Jump to content


Photo

Carski rez


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#46 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 22 August 2005 - 14:55

A te price 'ko je kriv' ili 'ko je vise kriv' u slucaju nekakvog loseg ishoda su toliko male po verovatnoci po dete u slucaju carskog reza da je besmisleno o tome i pricati.


Ne samo to; sa stanovišta (budućeg) lekara, potezanje bilo kakve krivice u ovom slučaju je znak zapanjujuće neprofesionalnosti, sa stanovišta ljudskog bića - znak neosetljivosti i primitivizma. Kakva crna krivica? Svaka hirurška intervencija sa sobom nosi rizik; šta sad, osobi koja je prošla kroz traumu operativnih komplikacija treba još natrljavati na nos nekakvu ličnu krivicu, ne bi li kvazi-moralizator izvukao ličnu "I told you so" satisfakciju? Nečuveno.

#47 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 22 August 2005 - 15:05

Ne, valjda je poenta trebalo da bude sledeca:
- ako je zena izabrala carski rez i desi se sranje, sama je kriva
- ako nije birala i desi se sranje, onda je kriva sudbina, bog, Hari Poter, itd, a eventualno i lekar ako je nestrucno izveo porodjaj (mada to uvek moze biti diskutabilno)

:lol:

#48 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 22 August 2005 - 15:27

[quote name='Bata.Ilich' date='22 Aug 2005, 16:05']
Ne, valjda je poenta trebalo da bude sledeca:
- ako je zena izabrala carski rez i desi se sranje, sama je kriva
- ako nije birala i desi se sranje, onda je kriva sudbina, bog, Hari Poter, itd, a eventualno i lekar ako je nestrucno izveo porodjaj (mada to uvek moze biti diskutabilno)

Za svaku intervenciju potrebna je saglasnost pacijenta (izuzeci su nevažni za ovu temu) gde se potpisom potvrđuje da su predočeni rizici. To ne opravdava nikoga za profesionalnu gešku, ali daje argument pametnim i knjiškim ljudima koji se protive ozvaničenju carskog reza na zahtev.

#49 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 22 August 2005 - 15:32

Ja i dalje ne vidim odgovore.

Pokušaj dekonstruisanja mojih pitanja nije odgovor na pitanje.

Ja samo želim da znam ko snosi odgovornost za posledice carskog reza (a koje se ne bi javile da je porođaj bio prirodan) nakon što je majka odabrala... Dakle odgovor na pitanje može biti:

1) lekar
2) majka

Molim odgovorite pod 1 ili pod 2 (smatram da nije neophodno da dodajem 3) viša sila/bog/alah/jehova...)

Takođe me zanima šta će majka u tom slučaju reći svom detetu ko je odgovoran za traumu:

1) lekar
2) majka

Ovim ja ne želim bilo kome da zabranim da se bori za to da carski rez postane pravo na izbor (pošto to danas na sreću još uvek nije), ja samo želim da ukažem na sve aspekte koje bi to "pravo na izbor" nosilo sa sobom, a koji se previđaju i "previđaju".

Ukoliko bi carski rez postao pravo na izbor majka (a ne lekar!) bi bila ta koja bi preuzela odgovornost za sve negativne posledice po dete koje carski rez (može da) nosi (a o kojima smo već pisali na ovoj temi tako da nema potrebe da se ponavljam). Ono što je glavno što ovde treba naglasiti je da bi u tom slučaju svako svaljivanje odgovornosti na lekara, a u šta ni najmanje ne sumnjam jer su lekari "stručnjaci" kada je carski rez u pitanju a kada je prirodni porođaj u pitanju onda su "barabe", "neznalice" i šta sve još ne, bilo ravno zataškavanju svih lekarskih brljotina a koje je toliko rasprostranjeno kod nas i na šta smo svi, sa pravom, ogorčeni.

Eto toliko.

