Jump to content


Photo

Kako nas drugi vide


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#1 purple rain

purple rain
  • Members
  • 742 posts

Posted 22 June 2005 - 10:29

Ovaj topik nekako logicnije pripada "drustvu" ali mene zanima prvenstveno misljenje raznasha.

Nedavno sam pricao sa nekim drustvom i oni mi rekose par vrlo iznenadjujucih komentara o Srbima koje znaju (nisam o tome razmisljao ali se ispostavilo da je vecina stvari 100% tacna)

Da li ste bili suoceni sa slicnim generalizacijama sa kojima se slazete/delimicno slazete/ne slazete

Bilo bi fino ako bismo uspeli da izbegnemo predrasude vezane za ovaj narod. Interesantna tema bile bi navike stvorene u lokalnom okruzenju koje mi smatramo potpuno normalnim a za druge su odlika samo Srba


Na primer: Samo SRBI rade u jednoj odeci, dodju kuci i presvuku se u trenerku/sorc i nose papuce i onda on top of all presvuku se u odecu za spavanje.
Ja sam stvarno verovao da svi to rade ali izgleda da sam bio u zabludi.

Bije nas glas da smo i skoro opsesivni po pitanju higijene (tusiramo se mnogo cesce nego ostali - mada to je mozda lokalno vezano za mesto u kome ja zivim)


Jel ima jos neko ovakvih bisera

#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 June 2005 - 11:44

Na primer: Samo SRBI rade u jednoj odeci, dodju kuci i presvuku se u trenerku/sorc i nose papuce i onda on top of all presvuku se u odecu za spavanje.

E ovo sam stvarno skroz zbunjena...

A kako navodno to ti drugi rade? Idu na posao u pidzami? Spavaju u istoj odeci u kojoj su bili na poslu? I zivo me zanima koji su ti sto misle da to samo Srbi rade?
Stvarno svasta :lol:

Inace definitivno nisu samo Srbi koji tako rade, a ti tvoji ko su da su su nesto gadno istripovali ...


A sto se drugih stvari tice, ja sam par puta cula kako se vazi da srpski/hrvatski/italijanski vozovi nenormalno kasne sto nikako ne bih nazvala ni zabludom ni predrasudom :huh:

E da, i mnogi kazu da svi na Balkanu mogu da popiju znatno vise alkohola nego ljudi u srednjoj Evropi (s tim se mogu sloziti sto se tice zestokih pica).

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 June 2005 - 13:38

drugarica radi u Krakovu kao lektor na katedri za srpski jezik i knjizevnost. Inache je nacionalno potpuno neobojena, futjka joj se i za jedne i za druge, ovde potpuno u extremu, srbi ovakvi srbi onakvi, sve loshe sranje itede.
kaze, otishla tamo i mal' mal' pa mora da stane u odbranu jer kaze da su neke predrasude toliko glupe da ne moze da precuti.
kaze, jednom na predavanju prichali o stereotipovima, i kaze jedna riba kako ima stereotip da svi Srbi nose nozeve.
a moja drugarica posegne u tashnu i kaze: mislish ovakav?
kaze, usrala se deca, jedva uspela da ih razuveri. e da! humor ne razumeju uopshte izuzev onog najprizemnijeg.

da, pre nego sto se vratila, doshla joj frendica iz novog sada. izashle, i chuje ona kako neki tip komentarishe: "jezik ubica."
kaze popizdela, prishla mu, nakrpila ga, a on ce: pa mi smo chuli to i to na televiziji.

#4 strelnikoff

strelnikoff
  • Members
  • 227 posts

Posted 22 June 2005 - 15:50

ovo ce [iako je pocelo krajnje benigno i simpaticno] na
kraju da se pretvori u glib iz kojeg vire slovenske [serbske] glave...

samo da dodju glavni hejteri.

