Jump to content


Photo

Carski rez


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#31 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 30 July 2005 - 21:32

ja cu da me carski rezzu
da izbegnem eventualni stres ako beba krene da izbija natraske /djonom :lol: / ko ja svojevremeno.

/mada, pravo iznenadjenje je ipak usledilo na kraju :lol: s glavom tj kosom, odvratan prizor :D /

:huh:

#32 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 30 July 2005 - 22:59

Dva pitanja za vas koji zastupate tezu da porođaj carskim rezom treba da bude pravo na izbor i insistiram da mi odgovorite:

Ko će po vama biti odgovoran ako dođe do nekih problema/komplikacija/bolesti deteta zbog toga što je porođaj obavljen carskim rezom a koji je izveden zato što je majka iskoristila svoje pravo na izbor? Majka ili lekar?

Šta biste u tom slučaju jednog dana rekli svom detetu, ko je kriv za to što je ono pretrpelo traumu? Vi i vaše "pravo na izbor" ili lekar?

Iskreno i bez vrdanja tipa "a šta ako i lekari naprave grešku" i "to se nikada ne može 100% znati"...

Takođe ne mogu a da ne primetim da je poverenje u lekare kada je u pitanju normalan porođaj na veoma niskom nivou, ali zato kada je carski rez u pitanju, onda je sve na svom mestu i isti ti lekari su i više nego stručni.

Voleo bih da mi i ovo objasnite.

#33 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 31 July 2005 - 02:49

Dva pitanja za vas koji zastupate tezu da porođaj carskim rezom treba da bude pravo na izbor i insistiram da mi odgovorite:

Ko će po vama biti odgovoran ako dođe do nekih problema/komplikacija/bolesti deteta zbog toga što je porođaj obavljen carskim rezom a koji je izveden zato što je majka iskoristila svoje pravo na izbor? Majka ili lekar?

Šta biste u tom slučaju jednog dana rekli svom detetu, ko je kriv za to što je ono pretrpelo traumu? Vi i vaše "pravo na izbor" ili lekar?

Iskreno i bez vrdanja tipa "a šta ako i lekari naprave grešku" i "to se nikada ne može 100% znati"...

Takođe ne mogu a da ne primetim da je poverenje u lekare kada je u pitanju normalan porođaj na veoma niskom nivou, ali zato kada je carski rez u pitanju, onda je sve na svom mestu i isti ti lekari su i više nego stručni.

Voleo bih da mi i ovo objasnite.

e nemoj tako da pitas..ima oma da te sifrazetkinje napadnu. hajde probaj ponovo...

uostalom, ovo je skroz zenska tema...

i dozvolila bih ucesce SAMO ZENAMA KOJE SU PROSLE KROZ PORODJAJ...

bilo vaginalni ili carski rez...

a ostali... ne znam sta da vam kazem: svako iskustvo je individualno...

lekare ne bih pitala ( i mislim da treba da cute!)

#34 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 31 July 2005 - 10:35

Jes' vala, šta će vam lekari kada su se žene i bez njih porađale desetinama hiljada godina... :lol:

#35 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 31 July 2005 - 12:45

Vaterpolisti šampioni, Džoniju najzad izdali knjigu a ti se još jediš. Pusti dame da ćakulaju.

#36 TjC

TjC
  • Members
  • 1 posts

Posted 31 July 2005 - 12:45

Kao sto ne bih insistirala na vaginalnom porodjaju ako lekar smatra da je medicinski opravdano uraditi carski rez, isto tako ne bih ni u obrnutoj situaciji trazila carski rez. Uverena sam da svaka operacija, ma koliko rutinska, nosi odredjeni rizik i ne bih imala hrabrosti da bez lekara odlucim o necemu takvom. Ja se uzasavam anestezije (oba roditelja anesteziolozi, pa sam se svacega naslusala :lol: ), a po savetu lekara obe moje trudnoce su zavrsene carskim rezom u opstoj anesteziji (kako pise u otpusnoj listi "u interesu majke") i oba puta sam se oporavila brze nego sto sam mislila da je moguce, dojila decu bez problema i vise su me bolela ledja od neudobnih bolnickih kreveta nego rana...
I Hamburek, ono sto je meni bilo od odlucujuceg znacaja za oporavak jeste pomoc, tj. to sto sam se prva 2 meseca bavila iskljucivo bebom, a sve ostalo su radili drugi.

#37 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 01 August 2005 - 08:41

Vaterpolisti šampioni, Džoniju najzad izdali knjigu a ti se još jediš. Pusti dame da ćakulaju.

Znaš kako, možda i jesam hejter, ali bolje i to nego da medicinski radnici budu optuživani od laika i za ono za šta jesu i za ono za šta nisu krivi...

#38 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 03 August 2005 - 17:55

Jes' vala, šta će vam lekari kada su se žene i bez njih porađale desetinama hiljada godina...  :lol:

jes vala, da nisu bili tu, bolje bih proshla definitivno. do danas ne mogu da smislim kako da im se zahvalim :huh:

#39 hamburek

hamburek
  • Members
  • 136 posts

Posted 04 August 2005 - 10:47

hvala vam svima na pomoci i savetim.
moja ivana se sada manje plasi...