#50 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 22 August 2005 - 15:47

Odogovore kakve očekuješ nisi dobio, jer očigledno niko ne želi da razgovara s tobom na tom nivou.

#51 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 August 2005 - 15:53

Srdjane, nesto me jako zanima u celoj ovoj stvari:
- odakle tebi tacno informacija da je carski rez stetan za bebu? (te da sutra moze da se desi da dete pita majku "zasto si mi to uradila")
Ja koliko znam je upravo suprotno, jedini ko moze da pretrpi neku "stetu" je upravo majka kojoj ti spocitavas da je "razmazena i sebicna" ako se odluci za carski rez.

#52 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 22 August 2005 - 16:25

Odogovore kakve očekuješ nisi dobio, jer očigledno niko ne želi da razgovara s tobom na tom nivou.

<{POST_SNAPBACK}>


Ma naravno, zašto bi nekog bolela *čka što je neki tamo hirurg dobio hepatitis C jer mu je krv štrcnula u oko tokom operacije ili što se tamo neka medicinska sestra zarazila HIV-om jer se slučajno ubola špricem dok je vadila krv pacijentu za koga nije ni znala da ima HIV jer oni su plaćeni za to... Zar ne?

Pa i ti ginekolozi, šta im je problem da usliše želju ženi koja želi carski rez pa i ako ih posle ispičkaraju i za ono za šta jesu i za ono za šta nisu krivi, ništa strašno jer su plaćeni za to a čak se ničim nisu ni zarazili!... :lol:

Lepo li je biti mali Đokica i zamišljati lekarski posao...

#53 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 23 August 2005 - 09:27

Ma naravno, zašto bi nekog bolela *čka što je neki tamo hirurg dobio hepatitis C jer mu je krv štrcnula u oko tokom operacije ili što se tamo neka medicinska sestra zarazila HIV-om jer se slučajno ubola špricem dok je vadila krv pacijentu za koga nije ni znala da ima HIV jer oni su plaćeni za to... Zar ne?

Pa i ti ginekolozi, šta im je problem da usliše želju ženi koja želi carski rez pa i ako ih posle ispičkaraju i za ono za šta jesu i za ono za šta nisu krivi, ništa strašno jer su plaćeni za to a čak se ničim nisu ni zarazili!... ph34r.gif

Lepo li je biti mali Đokica i zamišljati lekarski posao...



Pa lepo si nam opisao kako ga ti zamisljas, Djokice.


Plasis se strcnute krvi, slucajnog uboda spricem? Pa sto ne ode u advokate ili automehanicare, siroti ti? Navalio cale da budes doktor?

Edited by Bata.Ilich, 23 August 2005 - 09:31.


#54 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 23 August 2005 - 11:24

Pa i ti ginekolozi, šta im je problem da usliše želju ženi koja želi carski rez pa i ako ih posle ispičkaraju i za ono za šta jesu i za ono za šta nisu krivi, ništa strašno jer su plaćeni za to a čak se ničim nisu ni zarazili!...  :lol:


ybt lignjoslave, ti bash navalio :lol:

odakle ti ideja da "i ti ginekolozi" bilo kome bilo sta uslishavaju???!!! ne bih da ti kazem sad nisi-se-poradjao-pa-neznash, pa da onda skrenemo nisi-bila-u-vojsci-pa-ne-znash, poshto cenim da je to em nepristojno, em ne daje pravu sliku nichega...

ginekolozi uslishavaju za pare. ostalo sto rade iz budzeta, rade prema svojoj profesionalnoj ideji, a neki i napamet, a neki bogami i iz chistog zadovoljstva :huh:

#55 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 23 August 2005 - 16:40

Pa lepo si nam opisao kako ga ti zamisljas, Djokice.
Plasis se strcnute krvi, slucajnog uboda spricem? Pa sto ne ode u advokate ili automehanicare, siroti ti? Navalio cale da budes doktor?

