Jump to content


Photo

Kakvi smo vozači?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 12 October 2005 - 08:08

Svi smo svakog dana u saobraćaju, bilo da vozimo, bilo da nas voze, bilo da pešačimo. Bezbrojni su konflikti. Zbog neznanja, bezobrazluka, kratkog fitilja, loše organizacije...

Postoje stereotipi. Taksisti su bezobrazni, žene nisu za volan, čuvaj se pančevaca, mladi voze kao na trkama, matori dave, Turci ginu kao na Kosovu, Švabe imaju dobra kola, a loše voze.

Kako vidite sebe i druge u saobraćaju?

Evo, prvo ja. Trudim se da vozim po pravilima, ali ponekad ne ispoštujem baš svaki znak. Neko nedozvoljeno skretanje, neko ograničenje brzine pogotovo ako je besmisleno, parkiranje takođe. Pešake poštujem, često propuštam druge i kad imam prednost. Ne trubim drugima, ne svađam se. Za 32 godine vožnje imao jedan ozbiljan incident, obaranje pešaka sa, ipak, dobrim ishodom, i nekoliko sitnih čukanja.

A, vi?

#2 HoldenCaulfield

HoldenCaulfield
  • Members
  • 1,364 posts

Posted 12 October 2005 - 08:43

O sebi mislim da sam ok vozac (kako to samo besmisleno zvuci :lol: ), jer vozim pazljivo.
Od prekrsaja koje uobicajem da pravim je uglavnom voznja zutom trakom u ulicama koje imaju dve trake u jednom smeru (tipa Kralja Milana), ali i to ponajvise u spicu.
Kao i prekoracenje brzine na auto-putu, ili u gradu na pojedinim mestima gde su besmislena.
I ne vezujem se uvek.
Semafor, stop, trougao i pesake postujem u svim situacijama.Punu liniju i parkiranje, takodje.

Ono sto me navise izludjuje u voznji u Begeu je putpuno odsustvo razmilsljanja u voznji.Dakle, situacija: raskrsnica sa semaformima, spic. Svi ulaze u raskrsnicu, retko kome padne napamet da ostane na zaustavnoj liniji.Ne, svi bi samo da prodju semafor, ne shvataju ljudi da se tako pravi kolaps i guzva.A jos kad vidim gosn pandura, onda tek popizdim.

Kapa dole onoj legendi (ja ga zvao Brka), koji stalno regulisao saobracaj na cosku Kneza Milosa i Bulevara. Smekerica, leti je uvek imao bele rukavice B)

Edited by HoldenCaulfield, 12 October 2005 - 08:44.


#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 12 October 2005 - 09:09

Ono sto me navise izludjuje u voznji u Begeu je putpuno odsustvo razmilsljanja u voznji.Dakle, situacija: raskrsnica sa semaformima, spic. Svi ulaze u raskrsnicu, retko kome padne napamet da ostane na zaustavnoj liniji.Ne, svi bi samo da prodju semafor, ne shvataju ljudi da se tako pravi kolaps i guzva.A jos kad vidim gosn pandura, onda tek popizdim.

Kapa dole onoj legendi (ja ga zvao Brka), koji stalno regulisao saobracaj na cosku Kneza Milosa i Bulevara. Smekerica, leti je uvek imao bele rukavice B)

<{POST_SNAPBACK}>


Nećeš mi verovati, upravo to mi je bilo u glavi kad sam otvorio topik. Čak i ta raskrsnica. Juče, oko pola četiri, dva auta iz Miloševe ušla u raskrsnicu, ne mogu da izađu, semafor se promenio (mislim, svetlo), ali su svi u bulevaru iz pravca Taša stajali blokirani. Pandur stoji sa strane i posmatra nezainteresovano. Simfonija od sirena se podrazumeva.

Još jedno zapažanje. Skoro da je pravilo. Kad na gazeli dođe do čukanja, zastoja u jednoj traci, u narednih pola sata i u suprotnoj traci dođe do nekog naletanja. Radoznali, naglo prikoče da vide šta se dogodilo.

