Jump to content


Photo

Plin u automobilu, da ili ne?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
178 replies to this topic

Poll: Da li bi ste ugradili plin u auto? (159 member(s) have cast votes)

Da li bi ste ugradili plin u auto?

  1. Vec ga imam ugradjenog (62 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  2. Nemam ugradjen plin, ali nameravam da ga ugradim (33 votes [21.29%])

    Percentage of vote: 21.29%

  3. Nemam plin, plasim se problema (26 votes [16.77%])

    Percentage of vote: 16.77%

  4. Nemam plin, jer vozim dizela (15 votes [9.68%])

    Percentage of vote: 9.68%

  5. Nemam auto (19 votes [12.26%])

    Percentage of vote: 12.26%

Vote Guests cannot vote

#1 nesha taxista

nesha taxista
  • Members
  • 678 posts

Posted 07 August 2005 - 09:22

[COLOR=blue]Plinski uredjaji su postali narocito popularni od kako je razlika u ceni benzina i plina postala ogromna. Da podsetim, super kosta 82 dinara, a plin 30. E sad, nije lose znati da auto trosi najcesce 10-20% vise plina nego benzina, da bitno slabije ubrzava, malo teze pali, potrosnja ulja je takodje veca, zadnje opruge i amortizeri traju krace, a cesto i anlaser i akumulator. Svecice i platine, ako ih ima traju zato bitno duze. Sistem za ubrizgavanje benzina strada pre, narocito ako je karburator, a i cesca su podesavanja lera i paljenja.
Ja sam pokusao da ukratko navedem dobre i lose strane, pa sad vi vidite. Namerno nisam naveo trajnost motora, jer tu postoje sporenja da li s plinom traje duze ili krace, mada bih iz svog dugogodisnjeg iskustva koriscenja plina rekao da mi se cini da vece razlike nema.

#2 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 07 August 2005 - 12:12

Plin rules :lol:

#3 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 07 August 2005 - 12:25

Da naravno. U prosloj emisiji SAT-plus gost je bio covek za bezbednost i proveru plinskih rezervora (AMS) gde je detaljno objasnio sve osobine auto-gasa. Preporucio je da se po ugradnji rezervoara obavezno uradio i atest radi provere i potpune sigurnosti i od ove god. jedino sa tim atestom vozaci na plin ce moci da idu preko.

#4 Bruce Lee

Bruce Lee
  • Members
  • 74 posts

Posted 07 August 2005 - 12:33

Nedostaje ti stavka "I'm not that dumb" u ovom poll-u.

#5 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 07 August 2005 - 12:56

Ja sam pokusao da ukratko navedem dobre i lose strane, pa sad vi vidite.


Zaboravio si da nevedes da je zagadjenje manje sa plinom.

Ja vozim auto na plin (VW polo iz 1982) oko dve godine i zadovoljan sam. Voznja je drasticno jeftinija a i meni auto bolje radi na plin nego na benzin. Sto sam cuo od jos par vozaca koji voze automobile "nove" kao i ja.

#6 tomislav10

tomislav10
  • Banned
  • 438 posts

Posted 07 August 2005 - 12:58

Zar se ne kaže gas?!

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 August 2005 - 13:26

ma plin je zakon. jedino shto je ugradnja valjda oko 500 evra i shto ti velik deo gepeka zauzme plinska boca, al kontam da se tih 500 evra brzo ushtedi na gorivu.
inache, chula sam da ce lupiti porez i na plin pa ce otprilike izaci na isto da l koristish plin ili benzin. je l chuo neko nesto o tome?

#8 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 07 August 2005 - 13:36

ma plin je zakon. jedino shto je ugradnja valjda oko 500 evra i shto ti velik deo gepeka zauzme plinska boca, al kontam da se tih 500 evra brzo ushtedi na gorivu.


