Jump to content


Photo

ADSL, kablovski ili neko dr resenje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

#31 Claudio

Claudio
  • Members
  • 344 posts

Posted 23 November 2005 - 18:24

Hteo da uvedem kablovski internet ili ADSL, i molim vas da mi objasnite razlike. Čitam ove vaše postove vezane za temu, ali pošto nisam baš upućen u materiju, treba neko jednostavnije da mi objasni. Mesečno bih izdvajao max 1500-1600 din. Najviše mi treba zbog download-ovanja raznih stvari, pa me pre svega zanima brzina. Dakle, prvo me zanima kakva je uopšte razlika između ADSL i wireless (ne u stručnom pogledu, već u pogledu brzine download-a). Šta je P2P? Koliko bi KB/SEC u kom paketu (do sume koju sam spreman da izdvojim) bila brzina skidanja (trenutno mi je oko 4-5 KB/sec)? Znam da postoje neki paketi koji imaju ograničen broj KB mesečno, pa me zanima koji su to i koliki? I zanima me koliko košta ugradnja i jednog i drugog, jel mi provajderu ugrađuju neki modem ili šta? Jel taj modem iznajmljujem ili kupujem? Koje uopšte opcije imam za ove pare? Šta biste vi uzeli na mom mestu?

P.S. Ne zamerite ako sam pitao neku glupost, kao što već rekoh, ne razumem se baš puno u to.

#32 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 23 November 2005 - 21:46

Hteo da uvedem kablovski internet ili ADSL, i molim vas da mi objasnite razlike. Čitam ove vaše postove vezane za temu, ali pošto nisam baš upućen u materiju, treba neko jednostavnije da mi objasni. Mesečno bih izdvajao max 1500-1600 din. Najviše mi treba zbog download-ovanja raznih stvari, pa me pre svega zanima brzina. Dakle, prvo me zanima kakva je uopšte razlika između ADSL i wireless (ne u stručnom pogledu, već u pogledu brzine download-a). Šta je P2P? Koliko bi KB/SEC u kom paketu (do sume koju sam spreman da izdvojim) bila brzina skidanja (trenutno mi je oko 4-5 KB/sec)? Znam da postoje neki paketi koji imaju ograničen broj KB mesečno, pa me zanima koji su to i koliki? I zanima me koliko košta ugradnja i jednog i drugog, jel mi provajderu ugrađuju neki modem ili šta? Jel taj modem iznajmljujem ili kupujem? Koje uopšte opcije imam za ove pare? Šta biste vi uzeli na mom mestu?

P.S. Ne zamerite ako sam pitao neku glupost, kao što već rekoh, ne razumem se baš puno u to.

<{POST_SNAPBACK}>



Jel si kod SBB-a na kablovskoj?

#33 Claudio

Claudio
  • Members
  • 344 posts

Posted 23 November 2005 - 22:14

Jel si kod SBB-a na kablovskoj?

<{POST_SNAPBACK}>


Ne.

#34 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 23 November 2005 - 22:46

Ukoliko nisi kod SBB-a na kablovskoj onda definitivno ADSL.


Tvom budzetu odgovara Neobee koji nudi 256/64 po ceni od 1500 dinara. Za 1700 vec mozes da biras...Tehnicom, PTT, Verat mada mislim da nema neke razlike u kvalitetu.

Download na bilo kom ADSL-u (paket 256k) ce ici 25-28kb/s.

P2P...da ne smaram sa pricom, najprostije receno to su programi poput Emule, DC++, Bittorent, programi sa kojima razmenjujes fajlove preko interneta. Citaj, ukoliko hoces da skines neki film, muziku, igricu, to ces uraditi sa nekim od P2P programa.

Sto se opreme tice svaki provajder ima svoju politiku. Kod ADSL-a ti se isplati da uzmes kod Neobee-a ili Beotela. Oni opremu daju za DZ na koriscenje. Uplatis prvi mesec i dobijes dzabe modem na koriscenje. Koliko sam upoznat ostali naplacuju par hiljada dinara. Kod Wireless-a je glavna mana kupovina opreme koja kosta barem €100. Po meni se ne isplati kupovati opremu za tolike pare kada ista usluga moze da se dobije ADSL-om bez ulaganja.

#35 Claudio

Claudio
  • Members
  • 344 posts

Posted 23 November 2005 - 23:12

Hvala Hawk. Po tvojoj priči, mislim da ću uzeti taj Neobee 256/64. Mislim, možda bih i odvojio tih 1700 din za drugog provajdera, ali kad bi bila neka veća razlika u kvalitetu. I definitivno ne želim da platim tu opremu, tako da ti provajderi što naplaćuju opremu otpadaju. Vidim da je paket 256 bežični internet kod Neobee-a skuplji od 256 ADSL-a, koliko je onda veća brzina downloada kod bežičnog interneta?


