Jump to content

Photo
- - - - -

Mali Princ

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
118 replies to this topic

Poll: Da li ste culi za knjigu (103 member(s) have cast votes)

Da li ste culi za knjigu

1. Da (94 votes [92.16%])

Percentage of vote: 92.16%

2. Ne (8 votes [7.84%])

Percentage of vote: 7.84%

Vote Guests cannot vote

#46 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 14 September 2005 - 11:40

Zar ne pocinje sa, parafraziram iz glave, "toga jutra, pred strojem za streljanje, pukovnik Aurelijano Buendija setio se jednog davnog popodneva kada ga je otac poveo da prvi put vidi sneg"?  :lol:

Da je napisao samo "Jesen patrijarha" bilo bi dovoljno.

<{POST_SNAPBACK}>

moze biti i da tako pochinje. :lol:
za mene pochinje ovako, sa kishom koja je padala 10 godina 11 meseci i 2 dana (ne veruj mi u tachnost brojki).
shto meni samo dokazuje da je uvek stvar u dva smera: pola pisanje pola chitanje. :lol:

blue, ajde prvo mali princ. posle ostalo.
nije ruza egoizam, ja je nisam tako shvatila makar, ruza ima taj strah za sebe, ruza je slaba trazi zashtitu itd. mislim mogal bih o ruzi onoliko. al shta da ti kazem za ruzu u dve rechi osim: danas si cvijet sutra uvela ruzaaaaa... :lol:
pomenuo si mazohizam onih shto vole malog princa, pa sam to povezala sa bockanjem.

dunadan, pre bih rekla da je sad disidentski (ok, ne disidentski, ali sign of bad taste & iliteracy) misliti da je mali princ ok... si vidla shto se kolo srece okrece... B)

#47 BlueSoniq

BlueSoniq
  • Members
  • 893 posts

Posted 14 September 2005 - 13:51

e zazie, mojne me tares da citam 3. put nesto sto mi je i prvi put bilo odvratno. nego daj tu drugu knjigu, da vidimo sta dalje...

#48 isidor

isidor
  • Members
  • 652 posts

Posted 17 September 2005 - 01:41

Mali princ je knjiga koja mi je dugo bila omiljena.Onda se nesto desilo i prestala je da mi bude omiljena,i to dozivljavam kao gubitak.U stvari postao sam ,sarkastichni,ironichni,sveznajuci,nadobudni,pun predrasuda,sujetni matori chova.
Mislite o tome.

#49 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 September 2005 - 11:49

dochim si dok ti je bio omiljena knjiga bio upravo suprotan svemu tome? :lol:

#50 vladislava

vladislava
  • Members
  • 12 posts

Posted 17 September 2005 - 21:08

Mali princ je knjiga koja mi je dugo bila omiljena.Onda se nesto desilo i prestala je da mi bude omiljena,i to dozivljavam kao gubitak.U stvari postao sam ,sarkastichni,ironichni,sveznajuci,nadobudni,pun predrasuda,sujetni matori chova.
Mislite o tome.

<{POST_SNAPBACK}>

Mislila sam, mozda nedovoljno, ali... Zasto gubitak? Zar je sazrevanje toliki

gubitak? Podnosljiv je Mali Princ, kupila sam je klincu, ali sada mi treba drugacija

literatura. E, sad koga zadovoljava Egziperi, ok, neka cita, cemu tolika frka?Kad

sam se vec raspisala, dodacu da je Alhemicar i mene podsetio na Princa, bas kao i

Galeb... I mnoge knjige iz popularne ( bolje reci instant) psihologije, koje sam

prelistavala po knjizarama i bibliotekama.

#51 isidor

isidor
  • Members
  • 652 posts

Posted 18 September 2005 - 01:26

dochim si dok ti je bio omiljena knjiga bio upravo suprotan svemu tome? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Da,jesam.I ne znam sta je to dochim.

#52 dunjaska

dunjaska
  • Members
  • 16 posts

Posted 28 September 2005 - 20:31

mali princ je mala knjiga sa nekoliko vrlo dobrih rechenica i vrlo dobrim likovima, svim redom. prochita se za pola sata, koliko toi treba da prelistash novine, a sigurno je bolja od onoga shto u novinama prochitash.
chemu toliko pljuvanje? bolja je od majstora i margarite, na primer :lol:
:lol: ne znam odakle markesa i kunderu strpaste uz kujelja...

<{POST_SNAPBACK}>

Apsolutno se slazem

#53 Eladan

Eladan
  • Members
  • 853 posts

Posted 21 October 2005 - 10:15

Mali princ mi nije omiljena, ali mi je draga knjiga. U vreme kada sam je prvi put pročitao (a to je bilo leto kada sam napunio 9 godina, malo pre nego što sam krenuo u III razred) bila mi je fascinatna zbog neke naivnost s kojom se pisalo o (ispod površine je to bilo vidljivo) nekim ozbiljnim stvarima. I nije slučajno što se ona preporučuje kao lektira baš za III razred, odn. smatra se da bi jedan prosečan 9-godišnjak trebalo da bude upoznat sa onim što u njoj piše i poručuje.
Čitao sam je nekoliko puta i kasnije, i stvarno sam uvek imao drugačiji pogled na stvar.
E sad, ono što mi definitivno smeta u celoj toj priči (a što u krajnjoj instanci nema veze sa kvalitetom knjige već sa nama samima i našom sklonošću ka patetici i kiču) je to što se ova knjiga vidi kao neki ultimativni vodič ka sazrevanju i životnoj mudrošću. Ovo je teška, notorna, glupost i mislim da ne može da bude dalje od (po meni) de Egziperijeve namere da napiše jedan topao ogled na svoje viđenje odrastanja i susreta sa životom (ko u ovome što čita vidi da sam sam sebi uskočio u usta nije dobro pročitao ono što sam napisao :lol: )

