Jump to content


Photo

Šta ste slušali kad' ste imali 16 godina?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
179 replies to this topic

#1 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 23 July 2005 - 22:23

Meni se ne svidja sto kazes da si iz kraljevine srbije i crne gore. zahvaljujem kurdiju koji je primijetio da si mladjahan, ali mladost ne opravdava besvest, sto bi rekao jedan nas rocker davno prije tvog rodjenja.

Nego ovo mi zgodno doslo - sta ste vi slusali kad ste imali 16 goina? Da vidimo. To je za mene bilo kad se beba-rocker rodio, znaci 1989. Da ste me tada pitali koji mi je omiljeni band rekao bih Sonic Youth i Husker Du od novijih, a Beatlesi i Stonesi od starijih. Kao pobornik punka Zeppeline i Deep Purple sam smatrao politicki nepodobnim, ali potajno sam slusao i neke od njihovih albuma. Italo-disko ploce i kazete su vec nakon dve godine truljenja u smecu postala definitivna proslost. Te godine sam dobavio i Don't Tell A Soul od Replacements. Cvrsto sam vjerovao da je fROMOHIO od fIREHOSE definisao buduce tokove rock'n'rolla. Birth School Work Death od Godfathersa kazeta se izlizala od bjesomucnog ponavljanja. Vukovarska Nama je imala rasprodaju svih ploca 87-88 tokom koje sam nabavio pedesetak krucijalnih domacih i licencnih singlica iz novovalnog perioda. Ekskurzije u Zagreb i Beograd te godine su obogatile kolekciju ploca sa nizom ska bandova i domacih novovalnih longplejki. To se slusalo i razmenjivalo sa prijateljima. Citao se Ritam od prve do zadnje stranice - to je bio moj Internet tada. Na radiju nisam propustio ni jedan Radio Fanzin i Po vasem izboru (za tu podnevnu emisiju napravio sam specijalne slusalice koje se uguraju u uho i slusa se tokom nastave). DIDov (kasetna bootleg produkcija) sef Boris Furlan iz Kopra je naucio moju kucnu adresu napamet. Koja mi je bio Najbolji a Idijoti odmah nakon njega. Volio sam Happy Mondays vise od Stone Roses. Isao sam gledati MTV na kablovsku televiziju u hotelu Dunav i sa razocarenjem zakljucio da su sanse da vidis Freak Scene bile bolje na kanalima JRT. Vinkovci su bili tako blizu a tako daleko.

Edited by zabic, 24 July 2005 - 17:18.


#2 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 23 July 2005 - 22:30

Nego ovo mi zgodno doslo - sta ste vi slusali kad ste imali 16 goina? Da vidimo. To je za mene bilo 1989. Da ste me tada pitali koji mi je omiljeni band rekao bih Sonic Youth i Husker Du od novijih, a Beatlesi i Stonesi od starijih. Italo-disko ploce i kazete su vec nakon dve godine truljenja u smecu postala definitivna proslost. Te godine sam dobavio i Don't Tell A Soul od Replacements. Cvrsto sam vjerovao da je fROMOHIO od fIREHOSE definisao buduce tokove rock'n'rolla. Birth School Love Death od Godfathersa kazeta se izlizala od bjesomucnog ponavljanja. Vukovarska Nama je imala rasprodaju svih ploca 87-88 tokom koje sam nabavio pedesetak krucijalnih domacih i licencnih singlica iz novovalnog perioda. Ekskurzije u Zagreb i Beograd te godine su obogatile kolekciju ploca sa nizom ska bandova i domacih novovalnih longplejki. To se slusalo i razmenjivalo sa prijateljima. Citao se Ritam od prve do zadnje stranice - to je bio moj Internet tada. DIDov (kasetna bootleg produkcija) sef Boris Furlan iz Kopra je naucio moju kucnu adresu napamet. Koja mi je bio Najbolji a Idijoti odmah nakon njega. Volio sam Happy Mondays vise od Stone Roses. Isao sam gledati MTV na kablovsku televiziju u hotelu Dunav i sa razocarenjem zakljucio da su sanse da tamo vidis Freak Scene bile bolje na kanalima JRT. Vinkovci su bili tako blizu a tako daleko.

bas sam i ja na to pomislio i onda sam skapirao da je i meni ta 16-a +/- 1 godina bio period brzog razvoja.
"te 1990. godine... " zapravo ja sam vec sve o mom periodu '89-90. na pisao na topicu ploce koje nisu na prodaju

edit: i kod mene se spominje did koper :lol: ritam vec naravno.

Edited by kurdi, 23 July 2005 - 22:31.


