Jump to content


Photo

Zabraniti posedovanje vazdusnih pusaka u Srbiji!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#16 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 21 June 2005 - 23:02

Slazem se sa GG-om.

Manijaci ce uvek naci nacina da ubijaju i maltretiraju zivotinje. Vazdusnom puskom, prackom, duvaljkom, kamenom...

A sto se golubova tice ovog proleca su mi razjebali cvece na terasi tako da sam i ja bio na ivici da uzmem vazdusaru. :lol:

#17 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 21 June 2005 - 23:05

????
Covece?
Sta je sa tobom.

Nista, samo mi se gade licemeri koji veoma selektivno brinu o zivotinjama. Kada je njihovo dupe u pitanju onda nemaju nikakvih inhibicija ne samo da povredjuju zivotinje vec i ljude.

Pod jedan pitanje za vecinu vas samozvanih zivotinjoljubaca: Jel jedete meso? Da? Onda STFU!
Pod dva, za one koji nesto karakterniji pa se odricu mesa i iskljucivo pasu travu: Jel vozite automobil? Jeste li se ikada svesno i namerno vozili prevoznim sredstvom na fosilni pogon? Dozvolite da pretpostavim - u 100% slucajeva odgovor je "da". Kako je moguce da jedna tako odgovorna osoba smetne sa uma fakat da izduvni gasovi ubijaju na mnogo vecem nivou i u mnogo masovnije nego shaka dijabola za vazdusnu pusku?


Prebrzo zakljucujes. Na osnovu nekoliko poruka osoba koje brinu o zivotinjama ne mozes reci da te osobe ne brinu o ljudima. Pored toga briga je uvek selektivna. Selektivna je zato sto su mogucnosti pojedinacnih ljudskih bica uvek ogranicene.

Potreba za unosom hrane zivotinjskog porekla ne znaci da su ljudi koji je osecaju, a koji ne odobravaju sadisticko ponasanje prema bilo kom drugom zivom bicu, licemeri. Ljudi zive u zajednici sa zivotinjama od kako postoje, stoga je normalno da se prema njima emotivno odnose.

Koristis se vrlo slabim argumentima. Po toj tvojoj logici igranje fudbala je zlocin zato sto se gazi trava.

Problem globalnog zagadjenja/zagrevanja nije ekvivalentan problemu lokalnog idiota koji svoje frustracije leci ubijanjem neduznih zivotinja. Lokalni problem je vezan za stanje u odredjenom, srpskom, drustvu i odnos tog drustva kao kolektiva prema slabijima. Globalno zagrevanje je problem na koji Srbija ne moze da utice, ni pozitivno, ni negativno. Njime se bave veliki igraci i od njih, na zalost, zavisi nasa sudbina. Ne kazem da mali igraci ne treba da imaju emotivan stav i da ne treba da se bave njime, ali mali igraci treba prvo da pociste svoje dvoriste.

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 June 2005 - 00:07

GG, sto s ti neki ostrashcen.
postoji razlika izmedju nuznosti i zabave. tako da... mani se sad tog renta o licemerju.
po tebi su onda licemeri svi koji dignu glas protiv besmislenog ubijanja zivotinja, a oni kojima se jebe za to gde kada kako i koliko zivotinja se ubija radi sporta i jadne (mushke) zabave su, valjda, shta? jedini normalni? jedini pravedni. oni eto, ne komentarishu ni jedne ni druge. valjda da ne bi upali u principijelni paradox.
dzizs.

i ova pricha o izduvnim gasovima. kome se jebe za izduvne gasove? kakve to veze ima sa cenom kukuruza u Peruu.

#19 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 22 June 2005 - 00:08

Ne ubija oruzje vec ljudi.

Tog vrapca ili goluba, i ne samo njih vec i coveka, mozes da ubijes i prackom, kamenom, nozem... a zagadjivace poput automobila, fabrika itd da ne spominjem :lol:



E, logika ti je jaca strana, "ne ubija oruzje nego ljudi" znaci po tebi treba "zabraniti" ljude. Ono, slazem se da neke treba "zabraniti", ali vecina bi stradala zbog bolesnih pojedinaca kao ovaj sa treda. Ja sam samo pitao sto je svrha v. puske, na sto ti nemas odgovor jer ista(svrha,osim sportske) ne postiji.
Sto se tice raznovrsnosti koriscenja oruzja i orudja u ubijanju/povredjivanju opet u tvom stilu, zamjena teza.
A onda predje na automobile itd....

#20 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 22 June 2005 - 01:14

Esdy,

Tvoji komentari na nekim drugim topicima su dobri, ali ovi ovde nisu umesni. Ne smemo mrzeti ni jednu zivu vrstu, a jos manje tolerisati izivljavanje nad nevinim zivotinjama!