#40 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 08 August 2005 - 17:55

ja cu da me carski rezzu
da izbegnem eventualni stres ako beba krene da izbija natraske /djonom  :lol: /  ko ja svojevremeno.


Takodje, samo sto sam ja izasla na "cakum-pakum-vakum". Od te traume se ni dan danas nisam oporavila :D

Sta biste tek rekle na biser jednog drugog studenta medicine (igrom slucaja se zove Srdjan) koji je zakleti protivnik epiduralne - kaze covek mojoj trudnoj snaji "ne moze kod zene da se razvije materinski instinkt sve dok ne oseti bol" :lol: I takav ce sutra da bude lekar i daje savete pacijentima :huh:

#41 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 08 August 2005 - 19:04

Takodje, samo sto sam ja izasla na "cakum-pakum-vakum". Od te traume se ni dan danas nisam oporavila  :D

Sta biste tek rekle na biser jednog drugog studenta medicine (igrom slucaja se zove Srdjan) koji je zakleti protivnik epiduralne - kaze covek mojoj trudnoj snaji "ne moze kod zene da se razvije materinski instinkt sve dok ne oseti bol"  :lol:  I takav ce sutra da bude lekar i daje savete pacijentima  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


:huh:

Znači ja mu dođem u istom košu kao i taj?

OK, no frks, ali bih vas podsetio da nisam dobio nijedan odgovor ni od jedne od vas na pitanja koja sam postavio gore. Da budem iskren, nisam ni mislio da ću ih dobiti.

#42 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 15 August 2005 - 13:59

Takođe ne mogu a da ne primetim da je poverenje u lekare kada je u pitanju normalan porođaj na veoma niskom nivou, ali zato kada je carski rez u pitanju, onda je sve na svom mestu i isti ti lekari su i više nego stručni.

Voleo bih da mi i ovo objasnite.

<{POST_SNAPBACK}>

a sta da ti se odgovori? da stvari, ako postoji prilika, treba da idu prirodnim putem, s tim sto bi ovi nashi fashisti mogli malo da prestanu da se dive bolu. pomoglo bi zenama koje se poradjaju, za nijansu :lol:
a i verovanje da je majka nuzno vishe vezana za dete, zato sto ga je rodila u nevidjenim mukama bi trebalo preispitati. samo kad ne bi zene i same uchestvovale u mistifikaciji...

sto se tiche poverenja u lekare, nikad im vishe nishta necu verovati, narochito ne onima koji sluze za poradjanje. a i to ko je kriv, to je pod nashim uslovima savrsheno svejedno. oni tamo s vremena na vreme pokushaju da na prirodno "ubiju" po neku, a pa onda to sve lepo pokriju papirima. i to sam videla. ne znam samo kojim dokumentima se pokriva, npr rechenica (izgovorena od strane jednog poznatog nachelnika) "daj bre vakuum, meni tamo dole sedi 40 zena bez vodenjaka, a ova ovde lezi bezveze"... bila, videla, chula...

pa opet ja ne bih mnogo da napadam, ali nemoj ni ti mnogo da branish...

cenim da tamo postoji jasna doktrina da se ne seche ako nema preke potrebe, ali da nema lekara koji bi za pare napravio sve (ukljuchujuci i drugi par ushiju), ne bi bilo ni takvog trzishta.

a danas je mnogo verovatnije da, kada nadjesh doktora za poradjanje preko veze, taj (prirodno) nece hteti da cheka prirodu (cima se na mobilni u cik zore itd), nego ce indukovati bar 2 nedelje ranije ("beba je vec zrela a plodova voda je bajata, nema potrebe da chekamo termin") ili zakazati intervenciju (sa istim izgovorom), jer oni sami ostavljaju utisak da su sigurniji u carskom rezu, nego u prirodi (ili se bar trude tako). i zena ce mu verovati. koji joj je izbor inache, ona vec rizikuje...

onog momenta kad majka bude imala priliku (a ja ne znam da li zakon dozvoljava te stvari) da potpishe da svojom voljom ide na carski, tada ce biti sasvim jasno sta je njena odgovornost. sve ostalo je poshteno veshtachenje u sluchaju neke nevolje. a toga nema. mislim, poshtenog veshtachenja. i ja sam svojom voljom (kao da sam imala izbor :lol: ) otishla da se porodim prirodno, pa tamo videla boga i sve svece, ni kriva ni duzna. sa potencijalnim zdravstvenim posledicama po sebe, a dete je na svu srecu prezivelo experiment i dobro proshlo. a bila sam dovoljno pametna i prisebna da mi bude jasno da rade neshto sto ne treba da se radi. i ko ce da mi veruje? ja sam samo inzenjer, ne znam nishta o poradjanju :huh:

moj utisak. na ogranichenom broju sluchajeva.

#43 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 21 August 2005 - 23:38

2 srdjann:

odgovor koji trazis je najjasnije dat upravo od strane medicinskih radnika zasto je procenat carskih porodjaja sve veci (koliko sam razumela bavis se akuserstvom ?). Evo ovde lepo kaze da bi u uk recimo trecina tvojih koleginica izabrala da se porodi na carski rez.