#3 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 23 July 2005 - 22:56

Meni je prelomna godina bila 1987. Ja sam tog ljeta poceo slusati emisiju Po vasem izboru. Na dvadesetogodisnjicu Sgt. Peppera NME je objavio LP u kojem su razne grupe koje su oni tada protezirali obradili kompletnog Peppera. U jednoj emisiji sam cuo po prvi put za XTC, Fall, Sonic Youth i Billy Bragga. Trazio sam te bandove naivno u gradskoj prodavnici ploca, oni pojma nisu imali o cemu pricam. U casopisu Rock sam ugledao narudzbenicu od DIDa i narucio valjda Evol i Bad Moon Rising odjednom. Onda sam narucio Husker Du jer mi je preglas izgledao cool. New Day Rising. Kontam to je garant neki heavy metal, Slayer su pustali na radiju pa mi se to svidilo. Tada o HD jos niko nije pisao kod nas, samo se cini mi se u Rocku '88 pojavio kratka vijest o raspadu grupe.

Edited by zabic, 23 July 2005 - 22:56.


#4 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 23 July 2005 - 23:27

Zabicu, odlicna tema i morala je da bude nekako zaseban topic.

Kad je vec rocker inspirisao temu, moram da kazem da sam sa svojih 16 godina (1984) i koju godinu pre i posle narocito zanimljivo i vazno bilo da upoznajem ljude koji imaju metre ploca i da slusam savete i to ne samo zvucne nego i one o rukovanju gramofonima, plocama i ostalom opremom kao i instrukcije kako naruciti ploce iz Engleske. Naravno da mi nikad nije palo na pamet da ja njima objasnjavam o kavlitetu muzike bar da ih ne prekidam u prici ako nista drugo. Eh, tad su se postovali stariji :lol:.

Sto se te davne 1984 tice, tad mi se desila tranzicija nakon prvog talasa ozbiljnijeg slusanja muzike, nabavljanja ploca a i postera i skupljanja isecaka iz novina. Napamet sam naucio skoro kompletne diskografije AC/DC (8 ploca do tad, imao 6), Motorhead (6-3), Deep Purple (XX-10ak) i Iron Maiden (3-2). Jos nekoliko ploca koje sam strasno voleo i neprestano slusao su bile: Black Sabbath - Vol 4, Budgie - Never Turn Your Back on a Friend, Alvin Lee - RX5 i naravno Whitesnake, ploca sa Fool for Your Loving. Inace u to vreme situacija u muzici nije bila ni malo ruzicasta. Punk i novi talas su vec ugasili, Ameri koje Zabic pominje su tek kupovali prve gitare i pojacala a muzickim svetom su vladali Duran Duran, Boy George, Wham, Frankie i ostale spodobe koje mi se ni malo nisu svidjale. Situacija sa informacijama je takodje bila katastrofalna i jedina radio emisija u kojoj nisu preovladjivali goreponeuti je bila 100 velicanstvenih na Studiju B. Cini mi se da je te godine preovladjivala muzika ranih 70-ih a sledece godine je zavladao punk i novi talas. Ploce su izlazile sa 6-12 meseci zakasnjenja a reizdanja skoro da nisu ni postojala. Iz danasnje perspektive ovoliko kasnjenje izgleda uzasno ali to tad nije bilo toliko strasno. Zato sam morao da zagrebem u proslost a izuzetan povod je bio beogradski koncert "najboljeg zivog gitariste" Erica Claptona u januaru '84. I tako sam sa 15 godina i 2 meseca osetio atmosferu koju sam do tad cuo samo na zivim plocama, huk publike, glasnu svirku i cuo i video bend sastavljen od samih majstora. Te godine sam gledao i Atomsko Skloniste, koje nisam nikad nesto ni voleo, ali kad sam vec bio na letovanju u Puli otisao sam sa ekipom na jednu od njihovih redovnih svirki u Uljaniku. Kasnije, iste godine, video sam uzivo i Iron Maiden, opet na sajmu i tu negde sam i poceo da gubim interes za njihovu muziku. Sto se tice ploca, nesto sad i ne mogu da se setim sta sam nabavljao te godine. Prvo sam pomislio na licencnu Exile on Main Street ali sam se sad setio da je nju Jugoton izdao '83. Godina se zavrsila isto kako je i pocela, mnogo dobrim koncertom, koji se doduse kalendarski desio pocetkom '85. Bese to koncert Rory Gallaghera u Pinkiju, fanstasticna svirka i jedina, uz Tuxedo Moon u SKC-u, gde sam video pravi, samo atmosferom izazvani bis.