Poenta je u tome sto jedna ista osoba ne moze biti dobra prema jednim zivotinjama, a izuzetno losa prema drugima. To je sve jedan te isti odnos prema SVIM vrstama, ukljucujuci i coveka.

Dodajem jos jednu informaciju onoj iz naslovnog topika: danas sam isla u policijsku stanicu da prijavim sina policajca, koji neovlasceno koristi vazdusnu pusku - da bih tamo saznala da je i on policajac, tj. u zandarmeriji! Time se otvara i politicko/kriminolosko/korupcijska dimenzija ovog i slicnih slucajeva.

Znam da moj odlazak u policijsku stanicu spada u borbu protiv vetrenjaca, ali zelim bar da pokusam nemoguce ...

Pazi ovako bio sam malo "okrutan" ali sad cu malo da pojasnim moje stavove.
Uz veliko postovanjje za tvoju brigu, objasnicu moje stavove.
Covek, kao sto je opste poznato, je tokom vekova pripitomio veliki broj zivotinja, direktnim ili indirektnim uticajem.
Direktno je uticao na krave, ovce, koze... koje imaju svoje divlje rodjake. Cak je uspeo tokom tih silnih vekova da napravi i varijacije, tj. (pod)vrste tih istih domacih zivotinja. Za te zivotinje se nikako nemoze reci da imaj uneki ugrozen status ili da su pred istrebljenjem jer smo ih mi stvorili. To sto smo ih mi stvorili nam, naravno, ne daje zaza pravo da ih mucimo, amputiramo i zverski ubijamo. Ubijanje tih isti za isranu je neminovno jer su ljudi (uglavnom) mesojedi. Bolje je, po meni, ubiti jagnje za, recimo, svadbu nego srnu koja je sigurno isto toliko ukusna, ali je divlja zivotinja. Sto se tice mucenje kucnih ljubimaca (napisao sam kako su nastali) je uglavnom slicna situacija kao i zadomace zivotinje, iako se covek vise veze za njih pa moze doci do direktnog obracuna (sto bi ja uradio) ili krivicne prijave.
Indirektno je uticao na vrapce, golubove, gugutke i da ne nabrajam vise jer se na celoj teritoriji BG-a moze naci oko 140 vrsta ptica. Usredsredicu se sad malo na golubove i gugutke koje si pomenula. Naime kod nas se moze naci 5 (mozda 6) clanova porodice COLUMBIDAE. A to su:

Columba livia-Golub pećinar ili divlji golub
Posted Image
To je predak gradskog goluba, koji je jos prisutan u divljini, ali je mu je status kod nas "EN" (po IUCN-ovoj listi iz 1995, nemam noviji podatak) sto znaci "endangered". Gradski golubovi su podvrsta C. livia domestica. Medju njima mogu da se nadju primerci koji imju veoma slicnu boju kao i njihova divlja vrsta.

Columba oenas-Golub dupljaš
Posted Image
Najmanja vrsta iz roda Columba kod nas. Odredjen broj gradskih golubova mogu imati boju ovog goluba, njegov status kod nas je "LR" (po IUCN-ovoj listi iz 1995, nemam noviji podatak), sto znaci "low risk".

Columba palumbus-Golub grivaš
Posted Image
Najveca vrsta iz roda Columba kod nas. Lako se prepoznaju, njegov status kod nas je "LR" (po IUCN-ovoj listi iz 1995, nemam noviji podatak), sto znaci "low risk".

Streptopelia decaocto-Gugutka
Posted Image
Lako se prepoznaju, njegov status kod nas je "LR" (po IUCN-ovoj listi iz 1995, nemam noviji podatak), sto znaci "low risk".

Streptopelia turtur-Grlica
Posted Image
Lako se prepoznaju, njegov status kod nas je "VU" (po IUCN-ovoj listi iz 1995, nemam noviji podatak), sto znaci "Vulnerable".

Streptopelia orientalis-Istočna (sibirska) grlica
Nisam trazio sliku jer nije sa sigurnoscu utvrdjeno njeno prisustvo.

