade, a nemaju svest o tome da je sad to nekakav 'izraz njihovog bića'. :)

evo, sad sam se setio jednog primera toga o čemu govoriš. ne verujem da znaš, jer si u americi, ali neko će znati. ima jedna devojka u javnom životu ovde, nešto se pojavljivala i na b92, maja atanasijević, ona je čini mi se patila od toga da prospe što više uličarskih izraza u svojim javnim govorima da bi naglasila svoju urbanost i buntovnost. :wub:

#18 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 14 December 2005 - 03:55

hahahahaha. pa to beshe, spontani ili ne, izraz njenoh urbanog i buntovnog bica. to je bas to.

ali ja se zalazem za to da pre nego se nesto razgradi isto zna da se sagrdi.

pre nego se jezik sakati zarad urbanog i buntovnog pozeljno ga je nauciti iz knjiga.

#19 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 14 December 2005 - 04:14

Jedan od najvecih engleskih novinara 20. veka, Tajmsov kolumnista Bernard Levin, je izmedju ostalog napisao:

"You can break every grammatical and syntactical rule consciously when, and only when, you have rendered yourself incapable of breaking them unconsciously."

Odlomak iz njegove Story of English:

If you cannot understand my argument, and declare "It's Greek to me", you are quoting Shakespeare; if you claim to be more sinned against than sinning, you are quoting Shakespeare; if you recall your salad days, you are quoting Shakespeare; if you act more in sorrow than in anger, if your wish is father to the thought, if your lost property has vanished into thin air, you are quoting Shakespeare; if you have ever refused to budge an inch or suffered from green-eyed jealousy, if you have played fast and loose, if you have been tongue-tied, a tower of strength, hoodwinked or in a pickle, if you have knitted your brows, made a virtue of necessity, insisted on fair play, slept not one wink, stood on ceremony, danced attendance (on your lord and master), laughed yourself into stitches, had short shrift, cold comfort or too much of a good thing, if you have seen better days or lived in a fool's paradise - why, be that as it may, the more fool you, for it is a foregone conclusion that you are (as good luck would have it) quoting Shakespeare; if you think it is early days and clear out bag and baggage, if you think it is high time and that that is the long and short of it, if you believe that the game is up and that truth will out even if it involves your own flesh and blood, if you lie low till the crack of doom because you suspect foul play, if you have your teeth set on edge (at one fell swoop) without rhyme or reason, then - to give the devil his due - if the truth were known (for surely you have a tongue in your head) you are quoting Shakespeare; even if you bid me good riddance and send me packing, if you wish I were dead as a door-nail, if you think I am an eyesore, a laughing stock, the devil incarnate, a stony-hearted villain, bloody-minded or a blinking idiot, then - by Jove! O Lord! Tut, tut! for goodness' sake! what the dickens! but me no buts - it is all one to me, for you are quoting Shakespeare.

Share & Enjoy

#20 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 14 December 2005 - 05:16

Jedan od najvecih engleskih novinara 20. veka, Tajmsov kolumnista Bernard Levin, je izmedju ostalog napisao:

"You can break every grammatical and syntactical rule consciously when, and only when, you have rendered yourself incapable of breaking them unconsciously."

Odlomak iz njegove Story of English:

If you cannot understand my argument, and declare "It's Greek to me", you are quoting Shakespeare; if you claim to be more sinned against than sinning, you are quoting Shakespeare; if you recall your salad days, you are quoting Shakespeare; if you act more in sorrow than in anger, if your wish is father to the thought, if your lost property has vanished into thin air, you are quoting Shakespeare; if you have ever refused to budge an inch or suffered from green-eyed jealousy, if you have played fast and loose, if you have been tongue-tied, a tower of strength, hoodwinked or in a pickle, if you have knitted your brows, made a virtue of necessity, insisted on fair play, slept not one wink, stood on ceremony, danced attendance (on your lord and master), laughed yourself into stitches, had short shrift, cold comfort or too much of a good thing, if you have seen better days or lived in a fool's paradise - why, be that as it may, the more fool you, for it is a foregone conclusion that you are (as good luck would have it) quoting Shakespeare; if you think it is early days and clear out bag and baggage, if you think it is high time and that that is the long and short of it, if you believe that the game is up and that truth will out even if it involves your own flesh and blood, if you lie low till the crack of doom because you suspect foul play, if you have your teeth set on edge (at one fell swoop) without rhyme or reason, then - to give the devil his due - if the truth were known (for surely you have a tongue in your head) you are quoting Shakespeare; even if you bid me good riddance and send me packing, if you wish I were dead as a door-nail, if you think I am an eyesore, a laughing stock, the devil incarnate, a stony-hearted villain, bloody-minded or a blinking idiot, then - by Jove! O Lord! Tut, tut! for goodness' sake! what the dickens! but me no buts - it is all one to me, for you are quoting Shakespeare.
Share & Enjoy

<{POST_SNAPBACK}>

jako lepo.

mada, mozda sam glup, ali mi nije ocigledno da li za sve fraze/idiome bukvalno tvrdi da se prvi put pojavljuju kod sekspira i da ih je ovaj iz bulje izvukao, a onda su vremenom postale prihvacene i razumljive i sada deluju self explenatory.
ako je stvarno tako, potpuno sam fasciniran.
alternativa je da je quoting shakespeare an idiom in itself.

#21 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 14 December 2005 - 05:33

Za sve - kazu da je Sekspir uveo preko 1700 novih reci u engleski, sto praveci glagole od imenica, sto dodajuci nove prefikse i sufikse, sto izmisljajuci potpuno nove reci.

Bernard Levin je bio, izmedju ostalog, pozorisni i operski kriticar. Njegova knjiga "Enthusiasms" (preporucujem, verovatno moze da se nadje u polovnim knjizarama) ima veliki deo o Sekspirovim dramama, jako elegantno napisan.

Share & Enjoy

#22 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 December 2005 - 12:04

znak jednakosti izmedju slenga i nepismenosti

<{POST_SNAPBACK}>

se u principu ne moze postaviti.
Nepismenost je nepoznavanje knjizevnog jezika bez obzira da li se koristi sleng ili ne.

#23 banacanin

banacanin
  • Members
  • 547 posts

Posted 14 December 2005 - 12:49

sleng nije isto sto i nepismenost
slengom ne govore samo pronicljive barabe
sleng nije odlika samo ulicarskog diskursa
sleng ulazi i u javni govor
deo slenga vremenom uvek postane deo standardnog jezika
sleng nije nov izum - od kad postoji jezk, postoji i sleng
sleng nije jednako margina

a sad knjigu u sake, pa prelistati Recnik zargona Dragoslava Andrica i procitati prikaze istog

missiiim, mojne sad....

#24 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 14 December 2005 - 13:15

deo slenga vremenom uvek postane deo standardnog jezika

<{POST_SNAPBACK}>

Tacno.

Inace mozda nema direktno veze sa slengom ali ja sama ponekad volim da "izmisljam" nove reci, kako u srpskom tako i u stranim jezicima. Npr da izvodim <trenutno> nepostojece prideve iz imenica i obrnuto, da pretvaram trajne glagole u trenutne i obrnuto, da pravim nove glagole pomocu prefiksa, itd, a sve u cilju da lakse i direktnije nesto opisem ili objasnim.
A da li ce moje umotvorine eventualno nekada uci i u standardni jezik zavisi iskljucivo od toga koliko ce uci u upotrebu. U svakom slucaju nezanemarljiv % ljudi u mom okruzenju ih prihvata :wub:

#25 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 17 December 2005 - 00:25

ali ti si u prednosti. ti ve znas sta su to pridevi a sta imenice, sta trajni glagoli a sta trenutni, gde su prefiksi a gde sufiksi, sta je sleng a sta je standardni jezik....

