Jump to content


Photo

Nikola Tesla


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#16 elliott

elliott
  • Members
  • 143 posts

Posted 09 November 2005 - 22:57

Posted Image
Demonstracija Tesla Coil na univerzitetu Montana

<{POST_SNAPBACK}>


Biba Struja? :lol:

#17 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 09 November 2005 - 23:13

Vidis na tom spomeniku na Nijagarinim Vodopadima pise-Smiljan, Jugoslavija.
A u stvari to je tada bila Austro-Ugarska.
Ranije se Tesla vodio kao Hrvat u nekim Enciklopedijama.
Postoji mnogo zabuna po enciklopedijama, ali Webster i Britannica su to resili na sledeci nacin-American/Serbian born in Smilan-Austro-Hungary-present Croatia!

I kao rodjeni samo u par godina razmaka, Pupin se vodi kao Madjar. Idvor je tada bio Austro-Ugarska, bas kao Smiljan.

Dakle, sta je onda Ban Jelacic? Madjar, Hrvat ili Srbin?

The Serbian-American inventor, electrical engineer, and scientist
Born on July 9/10, 1856 in Smiljan, Lika (Austria-Hungary/present Croatia)
Died on January 7, 1943 in New York City, New York (USA)
Inventor and researcher who discovered the rotating magnetic field, the basis of most alternating-current machinery. He emigrated to the United States in 1884 and sold the patent ...

Edited by WVIZ, 09 November 2005 - 23:16.


#18 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 09 November 2005 - 23:29

Postoji mnogo zabuna po enciklopedijama, ali Webster i Britannica su to resili na sledeci nacin-American/Serbian born in Smilan-Austro-Hungary-present Croatia!

<{POST_SNAPBACK}>


... iz cega onda slijedi zakljucak: Tesla je nesumnjivo bio gradjanin Svijeta.

#19 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 18 November 2005 - 17:55

Evo Tesla vodi na glasanju-Najznamenitiji Srbin. U stopu ga prate Sveti Sava i Zoran Djindjic!

Posted Image
РТС и нeдeљник НИН, уз вaшу пoмoћ, бирajу нajзнaмeнитиjeг Србинa/Српкињу.
Прeд вaмa je нaш прeдлoг истoриjских личнoсти кoje су oбeлeжилe и свojу eпoху и Србиjу. Мoжeтe глaсaти, aли и свojим прeдлoзимa утицaти нa кoнaчну листу кoja ћe сe фoрмирaти нa oснoву брoja глaсoвa.
ГЛAСAJТE:
- нa oвoj стрaници
- слaњeм СМС нa брoj 1201 у фoрми: нajрaзмaкрeдни брoj кaндидaтa
(вaжи зa мрeжe 062, 063, 064 и 065). Примeр: 'нaj 23'
- укoликo смaтрaтe дa joш нeкa личнoст зaслужуje дa сe нaђe нa oвoj листи, прeдлoг пoшaљитe нa: najsrbi@rts.co.yu

http://www.rts.co.yu/najsrbi.asp

#20 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 19 November 2005 - 14:19

... iz cega onda slijedi zakljucak: Tesla je nesumnjivo bio gradjanin Svijeta.

<{POST_SNAPBACK}>

...sto ne znaci da je bio i gradjanin 'rvatske :lol:

#21 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 22 November 2005 - 18:40

Jel' moĹľe ova opcija

 
Pjevač David Bowie glumit će Nikolu Teslu u filmu o njegovom životu. Film će se zvati “Prestiž”, a snimat će se po knjizi Christophera Priesta iz 1996. godine.

Film o hrvatsko-srpskom izumitelju i pjesniku ispričat će priču o tome kako je Tesli na prijelazu stoljeća u Londonu prišao jedan od dva najpoznatija mađioničara i zatražio od Tesle pomoć u ostvarenju svog novog trika.

