Jump to content


Photo

Koji browser koristite?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
231 replies to this topic

Poll: Koji browser koristite? (297 member(s) have cast votes)

Koji browser koristite?

  1. Stari dobri Internet Explorer (35 votes [12.03%])

    Percentage of vote: 12.03%

  2. Opera (which goes free! 8.5) (70 votes [24.05%])

    Percentage of vote: 24.05%

  3. Mozilla Firefox (u trendu je) (175 votes [60.14%])

    Percentage of vote: 60.14%

  4. Netscape Navigator (valjda jo uvek postoji) (2 votes [0.69%])

    Percentage of vote: 0.69%

  5. Neto peto (9 votes [3.09%])

    Percentage of vote: 3.09%

Vote Guests cannot vote

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2005 - 08:27

Elem, ovaj poll je sigurno već bio te ću iskoristiti priliku da postavim sledeće pitanje.

Ja naime koristim Operu ali vidim da su se svi naložili na tu Mozillu pa me zanima da li postoje neke realne prednosti Mozille u odnosu na Operu i koje tj. vredi li truda i rada da prelazim na istu pošto nisam od onih koji se vode modnim trendovima :lol:

Hvala unapred! :lol:

S.

#2 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 24 October 2005 - 09:25

U pravu si, otrcavali smo i Operu, i Mozillu (verovatno mislis na Foksicu)....
Ja presla na foksicu (sa Opere), jerbo ima one famozne ekstenzije koje ti
daju odresene ruke - radis sta ti padne na pamet.....

Opera je brza, bez sumnje, to je ono sto me sprecava da je ne deinstaliram.
Ali - nije sve u brzini. A minus joj je i nemogucnost baratanja cirilicom i
nasim slovcima.

#3 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 October 2005 - 12:12

Firefox je trenutno jedan od najsigurnijih browsera (ako ne i najsigurniji) i baziran je na Gecko engine-u - zvanicno najbrzem (x)HTML parseru na svetu. Tako da ja ne znam odakle poticu ti mitovi o brzini Opere. Mislim znam odakle poticu - od onog vremena kad je ona bila jedini browser koji moze da stane na 3.5" floppy. Medjutim danas ona uopste nije brzinski sampion, i nakljukana je nepotrebnim (za vecinu) stvarima koji joj samo podizu velicinu i usporavaju je... Al' sta ces, ljudi vole skinove, download managere i etc. sve u jednom, sto je losa navika al' nema veze...

Sto se samog parsinga i prikaza (x)HTML-a tice, tu Firefox tuce sve do nogu jer podrzava daleko vise W3C standarda nego bilo koji drugi browser. O CSS-u i da ne govorim...

Druga prednost je totalna modularnost Firefox-a omogucavajuci korisniku da u browseru ima tacno ono sto zeli, i da to radi na nacin kako on to zeli, a open arhitektura je omogucila ogroman broj neverovatno korisnih ekstenzija (da izdvojim samo Adblock (Plus)). Dakle, svakome je Firefox opterecen taman onoliko koliko mu treba, i to je ustvari i bio citav koncept Firefox-a kad se razdvajao Mozilla Suite na dva razvojna tima za Firefox i Thunderbird.

Firefox je na kraju samo to - browser. Ne mail klijent, ne download manager, ne IRC klijent... Vec browser... Mali, lagan, brz i sa najboljim HTML parsingom i prikazom na trzistu browsera...

Nema to veze sa trendom, jednostavno Firefox je superioran u odnosu na sve ostale... Da sutra IE postane takav, ne bih imao nikakav problem da se 'vratim' (mada sam koristio Netscape Navigator od kako znam za net) na isti... Firefox je najbolji browser na trzistu, i zato ga i koristim...