#26 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 17 December 2005 - 00:56

Ako su Englezi jos pre 7-8 godina preveli i samu Bibliju na kokni-sleng,
onda – my respect! :wub:

p.s. ili je to zato sto su imali srece da im neki Amfilohije ne pali i zari
po drzavi :) 0:)

• Guests
  • 0 posts

Posted 26 December 2005 - 21:15

Vozdrav ! :wub:

govori o nedostatku pismenosti i pameti, siromastvu jezika osoba koje ga koriste,

<{POST_SNAPBACK}>

Najpre se vidi nedostatak sopstvene etno kulture .

Nedostatak pismenosti je karikiran u nesto " pozitivno " - sleng .

Nedostatak pameti u ovom slucaju znaci povodljivost .

Jer ukoliko je osnova losa lako se ostatak izvitoperi .

Dakle , rec je o domacem vaspitanju koje je moralo da se postara da nacionalna kultura bude ta koja je u modi / fazonu . Krivi su roditelji koji su sami izgubili moralne navike i kriterijume . Obuzeti jurnjavom za parama da toj deci stvore uslove za pravilan razvoj , pogazili su suvise principa a nacinili previse kompromisa i tako zapravo obezvredili svoj rad . Rezultat je stihijsko vaspitanje dece kojoj primarno TV a sekundarno drustvo namece obrasce ponasanja i nazalost zastranjivanja u svakom pogledu .

A evo zasto :

akademik Boris Olejnik
odlomak iz romana "Dve godine u Kremlju"

" Odmah posle zavrsetka Drugog svetskog rata 1945. godine , sef americke obavestajne sluzbe Alen Dales napravio je tajni plan za razbijanje SSSR . Samo ukratko iznosim deo tog plana :

Posejavsi u Sovjetskom Savezu haos , mi cemo neprimetno zameniti njihove vrednosti laznim vrednostima i naterati ih da veruju u ove lazne . Kako ? Mi cemo pronaci svoje istomisljenike , svoje saveznike i saradnike ... u samoj Rusiji ...
Iz literature i umetnosti , na primer , postepeno cemo istisnuti njihovu socijalnu sustinu , oducicemo umetnike , lisicemo ih zelje da se bave opisivanjem i istrazivanjem procesa koji se odigravaju u dubini narodnih masa . Literatura , teatar i film prikazivace i proslavljace najnize ljudske instinkte . Mi cemo svim sredstvima podrzavati i forsirati takozvane umetnike koji ce siriti i usadjivati u ljudsku svest kult seksa , nasilja , sadizma , izdaje - recju nemoral . U upravljanju drzavom stvoricemo haos i zbrku .Mi cemo neprimetno ali i aktivno i postepeno podsticati nastranost cinovnika , korupciju , neprincipijelnost . Birokratizam i aljkavost proglasavace se za vrlinu . Postenje i cestitost postace predmet podsmevanja , nikome nece biti potrebni i pretvorice se u ostatak proslosti . Podlost i drskost , laz i prevara , pijanstvo i narkomanija , nepoverenje , bezocnost , izdajstvo , medjunacionalna mrznja , prvrnstveno mrznja prema ruskom narodu - sve cemo to neprimetno kultivirati , sve ce to doziveti pravi procvat .
I samo ce mali broj njih prozreti sta se dogadja . Ali te ljude mi cemo dovesti u bezizlazan polozaj , ucinicemo ih predmetom podsmevanja :naci cemo nacina da ih slomimo i proglasimo otpacima drustva . Potkopavacemo duhovne korene , banaliziracemo i otrcavacemo temelje narodnog morala . Na taj nacin , idejno i duhovno cemo slabiti jednu za drugom Rusku generaciju , oslobadjajuci je pravoslavnog fanatizma . Boricemo se za ljude jos od njihovog detinjstva , njihovih mladalackih dana . Uvek cemo naglasak stavljati na omladinu , cinicemo je razvratnom i deformisanom . Stvoricemo od mladih cinike , vulgarne ljude , kosmopolite. "

oponasanje gangsta fazona americkih
hip hop zvezda,

<{POST_SNAPBACK}>

Klasicno a stihijsko - majmun radi ono sto majmun vidi .

cak sam otisao toliko daleko, da tvrdim da sleng ima mnogo dublju pozadinu i sazetu sustinu, da ta izvrnuta rec, ili minimalizovana recenica cesto govori vise od pravopisno tacne i knjizevno uoblicene misli...

