Jump to content


Photo

Lekovite biljke


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#16 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 November 2005 - 03:10

Topik je dakle EDUKATIVNOG KARAKTERA (mislim prvenstveno na sebe, ja ZELIM  da se obrazujem i obnovim gradivo), nikako savetodavan.

<{POST_SNAPBACK}>

Jos jednom se izvinjavam, samo napred sa tvojom temom...

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 November 2005 - 03:20

poznato mi je da jameri (oni koji nisu prozachni) uzimaju St. John's Wort travkicu u svim oblicima, za nervnu razdrazljivost  i slicno.
Kod nas se zove Kantarion koliko mi je prijateljica objasnila, i nije mi jasno kako malo ljudi (ili ih ja ne poznajem) ne znaju koliko je kantarion lekovit (za opekotine, rane, itede..)

<{POST_SNAPBACK}>


Skrenuo bih paznju na zaista dobar link:

http://en.wikipedia....icum_perforatum

(naravno, ako znate sta trazite, ima tamo i drugih lekovitih biljaka).

#18 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 27 November 2005 - 06:02

Thanks Indy, odlican, strucan link. Vazno pitanje je da li su radjene komparativne studije sa antidepresivima da bi se videlo da li kantarion zaista ima efekta u poredjenju sa sintetickim lekovima i koliko je taj efekat jak. To je sustina kod sve te narodne medicine, da li je prosla taj test/u kojoj fazi su istrazivanja. Cini mi se da je ovde kontroverza, imajuci u vidu komplikovanost klinickih istrazivanja (bold moj). Osim toga, poznat je onaj apotekar sto je lecio ljude destilovanom vodom, svi su osecali olaksanje jer su verovali da je to lek.

"Clinical studies of St John's wort preparations have mainly focused on the efficacy of the herb in clinical depression. There have been mixed results over the efficacy of St. John's wort in clinical depression. Some studies have found it to be effective in the treatment of mild to moderate depression, with fewer side effects than many conventional antidepressants, while others show no benefit over placebo.[edit]
Evidence for efficacy
An early meta-study indicated that extracts of hypericum may be more effective than placebo for the treatment of mild to moderately severe depressive disorders. (Linde et al., 1996) This study, which covered the results from 23 smaller, earlier studies, is perhaps the most often cited by manufacturers and other supporters of St. John's wort.

This meta-analysis study was later updated to include further studies, for a total of 27, to form a Cochrane Review. The updated review found that Hypericum preparations were significantly superior to placebo (rate ratio 2.47; 95% confidence interval 1.69 to 3.61) and similarly effective as standard antidepressants (single preparations 1.01; 0.87 to 1.16, combinations 1.52; 0.78 to 2.94). (Linde & Mulrow, 2003)

Another meta-analysis, with stricter inclusion criteria, found that Hypericum was more effective than placebo; and as effective as tricyclic antidepressants, with fewer adverse drug reactions. (Kim et al., 1999) This meta-analysis showed that the response rate for St. John’s wort was significantly greater than that for placebo (73.2 versus 37.9%, respectively, relative risk 1.48 and 95% CI 1.03–1.92) and similar to that observed with tricyclic antidepressants (64 versus 66.4% for St. John’s wort and tricyclic antidepressants, respectively, relative risk 1.11 and 95% CI 0.92–1.29).

Other more recent trials have also showed greater efficacy than placebo; and comparable efficacy to standard antidepressants with a superior adverse effect profile. (Laakman et al., 1998; Harrer et al., 1999; Philipp et al., 1999)

Evidence against efficacy

A major study funded by the NIH in the United States, found St John's wort to be ineffective in treating major depression of moderate severity. (Hypericum Depression Trial Study Group, 2002) This study involved 340 patients, diagnosed with Major Depressive Disorder based on DSM-IV criteria and assessed using Hamilton Depression Scale (HAM-D) and Clinical Global Impression (CGI) scores. The trial was a multi-centre randomised double-blind placebo-controlled trial, comparing one preparation of St John's wort to sertraline and placebo. St. John's wort proved no more effective than placebo in alleviating moderately severe major depression. Sertraline was also no better than placebo in this study, based on the primary outcome measure (HAM-D). Further studies on the herb's efficacy in alleviating mild depression are planned by the NIH.