#54 AndiSam

AndiSam
  • Members
  • 635 posts

Posted 23 April 2006 - 20:21

Volim tu bajku, ali mi je beskrajno tuzna.
Drzim da mali princ verovatno nikada nije uspeo da se vrati
na svoj asteroid jer su ga u medjuvremenu, dok je on sticao
iskustvo po raznim planetama, razneli baobabi koje niko nije
pocupao, ili je njegova voljena ruza uvenula, mozda ju je
slomio vetar, ili je podivljala i izrasla u bodljikavo cudoviste,
koje mali princ nije mogao da voli. sad.gif

#55 Florijana

Florijana
  • Members
  • 5 posts

Posted 13 May 2006 - 17:43

Kao sto neko rece, na ovu knjigu ne treba gledati kao na izvor svih zivotnih mudrosti, ali i na umetnost se ne gleda tako. Ni poezija se ne cita da bi se iz nje nesto naucilo. Mislim da tako treba citati i Malog princa.

#56 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 01 April 2008 - 03:54

Molim decu da mi oproste što sam ovu knjigu posvetio odrasloj osobi. Imam jedno ozbiljno izvinjenje: ta odrasla osoba je najbolji prijatelj koga imam na svetu. Imam i drugo izvinjenje: ta odrasla osoba u stanju je sve da razume, čak i knjige za decu. Imam i treće izvinjenje: ta odrasla osoba živi u Francuskoj, ona je gladna i njoj je zima. Potrebno je da je neko uteši. Ako sva ta izvinjenja nisu dovoljna, rado ću posvetiti ovu knjigu detetu koje je nekad bila ta odrasla osoba. Sve odrasle osobe su najpre bile deca (Ali se malo njih toga seća). Ispravljam, dakle, svoju posvetu:

Leonu Vertu, kad je bio mali dečak.

Ovo je topic posvecen ovom malom/velikom delu, pa izvolte.
Makar se potpisite ako ga volite.
Posted Image
Ako moderator dozvoli da okacim link za knjigu u .pdf file bio bih zahvalan :rolleyes:

#57 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,146 posts

Posted 01 April 2008 - 07:58

Ima tacno 38,5 godina kako sam prvi put procitala Malog Princa, pamtim taj dan: bio je oktobar, bila sam brucos i dosla sam u 10 h na prvi od 2 casa politicke ekonomije, nikog nisam poznavala u velikom fakultetskom amfiteatru. Pored mene je sedeo crvenokosi mladic pegavog lica, sa ocima boje cokolade. U rukama je drzao malu knjizicu mekih korica sa smesnim crtezom decaka. Bilo mi je dosadno da slusam unjkavog profesora pa sam posegla za knjizicom kolege pitajuci ga pogledom da li mogu da je uzmem. I tako sam pocela da citam. Zavrsio se prvi cas, prosla je pauza od 15 minuta, poceo drugi cas pa se i on zavrsio, amfiteatar s ispraznio, ridji kolega je gledao kroz prozor i cekao svoju knjigu, ja sam sedela i plakala.
Pre 10 dana sam kupila svoje poslednje izdanje Malog Princa, u Novom Sadu, na Art Expou, jako lepo izdanje Mono Manjane. Namenjeno je novoj bebi prijatelja moje cerke. Svakoj novoj bebi koju dobije neko koga poznajem kupujem primerak Malog Princa. Kupila sam ih vishe od 20 , nisam brojala, sigurno ih je najmanje toliko. I moja deca su dobila svako svoj primerak, to im je prva knjiga. Imam osecaj da Mali Princ u decijoj sobi cuva bebe kao dobri andjeo.
I posle svih ovih godina, ja nemam svoj primerak Malog Princa. Pre neku godinu, kupila sam primerak u nameri da ga poklonim samoj sebi za rodjendan, htela sam da ga posvetim onom detetu koje sam bila a koje, mislim, odavno nisam srela. Bila sam jako, jako odrasla osoba i jako, jako ozbiljno/nesrecna i umorna od sve te svoje ozbiljnosti. A onda se rodila beba i ja sam knjigu poslala toj novoj bebi.

Kad bolje razmislim, ja jos uvek imam 19 godina, sedim u praznom amfiteatru, rukama pritiskam na srce "Malog Princa" i placem.
Ridji kolega gleda kroz prozor i ceka da se oprostim od deteta koje sam bila.
Hocu kuci, ma gde to bilo.

#58 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,146 posts

Posted 02 April 2008 - 06:57

Samo pitanje: sta Vas je navelo da pokrenete temu o "Malom Princu"?
Ja razumem i drago mi je ali je ocigledno da smo prilicno usamljeni Vi i ja. Dakle, ako nije tesko i ako nije tajna, zasto "Mali Princ" sada i ovde?

#59 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 02 April 2008 - 15:37

Zbog nje. Ime joj je Nada.

#60 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 02 April 2008 - 16:01

mali princ, mmmm