Jump to content


Photo

Sudjenje SM u Hagu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
158 replies to this topic

#31 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 February 2002 - 10:59

Gojko & Stojko:

Sto se komandne odgovornosti tice, pre neki dan sam procitao (B92 ili neke BG novine) da je drzava Jugoslavija konacno prestala da finansira vojsku RS (pazi 2002. godina). Ne verujem da Milosevic ima petlju da kaze da za to nije znao, a onda nije ni cudno sto je Ratko Mladic jos uvek "on large" u Srbiji, pod zastitom drzave...


To je bilo dozvoljeno i poznato po Daytonskom sporazumu. A pitanje je gde je Ratko Mladic.

#32 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 12 February 2002 - 12:14

Pitanje: ako neko kome dajes platu ucini zlocin, i to bas u okviru posla za koji ga placas, kolika je tvoja odgovornost? A kolika je odgovornost ako ga posle ucinjenog zlocina ne pozoves na odgovornost, nego nastavis da ga placas?

#33 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 February 2002 - 13:45

Pa Daytonski sporazum je oznacio kraj rata u BiH, zar ne?

O finansiranju VRS pre Daytona ce optuzba morati da se potrudi da dokaze. A ovo posle Daytona verovatno nece ni ulaziti u proceduru za dokazivanje na sudu, niti ce se nekome stavljati na teret.

#34 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 12 February 2002 - 15:00

Majstor metafore bi mozda imao ovakvo objasnjenje ( za majstora smatram Zorana, naravno );

Stvari treba pogledati ovako:

Zamislite da sofer autobusa poslije nekoliko uspjesnih putovanja pomisli da je autobus ( samim tim i putnici u njemu ) njegovo vlasnistvo i da je on taj koji moze sam da odredjuje ponasanje i brzinu na nasim kao i evropskim drumovima.

Poslije niza prekrsaja koji su vidjeni u toku voznje od strane putnika ( nisu se bunili iz razloga sto su kroz prozore vidjeli nekoliko autobusa koji su stajali pored puta i odmah im bilo javljeno od sofera da su pokvareni i da ce putnici morati dalje pjeske - citaj RTS javlja da od goreg ima jos gore ) sofer je sletio sa puta i slupao autobus. Posledice tragicne.

E sad je taj sofer doveden pred sud i trazi se njegova odgovornost. Pored njega su naravno tu prisutni i prezivjeli putnici kao i clanovi njihovih porodica. Postavljaju se nekoliko pitanja od kojih bih izdvojio sledeca:

Da li se danas sudi samo soferu ili i putnicima koji su NA VRIJEME vidjeli da on brzo i opasno vozi?

Da li je samo sofer kriv za nesrecu koja se desila ili se jos nesto valjalo po putu?

Da li nam je ipak kao razlog pred ocima cinjenica da nismo imali drugog izbora nego da udjemo u taj autobus jer su drugi u to vrijeme sajali pokvareni pored puta?

#35 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 February 2002 - 15:15

Bio je jos jedan autobus, ali jedne manje firme, i ovi su iz vece firme su imali monopol na sve marketinske stvari, pa su ubedili ljude da se tim drugim autobusim sigurno stize u provaliju.

#36 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 12 February 2002 - 15:26

evrosrbin:
O finansiranju VRS pre Daytona ce optuzba morati da se potrudi da dokaze.

Zar nije Milosevic sam rekao u svom pismu iz zatvora u Beogradu da je nije uzimao pare od Kertesa za sebe, nego za finansiranje Srba u Hrvatskoj i Bosni?

#37 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 12 February 2002 - 15:32

Onda ce lako dokazati.

Ne sporim ja da je bilo finansiranja.

#38 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 12 February 2002 - 15:56

Nije mi jasno zasto tuzilac, danas u uvodnoj reci, napominje na koga se optuznica NE ODNOSI (narod, kolektivna odgovornost...) i opet naglasava da se sudi SAMO Zlotvoru.

Ja nemam veze sa njim i ne treba ona da nam kaze kome se ne sudi.

#39 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 12 February 2002 - 16:07

Zato sto ON i branioci tvrde suprotno, tj da se sudi Srbima, a ne Milosevicu. Stara prica : 'Srbija, to sam ja'.

[ Izmena poruke: Braca na dan 2002-02-12 16:14 ]

#40 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 12 February 2002 - 16:23

Znam ja sta on kaze, ali svaki student prava zna kako se pise optuznica. To moze ona kasnje u raspravi da napomene, a ne da to naglasava na pocetku generalne rasprave i time 'skrece sa teme'. Nesto se kao pravda...Jasno i glasno, i u glavu... Ako ovako nastavi i sa dokazima, sama sebi odmaze. I onim silnim intervjuima. Ako za njega nema dokaza (za vecinu stvari), onda ostali mogu da se isetaju iz zatvora.

#41 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 12 February 2002 - 16:26

Po meni, losa izjava Karle:

"Optuzbe ne optuzuju za kolektivnu krivicu ni jedan ceo narod, cak ni za zlocin genocida"

#42 MM

MM
  • Banned
  • 1,180 posts

Posted 12 February 2002 - 18:36

VLADAP:
Po meni, losa izjava Karle:

"Optuzbe ne optuzuju za kolektivnu krivicu ni jedan ceo narod, cak ni za zlocin genocida" 


Nisi objasnio zasto mislis da je to losa izjava.

#43 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 12 February 2002 - 19:13

Sad se nesto setih, jel' vidite da sam bio u pravu sa "prorocanstvom" u vezi susdjenja Debelouhom? Ono kad sam rekao da on uvek krene tvrdo pa onda skine gace. Evo, skinuo je gace. Pristaje na proces, obraca se advokatima, i tako to.

#44 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 12 February 2002 - 19:25

Naravno da si bio u pravu, Zorka, S Milosevic je uvek bio covek koji donese odluku u 12:05. Mogao je malo ranije da se dogovori sa sobom oko strategije, vremena ne fali..

___________________

Moram da javim: evo ga advokat Verges, jedan sa One liste, prica na radiju i gazi Karli stavku po stavku. Ne dira sustinu optuznice. Izmasakrirao je "zedj za vlascu" i " materijalno pomaganje Srba van Srbije" i to detaljno uporedio sa Sirakom ( ovome juce pocela predsednicka kampanja leleee) i Francuskom politikom glede frankofonih drzava i bivsih kolonija, sa akcentom na francuske satelitne teritorije razasute po planeti. Od ove dve Karline teze ostase dugmici.
Da se razumemo, radi se o preterivanjima i senzacionalizaciji, ovaj biznis Karli nece ici ako nezavisni, a vrsni advokati nastave da zapljuskuju medije, kao sto hoce.

Sud ce se morati zadovoljiti sa cinjenicama. Malo li je?

#45 MLADEN SEATTLE USA

MLADEN SEATTLE USA
  • Members
  • 12 posts

Posted 12 February 2002 - 20:48

Onaj sto milosevica naziva smradom i sam je smrad jer pojma nema i zasto uopste ovo sudjenje se i desavsa.Nazalost ili na srecu slobo ce imati priliku da se ruga Karli Del Ponte jer su zlocini nad srbima prvenstveno u bosni jos sakriveni i nezna se za Cemerno,Kravice gde su srbi bukvalno ubijani a pre Srebrenice.