#4 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 12 October 2005 - 09:31

Sećate li se scene iz Rain Mana kad Raymond Babbitt kaže: "I'm an excellent driver"? :lol:
Još nisam čuo da je neko za sebe rekao da nije za auto.

#5 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 12 October 2005 - 09:57

Pa da, ali svi pričaju kako voze.

Ja volim da vozim brzo, ne volim da poštujem pravila, ali vozim pažljivo. Nerviraju me spori vozači. Volim da se ubacujem, seckam put i tako. Ali nikada, nikada, ni približno opasna situacija.

Loš sam sa autom, tehnički mislim (eto i nešto loše). Dobra strana mi je što imam uvek pregled. Ostalo je obično, valjda.

#6 cune

cune
  • Members
  • 107 posts

Posted 12 October 2005 - 10:59

Pa da, ali svi pričaju kako voze.

Ja volim da vozim brzo, ne volim da poštujem pravila, ali vozim pažljivo. Nerviraju me spori vozači. Volim da se ubacujem, seckam put i tako. Ali nikada, nikada, ni približno opasna situacija.

Loš sam sa autom, tehnički mislim (eto i nešto loše). Dobra strana mi je što imam uvek pregled. Ostalo je obično, valjda.

<{POST_SNAPBACK}>


Kako to, ne postujes pravila, volis da se ubacujes i seces druge, a kazes da vozis pazljivo? Ovo nema veze jedno sa drugim.

Sto se stereotipa tice, svi koji su navedeni u prvom postu stoje (doduse ne znam za svabe, nisam bio tamo), cast izuzecima koji svakako da postoje a dodao bih jos jedan - kad god panduri regulisu saobracaj, nekako mi se cini da je jos veca guzva nego kada ih nema :lol:

Inace, trudim se da postujem propise sto je vise moguce, ne jurcam mnogo posto mi auto to ne dozvoljava :lol: i trudim se da ne budem bezobrazan u voznji - svako seckanje krivine ili ulazak u makazice, koriscenje zmigavaca jednom godisnje na tehnickom, duga svetla nocu.....to me izludjuje kada vidim na ulicama

#7 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 12 October 2005 - 11:42

kad god panduri regulisu saobracaj, nekako mi se cini da je jos veca guzva nego kada ih nema  :lol:


A nisi pomislio kolika bi tek guzva u tom trenutku bila da nije pandura na raskrsnici? :lol:

duga svetla nocu.....


Naravno, poznato je da se duga svetla stavljaju na automobile da bi se koristila iskljucivo preko dana... :lol:

#8 Psycho

Psycho
  • Members
  • 830 posts

Posted 12 October 2005 - 11:51

Pa da, ali svi pričaju kako voze.

Ja volim da vozim brzo, ne volim da poštujem pravila, ali vozim pažljivo. Nerviraju me spori vozači. Volim da se ubacujem, seckam put i tako. Ali nikada, nikada, ni približno opasna situacija.

Loš sam sa autom, tehnički mislim (eto i nešto loše). Dobra strana mi je što imam uvek pregled. Ostalo je obično, valjda.

<{POST_SNAPBACK}>



Ja i kad popijem vozim dobro, mozda jos bolje nego inace

#9 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 12 October 2005 - 11:57

Ja i kad popijem vozim dobro, mozda jos bolje nego inace

<{POST_SNAPBACK}>



Samo da me neko donese do volana, posle nema problema. :lol:

#10 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 12 October 2005 - 12:04

Ma ima nas i dobrih i losih za volanom, ali ubedljivo najgori vozaci su Kinezi, pogotovu Kineskinje. Prirodno netalentovani.

#11 Balttazar

Balttazar
  • Members
  • 2,428 posts

Posted 12 October 2005 - 12:58

Još nisam čuo da je neko za sebe rekao da nije za auto.

