Jump to content

Photo

Tarantino

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#1 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 02 February 2002 - 02:44

Upravo sam ovih dana gledao dva njegova filma
na koje se mnogi pale:
"From dusk til down" i "Pulp fiktion".

Moj zakljucak je da je tip bolestan i da treba da se leci. Verovatno nedostatak majcinske ljubavi u ranom detinjstvu (emotivna hladnoca i nezrelost u filmovima), kao i seksualna frustriranost verovatno iz puberteta (pistolji kao simboli falusa, bezrazlozno i surovo nasilje, prosuti mozgovi na sve strane...). E sad najveca fora je da je tip "uspesan" i cenjen sto za mene znaci da se prvim dostupnim svemirskim brodom selim na Veneru.

#2 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 04 February 2002 - 00:14

Eeeeeeeeee, ne vide "Reservoir Dogs?"

#3 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 04 February 2002 - 12:39

Ne, mislim da mi je za ovu inkarnaciju dovoljno.

#4 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 04 February 2002 - 16:29

Izvinte vas dvoje a sta fali Tarantinu?

#5 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 04 February 2002 - 21:29

Izvini Aleksa a sta mu ne fali. Smucilo mi se malo od previse krvi i iznutrica. Pistolj u glavu i sta ? Koja je poruka i smisao tih filmova ?

#6 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 04 February 2002 - 21:50

Ja nigde ne rece da mu nesto fali, sasvim suprotno. "Dusk till dawn" je bio malo suvise surov za moj ukus (u principu mi ne leze vampiri) ali "Reservoir Dogs" i "Pulp Fiction" su cool.

#7 Malecka

Malecka
  • Members
  • 145 posts

Posted 04 February 2002 - 22:32

Kad smo vec kod Tarantina i "Pulp"-a...Da li je neko razmisljao o tome, sta se nalazi u aktovki, koju Travolta i kolega mu S., nose sve vreme uz sebe tokom filma? :smile:

#8 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 09 February 2002 - 00:30

Zasto je surovost kod Starih Grka ili kod Shakespeara i slikarskih majstora prihvatljivija nego surovost Tarantina?
Mislim da je potpuno pogresno filmove tumaciti nefilmskim disciplinama, kao npr. psihologijom - pogotovo nagadjajuci psiholoski profil autora.

Treba pogledati majstorstvo njegovih dijaloga, poigravanje sa obrascima pop-kulture, ili brilijantno izvedeno, skoro dosledno jedinstvo vremena-mesta-radnje u filmu Reservoir Dogs.

A u ravni "svidja mi se/ne svidja mi se" slazem se da ne mora svakome da prija.

#9 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 09 February 2002 - 15:33

Ok, mozda ja zaista suvise naivno gledam na filmsku umetnost.
Moj rezon je sledeci :
1. da li sam nesto naucio iz tih filmova - NE
2. da li sam osetio nesto lepo - NE
3. da li sam posle filma osecao da sam se dobro zabavio - NE
4. da li sam video neku estetski vrednu sliku - NE (osim S.Hayek)
5. da li sam doziveo inspiraciju da nesto interesantno mislim, osecam ili cinim - NE
6. da li sam dobio know how kako se upotrebljava oruzje u cilju pokazivanja vlastite nad(ne)moci - DA

Naravno ostavljam da ima ljudi (i to me zapravo brine) koji uzivaju da budu preplaseni i da budu u jedinstvenom vremenski-prostornom mestu radnje pri egzekuciji ljudskih bica, ali to jednostavno nije za mene.
Stari Grci, Sekspir, Tarantino - reci da se salis.
Pozdrav

[ Izmena poruke: Dragan na dan 2002-02-09 15:41 ]

#10 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 09 February 2002 - 18:30

Jos Aristotel govori o katarzicnom svojstvu umetnosti, gde gledalac grckog pozorista kroz osecanja "sazaljenja i straha" dozivljava "prociscenje". Ako je pozoriste tada bilo populisticka umetnost, gde je narod u nastavcima gledao sapunice o bogovima, moze se reci da je i danas slicna situacija.

U slucaju Tarantina jos ne postoji vremenska distanca, ali on sasvim sigurno sa "Pulp fiction" ulazi u filmsku antologiju i taj film je dosta promenio u percepciji gledaoca, pa i stvaralaca koji su sve vise hard-core.

Da li je cilj umetnosti da poduci ili da zabavi - o tome se raspravlja kroz vekove.
Konkretno "From dusk till dawn" je sasvim preuzeo estetiku stripa.

Ah, a bozanstvena Uma Thurman u mitskoj plesackoj sceni sa disko-svalerom "Groznice subotom uvece"! Ko u ovoj reinkarnaciji moze da propusti soundtrack iz filma " Pulp fiction"! :smile:

#11 pametnica

pametnica
  • Members
  • 2,125 posts

Posted 10 February 2002 - 00:56

Tarantina nikako ne mogu osporavati, nikako nakon filma kao sto je Reservoir Dogs. Retko gde se moze naci takva umesnost u izradjivanju dijaloga i fenomenalan smisao za humor. To mi je omiljeni njegov film, a "Od sumraka do svitanja" nisam gledala. Ipak sasvim mi je razumljivo da ga neki ne vole. On je tip rezisera koji se ili obozava ili mrzi, tj. neko se ili pronadje ili ne pronadje. Ja smatram da je jako inteligentan sto se vidi u dijalozima koji su prosto neverovatni. Takav nacin razgovora sam srela samo u par filmova, a jedan od njih je svakako "Ziveci u zaboravu". Odlican film!

[ Izmena poruke: pametnica na dan 2002-02-10 00:58 ]

#12 zen

zen
  • Members
  • 260 posts

Posted 11 February 2002 - 12:02

jedina uzaludnija radnja od gledanja filmova je pricanje o njima. :smile:

#13 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 11 February 2002 - 12:46

ima nesto jos uzaludnije : slusati one sto pricaju o filmovima (i dobacivati) :smile:

#14 zen

zen
  • Members
  • 260 posts

Posted 11 February 2002 - 14:17

:smile:

...ima jos nesto jos jos jos uzaludnioje!!

Slusati sta neko dobacuje kad se prica o filmovima i uzvracati mu. :smile: :smile: :smile:

cad ti!

Has set my mind to wander
Into the windows of my lovers
They never know unless I write

[ Izmena poruke: zen na dan 2002-02-11 14:17 ]

#15 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 11 February 2002 - 18:51

Braca: "...ima nesto jos uzaludnije : slusati one sto pricaju o filmovima (i dobacivati)"

:grin::lol:

...bice da je vreme da pocnemo da ih pravimo!

http://www.dementedforever.com