Teslu će igrati David Bowie, koji se do sada pokazao dobrim u dvama filmovima “The Man Who Fell to Earth” i “ Sretan BoĹľić gospodine Lawrence”. Osim njega u filmu će se u glavnim ulogama pojaviti i Hugh Jackman, Christian Bale te Michael Caine. Redateljsku palicu preuzeo je poznati Christopher Nolan, ÄŤovjek koji je napravio "Memento" i "Batman: PoÄŤetak."  VeÄŤernji list

:lol:

#22 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 23 November 2005 - 23:12

... hrvatsko-srpskom ...

pazi stvarno :lol:

#23 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 25 November 2005 - 22:57

... iz cega onda slijedi zakljucak: Tesla je nesumnjivo bio gradjanin Svijeta.


...sto ne znaci da je bio i gradjanin 'rvatske :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Pa nemoj tako, zar hoces reci da mi nismo dio Svijeta? :lol: :lol:

#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 November 2005 - 23:23

Ako se ne varam Tesla je sebe smatrao Amerikancem(ciji je drzavljanin i bio).O sebi je govorio kao Srbinu iz Hrvatske koja mu je domovina.To sto su mu komunisti preneli urnu u Beograd nema veze sa njegovim zeljama ili opredeljenjem vec Brozovim idejama.

#25 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 26 November 2005 - 12:13

...sto ne znaci da je bio i gradjanin 'rvatske :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Pa nemoj tako, zar hoces reci da mi nismo dio Svijeta? :lol: :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

pa... nije tako.

i srbija kao i hrvatska, su u par navrata postavljale anticivilizacijske rezime, pa je biti gradjanin sveta i biti 'srbin' ili 'hrvat' u javnom diskursu takvih rezima potpuno kontradiktorno. zato je najbolje pitati pojedinca.

ne mozemo danas pitati teslu ali, po onome sto znamo, isti se nikada nije izjasnjavao kao etnicki hrvat, kao sto je izvesno da nikada nije osporavao cinjenicu da se rodio u hrvatskoj. smesno je reci da je tesla po nacionalnosti hrvat, jos smesnije je to tvrditi ako se prate kriteriji zatucanih nacionalista koji se utemeljili na obe strane, po kojima su pravoslavci = srbi, katolici = hrvati. sin pravoslavnog popa od majke cerke pravoslavnog popa, cije su se sve sestre udale za pravoslavne popove...

da se razumemo, nemam ja nista mnogo protiv toga da je tesla mogao biti hrvat; mogao sam i ja u nekoj inkarnaciji biti eskim, zulu ili norvezanin, ali eto, ja sam to sto jesam, a tesla je to sto je bio tj. nije bio etnicki hrvat, bio je etnicki srbin, koji se uz sve, smatrao i amerikancem.

#26 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 November 2005 - 00:05

Danasnja Republika Hrvatska, iako su granice poslije II svj. rata crtane (i po) etnickim kriterijima (Centralni komitet KPJ/Povjerenstvo za razgranicenje/Milovan Djilas, Rade Pribicevic), nije nastala po - etnickom kljucu, vec historicistickom ("Macem osvojeno"). Biti Hrvatom, nadam se, moze se i bez redovnog odlaska na ispovijed kod - lokalnog fratra. Biti Hrvatom, nadam se, moze se i bez nosenja narodne nosnje na - posao. Biti Hrvatom, nadam se, moze se i bez pjevanja gangi, predvecer, na klupici, u drustvu - ispred nebodera u Novom Zagrebu.

Konacno, biti Hrvatom, nadam se, moze i --> filozof, prof. dr. Milan Kangrga.

Moze li?

No, kao i svaki puta, najbolje bi bilo usaglasiti terminologiju (jedna od kljucnih, a nerjesivih stavki u srpsko-hrvatskom jezicnom sporu [Matica hrvatska <-> Matica srpska]) --> u samom startu (diskusije?).

Dakle, etnicki Hrvat je ... ?
Definirati, molim.