<{POST_SNAPBACK}>


Ne plašim se ja ničeg tog tipa, samo bih voleo da svi oni koji tako obožavaju da povraćaju po medicinskom osoblju kako su "ovakvi" ili "onakvi" imaju malo u vidu kakvim se poslom bave i sa kakvim se rizicima sreću ti koje tako bezočno pljuju.

#56 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 23 August 2005 - 19:24

Ne plašim se ja ničeg tog tipa, samo bih voleo da svi oni koji tako obožavaju da povraćaju po medicinskom osoblju kako su "ovakvi" ili "onakvi" imaju malo u vidu kakvim se poslom bave i sa kakvim se rizicima sreću ti koje tako bezočno pljuju.

<{POST_SNAPBACK}>


Čuj, posao jeste rizičan i užasno odgovoran, a plaćen bednije od bednog. Ali isto kao što nećeš postati pilot ako ti se fućka za 300 života koji su ti svakodnevno povereni, ako se plašiš visine i ako imaš slabe nerve, isto tako nećeš (i ne smeš) postati doktor ako se plašiš rizika do te mere da ćeš odbiti da adekvatno tretiraš pacijenta, da ćeš dopustiti da mala plata, strah ili loše raspoloženje nekome ugroze ili unište život ili zdravlje.

Znači, ili radiš kako treba ili ne radiš uopšte. Mada, znaš kako se kaže - hirurg svoju grešku zakopa... :lol:

#57 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 26 August 2005 - 13:38

Ako te tata toliko forsira da budeš ginekolog, otkuliraj ga, pa ima još specijalizacija. Pa nije GAK privatna firma da moraš tamo da ga naslediš. Mani te "pičnute" porodilje sa fancy zahtevima.
:lol:
Pošto si tako pravdoljubiv, možda bolje da si upisao prava pa da se boriš protiv nepravde i neobrazovanih porodilja. Ako besniš na pacijente pre nego što si uopšte i počeo da ih lečiš, jao pa šta će biti kad dobiješ diplomu. Molim te javi nam na kojoj ćeš klinici ordinirati pa da te ne ljutimo bez veze.
Nisu više žene baš ko naše bake da im ništa živo ne smeta, zajebana ta emancipacija. Po meni je svaka koja se opredeli da se porodi u ovom suludom vremenu narodni heroj. Svaka joj čast. Bilo da je vaginalno ili CR, boli u oba slučaja. Da ne govorim koliko je prijatno biti trudnica, fizički i psihički. A tek majka. Pa zaposliš se ko pralja, konobarica i medicinska sestra do kraja života. Za to treba hrabrosti, porođaj je mala maca šta te tek čeka posle njega.

Edited by Kler Turner, 26 August 2005 - 13:41.


#58 hamburek

hamburek
  • Members
  • 136 posts

Posted 28 August 2005 - 16:43

jos jednom da se zahvalim svima na svim informacijama.
u petak u 10:35 se Ivana porodila carskim rezom. dobili smo sina.
ne znam kako izgleda zena nakon normalnog porodjaja ali Ivana izgleda fino i ne zali se na bolove, rana joj uspesno zaceljuje i danas je bas mnogo hodala.
p.s. hteo bi da pohvalim i osoblje gak-a klinickog centra srbije.

#59 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 29 August 2005 - 09:55

jos jednom da se zahvalim svima na svim informacijama.
u petak u 10:35 se Ivana porodila carskim rezom. dobili smo sina.
ne znam kako izgleda zena nakon normalnog porodjaja ali Ivana izgleda fino i ne zali se na bolove, rana joj uspesno zaceljuje i danas je bas mnogo hodala.
p.s. hteo bi da pohvalim i osoblje gak-a klinickog centra srbije.

<{POST_SNAPBACK}>


Čestitam, i želim mami brzi oporavak! Naspavajte se ovih prvih par nedelja, to vam je to za naredne dve godine :lol:
(šala, 50%)