Jump to content


Photo

Pravo krzno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
199 replies to this topic

#1 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 28 November 2005 - 15:23

Sa hladnim vremenom pocinje sezona nosenja pravog krzna.Pitam se da li iko iole normalan i obrazovan moze sebi da dopusti da nosi zivotinjske leseve na sebi i to cisto u svrhu "boljeg" izgleda.U eri razvijene industrije za pravljenje vestackih materijala potpuno je neobjasnjiv trend nosenja krzna zivotinja uzgajanih samo u tu svrhu koje ceo svoj zivot provedu u malim kavezima,bez adekvatne hrane i vode a ubijaju se u uzrastu od 5-9 meseci.Zasto?

#2 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 28 November 2005 - 15:29

zato sto je to ljudima lepo, a imaju potrebu da nose lepe stvari. a i prestiz se tu negde uplice, cini mi se, i pomalo znacenje krzna kao nekog statusnog simbola.

#3 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 28 November 2005 - 15:33

krzno je odvratno
svaki put kad u metrou naidje neka sljasteca gospodjica u krznu, pozelim da sam poneo sprejic sa sobom
malo mi je samo cudno ljudi koji su protiv krzna nemaju nista proti jedne lepe kvalitetne kozne jakne
kao posto vec pravimo snicle, daj da iskoristimo kozu za jaknu
mislim licemerje do jaja

#4 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 28 November 2005 - 15:39

Sa hladnim vremenom pocinje sezona nosenja pravog krzna.Pitam se da li iko iole normalan i obrazovan moze sebi da dopusti da nosi zivotinjske leseve na sebi i to cisto u svrhu "boljeg" izgleda.U eri razvijene industrije za pravljenje vestackih materijala potpuno je neobjasnjiv trend nosenja krzna zivotinja uzgajanih samo u tu svrhu koje ceo svoj zivot provedu u malim kavezima,bez adekvatne hrane i vode a ubijaju se u uzrastu od 5-9 meseci.Zasto?

<{POST_SNAPBACK}>



hajde razjasnjenje, ne nose se lesevi nego samo koza B) uostalom, nosimo obucu od koza koje su nusprodukt klanicne industrije

industrija vestackih materijala posredno izaziva isto tako gadan ekocid

industrija hrane isto tako postupa za zivotinjama, okej, daje im se hrana i voda da bi se sto pre dovele u ekonomsko stanje pogodno za klanje i preradu


lepo rece kingmaker, zudnja za statusnim simbolima je ponekad jaca od bilo kakvih obzira a vecina takvih zudnji ima za posledicu nanosenje patnji drugim bicima, sta reci za ubijanje nosoroga ciji se rog koristi za zadovoljenje ega staraca koji se jos uvek tripuju na seksualnu zudnju?

Edited by Pontijak, 28 November 2005 - 15:41.


#5 elliott

elliott
  • Members
  • 143 posts

Posted 28 November 2005 - 16:44

lepo rece kingmaker, zudnja za statusnim simbolima je ponekad jaca od bilo kakvih obzira a vecina takvih zudnji ima za posledicu nanosenje patnji drugim bicima

<{POST_SNAPBACK}>


Pitanje je da li ljudi uopste treba da imaju, to jest da li je bioloski predvidjeno da imaju obzir ili savest koja bi ih sprecavala da nanose bol zivotinjama. Pri tom ne mislim na sadisticko nanosenje bola vec uzgajanje i ubijanje radi zadovoljenja osnovnih potreba kao sto su hrana i odeca.
Jednog dana mozda evoluiramo do te tacke, ali danas ne, pogotovo jer je u evolutivnom smislu proslo jako malo vremena od kada je svaki covek morao licno da ubije zivotinju koju bi pojeo ili cije bi krzno koristio.

To sto pojedinci danas osecaju grizu savesti, te s toga ne koriste zivotinjske proizvote, postaju vegetarijanci i slicno, moze znaciti da evolucija homo sapiensa ide u pomenutom pravcu :lol: ali sto se mene licno tice, a i vecine stanovnika ove planete, niposto ne zelim da "evoluiram" na silu, niti smatram da neko ima pravo da meni kao i drugima to namece.

#6 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 28 November 2005 - 16:58

Znam da je potpuno politicki nekorektno, ali prijavljujem da imam bundu. Dobila sam je pre par godina kao poklon.