As with most studies into complementary therapies, many are hampered by poor methodologies and study designs; preventing definitive evidence from emerging. The author of one of the trials with positive results stated that, "Further studies comparing hypericum with standard antidepressants in well defined groups of patients over longer observations periods, investigating long term side effects, and comparing different extracts and doses are needed." (Linde & Mulrow, 2003)

#19 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 27 November 2005 - 13:01

koje su trabe dobre za prosirene vene?
hvala

#20 Paris-Texas

Paris-Texas
  • Members
  • 244 posts

Posted 27 November 2005 - 18:52

koje su trabe dobre za prosirene vene?
hvala

<{POST_SNAPBACK}>


Evo biljke za prosirene vene
http://www.herbateka.com/?q=node/85
mada sam vec dao link za dobar sajt za sve koje zanimalekovito bilje.

#21 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 27 November 2005 - 21:08

za varikozne vene i tromboflebitis koristi se cajna mesavina:

(Crataegus monogyna-glog), (Aesculus hippocastanum-divlji kesten), (Vaccinium myrtillus-borovnica), (Melilotus officinalis-kokotac), ( Salix alba - vrba),
( Achillea millefolium-hajducka trava), ( Hypericum perforatum-kantarion), ( Calendula officinalis-neven).

Ja sam cesto kao preventivu koristila heparin gel koji sprecava koagulaciju i stvaranje trombova.

#22 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 28 November 2005 - 20:45

natasha, super ti topic :lol:

ja na primer nemam pojma o tome shta rade biljke. znam da neke rade, koristim i ja homeopatiju, nisam skroz zadnja, ali ne znam u detalje.

edit: ako bi na primer stvarno ishibala indija, koje bi bilje bilo dobro za tu radnju? :lol:

Edited by zazie, 28 November 2005 - 21:08.


#23 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 28 November 2005 - 22:53

ajd da pitam strucnjaka/kinju o zelenom caju.
koliko zapravo treba da stoji u vreloj vodi, da li zavisi od vrste biljaka. da li koristiti prokljucalu vodu ili malo ohladjenu?

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 November 2005 - 02:25

edit: ako bi na primer stvarno ishibala indija, koje bi bilje bilo dobro za tu radnju? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

:lol:

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 November 2005 - 02:47

ajd da pitam strucnjaka/kinju o zelenom caju.
koliko zapravo treba da stoji u vreloj vodi, da li zavisi od vrste biljaka. da li koristiti prokljucalu vodu ili malo ohladjenu?

<{POST_SNAPBACK}>

Imas ovde dobra uputstva (jedino sto su temperature u Farenhajtima - da ih brzo i lako prevedes, idi ovde).

#26 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 29 November 2005 - 07:07

ajd da pitam strucnjaka/kinju o zelenom caju.
koliko zapravo treba da stoji u vreloj vodi, da li zavisi od vrste biljaka. da li koristiti prokljucalu vodu ili malo ohladjenu?

<{POST_SNAPBACK}>

Posto imas uputstva, evo ja samo da dodam, tj. da te pitam. Nije valjda da pijes zeleni caj? Da li postoji nesto ruznijeg ukusa? Ja sam to koristila samo za kad treba da kaniram kosu mami i tetki. Uvek su imale cudne ideje, da da - kana za kosu je super. :lol:

Zazie, tebe bih isibala nekim grancinama od Ginko bilobe. Sve boljke leci. Evo.


Lekoviti deo biljke: list.

Lekovito delovanje: . Pozitivni ucinci ginka Ginko poboljšava memoriju i druge moždane aktivnosti, deluje blago antidepresivno, anksioliticki i koristan je za osobe koje pate od migrene. Olakšava tegobe kod astme, alergia, Alzheimerove bolesti, kao i kod kardiovaskularnih bolesti. U krvnim žilama deluje antiagregacijski, Odnosno, sprecava trombozu. Regulise povišeni kao i sniženi krvni pritisak. Poželjno ga je koristiti ako postoje problemi s jetrom ili bubrezima, raznim upalama, impotencijom, zujanjem u ušima, slabijim sluhom usled starosti, slabljenjem vida, vrtoglavicama i hemoroidima. Pospešuje iskorištavanje glukoze, pa je koristan i za dijabeticare. Obzirom da i uopsteno utice na cirkulaciju, korištenje ginka smanjuje neugodnosti vezane za proces starenja, povecava radne sposobnosti, ubrzava zarastanje rana i olakšava oporavak od upale vena.
Pri dugotrajnom prekoracenju preporucene doze, kao sporedni ucinci mogu se javiti anksioznost, nesanica, mucnina, proljev ! dermatitis.
Ginko se moze uzimati u kapsulama ili tabletama ali najbolje dajstvo ima tinktura
odnosno ekstrakt

#27 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 29 November 2005 - 12:01

granchicama ginko bilobe? to nemam u mom parku... :lol: chuh negde da je najbolje koristiti biljke koje rastu u tvom okruzenju... dal mozesh da izvrtish neki varajeti evropskoga porekla (sa posebnim osvrtom na sezonu, hitno mi je... B) )

shta preporuchujesh za :lol: ljubavno shibanje (po guzi, mi smo fini svet, mislim nismo u sm fazonu), avec lekovitim uchinkom, za duh i tijelo? ovo te pitam ozbiljno, samo da znash.

svrti mi jedan buketic... mislim, kreativna upotreba biljaka. shta fali.




p.s.
indi pomenu negde, tek sad videh, ocemo li sad da pishemo topik za svaki polozeni ispit. nemam nishta protiv, naprotiv. vishe me zanimaju stvari koje drugi znaju bolje od mene, nego njihova mishljenja. svako ima mishljenje... al nema svako chinjenice... :lol:
znam da ima gugl, ali bre, zivo kucanje je zivo kucanje... :lol:

#28 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 November 2005 - 13:10

Uvek su imale cudne ideje, da da - kana  za kosu je super. :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Ju, a zar nije? :lol:
Ja sve do danas bila uverena da jeste...

Inace super je topik :lol:

Nego jos jedno pitanjce: zasto ne treba piti caj od zalfije?
Ja ga bas volim, i pijem (ne preterano cesto ali tu i tamo).
I nikad mi nista nije falilo, ali svakako moze biti da ima neka kvaka za koju ja ne znam.

Inace ja sam cula da je caj od pelina zdrav ali da ga nikako ne treba cesto piti, znas li nesto vise o tome? (za sta je zdrav a zbog cega ne)

#29 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 29 November 2005 - 13:30

kana je dobra za kosu indijki i ostalih iz te genetske serije (arapi, persijanci i ini), koji imaju na glavi kose svaki za chetvoro, debele dlake i mnogo kose. kana kosu sushi (obichno su im masne) i istanjuje dlaku. za nashe kose nije dobra. osim ako tip kose nije bash takav.

ako zelite da dobijete toplu smedju boju kose kaniranjem, ne onu crvenu ochi ispadaju, kanu meshajte sa kafom, kazu persijanke. ili sa vrlo gustim crnim chajem.




chekam natashu...

#30 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 November 2005 - 13:34

...
Nego jos jedno pitanjce: zasto ne treba piti caj od zalfije?
...
Inace ja sam cula da je caj od pelina zdrav ali da ga nikako ne treba cesto piti
...

<{POST_SNAPBACK}>

Use only as directed... u pitanju su lekovite biljke. Mozda su napici od njih prijatni, ali to ne treba shvatiti kao "caj" (o razlici sam vec pisao na temi caj).

Sto bi rekli stari latini, dosis facit venenum. Doza cini otrovom. Pomenute biljke (posebno pelen) sadrze aktivne materije koje imaju preporucene doze (kao i bilo koji drugi lek). Pelen se uopste ne preporucuje trudnicama. Ako pomislis da se pelen koristi kao repelant za insekte, onda ti nece biti cudno da se treba drzati preporuka.