#5 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 22 June 2005 - 16:37

Ne znam ja bas takav utisak nemam.Zivim vec 3 ipo godine van juge ali imam osecaj da smo se malo ofucali sto se tice nekog naseg indetiteta. Sad kad te neko pita odakle si? dok ti odgovars Serbia & Montengro on vec te zbunjujuce gleda isto ko da si mu rekao devicanska ostrva ili tako nesto,naravno pitanje sledi ->gde je to ? Mislim da nas gledaju zajedno sa Rumunijom,Bugarskom i ostalim po meni jadnim zemljama. Znaci ,jadni smo. :huh:
Ali , kad sretnem neke likove koji su bili u Srbiji recimo u Beogradu ,Novom Sadu ili na moru u Crnoj Gori ,skroz su odusevljeni.

Za ovo obalcenje ,nemam pojma. Istina je da se tusiram cesce od mog cimera ali kad dodjem gajbi ostajem isto obucen. Spavam u majici i boxericam ,mozda je to nasa odlika :lol:

#6 Anne Gwish

Anne Gwish
  • Members
  • 612 posts

Posted 22 June 2005 - 21:30

Pa skoro sam bila u Pragu i tamo sam se jednom prilikom zapricala sa nekim (starijim) covekom iz Holandije. I tokom razgovora najvise me je intrigiralo upravo to da li i on tj. oni - njegov narod, imaju upravo te predrasude tipa da su svi iz Srbije koljaci, ubice i sl.
Ali ne, covek kao prvo nije bio siguran ni gde je Srbija tacno ("to je negde na istoku, jel da?"), pa je tokom citavog razgovora ponavljao Serfija i sl. da bi smo nekako dosli do raspada Jugoslavije i, naravno a koga drugog, Milosevica gda je covek najnormalnije konstatovao da je to "ocigledno los covek i da on iz zatvora nece izaci sigurno."
Sve u svemu, zakljucak je (moj) bio da se mi ovde izgleda mnogo opterecujemo time da stranci o nama misle ovako ili onako, a oni o nama verovatno uopste ni ne razmisljaju ili se ogranice na jedino sto znaju (rat u Bosni npr.) i naravno da nemaju neko misljenje o Srbima...

#7 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 23 June 2005 - 11:35

kaze, otishla tamo i mal' mal' pa mora da stane u odbranu jer kaze da su neke predrasude toliko glupe da ne moze da precuti.
kaze, jednom na predavanju prichali o stereotipovima, i kaze jedna riba kako ima stereotip da svi Srbi nose nozeve.
a moja drugarica posegne u tashnu i kaze: mislish ovakav?
kaze, usrala se deca, jedva uspela da ih razuveri. e da! humor ne razumeju uopshte izuzev onog najprizemnijeg.

Neverovatno!

Pazi sada ovu priču: pre desetak godina, dakle u jeku balkanskog klanja,
mog strica, koji živi i radi u Nemačkoj, kolega sa posla je pitao potpuno,
ali potpuno istu stvar
("Da li je istina da svi Srbi nose nož?"). :lol:

Što je još luđe, ovaj mu je odgovorio gotovo na isti način kao i ova
tvoja drugarica. Naime, na privesku sa ključevima je uvek nosio švajcarski
armijski nožić, tako da je istog trenutka izvadio ključeve iz džepa i rekao:
"Da, istina je, kulovčino glupa!"

A imao je još sličnih iskustava, moraću da ga priupitam prvom prilikom...

edit: bold

Edited by beowl, 23 June 2005 - 11:39.


#8 tomislav10

tomislav10
  • Banned
  • 438 posts

Posted 23 June 2005 - 11:48

Pa u neku ruku ste me ugodno iznenadili. Čitajući topice na ovom forumu uviđam okretanje od promiloševićeve politike i općeg stava da su vam svi neprijatelji i sl. Na žalost odete li na index-ov forum... bolje nemojte ...