<{POST_SNAPBACK}>

Nazalost , propagandom je ponegde sleng preuzeo upravo tu tako potrebnu jednostavnost u izrazavanju - od nacionalnog jezika .

...ne sporim da postoje nus proizvodi, oliceni u izgovaranju reci 'brate' devojci ili sestri

<{POST_SNAPBACK}>

Visestruka izopacenost .

Svodjenje coveka na nizi evolutivni stepen razvoja .

Pa majmun je upravo velikom zeljom i potrebom za boljom komunikacijom polako poceo da prica a onda se trudio da stvori sto vise reci .

Sleng predstavlja upravo obrnut proces .

Vozdrav ! :)

#28 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 26 December 2005 - 22:15

...pa gde si bre do sad, mislio sam da ode topic u nepovrat... :)

Dakle , rec je o domacem vaspitanju koje je moralo da se postara da nacionalna kultura bude ta koja je u modi / fazonu.......Rezultat je stihijsko vaspitanje dece kojoj primarno TV a sekundarno drustvo namece obrasce ponasanja i nazalost zastranjivanja u svakom pogledu.

...redom...
...tacno je da kultura potice iz porodice i to je jedino oko cega cemo se sloziti....

...nacionalna kultura, ili si mislio nekultura?...ispod nicka ti pise Moravac, trebalo bi da je to u Srbiji, ali dobro, mozda nisi imao TV....pa ta 'nacionalna kultura' je i ugradjena u ljude direktno sa TV-a uz svestranu pomoc drzave...ta nacionalna kultura je proizvela 'turbo' recnik sa vrlo kreativnim tvorcima, moram priznati...nabrajacu kasnije, po potrebi....za sada je bitno da je mene 'nacionalna i etno' kultura zvala stranim placenikom, narkomanom i neradnikom....da je mog komsiju iz zgrade okarakterisal kao Baliju, pa je zapalio Swissair-om...no...

Nazalost , propagandom je ponegde sleng preuzeo upravo tu tako potrebnu jednostavnost u izrazavanju - od nacionalnog jezika

....ovde je sustina tvog nerazumevanja...meni su kroz ruke prosle neke knjige, koje govore o ideologiji i malogradjanstini, o nagonima i svesti, slucajno bas u vreme kada je ratna propaganda zarila i palila po nacionalnom ponosu Srba u ovoj drzavi....sa tim 'narodskim i etno' jezikom su mojoj generaciji vrlo recito objasnjavali da postoje 'svete srpske zemlje', govorali o 'opasnosti od unutrasnjeg neprijatelja', saopstavali sta je 'nasa sudbina' i 'istorijsko pravo'.....jednom recju, gomilu govana vrlo 'narodski' i 'etno' jezikom, a i zabavom.....istim tim knjizevnim jezikom su govorili pandurski pendreci, puna tri meseca kada sam prvi put izasao na izbore....i ubedjivali me da je 2+2=3.....a mi pogani, nismo bili pravoverni vec smo resili da se sporazumevamo tako da nas ti 'etno' i 'nacionalni' ich ne razumeju....ne razumeju nas ni danas ovi sto su 'radi' i 'namerni', sva sreca...Sleng je bio dobrovoljna getoizacija, otklon od okruzenja i stvaranje paralelnog, vrlo jasnog i preciznog sistema komunikacije, koji nije dopustao neiskrenost.....on predstavlja ogoljeno i grubo osecanje iskazano vrlo jasno...u njemu nije bilo, a i danas nema lazi....o njegovom siromastvu reci moze da se prica samo hipoteticki, kada bi postojao neko ko ne bi umeo da govori drugacije nego slengom....a to je ipak smesno mali broj, manji od od onih sto se potpisuju palcem.....