#4 elliott

elliott
  • Members
  • 143 posts

Posted 24 October 2005 - 12:15

Meni Opera normalno "barata" cirilicom :lol:

Inace Opera i Mozilla su tu negde sto se tice pre svega sigurnosti, a oba browsera su svetlosnim godinama ispred IE i u pogledu sigurnosti i u pogledu funkcionalnosti.
Mozilla, to jest Firefox je popularnija pre svega zbog "sarenila" i gomile extenzija, ali nakon kraceg koriscenja dosao sam do zakljucka da mi realno trebaju eventualno 3-4 extenzije, od toga polovina mi je sluzila da nadomesti mogucnosti koje FF nema a Opera ima (extended status bar, iskljucivanje prikaza slika) :lol:
Tako da sam se vratio dobroj staroj brzoj Operi :lol:

Opera ili Mozilla - svejedno je, nek koristi kome sta vise odgovara. Poenta je da se IE protera ejdnom za svagda http://www.stopie.com/

#5 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 24 October 2005 - 13:47

Firefox, bez dileme. incognito je sve lepo objasnio. :lol:

#6 AxeZ

AxeZ
  • Banned
  • 675 posts

Posted 24 October 2005 - 14:23

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.12) Gecko/20050920 Firefox/1.0.7

#7 pikli

pikli
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 24 October 2005 - 16:29

Mozilla,
mada sam imao problema s njom. Naime kad bih probao da u jednom prozoru u tabovima otvorim svoje e-mail naloge ( Yahoo, Gmail...... ) mogao sam samo da otvorim onaj u prvom tabu, dok kod ostalih nije hteo da otvori ni stranicu za logovanje. To je trajalo oko 2 nedelje i samo od kuće

Da li je neko imao istu ili sličnu situaciju?

#8 elliott

elliott
  • Members
  • 143 posts

Posted 24 October 2005 - 16:59

Firefox je trenutno jedan od najsigurnijih browsera (ako ne i najsigurniji) i baziran je na Gecko engine-u - zvanicno najbrzem (x)HTML parseru na svetu. Tako da ja ne znam odakle poticu ti mitovi o brzini Opere. Mislim znam odakle poticu - od onog vremena kad je ona bila jedini browser koji moze da stane na 3.5" floppy. Medjutim danas ona uopste nije brzinski sampion, i nakljukana je nepotrebnim (za vecinu) stvarima koji joj samo podizu velicinu i usporavaju je... Al' sta ces, ljudi vole skinove, download managere i etc. sve u jednom, sto je losa navika al' nema veze...

<{POST_SNAPBACK}>


Na koju brzinu mislis - brzinu pokretanja programa, brzinu ucitavanja stranica ili neku trecu vrstu brzine?

#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 October 2005 - 19:34

Brzinu parsovanja i prikazivanja strana, narocito ako su one bogate CSS elementima. Nekada je Opera drzala tu tron zato sto je Netscape, i ako pored izvarendnog Gecko-a, toliko bio preblokiran i lose programiran da parser nije dolazio do izrazaja. Mozilla Suite, a narocito Firefox kao dijetalna verzija istog, su tu napravili ogroman korak i Opera moze samo da hvata ljude na staru slavu po tom pitanju...

Firefox je superiorniji browser od Opere u svakom pogledu. Mada moram priznati da se u poslednje vreme i momci (i devojke, da ne budem seksista) iz Opere zaista trude. Narocito je pohvalno sto su konacno poceli besplatno istu da daju... Trebalo im je samo 10 godina da se odluce na taj korak, no bolje ikad nego nikad...

#10 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 24 October 2005 - 21:40

dupli post

Edited by Born Too Loose, 24 October 2005 - 21:44.


#11 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 24 October 2005 - 21:43

Posle propasti Netscapea (v 4.7) presao na Operu (v 3.6). Posto prva ljubav zaborava nema, probao sam dosta kasnijih verzija Netscapea, Mozille i Firefoxa ali ne ide. Firefox i jeste pomodarska stvar, ima sarenije skinove od Opere a i ekstenzije su vrlo zgodne za pokazivanje prijateljima. To sto prozdiru RAM, nema veze. Kod Opere mi se ne svidja sto precesto menjaju interfejs pa mi sa svakom novom verzijom ode dosta vremena na podesavanje i navikavanje. Cini mi se da je verzija 6 imala najzgodniji izgled i raspored dugmica. Najveca prednost Opere je dobro baratanje kesom i sto se pomeranjem napred nazad ne ucitava sadrzaj strana sto je nezamenljivo za dial-up vezu. Skoro sam gledajuci forum sa Firefoxom provalio da se banneri na vrhu rotiraju a vec odavno zivim u zabludi da je TANANA jedini.