Zivotinja - izvesno anadluzijsko dugodlako jagnje, cije se meso jako ceni, jer ovce/jagnjici zive na planini, trckaraju i srecno pasu travu sve do Uskrsa, kada dodje sezona jagnjecih butova i kotleta.

Bunda je sad potpuno "off fashion" jer je duga i grubo krojena, te je nosim samo "oko kuce" kad treba uvece da prosetam kera. To potpuno iskljucuje bilo kakvu "zudnju za statusnim simbolima".
Kad se temeratura spusti ispod nule, ne postoji high tech materijal tako topao kao moja bunda.

Sada se ja pitam, po cemu je moje nosenje bunde po bilo cemu razlicito od komzumiranja pecenog jagnjeceg buta istog tog jagnjeta?

#7 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 28 November 2005 - 18:03

Sada se ja pitam, po cemu je moje nosenje bunde po bilo cemu razlicito od komzumiranja pecenog jagnjeceg buta istog tog jagnjeta?

<{POST_SNAPBACK}>

Ja recimo ne pokazujem taj jagnjeci but svima na ulici!
Ali ako si diskretna u nosenju bunde kao sto kazes, onda okej :lol:

#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 November 2005 - 18:07

A sta ako jedes jagnjeci but u restoranu?
Jel to sramota?


Inace znam da ovo sto cu sadar eci nije "in", ali meni politicka korektnost u vecim dozama ume da prilicno ide na zivce.

#9 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 28 November 2005 - 18:15

to sto si rekla uopste nije politicki korektno :lol:

#10 Cica83

Cica83
  • Members
  • 242 posts

Posted 28 November 2005 - 22:17

Ovde se ne radi o politickoj korektnosti vec o humanosti.Stoji cinjenica da jako puno ljudi prosto ne razmislja o tome kako je to krzno doslo do njih jer da misle malo o tome ne bi im palo na pamet da se u njemu setaju.Sto se tice vremena kada temperatura padne ispod nule ovde nikada nije toliko hladno da bi bunda bila neophodna.Taj argument moze da stoji iskljucivo u polarnim predelima.A osim sto iza sebe ostavlja krv i leseve zivotinja proizvodnja pravog krzna takodje ostavlja velike ekoloske posledice zbog nacina obrade i farbanja.

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 November 2005 - 22:23

Ok za jagnjece, ali najbolji su, ipak, svastikini butovi, pa jos u krznu.

#12 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 28 November 2005 - 22:24

Sto se tice vremena kada temperatura padne ispod nule ovde nikada nije toliko hladno da bi bunda bila neophodna.

da, to i ja mislim.

a bunde su mi odvratne, i estetski, i kako se proizvode, i nikad je necu nositi. kao i: predmeti od slonovace, kornjacini oklopi, trofejne glave zivotinja po prostorijama itd.

da se pitam, ja bih sve to zabranila. ali, ne pitam se. i oni kojima su bunde super imaju ista prava kao i ja.

#13 Hefeweizen

Hefeweizen
  • Members
  • 702 posts

Posted 28 November 2005 - 22:42

Да се питам ја бих бетониро траву
и офарбо у браон сваку воду плаву...

:lol: :lol: :lol:

#14 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 28 November 2005 - 23:55

Да се питам ја бих бетониро траву
и офарбо у браон сваку воду плаву...

:lol:  :lol:  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

decu bih svakog dana rendgenom slikavo

#15 queeria

queeria
  • Members
  • 1,429 posts

Posted 29 November 2005 - 00:13

Sa hladnim vremenom pocinje sezona nosenja pravog krzna.Pitam se da li iko iole normalan i obrazovan moze sebi da dopusti da nosi zivotinjske leseve na sebi i to cisto u svrhu "boljeg" izgleda.U eri razvijene industrije za pravljenje vestackih materijala potpuno je neobjasnjiv trend nosenja krzna zivotinja uzgajanih samo u tu svrhu koje ceo svoj zivot provedu u malim kavezima,bez adekvatne hrane i vode a ubijaju se u uzrastu od 5-9 meseci.Zasto?

<{POST_SNAPBACK}>


Preko cele godine se nose cipele, patike, tasne, koferi etc. od prave koze neke zivotinje...
Preko cele godine se nose proizvodi Nike, Reebok, Adidas, Puma koje rade maloletna deca iz Indonezije, Malezije, Vijetnama, Kine...