Jump to content


Photo

Najbolji ratni film


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#1 krajcara

krajcara
  • Members
  • 60 posts

Posted 27 August 2005 - 22:07

Spasavanje redova Rajana je jedno najbolje filmsko ostvarenje na tematiku drugog svetskog rata, naravno ima ih vise, ali ovo je :lol:

Mada za njim polako kaska Pad crnog jastreba :huh:

#2 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 27 August 2005 - 23:22

Tesko da Pad crnog jastreba za temu ima WWII, a i film je daleko iza redova Rajana po kvalitetu

#3 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 28 August 2005 - 08:18

Hahaha, Black Hawk Down :lol: Em je krsh em ima veze sa WW2 koliko i Bitka kod Vaterloa.

Omiljeni filmovi na temu WW2? Tesko pitanje. Ima mnogo dobrih filmova koji se bave obicnim vojnicima (npr. Spasavanje redova Rajana), klasicnom prezentacijom bitaka (npr. Battle of the Bulge), zivotima generala i vodja (npr. Patton) ali i genijalnih poluparodicnih zajebancija (Where Eagles Dare) kao i akcijama u komandos-stilu (poput 12 Zigosanih ili The Guns of Navarone)
Nemam pojma za koji bih se odlucio...

#4 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 28 August 2005 - 10:40

Dva nemacka filma: Das Boot (ako sam dobro napisao naslov) o podmornickom ratu i Stalingrad, zna se o cemu.


Edit: Black Hawk down naravno nema veze sa WWII al' sto krshina?

Edited by eoten, 28 August 2005 - 10:42.


#5 snaja88

snaja88
  • Members
  • 226 posts

Posted 28 August 2005 - 10:51

Ja vise volim ratne o Vijetnamu, tipa Rodjen 4. Jula

#6 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 28 August 2005 - 11:28

nemacki 'stalingrad' i ruska 'zvezda'

od americkih 'najbolje godine naseg zivota', mada se zapravo radi o povratku kuci nakon sto je rat zavrsen. ipak, na neki cudan nacin, to je mnogo bolji zaista ratni film od gomile idiotskih bitaka za podvoznjak, nadvoznjak i nedostizne mostove kojima nas je holivud pocastio.

#7 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 28 August 2005 - 12:12

Da, Stalingrad i Das Boot su 2 bisera sedme umetnosti. Gotovo sam zaplakao kad je kapetan u Das Bootu zajedno sa pola posade poginuo u luci Marsej u bombardovanju nakon svih muka i nedaca koje je proziveo da se povuce sa Atlantika i probije kroz Gibraltar :lol:

#8 ledolomac9

ledolomac9
  • Members
  • 1,294 posts

Posted 28 August 2005 - 12:25

Kada smo vec kod Staljingrada i WW2 treba obavezno spomenuti i sovjetski serijal o velikim bitkama drugog svetskog rata.

Svojevremeno sam imao prilike da pogledam integralne verzije (3-6 sati)
Moskovske, Kurske i Staljingradske bitke u Ruskom Domu negde 1989 godine.

Prosle nedelje je prikazan na drugom programu RTS-a i OSLOBODJENJE (Bitka za Berlin) ali je na mnogo nizem nivou od gorepomenutih jer je prepun propagande.

Kada smo vec kod sovjetskog ratnog filma treba obavezno spomenuti i USPON (Voskrezdenie) Larise Shapitko koji je vise puta prikazivan na RTS-u osamdesedih godina o zarobljavanju i pogubljenju dva partizana (ocekujem da mi stigne kopija iz Rusije).

Jod jedan fenomenalan film IDI I GLEDAJ - Elema Klimova o ratu i zlocinima fashista u Ukrajini.

Inace Sovjeti su takodje imali odlican postratovski filmski ciklus. Uspeo sam da pre nekoliko godina odgledam u kinoteci post ratnu komediju VOZ IDE NA ISTOK koja je po produkciji i reziji na istoj ravni (ako ne i bolji) kao i americki filmovi toga doba. Nezaboravna je masovna scena ispracaja voza sa zeleznicke stanice. Na osnovu vidjenog stice se utisak da su svi prisutni u kadru profesionalni glumci (preko 1000 ljudi).

Edited by ledolomac9, 28 August 2005 - 12:32.