Mnogo sam vaznog posla obavio sa 16 :huh:.

#5 Igrac na zici

Igrac na zici
  • Members
  • 138 posts

Posted 23 July 2005 - 23:27

Meni je prelomna godina bila 1987. Ja sam tog ljeta poceo slusati emisiju Po vasem izboru. Na dvadesetogodisnjicu Sgt. Peppera NME je objavio LP u kojem su razne grupe koje su oni tada protezirali obradili kompletnog Peppera. U jednoj emisiji sam cuo po prvi put za XTC, Fall, Sonic Youth i Billy Bragga. Trazio sam te bandove naivno u gradskoj prodavnici ploca, oni pojma nisu imali o cemu pricam. U casopisu Rock sam ugledao narudzbenicu od DIDa i narucio valjda Evol i Bad Moon Rising odjednom. Onda sam narucio Husker Du jer mi je preglas izgledao cool. New Day Rising. Kontam to je garant neki heavy metal, Slayer su pustali na radiju pa mi se to svidilo. Tada o HD jos niko nije pisao kod nas, samo se cini mi se u Rocku '88 pojavio kratka vijest o raspadu grupe.

...Boris Furlan, sve jača nezavisna scena u SFRJ, Sonic Youth, Pixies, Koja, Idijoti, Brejkersi... sve je delovalo da o tome nećemo razgovarati kao o danima pre apokalipse. broj Rocka u kome je objavljena vest o raspadu HD je imao Galeta iz Kerbera na naslovnoj strani, a vest je bila naslovljena "zbogom, Husker Du". Na slici je bio Mould.

#6 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 24 July 2005 - 00:14

Drago mi je da konacno imam nekoga da to potrvdi jer su me ljudi ubjedjivali da izmisljam. Sad jos da neko stavi sken, ljubi ga majka!

#7 Hrundi V. Bakshi

Hrundi V. Bakshi
  • Members
  • 253 posts

Posted 24 July 2005 - 00:26

Meni je prelomna godina bila cetrnaesta. Tad sam cuo Sonic Youth "Goo" i, odly enough, TAD "8 Way Santa". Tu je bio i neki album od Mudhoney... mislim da se zvao "Every Good Boy Deserves Fudge". Sa 15 sam provalio Tom Waitsa, bas na letnjem raspustu izmedju kraja osnovne i pocetka srednje skole. Minutemen je bio jedan od zajebanijih bendova, slusao sam ih sa 15 ali sam ih nekako bolje ukapirao nekoliko godina kasnije. Inace sam mnogo vise voleo fIREHOSE. Sa 15 ili 16 (nisam siguran, ali bilo je to u prvoj godini srednje) sam cuo The Velvet Underground & Nico i secam se da sam razmisljao kako gitarski rok ne moze da bude bolji od toga. To su verovatno bili najznacajniji trenuci za formiranje mog muzickog ukusa. Inace, tad nije bilo nista cudno da klinci slusaju dobru muziku. Secam se da smo nas trojica u razredu (sedmi osnovne) svakog ponedeljka prepricavali sta smo u nedelju uvece videli na "120 Minutes" sa Paul Kingom... ono kad je sponzor bio Blaupunkt (secate se najave kad bejzbol palica razbija staklo?). Jedan od druge dvojice je tad otkidao na Teenage Fancub, imao sve dotadasnje albume i to. Eeej... u cetrnaest godina!! Sad kad bih sreo cetrnaestogodisnjeg obozavatelja Teenage Fanclub verovatno bih se onesvestio :lol:

#8 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 24 July 2005 - 00:46

Kad je vec rocker inspirisao temu, moram da kazem da sam sa svojih 16 godina (1984) i koju godinu pre i posle narocito zanimljivo i vazno bilo da upoznajem ljude koji imaju metre ploca i da slusam savete i to ne samo zvucne nego i one o rukovanju gramofonima, plocama i ostalom opremom kao i instrukcije kako naruciti ploce iz Engleske. Naravno da mi nikad nije palo na pamet da ja njima objasnjavam o kavlitetu muzike bar da ih ne prekidam u prici ako nista drugo. Eh, tad su se postovali stariji :lol:.

Evo rocker ima sad nas!

#9 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 24 July 2005 - 00:58

Samo ne zna da nas iskoristi. To je problem :lol:

#10 Hrundi V. Bakshi

Hrundi V. Bakshi
  • Members
  • 253 posts

Posted 24 July 2005 - 01:08

Na dvadesetogodisnjicu Sgt. Peppera NME je objavio LP u kojem su razne grupe koje su oni tada protezirali obradili kompletnog Peppera.

