Jump to content

Photo

hari poter?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 17 November 2002 - 13:02

Prvo da priznam da ne spadam niti u maloletnike uzrasta 8-11 niti u roditelje istih tako da ne mogu da procenim kako knjiga/film deluju na njih. :smile: Jedno cisto nedecje glediste:

Procitao sam sve cetiri knjige u originalu, priznajem iz revolta. Prijateljica koja se odusevljavala Tolkinom i srodnim knjigama pocela je da cita prvu knjigu i svidelo joj se. Kako, bre, rekoh, sta rekoh, dreknuh, i uzeh da vidim sta tu ima.

1 knjiga: Jednom recju, nepismeno. Autor ne zna da pise. Ne zna da koristi reci, da sklapa recenice, ima velikih problema sa dinamikom. Koristi motive iz fantazi domena polazuci mnogo na njihovo podrazumevano znacenje, sto deluje vestacki. Zaplet je nemastovit, sto ne smatram manom s obzirom na publiku kojoj je namenjeno, ali nacin na koji je pisano...yuck.

2 knjiga: Ne razlikujem dovoljno prvu i drugu knjigu - sve je isuvise slicno. Los stil, los zaplet, predvidivo, nemastovito, dosadno. Verovatno iz razloga sto je ovo druga knjiga, a nista novo nije dato, ostao mi je utisak da je ovo najgora od cetiri knjige.

3 knjiga: Dobra fantazi knjiga. Vlastiti utisak me iznenadio. :smile: Zanimljivo, razradjeno, i konacno poseduje atmosferu. Konacno pismeno.

4 knjiga: And the franchise is born.... zanatski vrlo dobro odradjeno, iako preobimno, daje mnoga nova pitanja, daje broader picture iz kog se vidi da moze slediti n nastavaka, nema vise iritantnih gresaka kao na pocetku. Citljivo - ne preterano intrigantno, ali zadovoljavajuce.

Dakle, od svega po meni samo treca knjiga vredi u smislu da izaziva emotivnu reakciju, da je citaocu uopste bitno sta se desava u stivu. Ponavljam, ovo je nedecje glediste :smile: pojma nemam kakva je reakcija dece kojoj je ovo namenjeno.

I da, munchmallow je bre :smile: zakon. Kaki marcipani...

[ Izmena poruke: C na dan 2002-11-17 13:04 ]

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 November 2002 - 13:09

Hvala C sto si pročitao knjige umesto nekih od nas. Mene je mrzelo, a slutio sam sve to što kažeš. Ako me ikad spopadne želja da to čitam, a ne verujem da će, onda znam da ću da se mašim te treće. BTW, da li je moguće, ako stvarno postoji razlika u pismenosti između knjiga, da njih nije ni pisao isti autor/ica? Postoje, naime, ljudi koji to rade za pare, a ne kredit.

#18 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 17 November 2002 - 16:01

Pa pravo da ti kazem Indy, to je i meni palo na pamet, ali posto nisam neki ljubitelj teorija zavere, niti postoje sanse da se iz neke diskusije na tu temu dobije ista konkretno :smile: nisam spomenuo.
S druge strane, kad serija postane hit, moze izdavac malo ozbiljnije da se pozabavi postprodukcijom tako da ne mora da bude da je neko drugi preuzeo - moze da bude da su se nasli lektori i korektori da to malo izbruse. :smile:
I s trece strane, napreduje valjda i autor pisuc' te silne knjige... :smile:

#19 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 17 November 2002 - 18:23

Chamber of Secrets je vrlo witty - cak je mozda i bolji od prvog Harry Pottera :smile:

#20 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 17 November 2002 - 19:53

Mislis li na film ili na knjigu? Skoro sam gledao prvi film i sasvim je pristojan, barem u odnosu na knjigu.
A mozda je JKR od pocetka pisala scenarije? :grin:

#21 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 17 November 2002 - 20:01

Ja mislim na film - a moguce da je JKR pisala scenarija - u Decembru izlazi i treci film Harry Pottera - can't wait :smile:

#22 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 November 2002 - 08:55

u kom decembru?
ovde josh uvek nismo dochekali 2. deo

#23 underdog

underdog
  • Banned
  • 2,628 posts

Posted 21 November 2002 - 18:37

HARI POTER :smile:.GLEDO SAM GA JUCE I FILM JE DOBAR CAK SAM I NAVIJAO I TAPSAO ZA VREME PROEKCIJE.2 thumbs up

#24 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 30 November 2002 - 19:40

Od underdoga sam i ocekivao da mu se svidi debilozni Hari Poter. Pa jos i aplaudirao u bioskopu, tragikomicno!
Za one kojima se mlif nije svideo:
Sta ste ocekivali od polupismene domacice?
Bas me zanima kako ce za 3 godine snimati 5 nastavak Hari Potera kada glavni glumac bude imao 16 godina?

[ Izmena poruke: GG na dan 2002-11-30 19:40 ]

#25 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 December 2002 - 12:12

mislim ovo je vec patetichno...shto je domacica nepismena i shto je HP debilozan?
da li ljudi zaboravljaju da je HP knjiga za decu uzrasta od 10-12 godina?

#26 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 03 December 2002 - 12:50

Ma OK je sto je film za decu, mada ni u toj kategoriji nije sjajan, ali debilozno je da neko ko ima vise od 12 godina uziva u filmu.
Postoje neke decje stvari u kojima podjednako mogu da uzivaju i odrasli, ali Hari Poter definitivno nije takav. Kao sto to nisu ni Teletabisi.

#27 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 December 2002 - 15:28

ne vidim nishta loshe u kako u knjigama tako ni u filmu, drugi deo josh nije stigao ali ako je kao knjiga bice odlichan.

koje su to dechje stvari u kojima podjednako uzivaju i odrasli i deca?
teletabisi su za uzrast od 2-3 godine i definitivno ispadaju iz bilo kakve konkurencije.

HP je klasichna crno-bela pricha, gde dobro uvek pobedjuje zlo a to je osnovni motiv u svim bajkama, ne vidim shta je tu loshe.
mozda ljudima smeta izuzetna popularnost koju je knjiga dobila.
pretpostavljam da je to sve zbog odlichne propagande, ali knjiga bi ostala knjiga bez obzira na to da li je pisana u UK, USA ili Tanjganjika

#28 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 03 December 2002 - 16:50

koje su to dechje stvari u kojima podjednako uzivaju i odrasli i deca?

Elektricni vozici! I po neki film ili ctrani.

#29 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 03 December 2002 - 19:50

mislila sam na filmove.
elektrichni vozici su neshto u chemu samo vi, mushki, uzivate :smile:

#30 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 03 December 2002 - 21:27

GG:
Sta ste ocekivali od polupismene domacice?

Ovde se radi o filmu, zar ne? Ja sam procitala sve cetiri knjige i naravno da se moze videti napredak u njenom pisanju od prve do cetvrte, ali kao sto je receno knjiga jeste prvenstveno pisna za decu pa me stoga ne zacudjuje cinjenica da je jezik jednostvaniji nego sto bi bilo za odraslu literaturu. Mozes li da objasnis zasto je nazivas polupismenom/domacicom?