A jel istina da neki provajderi ne dozvoljavaju p2p programe? Da li Neobee dozvoljava? Hoće li stvarno krenuti da se krivično kažnjavaju oni koji koriste te programe? Kako je u zapadnim zemljama, većina ljudi koji postavljaju fajlove su odande, jel jure njih njihove zemlje? Kakva je razlika između dinamičke i statičke IP adrese, da li sa jednom od ove dve ne mogu da te provale?

Edited by Claudio, 23 November 2005 - 23:26.


#36 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 24 November 2005 - 01:58

Ja sam u istoj poziciji kao ti tako da ovo sto ti pricam mislim i sam da sprovedem u praksi. :lol:

Prvo sam te pitao za SBB jer sam bio njihov korisnik pola godine i zbog selidbe sam morao da se odreknem njihovih usluga. Na njihov racun sve pohvale (mada cujem da su se u poslednjih par meseci profuserisali ali to nisam iskusio na svojoj kozi pa ne bih mnogo da kritikujem).

Meni je na novoj adresi jedina opcija ADSL (kablovski - Ikom, dovoljno!). Cekam samo da mi osposobe centralu (to ce potrajati najverovatnije do proleca). I premisljam se izmedju Neobee-a i Beotela. Plus kod oba provajdera je sto daju besplatnu opremu. E sad...Beotel je 300 dinara skuplji ali je zato provereniji od Neobee-a. Nesto slicno kao Intel i AMD ili recimo u kladionici kec na Milan i kec Liverpool. Neobee hvale po forumima ali oni su poceli sa ADSL-om tek pre par meseci. Ne bi me iznenadilo da zeznu stvar kada nakupe korisnike. Ali to treba videti. Sve u svemu Beotel za 1790 bi trebao da je sigurica a Neobee gotovo sigurno resenje.

Sto se blokiranja saobracaja tice za sada sam cuo da Sezam i Beocity plase korisnike. Neobee je ok po tom pitanju, bas kao i Beotel. Sto se jurenja tice to je Incognito lepo objasnio - nemas frke! A sto se dinamicke i staticke adrese tice koju god opciju da odaberes dobices dinamicku adresu u najboljem slucaju. Dakle promenljivu na svakih par sati/dana, kako gde.

#37 SerZKO

SerZKO
  • Members
  • 218 posts

Posted 24 November 2005 - 13:44

1. ADSL ne znaci analogno-digitalna-sezampro-linija, i zbog takvog obmanjivanja naroda trebaju biti tuzeni.

ADSL je samo jedna od tehnologija iz porodice DSL - Digital Subscriber Line. 'a' ispred toga oznacava asymmetric, il' na 'nasem' jeziku - asimetricna. ADSL je striktno digitalni prenos - digitalne informacije se modulisu u high-frequency signale, koji doduse jesu analogni, ali u tom slucaju svi moguci prenosi kroz kabl i vazduh su - analogni.
....


Cenjeni Incognito,

Samo jedna mala ispravka (to mi je bila teza za magistarski pre mnogo godina).

Ovo prvo boldovano je tacno (cela recenica tj. tvrdnja). Pored FSK koriste se i QAM modulacija, ali i neke druge modulacije sto je inace mnogo dosadno...

Sustina je da je govor u opsegu 0,1-4,5 KHz, a da se za prenos govora koristi opseg od 0,3-3,4 KHz sto sasvim zadovoljava kvalitet cujnosti onoga sa kim razgovarate/vase sopstvene. (Postoje sistemi koji prenose govor u opsegu do 7 KHz, ali se veoma retko koriste jer je potrebna aktivna oprema za suzbijanje suma.)
E sada, ako uzmemo da je za prenos govora potrebna sirina pojasa od 3,1 KHz iliti 4 KBit/s onda smo dosli u sferu digitalnog. Digitalni signal je moguce prenositi analognim putevima gde on menja svoje stanje (modulacija/demodulacija, DA/AD konverzija, i sl.), ali ne i formu (digitalnu) jer on do cilja dolazi u svojoj prvobitnoj formi (nemojmo zaboraviti da signal iz PC u ADSL udje kao digitalni). Zato ovo drugo boldovano (odnosi se na celu recenicu naravno) ne stoji.

Sa druge strane, ako se uzme u obzir da je digitalni signal masa 0 i 1, tj. npr. promena napona na IC, onda moze da se kaze da je digitalni signal u stvari analogni (obzirom da se i struja/napon smatra analognim). I eto ti zabune... :lol:

Pozdrav,
SerZKO

#38 makaveli

makaveli
  • Banned
  • 727 posts

Posted 24 November 2005 - 22:02

Sta je to p2p program,da li funkcionise po share principu ili ne,mislim zasto kazu da najbolji ?

#39 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 24 November 2005 - 23:04

Sta je to p2p program,da li funkcionise po share principu ili ne,mislim zasto kazu da najbolji ?