#9 DJURNA

DJURNA
  • Members
  • 12 posts

Posted 28 August 2005 - 18:22

Po meni najbolji ratni film je We were soldiers sa Mel Gibsonom.

#10 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 28 August 2005 - 23:14

Po meni najbolji ratni film je We were soldiers sa Mel Gibsonom.

<{POST_SNAPBACK}>


Stvarno? Imam ga vec neko vreme, ali nikako da ga odgledam...

Btw, Staligrad je stvarno... ne znam... remek-delo.

#11 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 29 August 2005 - 00:18

Jod jedan fenomenalan film IDI I GLEDAJ - Elema Klimova o ratu i zlocinima fashista u Ukrajini.

Inace Sovjeti su takodje imali  odlican postratovski filmski ciklus. Uspeo sam da pre nekoliko godina odgledam u kinoteci post ratnu komediju VOZ IDE NA ISTOK koja je po produkciji i reziji na istoj ravni (ako ne i bolji)  kao i americki filmovi toga doba. Nezaboravna je masovna scena ispracaja voza sa zeleznicke stanice. Na osnovu vidjenog stice se utisak da su svi prisutni u kadru  profesionalni glumci (preko 1000 ljudi).

<{POST_SNAPBACK}>



Idi i gledaj je sjajan film, samo mi po zanru vise spada u 'genocid' nego 'ratni film'. Da ne objasnjavam sad razliku, ali film je u svakom slucaju sjajan. Ima tu jos dosta filmova na granici rata, npr Lete zdralovi ili Balada o vojniku. Dakle, ne 'in the action' nego vise o tome kako rat pogadja ljude na rubu zbivanja...

'Voz ide na istok' je stvarno dobar, gledao sam ga davno u kinoteci. Uvek ga se setim kad na zeleznickoj ili autobuskoj stanici pocne da krklja iz zvucnika neko saopstenje. U filmu je to uvek signal da putnici pocnu kao ludi da tumaraju tamo-amo - nezaboravno...

Edited by Larko, 29 August 2005 - 00:19.


#12 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 29 August 2005 - 06:42

Po meni najbolji ratni film je We were soldiers sa Mel Gibsonom.

<{POST_SNAPBACK}>


Nije los film, medjutim nije WW2 :lol:

#13 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 29 August 2005 - 09:00

Nije los film, medjutim nije WW2 :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


heroji telemarka mi je nekada bio veoma drag, premda ga nisam video od osnovne skole. where eagles dare je odlican bas kao i 12 zigosanih i onaj drugi sa orlovima u naslovu, kako se zvase (lee marvin cini mi se, i clint eastwood). super mi je i victory (ako se tako zove onaj sa fudbalo u logoru). i zlato za odvazne (aka kelijevi heroji) u kojem je sutherland odigrao jednu od svojih najboljih uloga. a od novijih, neprijatelj pred vratima - gledao triput i mogu jos koji put...

#14 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 29 August 2005 - 10:20

1. Bitka za Britaniju
2. Ne secam se imena filma, ali radilo se o tenkovskim bitkama.

Black Hawk Down je sjajno uradjen film, odlicna kamera, odlicna doza realnosti... Samo ne znam kakve to ima veze sa WWII.

Most na reci Kvaj mi je jedan od omiljenih...

Ali sto se tice ratnih filmova, najbolji mi je Full Metal Jacket, koji se sa pravom izucava kako na fakultetima, tako i u srednjim skolama (In Vietnam The Wind Doesn't Blow It Sucks, Vietnam can kill me, but it can't make me care, Born to Kill...).

Mada, sto neko rece, ima sjajnih Vijetnamskih filmova.

Edited by Nikola21, 29 August 2005 - 12:18.


#15 Solaar

Solaar
  • Members
  • 1,275 posts

Posted 29 August 2005 - 12:03

Das Boot :huh: :lol:

@ chandra: onaj drugi sa orlovima u naslovu je The Eagle Has Landed, sa Michael Caineom i Sutherlandom.
Thin Red Line - to je tek remek delo.
Band of Brothers - iako nije film vec serija.
Enemy At The Gates, Cross of Iron, Catch 22, Stalingrad, Von Ryan's Express.

@ filipenko: nije Marsej vec La Spezia.