Jump to content


Photo

Ptičiji Grip (Bird's Flu), potencijalna pandemija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
291 replies to this topic

#46 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 07 October 2005 - 11:06

Joojj, sama pomisao na pticji grip mi je uzasna i strasna.Pitam se, dokle aman vise ludi naucnici , dokleeee
1000 nacina pustanja bolesti u etar i ispitivanje na ljudima.
Fuj. :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Ma ti ludi naučnici sumnjive etike, što raščupane frizure bućkaju nešto po podzemnim laboratorijima, sve su oni zakuhali... Kako nam je lijepo bilo bez njih. Vrač, molitva i puštanje krvi. Nisu tada mogli ispitivati lijekove na ljudima (jer ih nisu ispitivali uopće) i život je bio jednostavniji (doduše u trajanju od oko 40-ak godina). O tempora, o mores! :lol:

#47 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 07 October 2005 - 11:21

život je bio jednostavniji (doduše u trajanju od oko 40-ak godina)

to su bila vremena. zivelo se kratko, ali ispunjeno.
navuces tuberkulozu i pises pesme, a ne ovo danas... :lol:
nema dobre poezije bez tuberkuloze, mada ko zna ovaj pticiji grip deluje obecavajuce. :lol:

#48 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 07 October 2005 - 11:51

Brz je i neprijatan. Tuberkuloza je cool, ima neki aristokratski smek, naravno ako si mladi gospodin nezavisnih primanja koji sebi moze da dozvoli 7-godisnji boravak u Davosu ili tako negde. Sirotinji je svejedno, umre i tako i tako.

#49 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 October 2005 - 12:10

>>navuces tuberkulozu i pises pesme, a ne ovo danas...

ahahahhahhaha. good one :lol:

ludi nauchnici, o bogovi! :lol: :lol: :lol:

#50 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 08 October 2005 - 23:36

Povodom vesti da se pojavio pticiji grip u Rumuniji, izvestava

Ana Veljković u tekstu
Bez panike, ali opreznost neophodna
8. oktobar 2005.


Srbija ne bi trebalo da se nađe na putu tih ptica, jer one idu duž Crnog mora ka jugu ili se zadržavaju u delti Dunava, i ne preleću Karpate. Pored toga što je zakonom zabranjen uvoz u Srbiju ptica iz zemalja u kojima se javio ptičiji grip, veterinarska uprava proverava i one koje lete nad Srbijom. :lol:

No comment

#51 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 09 October 2005 - 00:48

gde je sad onaj lik koga su smozdili zato sto je vazdusnom puskom cepao golubove
otvarajte, znamo da ste tu... nema nikog osim nas pilica :lol: :lol: :lol:

#52 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 09 October 2005 - 03:51

chujem da se pojavio u Bugarskoj.

#53 mokuci

mokuci
  • Members
  • 2,928 posts

Posted 09 October 2005 - 04:33

necu da mracim al verovatno da cuce se jos svasta.

edit:t

Edited by mokuci, 09 October 2005 - 04:45.


#54 dddejan

dddejan
  • Members
  • 1,413 posts

Posted 09 October 2005 - 12:27

Džakarta, Antalija -- Indonežansko ministarstvo zdravlja saopštilo je da je registrovan šesti slučaj ptičijeg gripa kod ljudi u Indoneziji.

krece frka

#55 Emina

Emina
  • Members
  • 97 posts

Posted 09 October 2005 - 18:01

Svuda okolo ga ima, zasto onda ne i u Srbiji? Samo se jos uvek cuti, verujem :lol:

#56 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 10 October 2005 - 00:08

u ovim vijestima Bugarska/Rumunjska, etc...me najvise smeta sto ne javljaju koji se virus pojavio.

Jer postoji nekoliko vrsta pticje gripe, a samo jedna je do sada (u vrlo rijetkim slucajevima doduse) prelazila na ljude. Ima jos nekoliko virusa koji su bezopasni po ljude potpuno i kruze vec godinama.

A i ovaj "opasni", ako cemo iskreno, kruzi od '97.