<{POST_SNAPBACK}>

P2P program Kazaa, Soulseek, Morpheus, i da se nadovezem na ono sto ti rece Hawk Emule, DC++, Bittorent.... p2p programi funkcionisu tako da sve sto ubacis u my shared folder bice dostupno za download drugim korisnicima istih programa

#40 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 24 November 2005 - 23:37

jel koristi neko limewire? kakav je?ima li razlike izmedju njega i SLSK?

Edited by precog, 24 November 2005 - 23:44.


#41 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 25 November 2005 - 00:31

jel koristi neko limewire? kakav je?ima li razlike izmedju njega i SLSK?

Нисам никад користила СЛСК, али користим Лајм за музику и серије. Чак сам и неке филмове скидала. Изузетно сам задовољна (имам га инсталираног на два рачунара), али знам да су се неки људи жалили да им багује рачунар, шта ли... Пробај, па види, шта да ти кажем.

Иначе, нема оних глупости са чекањем у реду већ се фајлови могу одмах скидати, као Напстер, Каза.... :lol:

#42 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 09 December 2005 - 07:32

Znaci koliko sam primetio svi hvalite ADSL....izgleda da je to ono pravo.

#43 Balttazar

Balttazar
  • Members
  • 2,428 posts

Posted 10 December 2005 - 03:32

A, kao ima mnogo da se bira. Mislim, koje su alternative: dial-up :wub: , kablovski (od svih kablovskih operatera koji imaju i internet jedino sbb nesto valja (doduse ne poznajem nikoga ko ima kablovski preko ptt-a), ali cujem da se u poslednje vreme ljudi i na njih zale), wireless (po meni totalno nepraktican i komplikovan ako ti ap nije bas blizu + relativno skupa oprema) i adsl (koji je manje vise ok, ali mi rekose iz yubc-a da nema nista od novih prikljucaka do proleca, tj dok se telekom ne smiluje).

#44 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 11 December 2005 - 00:31

1. Da li se pominje mogućnost da bude uveden DDSL (digitalno-digitalna) i da li tako nešto uopšte postoji (ako se ne varam, brzina ka provajderu tj. upload kod ADSL-a je 4 puta manja od brzine koja se reklamira i koja predstavlja brzinu od provajdera tj. download)?

2. Kakva su vam iskustva sa provajderima? Ko ima najbolju cenu za flat i kolika je?

3. Najvažnije - da li je moguće u isto vreme imati i ADSL liniju i dial-up konekciju?

<{POST_SNAPBACK}>

mogu da pricam samo za eunetovu analognodigitalnusezamproliniju :wub:
zadovoljan.

dakleM, 2) 'teo sam da uzmem veratov adsl koji je povoljniji, ali se procedura kod njih razvlacila unedogled, sa eunetom je proslo za nekoliko (mozda nedelju) dana. odlicno radi, jos uvek nisam zamijetio nikakve padove protoka iako sam na opterecenoj centrali, gde je za ocekivati da se agregacija rabi vec oho-ho. ne verujem da postoji bitna razlika izmedju provajdera glede adsl-a jerbo je telekom glavni igrac u svakom slucaju, provajderi su samo preprodavci telekomove usluge, sem u slucaju verata koji ima sopstveni [najveci domaci individualni, 38gb] link via deutcshe telekom i koji zbog toga veoma lose stoji kod serbische telekoma, da ne otvaram temu [zato telekom veratu ostavlja trice & verat je sa druge strane zaista aljkav sto se odnosa sa klijentima tice, tu im ni debeli link ka inostranstvu ne pomaze itd].

3) jeste. za glas i obicne t-usluge se koristi jedan, dosta uzan, opseg frekvencija koji se izoluje i razdvaja spliterom i mikrofilterom, koje dobijes od provajdera ili ga kupis za cca 300 dindzi. ostalo se koristi za xDSL prenos. ruter valja uzeti ako imas vise kompjutera a ako imas jedan, adsl-modem je sve sto ti treba.

za incognita: sDSL moze i u srbiji, samo ne znam ko je lud da placa te paprene cene... izgleda je instalacija sdsl-a samo sporadicna, pa je zato i cena ogromna... mozda se to promeni ako telekomovci rese da omasove prodaju...

#45 intruder

intruder
  • Members
  • 334 posts

Posted 18 December 2005 - 11:30

Kod izbora provajdera (govorim o ADSL-u) postoje samo dva kriterijuma:

1. cijena
2. support

Svi provajderi sklapaju ugovore sa Telekomom tako da su za korisnika samo ove dve kategorije bitne.

Mogu reci da sam poceo sa Sezamom, uzeo 256 flat za 2.200 din. Nakon mesec dana bilo mi je jasno da je bolje da menjam drustvo, izdvojih jos 300 din i sada sam sa NeoBee-jem na 512 flat. Komp ne gasim od kako imam ADSL i pitam se kako sam hebeno ziveo bez njega.