Nije bas 500. U Eurogasu u Bg ugradnja u ladu je oko 20 i koja holjada dinara. U zavisnosti od potrosnje trebalo bi da se ugradnja isplati na oko 10000 km.


inache, chula sam da ce lupiti porez i na plin pa ce otprilike izaci na isto da l koristish plin ili benzin. je l chuo neko nesto o tome?


O tome se prica odavno ali ja nisam nigde nista zvanicno procitao. Mada bas isto ne verujem da ce biti jer ko bi onda placao ugradnju i trpeo smanjenje prtljaznika?

#9 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 07 August 2005 - 17:06

Nemam plin, i ne bih ga ugradjivao. Medjutim, kako su sada dostupni automobili koji imaju fabrički napravljeno da koriste i benzin i gas (tzv. bi-fuel), takav automobil bih kupio. Recimo dopada mi se Subaru Forester bi-fuel.

Inače, ovde preporučuju da se prilikom naknadne ugradnje neki delovi(znači laik sam i ovo je priča koju pošto kupio-poto prodao) kroz koje prolazi benzin i inače se "podmazuju benzinom" zamene takvim delovima koji su iznutra obloženi teflonom(jer gas mnogo isušuje recimo gumene delove, pa brzo propadaju).

Kod fabrički ugradjenog gasa, kao i kod novijih modela ovih što se ugradjuju naknadno, rezervoar ne zauzima puno mesta, praktično se ne vidi, nema vukljanja boca, već se sipa direktno na benzinskoj pumpi. Jedina nelagodnost je što ne možeš da parkiraš na javnim zatvorenim parkinzima.

#10 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 07 August 2005 - 18:02

Nedostaje ti stavka "I'm not that dumb" u ovom poll-u.

<{POST_SNAPBACK}>

Da li bi autor bio ljubazan da malko pojasni ovaj biser pisane reci?

#11 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 07 August 2005 - 20:59

Ma plin je skoro idealno resenje. Jedina po meni mana je to sto auto gubi na snazi pa tako i na ubrzanju.
Lovato oprema, nova boca i dobar majstor je sve sto je pozeljno za dobru instalaciju.

#12 BarbaPapa

BarbaPapa
  • Members
  • 90 posts

Posted 07 August 2005 - 21:32

Apsolutno da! Sipam 40 l plina za 1200 dinara, sto mi je dosta za 450-500 km. Ne znam kako bih se vratio ponovo na benzin.

#13 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 07 August 2005 - 22:35

"Plin", odnosno gas, je u stvari obicna postapalica, nesto kao, recimo, popara u ishrani, za koju mozemo reci da je izvanredna jer je bez holesterola, veoma laka za stomak a uz to i veoma jeftina.
Ovde imamo situaciju da neko kupi kola sa takvim i takvim performansama ubrzanja, velikim prtljaznikom, nebudzena, da bi pricu zavrsio ugradnjom skalamerije popularno nazvanom "plin". Da li ste razmislili, drugovi proleteri, da se snabdete manjim i jeftinijim automobilom, umesto da raznoraznim budzevinama degradirate "velika" kola, usput ugrozavajuci bezbednost i unistavajuci okolinu? :lol:

#14 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 07 August 2005 - 22:51

Da li ste razmislili, drugovi proleteri, da se snabdete manjim i jeftinijim automobilom


Moj auto je vec mali ali je voznja i dalje vise od dva puta jeftinija.


usput ugrozavajuci bezbednost i unistavajuci okolinu?


Koliko ja znam autogas manje zagadjuje okolinu , naravno ako je ispravno podesen , a sto se sigurnosti tice rezervoar za gas je od 6 mm debelog celika i bilo bi zanimljivo videti statistiku koliko se rezervoara za gas zapalilo relativno u odnosu na benzin.

#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 August 2005 - 23:04

iha! josh kad bi plin bio veci zagadjivach od benzina pa da ti i poverujemo.

inache, u poparu ide sir tako da ima holesterola.