Posted Image

#11 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 24 July 2005 - 01:25

1989 nijedna od tih cool ploca americkog undergrounda se nije mogla nabaviti u nasim prodavnicama. Kao sto rekoh - do toga se dolazilo ili presnimavajuci sa radija ili narucujuci preko DIDa i drugih presnimavaca. Bas puno ne pamtim koje sam licence bas te godine pazario, jedna je svakako bila Paul Kelly "Under The Sun", Keith Richards i Talk is Cheap. Ako ne masim godinu tad sam kupio i Spike od Costella. U nedostatku boljih ploca, bio je tu i Velveteen od Transvision Vamp... ko ce sve popamtiti.

#12 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 24 July 2005 - 01:33

odgovor na pitanje iz naslova splita: SLOBU KONJOVICA!



16 sam napunio 1978 godine.

od 1977 (u pocetku krisom od roditelja - kasno je, mora da se spava) slusao i snimao na kasete slobine (konjovic) vibracije na studiju b koje su pocinjale u 11 uvece (a zavrsavale se u 2 po ponoci*) nedeljom. ponedeljkom u skoli uglavnom zombirao prva dva casa, a veliki odmor koristio za komentarisanje noviteta sa jednim drugarom (sada urednikom jednog filmskog casopisa).
isto vazi i za paradu albuma (utorkom) koja je pocinjala u 10 i trajla do ponoci.

upravo tom coveku (Slobi Konjovicu) mogu da zahvalim sto mi je muzika jako dugo bila najvaznija stvar na svetu.
[doduse i dalje je, ali ... sporedna... ovako matorom mi, nazalost, nedostaje i entuzijazma a i slobodnog vremena. a ni muzika vise nije sto je nekad bila :lol: ]

··························

moje prve ploce . u to vreme smo presnimavlii na kasete ploce kojih bi se neko od nas (na neki volsebni nacin) docepao iz inostranstva. zapravo, najveci deo nasih tadasnjih "muzickih kolekcija", u to prvo vreme punka, 77-78, je upravo bio snimljen iz slobinih emisija. [najzalije mi je sto sam 99% tih kaseta (zbog prilicno loseg kvaliteta zvuka) pocetkom 80ih reciklirao snimanjuci igrice za spektrum.]


vec negde 78 i u domace radnje stizu prve punk ploce (vibrators, real kids, prvi clash...). moj je utisak da je neizdavanje nekih od najbitnijih naslova (pistols, sham69, dammned) krivac zapravo punk ikonografija, koja je u sebi pored ziherica sadrzala i neke nacisticke simbole kao sto su svastike, ordenje i delovi uniformi, sto je bio sasvim dovoljan razlog da ploca takve grupe ne bude kod nas izdata. [nekih godinu dana kasnije, jednom mom drugaru je na studiju b, pred emisiju u kojoj su slusaoci pustali svoje ploce (zaboravih ime emisije**), lik (mislim da je marko jankovic to vodio) gledajuci omot tek izaslog great r&r swindle rekao doslovno: "nemoj samo, molim te, da istrci neki firer (goticom: einmal war belson...), najebacemo i ja i ti.]



[end of part I]

* - ha, za danasnje 15-ogodisnjake, to sigurno deuje u najmanju ruku cudno, da neko skriva od roditelja da ne spava do 2 ujutro. nadam se bar da iz moje generacije nisam jedini.
** - slabo me sluzi pamcenje, ostadoh bez zaliha gerovitala.



zabicu cestitke za split
i kurdiju za inspiraciju zabica. Posted Image


edit: smiliecide
edit2: glupost,rodjena

Edited by voja i, 24 July 2005 - 01:59.


#13 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 24 July 2005 - 01:43

Kad se vec pominje Sgt. Pepper, evo nesto sto lici, bar omotom, a mnogo sam voleo i bio srecan sto imam tu plocu mada izlazi iz ove teme za jedno 2 godine.

Attached Files



#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 July 2005 - 02:39

16 sam napunio 1978 godine.

Matora drtino :lol:

Bolje da nosim kratku kosu
I slusam taj zvuk


#15 king_mob

king_mob
  • Members
  • 135 posts

Posted 24 July 2005 - 02:55

[pominjano na topicu o plocama koje nisu na prodaju]

upravo za sesnaesti rodjendan sam dobio na poklon kasetu (snimljenu u jednoj od novosadskih prodavnica ploca. doroteji, npr):
strana a: pixies - doolittle
strana b: the stone roses - s/t

ostao je to najznacajniji trenutak u mom muzicko-slusalackom zivotu.