I jedan i drugu metod porodjaja u principu ima i svojih mana i prednosti i sasvim je individualno kako se svaka zena porodi i zeli da se porodi. Prirodni porodjaj je sigurno najbolji (mada bih uvek rekla i uz koriscenje epiduralne anestezije) no u poslednje vreme ima sve vise carskih porodjaja u savremenom svetu jer se carski porodjaj danas radi rutinski i nosi zaista malo rizika u odnosu na proslost. Glavne prednosti carskog porodjaja u odnosu na vaginalni su bezbolan porodjaj i smanjen rizik od povrede pelvisa kao i popustanje urinarnih i analnih misica (urinary & anal incontinence) koji se doduse javljaju najcesce u kasnijim godinama zivota zena koje su se poradjale vaginalno. Ima vecih rizika jos uvek kod carskog porodjaja (potencionalno i statisticki gledano) po zenu a manje po dete u odnosu na vaginalni porodjaj, mada licno mislim da za zene koje kao ja imaju veliki strah od porodjaja (u mom slucaju postojao i medicinski razlog) carski porodjaj je danas najbolje resenje.

#44 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 22 August 2005 - 07:03

Sve je to lepo što ste napisale, i ja sa dobrim delom toga mogu da se složim (pogotovo sa delom koji govori o nemarnosti akušera i neetičkim vođenjem trudnoće) no ja i dalje ne vidim ni delić odgovora na moja pitanja već sve nešto izokola i to upravo onako kako sam zamolio da se ne radi. Da se ponovim:

Dva pitanja za vas koji zastupate tezu da porođaj carskim rezom treba da bude pravo na izbor i insistiram da mi odgovorite:

Ko će po vama biti odgovoran ako dođe do nekih problema/komplikacija/bolesti deteta zbog toga što je porođaj obavljen carskim rezom a koji je izveden zato što je majka iskoristila svoje pravo na izbor? Majka ili lekar?

Šta biste u tom slučaju jednog dana rekli svom detetu, ko je kriv za to što je ono pretrpelo traumu? Vi i vaše "pravo na izbor" ili lekar?

Iskreno i bez vrdanja tipa "a šta ako i lekari naprave grešku" i "to se nikada ne može 100% znati"...

Takođe ne mogu a da ne primetim da je poverenje u lekare kada je u pitanju normalan porođaj na veoma niskom nivou, ali zato kada je carski rez u pitanju, onda je sve na svom mestu i isti ti lekari su i više nego stručni.

Voleo bih da mi i ovo objasnite.

<{POST_SNAPBACK}>



#45 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 22 August 2005 - 13:35

2 srdjann:

ti si neki tvrdoglaf izgleda, jel?
Ja ti gore lepo odgovorila ali nisam taksativno izgleda :lol:


'ajd onda po tackama ko u skolici :

1. pravo na izbor je upravo to i nema nikakve veze sa ishodom porodjaja jer ishod moze da bude i ovakav i onakav i u slucaju vaginalnog (cesce) a i u slucaju carskog poroda. Ti bi sam trebalo da znas da dete u principu trpi vece traume prilikom vaginalnog nego prilikom carskog porodjaja. A te price 'ko je kriv' ili 'ko je vise kriv' u slucaju nekakvog loseg ishoda su toliko male po verovatnoci po dete u slucaju carskog reza da je besmisleno o tome i pricati. Dakle, problemi se mogu desiti u slucaju bilo koje vrste poroda, no ipak se treba nadati da do toga nece doci i izabrati ono sto svaka zena misli/zna da je za nju najbolje. Citala sam rezultate mnogih studija kojima se dolazi do zakljucaka da su problemi/intervencije prilikom porodjaja najcesci u onim slucajevima gde je porodjaj uradjen surpotno zeljama majke, a sto je na kraju krajeva i sasvim logicno.

2. ako bi sami akuseri zenskog pola u Velikoj Britaniji u tako velikom procentu (trecina bi izabrala carski rez u odnosu na vaginalni porodjaj) znaci da je poverenje u pozitivan ishod takve (danas) rutinske operacije veci nego u 'prirodni' porodjaj gde je intervencionistcka i invazivna uloga doktora sve veca pa samim tim vise ni ne mozemo vaginalni porodjaj danas zvati prirodnim. Koliko sam sama uspela da saznam iz dostupne medicinske literature upravo ta intervenciona uloga doktora u slucajevima vaginalnog poroda (a koji bi trebao biti po prirodi stvari drugaciji) vrlo cesto dovodi do raznih problema i nije neuobicajeno cak i do takvih ishoda da zene posle porodjaja treba da se lece od postraumatskog stresa.

U slucaju carskog sa druge strane otprilike se zna sta je u pitanju i sta moze da se ocekuje jer je procedura kao sto rekoh manje vise danas rutina, tako da se dosta zena lakse danas opredeljuje za ono sto znaju da je u neku ruku izvesnije i lakse za predvideti.