Otkako su ga ludi naucnici pustili :lol:

#57 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 11 October 2005 - 13:13

Bila u pon. na epidemiološkom predavanju baš u vezi gripe (ove naše divlje, a dotakli su se i ptičje). Kako su opisani slučajevi u Bugarskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj, realno je pretpostaviti da će se pojaviti i u Hrvatskoj te Srbiji ove sezone.
Ovako zbore epidemiolozi: virus do sada nije mutirao (što se vidi iz činjenice što se javlja kao sporadična bolest, u suprotnom bi bila pandemija). Međutim, nitko ne zna hoće li i, ako da, kada će mutirati i početi se širiti kao i obična gripa među ljudima. To bi, naravno, bilo dosta nezgodno jerbo ja sva populacija neimuna, a za razvoj cjepiva će trebati barem 6 mj.
Ali zato se preporuča cijepljenje od obične gripe (jer postoji i tzv. unakrsna imunost), što znači da dobivaš određeni stupanj zaštite i ovog ''ptičjeg'' soja. E, sad nisam sigurna za Srbiju, ali znam kako Hrvatska ne proizvodi svoje cjepivo, već uvozi iz Francuske (od Instituta Pasteur) i da te količine nisu dostatne za svu populaciju (već za dio stanovništva u većem riziku- stariji od 65, dijabetičari, imunokompromitirani...), tako da bi preporučila svima koji su u mogućnosti da se sada već cijepe (u HZJZ). I ja se predbilježila.

#58 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 11 October 2005 - 13:28

ja cu sa svojih 30 i dobrim zdravljem (osim sto sam hipohondar :lol:) ipak ostavit cjepivo nekom drugom (ti kao, cini mi se, zdravstvena djelatnica, si druga prica, premda sam i ja poluzdravstveni djelatnik :lol:).

Kaze nasa Gjenero-Margan:

Ptičja gripa prvenstveno je bolest ptica, a njezin je virus prešao na ljude jedino u jugoistočnoj Aziji, i to u vrlo lošim uvjetima gdje je već bilo zaraženo na milijune ptica i peradi, izjavila je danas Hini Gjenero-Margan.

Cijepljenje protiv obične gripe korisno je i u slučaju pojave pandemijske gripe, kako se organizam ne bi oslabio oboljenjem od obične gripe, ali i da se sa sigurnošću može utvrditi je li u pitanju pandemijska gripa.

U ovom trenutku virus ptičje gripe nema pandemijska svojstva niti je mutirao. O njemu se intenzivno govori jer dio stručnjaka misli da bi taj virus mogao dobiti pandemijski karakter ako bi mutirao, te stoga što se pandemija nije dogodila u svijetu odavno, još od 1969. godine.


sve je moguce. i nitko ne moze reci - e nece biti nista.

ali ipak prije panike treba dobro vidjeti i shvatiti ovo: dio misli...mogao bi....ako bi...

#59 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 11 October 2005 - 13:31

a nije naodmet dodati da situacija na terenu za sada pokazuje kako je Gjenerica u pravu:

Rusija - pticja gripa registrirana jos prije par mjeseci: 0 oboljelih ljudi
Finska - pticja gripa registrirana jos prije par mjeseci: 0 oboljelih ljudi
Turska - pticja gripa registrirana prije barem mjesec-dva: 0 oboljelih ljudi
Bugarska: 0 oboljelih ljudi
Rumunjska: 0 oboljelih ljudi

#60 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 11 October 2005 - 13:46

veterinarska uprava proverava i one koje lete nad Srbijom. :lol:

No comment

<{POST_SNAPBACK}>




aaa... doslo mi da urlam od smeha i potvrdim svoj imidz idiota na radnom mestu ali ne da mi se smeh, kasljem, krkljam, imam temperaturu koja varira izmedju 37,5 i 39

a ja jos mislio da haluciniram veterinare koji lete paraglajderima i proveravaju ptice kada ono drzava bre deluje, ejjjj .... :lol: :lol: :lol:

ovo nije pticji grip kod mene, nemam poetsku inspiraciju ;) ah, da, to vazi za tuberkulozu ;)

Edited by Pontijak, 11 October 2005 - 13:46.