#9 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 23 June 2005 - 12:44

>Čitajući topice na ovom forumu uviđam okretanje od promiloševićeve politike i općeg stava da su vam svi neprijatelji i sl.

mi o budalama a evo nam budale.

a za koji moj sam ja sa jos par stotina hiljada Beogradjana
vodio bitku na ulici sa Slobinom policijom jos 9-tog marta 1991-ve...

ako si ti tek pre par dana zakljucio da sam se ja eto
'okrenuo od milosevicevske politike'?

zar ne kapiras da su i tebi isprali mozak
isto kao i mnogim Srbima onda pricama o tome
kako je to samo sacica ludaka.. a da svi Srbi zapravo vole Slobu?

aj sad idi kuci pa ukapiraj.

#10 tomislav10

tomislav10
  • Banned
  • 438 posts

Posted 23 June 2005 - 12:48

>Čitajući topice na ovom forumu uviđam okretanje od promiloševićeve politike i općeg stava da su vam svi neprijatelji i sl.

mi o budalama a evo nam budale.

a za koji moj sam ja sa jos par stotina hiljada Beogradjana
vodio bitku na ulici sa Slobinom policijom jos 9-tog marta 1991-ve...

ako si ti tek pre par dana zakljucio da sam se ja eto
'okrenuo od milosevicevske politike'?

zar ne kapiras da su i tebi isprali mozak
isto kao i mnogim Srbima onda pricama o tome
kako je to samo sacica ludaka.. a da svi Srbi zapravo vole Slobu?

aj sad idi kuci pa ukapiraj.

Je je za Vuka četnika svaka čast

#11 Cobra Dragec

Cobra Dragec
  • Members
  • 1,274 posts

Posted 23 June 2005 - 12:54

Bije nas glas da smo i skoro opsesivni po pitanju higijene (tusiramo se mnogo cesce nego ostali - mada to je mozda lokalno vezano za mesto u kome ja zivim)

Naprotiv, meni je kolega Madjar priznao da je imao predrasude da se Srbi slabo peru, i da smrde i da im je higijena losa.

#12 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 23 June 2005 - 13:10

>Je je za Vuka četnika svaka čast

ha, ha.. ma da..
a ko bese hrvatski idol i vodja u to vreme ..
Vaclav Havel? :lol:

Vuk se mozda tada nasao na tom talasu nezadovljstva ratovanjem
protiv celog sveta (mada koliko se secam, i marta 91-ve
su se Beogradom vijorile americke i nemacke zastave)...
ali nije 1996-te... sto je opet bilo mnogo pre nego sto si ti otkrio
ovaj forum.

slusaj... kao sto si lepo primetio,
b92 je forum za intelektualno napredne ljude
koji su operisani od nacionalistickih predrasuda

znaci - nije za takve kao sto si ti.

#13 tomislav10

tomislav10
  • Banned
  • 438 posts

Posted 23 June 2005 - 13:21

>Je je za Vuka četnika svaka čast

ha, ha.. ma da..
a ko bese hrvatski idol i vodja u to vreme ..
Vaclav Havel? :lol:

Vuk se mozda tada nasao na tom talasu nezadovljstva ratovanjem
protiv celog sveta (mada koliko se secam, i marta 91-ve
su se Beogradom vijorile americke i nemacke zastave)...
ali nije 1996-te... sto je opet bilo mnogo pre nego sto si ti otkrio
ovaj forum.

slusaj... kao sto si lepo primetio,
b92 je forum za intelektualno napredne ljude
koji su operisani od nacionalistickih predrasuda

znaci - nije za takve kao sto si ti.

Samo ti misli da si operiran....
Lijepo je živjeti u takvom uvjerenju...

#14 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 23 June 2005 - 13:29

>Samo ti misli da si operiran....

o fala ti boze...
da si se dosetio da pricas s pojedincem..
a ne sa celom nacijom.

bice nesto od tebe

#15 Shellac

Shellac
  • Sleepers
  • 393 posts

Posted 23 June 2005 - 13:38

glib iz kojeg vire slovenske [serbske] glave

Кад већ цитирате песничке слике, могли бисте да наведете и извор. Без обзира што се ради о стиху истргнутом из песме релативно непознатог јужнобанатског панк-рок бенда.