Edited by Born Too Loose, 24 October 2005 - 21:46.


#12 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2005 - 22:07

Elem, ja bih da se vratim na početak :lol:

Kapiram da je taj Firefox sjajan i super i da je prvi izbor za sve koji žele da se otarase IE, ali moje je pitanje bilo 1. šta ja dobijam prelaskom sa Opere na Firefox? Odnosno, 2. da li postoji nešto (konkretno) kod Firefox-a što ne postoji kod Opere i 3. da li Opera ima u sebi nešto što se može okarakterisati kao loše (a dobro postoji kod Mozille) ili je i Opera skroz ok ali je Mozilla isto to samo malo bolje? Takođe 4. da li Opera ima nešto što Mozilla nema a od krucijalne je važnosti za browser (tu naravno ne mislim na integrisani mail klijent koji postoji kao Mozilla Thunderbird) i na kraju 5. da li je razlika u brzini toliko primetna i da li se ona ogleda i u downloadu ili ne?

Hvala dobrim ljudima na odgovorima... B)

Edited by srdjann, 24 October 2005 - 22:08.


#13 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 October 2005 - 22:09

Skoro sam gledajuci forum sa Firefoxom provalio da se banneri na vrhu rotiraju a vec odavno zivim u zabludi da je TANANA jedini.

<{POST_SNAPBACK}>


A? :lol: Postoji još nešto osim TANANE?

#14 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 October 2005 - 01:41

http://www.apple.com...eatures/safari/

ali ne oficijelni Safari 2.0.1 nego jedan nightly build od strane Dave Hyatt, lidera Safari-ja. Safari je baziran na KHTML engine od KDE/Konqueror, i ovaj nightly build je jedini browser (osim sestre Konqueror) koji uspesno prelazi jedan od najteskih ispita na web standardima: Acid2 Test.

Ako neko misli da je Firefox (kojeg volim, a AdBlock obozavam) najbolji medju browserima sto se tice web standarda, taj se grdno vara... Firefox ne moze da 'render' Acid2 Test ispravno, bas kao sto ne moze ni Opera, a o IE da ne govorimo...


evo, probajte sami: http://www.webstanda...acid2/test.html

do sada Safari je jedini koji to uspesno radi (i kao rezultat toga, i Konqueror).

jos o tome:

http://weblogs.mozil...es/2005_04.html

Edited by Unbeliever, 25 October 2005 - 01:42.


#15 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 25 October 2005 - 01:56

Elem, ja bih da se vratim na početak :lol:

Kapiram da je taj Firefox sjajan i super i da je prvi izbor za sve koji žele da se otarase IE, ali moje je pitanje bilo 1. šta ja dobijam prelaskom sa Opere na Firefox? Odnosno, 2. da li postoji nešto (konkretno) kod Firefox-a što ne postoji kod Opere i 3. da li Opera ima u sebi nešto što se može okarakterisati kao loše (a dobro postoji kod Mozille) ili je i Opera skroz ok ali je Mozilla isto to samo malo bolje? Takođe 4. da li Opera ima nešto što Mozilla nema a od krucijalne je važnosti za browser (tu naravno ne mislim na integrisani mail klijent koji postoji kao Mozilla Thunderbird) i na kraju 5. da li je razlika u brzini toliko primetna i da li se ona ogleda i u downloadu ili ne?

Hvala dobrim ljudima na odgovorima...  B)

<{POST_SNAPBACK}>


more svakojakih ekstenzija koje su vrlo zgodna stvar; recimo Forcast Fox, Quick Note ... skoro nema za sta nema neki dodatak, rss feeds ....