....nepismenost ovog naroda je uzrok siromastva misli, a siromastvo misli nije sposobno ni da razume sleng, a kamoli da ga obogati ili izmisli....pismenost je upravo preduslov za razumevanje i upotrebu slenga.....

Sleng predstavlja upravo obrnut proces

....sleng nove reci stvara, neke krivi, a nekima daje novo znacenje....moze mu se priznati sve osim da umanjuje broj reci jednog jezika....a to sto ga gomila ne razume, pa to je i cilj.... :wub:

Visestruka izopacenost .
Svodjenje coveka na nizi evolutivni stepen razvoja.

rekoh vec...sleng je i nastao kao otklon od stvarnosti koja je nepodnosljivo izopacena, od jezika koji je lazan i dvosmislen (koji kao takav jako lepo deluje u knjizevnosti), koji je 'narodski' punio lazima upravo 'etno' polupismenu svest....kao blokada i stit jedne subkulture od njegovog 'knjizevnog' delovanja....ono sto je za prezir je propaganda, a ona se ne moze primiti slengom, vec samo 'etno' i 'narodskim', i pismenim i nepismenim ljudima razumljivim jezikom....

kapiras?

Edited by BigLebowsky, 26 December 2005 - 22:18.

• Guests
  • 0 posts

Posted 21 January 2006 - 00:33

Vozdrav ! :wub:

...nacionalna kultura, ili si mislio nekultura?...

<{POST_SNAPBACK}>

Nacionalna kultura je nastala prirodnom evolucijom . To iskljucuje svaku mogucnost da je nekulturna , jer ono sto na taj nacin se stvori predstavlja i trajnu vrednost ukoliko ima ko da je cuva .

Sleng je bio dobrovoljna getoizacija, otklon od okruzenja i stvaranje paralelnog, vrlo jasnog i preciznog sistema komunikacije, koji nije dopustao neiskrenost.....

<{POST_SNAPBACK}>

Protiv sam bilo kakve getoizacije . To je nesvrsishodno i evolutivno neprirodno . Majmuni su ziveci u getu , krenuli u evoluciju , poceli da govore upravo da bi se sporazumevali bolje i da ne bi ziveli u getu . Svaka dobrovoljna getoizacija predatavlja vracanje unazad i to prevashodno u duhovnosti . Dakle , samo ljudi koji su kulturno zavedeni i prethodno vraceni evolucijski nazad , mogu da teze getoizaciji . U pitanju je i misaona ogranicenost , koja je toliko jaka da je proizvela strah koji je naterao te ljude na tako drastican korak otudjenja od drustva .

....o njegovom siromastvu reci moze da se prica samo hipoteticki,

<{POST_SNAPBACK}>

Recnik je uglavnom merljiva kategorija . Predstavlja i broj reci . Sleng nema jednostavno dovoljan fond reci za bilo kakvo ozbiljnije naucno a kamoli duhovno izrazavanje . Moze da se poredi samo sa sporazumevanjem nekih zivotinjskih vrsta . Ukoliko se uzmu u obzir i grimase i pokreti koji se izvode dok se prica slengom , onda se i dobija prava i vizuelna slika sta to zapravo znaci - nemogucnost onog ogranicenog animalnog u ljudima da se adekvatno artikulise .

....pismenost je upravo preduslov za razumevanje i upotrebu slenga.....

<{POST_SNAPBACK}>

Nepismenost i otudjenost od nacionalne kulture su preduslovi za upotrebu slenga .

Vozdrav ! :)

#30 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 21 January 2006 - 00:56

fuck, analiza ima brata :wub: