Jump to content

Photo

Nove reci iz novosrpskog i novohrvatskog jezika?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
204 replies to this topic

#16 tilia

tilia
  • Members
  • 91 posts

Posted 29 November 2005 - 10:09

-ekstra (u smislu sjajno, odlicno, ali i kao pridev)

<{POST_SNAPBACK}>

ja sam cula od jedne mladjane crnogorke, da oni kazu "masa je" umesto "ekstra je"...npr. u ovom slucaju:"uuuu, sto je ova 'aljina (i to maturska), masa!"
akcenat je na prvom a i to kratak

ne rekoh da mi je to bilo krajnje simpaticno :lol:

Edited by tilia, 29 November 2005 - 10:11.

#17 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 29 November 2005 - 10:12

Kako može da transparentnost bude isto što i providnost. A povrh svega ne postoji reč providnost. Providan je valjda pridev i ne pravi se imenica od njega.

Stoga ti čestitam, prva novosrpska reč: providnost. Providnost vode, rastvora, vazduha...

#18 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 29 November 2005 - 10:17

"Ekstra" ili "vrh "su izrazi koji pripadaju slengu (koji se, pak, upotrebljava u nekim
lokalnim sredinama a ne u zvaničnom govoru), tako da ne znam da li se mogu
uvrstiti u novogovor.

edit: vrh

Edited by beowl, 29 November 2005 - 10:20.

#19 pantapita

pantapita
  • Members
  • 138 posts

Posted 29 November 2005 - 10:20

Cini mi se da smo oduvek skijanje zvali skijanje a skije skije.
E sad je skijanje zvanicno postalo smučanje a skije smučke.Tako sada imamo i Smučarski Savez Srbije sa sve izvrsnim smučarima.
Da li je to prava srpska rec ili mi nesto smrdi na slovenacki?
U svakom slucaju me to iritira.

#20 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 29 November 2005 - 10:23

U principu nema veze da li je izraz slovenački (smučanje) ili engleski (skijanje) -
poenta je u tome da nemamo svoj.

#21 neutralac

neutralac
  • Members
  • 992 posts

Posted 29 November 2005 - 15:52

Kako može da transparentnost bude isto što i providnost. A povrh svega ne postoji reč providnost. Providan je valjda pridev i ne pravi se imenica od njega.

Stoga ti čestitam, prva novosrpska reč: providnost. Providnost vode, rastvora, vazduha...

<{POST_SNAPBACK}>

E providnost ne može!

Ona je već rezervirana. Još od XIX stoljeća u hrvatskom se koristi izraz božja providnost koja označava sposobnost boga da sve vidi i sve dokuči, kako materijalno tako i nematerijalno. Tj, označava , između ostalog njegovu sposobnost promatranja ljudske duše! I korist se isklučivo kao imenican nikada kao pridjev.

Umjesto transparentost u hrvatskom se koristi prozirnost. Iz nje su izvedene i druge rijeći. Npr, prozirnica- transparentna folija, grafo folija
Dakle mozak u šake i izmislite si nešto svoje. Prvidnost i prozirnost smo mi prvi izmislili!

#22 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 29 November 2005 - 16:33

E neka ste! Sa sve copyrightom (!) na reci. I placanjem upotrebe autorskih prava.

Edited by Nimrod, 29 November 2005 - 16:33.

#23 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 02 December 2005 - 03:51

anglicizmi, a ne 'novosrpski'

<{POST_SNAPBACK}>

Ma znam, samo se zezam.

Kod nas se uvrscuju strane reci i to je "novosrpski"!
Ko hrvata je obrnuto. Oni se ili vracaju na stare ili izmisljaju nove reci!

#24 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 02 December 2005 - 04:34

Ma znam, samo se zezam.

Kod nas se uvrscuju strane reci i to je "novosrpski"!
Ko hrvata je obrnuto. Oni se ili vracaju na stare ili izmisljaju nove reci!

<{POST_SNAPBACK}>

5 puta svracam ovde i zaboravim jednu cisokrvnu srpsku novu rec koja se primila i u narodu i u medijima:

odokativno

#25 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 02 December 2005 - 04:40

a to dolazi od reci odoka. koja lepse zvuci.

#26 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 02 December 2005 - 06:03

a to dolazi od reci odoka. koja lepse zvuci.

<{POST_SNAPBACK}>

To su vec dve reci.

Secam se kad je rec usla u upotrebu kao zajebancija. Inace, zvuci kao da oznacava naucni metod merenja necega.

#27 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 02 December 2005 - 16:38

Najbolje je kako pricaju neki Srbi ovde.

Bilo je snowi, pa mi se kara sklizala sa puta. Kada dobijem bil za inshurans, bice o my!

#28 Dalmatinac

Dalmatinac
  • Members
  • 888 posts

Posted 04 December 2005 - 01:27

Hrvati su pretarali izmisljajuci nove reci,izraze i fraze kako bi srpsko-hrvatski jezik nasilno "prekrstili" u novohrvatski.  Taj novohrvatski jezik niko zivi ne razume.
Srbi takodje izmisljaju nove reci i kovanice i tako "obogacuju" novosrpski jezik.
Navedite originalne reci i fraze iz novohrvatskog i novosrpskog jezika?

<{POST_SNAPBACK}>

Komunicirajući sa srbima, dobio sam dojam da uopće ne poznaju hrvatski jezik, barem ne onoliko koliko to misle, pa je tako više od 50 posto riječi za koje oni misle da su "novohrvatske" u stvari riječi koje su bile normalne i u doba SFRJ.

Od ovih drugih 50 posto, jedno 30 posto su riječi koje su se upotrebljavale prije nastanka Jugoslavije, a zamijenile su ih srpske riječi, koje su u upotrebu ušle kao službene kroz raznorazne institucije, vojsku, sud, itd...npr legitimacija, lična karta itd.

Od preostalih 20 posto više od pola ih je ušlo u službeni jezik jednostavno zato što su ljudima "dobro sjele", bilo da su izmišljene bilo da su došle iz nekih drugih govornih područja, a kao posljedica demografskih promjena...tako se u Zagrebu danas može čuti dosta riječi koje su do prije deset godina bile tipične za Dalmaciju, Imotsku krajinu ili Hercegovinu

Onih nekoliko riječi kojima se svi (pa i Hrvati) smiju, najčešće su posljedica političkog pritiska (npr brzoglas - Tuđmanova opsesija) ili prenapuhanog ega pojedinih akademika

Zanima me što bi bilo da su prošli neki prijedlozi o uvođenju korijenskog pravopisa :wub:

#29 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 04 December 2005 - 01:32

pa legitimacija nije bilo bas rasprostranjeno, mislim da je iskaznica bila u upotrebi. a takodje, u hravtskoj se nije govorilo ni licna karta nego osbna karta.

tako da hrvati nikada nisu izgubili sve svoje izraze (sto je ok). i mislim da je tacno, da beogradjani pogotovo ne razumeju da ne znaju mnoge hrvatske izraze pa misle da su novi. nisu.

#30 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 04 December 2005 - 18:47

Зачкољица!