Napomenak/spomenak: npr. prabaka/pradjed/baka/djed/otac + majka se osjecali/izjasnjavali (ak' su smjeli i javno) --> politickim Hrvatima (ref. dr. Ante Starcevic [19. stoljece] <-> dr. sc. Vesna Pusic [21. stoljece]). Sinak se upisao u KUD "Lado" (zgodne cure!), krenio na nastavu Vjeronauka u osnovnoj skoli (kud' svi tu i Mujo); kasnije se pozelio ozeniti/mu se zalomilo (macka katolkinja voli americke sapunice), te je stoga platio (marki tol'ko & tol'ko) brzi kurs (krstenje/pricest/krizma/vjencanje). Naravno, u Boga ne vjeruje (slusa Edu Maajku). Govori cakavski (cuo/naucio od mamine mame, Talijanke, ljeta provodio/provodi u Rovinju --> svidjelo mu se). Zelja mu je biti profesionalac u KUD-u "Lado", te tako & na taj nacin vidjeti svijeta. Eto nama --> etnickog Hrvata, gradjanina Svijeta?

p.s. Tesla je birao & izbirao izmedju ethno-pravoslavnog pope i svjetskog znanstvenika. Zasto balavite?

Edited by Vjekoslav, 28 November 2005 - 00:11.


#27 moler

moler
  • Members
  • 589 posts

Posted 28 November 2005 - 00:45

Pa nemoj tako, zar hoces reci da mi nismo dio Svijeta? :lol:  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


pa... nije tako.

i srbija kao i hrvatska, su u par navrata postavljale anticivilizacijske rezime, pa je biti gradjanin sveta i biti 'srbin' ili 'hrvat' u javnom diskursu takvih rezima potpuno kontradiktorno. zato je najbolje pitati pojedinca.

ne mozemo danas pitati teslu ali, po onome sto znamo, isti se nikada nije izjasnjavao kao etnicki hrvat, kao sto je izvesno da nikada nije osporavao cinjenicu da se rodio u hrvatskoj. smesno je reci da je tesla po nacionalnosti hrvat, jos smesnije je to tvrditi ako se prate kriteriji zatucanih nacionalista koji se utemeljili na obe strane, po kojima su pravoslavci = srbi, katolici = hrvati. sin pravoslavnog popa od majke cerke pravoslavnog popa, cije su se sve sestre udale za pravoslavne popove...

da se razumemo, nemam ja nista mnogo protiv toga da je tesla mogao biti hrvat; mogao sam i ja u nekoj inkarnaciji biti eskim, zulu ili norvezanin, ali eto, ja sam to sto jesam, a tesla je to sto je bio tj. nije bio etnicki hrvat, bio je etnicki srbin, koji se uz sve, smatrao i amerikancem.

<{POST_SNAPBACK}>



Vjeko je u jednoj od reinkarnacija bio Teslin macak Domagoj i kao ocevicu moze mu se bezrezervno vjerovati. Nidzine folklorne aktivnosti i ljubav koja ne zna za etnicke barijere i cinjenica da je ocev ethno pravoslavni krst prebio preko koljena prije nego sto je otisao na studije ga ocigledno kvalifikuju za 'igraj folklor da te cjeo svijet razumije' hrvata politikusa.

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 November 2005 - 00:47

..greska..

Edited by Indy, 28 November 2005 - 02:11.


#29 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 28 November 2005 - 01:45

joj, a je l' mzoete kad pricate ijekavski bar da ga korektno pricate, pa na primer, da kazete cijeli svijet ili cio svijet jer cjeo svijet ne znaci nista.

#30 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 28 November 2005 - 01:47

Vjeko je u jednoj od reinkarnacija bio Teslin macak Domagoj i kao ocevicu moze mu se  bezrezervno vjerovati. Nidzine folklorne aktivnosti i ljubav koja ne zna za etnicke barijere i cinjenica da je ocev ethno pravoslavni krst prebio preko koljena prije nego sto je otisao na studije ga ocigledno kvalifikuju za 'igraj folklor da te cjeo svijet razumije' hrvata politikusa.

Odlicno receno.


Amen Posted Image

Edited by Vjekoslav, 28 November 2005 - 02:36.