<{POST_SNAPBACK}>

Evo, na primer ja. Ne znam bas da l' nisam za auto, ali me to uopste ne interesuje. Polozio sam voznju u novembru 2003., jos uvek nisam uzeo dozvolu... mrzi me. Da li je istekla, nemam pojma. Ne volim situacije u kojima moja bezbednost zavisi od neke nepoznate ozobe. Da ja moram svaki cas da gledam i vodim racuna da li ce se neka nalozena, pijana ili kakva vec budala zakucati u mene, ili ce mi izleteti pesak... smor. Dobro, i ja sad malo preterujem, slicne stvari mogu da ti se dogode i kada si pesak, ali teze. A opet, moze se reci da skoro uvek zavisimo od neke druge osobe, uz bezazlene ili kobne posledice. Moje je misljenje da je to u saobracaju najizrazenije. Ima situacija kada je auto od velike pomoci, al' sta sad, covek se snadje, taxi, tabananje... Kada budem zaradio dosta para, ima da angazujem privatnog sofera. Haha, koja kontrodiktornost sa prethodnih par recenica. Ma, odoh ja sutra po dozvolu... a, kao to sebi nisam rekao vec milion puta. Sto li sam ja ovo napisao? Nemam pojma, odo' da zgotovim Nes.

#12 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 12 October 2005 - 13:10

Mnogo proputovah ali tako lose i bezobrazne vozace kao kod nas ne videh.

#13 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 12 October 2005 - 13:59

Jos jedan stereotip: kosovske tablice... Ako je ispred tebe, prikoci malo i pusti ga da ode sto dalje. Ako je iza tebe, parkiraj se sa strane i pusti ga da prodje...

#14 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 12 October 2005 - 14:13

meni su uzor `talijanci. i to oni severni. ljudi su zakon. voze dobra kola, uvek daju makasimum u voznji, angazovano, nema spavanja. kad se pali zeleno, svi ko rimska falanga krecu u istom trenutku. u kolonama na auto-putu voze 130. greske su nedopustene...

doduse, zato ako se dogode, bude po 50 automobila u skrssu, o`ma... :lol:

LM, nasi su katastrofa, ali dobrim delom predvidivi. osim pancevaca. za njih, zaista, ali zaista, najbolje stani na trotoar i saceka da nestanu.

izludjuju me zapussene raskrsnice, takodje, i to je stvar koja se pogorsala u poslednjih 10ak godina... ranije, taman kad sam pocinjao da vozim, to se postovalo.

izludjuje me kasno paljenje svetala i zato jedva cekam novi zakon :-)

licno, volim preduzimljivo, ostro, ali uz posstovanje drugih. recju, kad mozes da se provuces, bez da nekog ugrozis, do it! brzinu niko normalan ne moze da postuje kod nas, posto su znaci nebulozni. van grada se trudim da se ogranicim na +20, tek tolko da mi ne uzme dozvolu ako me navata. (to u srbiji... u CG sam na par mesta primetio da su ogranicenja krajnje cudna, tacnije da ako ga ispostujes u nekim krivinama, na pr, mogu da pocnu da ti skripe gume).

mislim da ce me karati kad usvoje pomenuti novi zakon, zato sto ce braniti "agresivnu voznju"... a, naravno, pandur je taj koji ce da se pita sta je agresivno.

u parkiranju nikad na zeleno i uvek da ima prolaza. ipak me nosio pauk. onda pizdim. ali dzabe... u parkiranju u BG je zabranjeno sve sto nije dozvoljeno, dakle sve sto nije registrovani parking.

nego, nesto drugo... u poslednja 2 meseca video sam bar 10 ozbiljnih incidenata u saobracaju (neko nekog isece, onda izdaju iz kola pa se posibaju). malo rasprave kroz prozor, posle koje se vrlo lako prelazi na izlazak iz kola, urlanje, a ubrzo i pesnicenje... koji je qrac po gradu?

zbog pomenutog drzim omanju motku ispod sedista. i izlazim cim suprotna strana izadje. najgore je ako krene da te ssamara, a ti sedis :lol:

#15 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 12 October 2005 - 17:19

 
  Kako vidite sebe i druge u saobraćaju?




rado bih imala nesto za kratkotrajno trenutno onesposobljavanje vozaca, koji prave gluposti u toku voznje. radim na tome. ako nista, vozicu kamion u sljedecem zivotu.