Jump to content


Photo

Ptice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 November 2005 - 11:47

Ja npr ne znam sta je tacno gavran, sta vrana a sta svraka.

I zanima me zna li neko kako se zove crno-bela ptica koja pusta neki cudni cangrljavi zvuk?

#2 Sanjar

Sanjar
  • Members
  • 109 posts

Posted 02 November 2005 - 11:58

Ja npr ne znam sta je tacno gavran, sta vrana a sta svraka.

I zanima me zna li neko kako se zove crno-bela ptica koja pusta neki cudni cangrljavi zvuk?

<{POST_SNAPBACK}>


Ako si mislila na ovu pticu
onda je to svraka (lat. pica pica)
Posted Image

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 02 November 2005 - 12:40

Moze biti da je ta.
Ova na koju mislim ima i krila crno-bela, na ovoj slicici se ne vidi jel jesu il nisu.

#4 natalinna

natalinna
  • Members
  • 82 posts

Posted 02 November 2005 - 15:03

jedna vrana skakala
druga vrana gakala
onda dodje crni kos
i odgrize vrani nos!

:lol: ni ja i h nikad nisam razlikovala, verovatno mi se zato do dan danas vrti ova pesmica... :lol:

#5 tamarindajuice

tamarindajuice
  • Members
  • 223 posts

Posted 02 November 2005 - 18:07

A ovo je vrana...
http://img103.imagev...chyrhynchos.jpg

#6 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 02 November 2005 - 18:49

Koliko ja znam, ovi sto ih ima najvise po Bulevaru kr Ace u Bgd-ju, toliko da je na mnogim mestima vise nemogiuce parkirati auto ili cak proci a da vas ne "izbombarduju" i uopste po Beogradu ih ima dosta, su gachci i spadaju takodje u tu porodicu vrana.

(Pomenuh frku sa sizifovskim ciscenjem kola svaki dan i na topicu o pticjem gripu)

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 04 November 2005 - 10:43

joj sad jos i gacci, a iovako mi nije jasno sta je vrana a sta gavran

e da, a sta je cavka?

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 November 2005 - 13:51

o. Passeriformes - pevachice
fam. Corvidae - vrane

Corvus corax - gavran

Posted Image


C. cornix - vrana

Posted Image

Coloeus monedula - chavka

Posted Image
jebiga, nisam nashla vecu sliku

Pica pica - svraka
bila vec slika

Corvus frugilegus - gachac

Posted Image

te crne ptice koje nas zimi spopadnu su gachni, zimski gosti. zimus sam par jutara videla bukvalno hiljade. verovatno migracija dalje na jug, ko ce ga znati. suvi Hichkok.

#9 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 05 November 2005 - 00:54

DUNADAN Posted 4 Nov 2005, 14:51
  o. Passeriformes - pevachice
fam. Corvidae - vrane


Da, sad se i ja setih, gavrani vrane gachci, i slicno spadaju u - ptice pevacice.


te crne ptice koje nas zimi spopadnu su gachni, zimski gosti. zimus sam par jutara videla bukvalno hiljade. verovatno migracija dalje na jug, ko ce ga znati. suvi Hichkok.


Ali zar one nisu ovde domace, cini mi se da ih vidjam (vise cujem iznad glave njihovu "pesmu") ovde tokom citave godine, i da nas "bombarduju" neprestano?

Inace, ovo je mozda bas dobra prilika da ih bolje upoznamo. Zasluzile su to.
Ptice su cudo jedno u stvari.

Zapravo, sve je cudo, ali evo da malo vise obratimo paznju na ova doista, divna stvorenja.

(Hocemo li opet mozda, surovo, ili je to u stvari tako - bolja nego sto smo mi ljudi).

Nije li, uostalom upravo to i bila poruka Dafne Di Morije, odnosno Hickoka?

#10 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 November 2005 - 13:54

Duno premnogo hvala za slicice i objasnjenja :lol:


Inace upucena ja sam svo vreme zivela u uverenju da su i vrane crne kao gavrani/gavranovi? (a sad trk na "nepismenost")

#11 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 10 November 2005 - 14:14

Bravo, Dun! Tanana je razlika.

Koliko znam, gavrani i svrake su samotnjaci, ostali se skupljaju u ÄŤopore (milionsko jato = ÄŤopor :lol: )

Nabrojane ptise su uz papagaje najpametnije (mada sam gledao neko istraĹľivanje BBCa gde smrdljivi golub ispade inteligentan do bola). Sve mogu da nauÄŤe i da govore (uslovno reÄŤeno - kao papagaji)

My favorite su ÄŤavke. :lol:

Pametne, prepametne (vidi im se u očima). Žive u vrlo komplikovanim jatima. Imaju jasnu hirearhiju i jasna pravila napredovanja u grupi. Kada ptica sa više lestvice dolazi da jede, mlađe se sklanjaju, često uz specifičan najklon. Međusobno komuniciraju različitim kricima (uvek istim za iste stvari).

Imaju prave školice za decu, koja se rađaju ne baš pametna (na primer, čavka izdvojena od jata kao mladunče neće bežati od mačke, jer nije prošla školu). Okupe ih na sigurno i dernjaju se specifično kad naiđe opasnost.

Retka vrsta koja uživa u letenju! Baš uživa, dakle leti, na primer, po vetru iako nikakvog racionalnog razloga za to nema. Dakle, uživanje (za razliku od glupih orlova koji neće nikad poleteti ako ih redovno hraniš - mrzi ih da se pomere i samo ih glad na to tera).

Ako vam vide nešto crno i čupavo u ruci, nemojte se iznenaditi ako vas napadnu: instiktivno reaguju ako pomisle da je neko uhvatio drugu čavku...

I ostale nabrojane ptice su pametne, ali - čavke su čavke (zato je naša uvreda "čavko jedna" ustvari pohvala)