Sto se tice zastite ptica nemam novije zakone o zastiti (niti verujem da su se zastite promenile) i zakoni o lovu. Naime podatci su iz jedne publikacije gde se izvori bili
1) Vrste biljaka i zivotinja zasticene kaio prirodedne retkosti uredbom o zastiti prirodnih retkosti ("Sluzbeni glasnik RS" br. 50/93 i 93/93)
2) Vrste gljiva, biljaka i zivotinja stavljene pod kontrolu koriscenjja i prometa naredbom o stavljanju pod kontrolu koriscenja i prometa divljih biljnih i zazivotinjskih vrsta ("Sluzbeni glasnik RS" br. 16/96 i 44/96)
3) Zakon o lovstvu tj. njene Naredbe o lovostaju divljaci jer nijeda od gore navedenih vrsta (jos) nije pod stalnom zabranom lova ("Sluzbeni glasnik RS" br. 39/93 i 84/93)

1) Vrste na koje se odnosi taj zakon: C. oenas i C. livia

2) Vrste na koje se odnosi taj zakon: C. livia domestica

3) Vrste na koje se odnosi taj zakon:

divlji golubovi> C. oenas i C. livia (tokom cele godine)
C. palumbus i S. turtur (od 01/01 do 31/07)
S. decaocto (od 01/01 do 31/07, a na KIM cele godine)

Na vrabca pokućara se ne odnosi nijedan od gore navedenih zakona. Za druge vrste nemam snage da pisem, kao sto sam rekao u BG ih ima malo vise od 150, a u Srbiji i Crnoj Gori preko 260 vrsta ! :lol:

Kao zakljucak nemas osnova da ides u policiju ili bilo gde drugde za gradske golubove. Ako nisi iskusni ornitolog (ni ja nisam ni iz daleka) nececs znati da prepoznas prave divlje golubove C. oenas i C. livia. Sto se tice ostale tri vrste od kojih je, po meni, grlica najmanje prisutna u BG-u *barem u mom kraju) mozes da ih prijavis jer se datum poklapa (to je naravno period parenjna)

Sto se tice zasticenih divljih zivotinjna trebala si prvoda odes u Zavod za zastitu zivotne sredine koji se, cini mi se, nalazi na negde na Novom Beogradu. Pa sa njima prvo da si se posavetovala

Jos nesto, nisu svi policajci losi, a jedan bi sigurno ispitao situaciju. Mogla si ti da nadjes nekog poznanika u policiji koji bi ti pomogao. Da li si isla u njegovu (od oca) stanicu ?

I naravno sto se tice tvoje macke to zavisi od toga da li ces naci pravog coveka u policiji. A verujem da ce vecina da kaze da ima vaznija posla, tako da ces morati mozda i sama to da resavas.

Kao sto si mogla da vidis na nekim drugim temama ja volim zivotinje, a divlje narocito. Imam i imao sam dosta kucnih ljubimaca, koje sam mazio i pazio, i jos uvek to radim. Ali gradski golubovi nisu vredni neke posebne paznje.
Nije svaki ljudski i zivotinjski (tu prvenstveno mislim na domace zivotinje, kucne ljubimce i parazitske vrste) zivot vredan, naprotiv ima nas previse. Cini mi se da je Dunadan na nekoj temi ovako nesto rekla o vrednosti zivota.

A uzgajivaci golubova mi idu na nerve iz vec navedenih razloga.

Vazdusnu pusku ne treba zabraniti vec je koristiti samo u sportske svrhe i podici drasticno kazne zaz zloupotrebe (to sam vec bio napisao), a lov i ribolov treba da se regulisu.

P.S.> Nisam hteo vece slike da kacim (ovo kao da su ikonice) :huh:

EDIT: SLIKE OCIGLEDNO NE RADE ! GOOGLAJTE PA CE TE IH NACI ILI IDITE NA TAJ FRANCUSKI SAJT PA SAMI NADJITE SLIKE.

Edit joj jedan: cini mi se da bi trebalo trajno da se zaabrani lov na grlicu, valjda je predlozeno. Sad sam se setio.

Edited by Esdy_11192, 22 June 2005 - 02:03.


#21 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 22 June 2005 - 11:33

Koristis se vrlo slabim argumentima. Po toj tvojoj logici igranje fudbala je zlocin zato sto se gazi trava.


Da, to je moralni zlocin (veoma uslovno interperetirati ovu rec 'zlocin') ukoliko ga izvrsi neko ko shatro brine za travu.

Potreba za unosom hrane zivotinjskog porekla ne znaci da su ljudi koji je osecaju, a koji ne odobravaju sadisticko ponasanje prema bilo kom drugom zivom bicu, licemeri. Ljudi zive u zajednici sa zivotinjama od kako postoje, stoga je normalno da se prema njima emotivno odnose.

postoji razlika izmedju nuznosti i zabave.


Mislim da je zivotinji apsolutno svejedno jesi li je ubio zato sto si gladan ili iz zabave. Pojasni mi, sa aspekta brige o zivotinjama, razliku izmedju jednog i drugog. Ako ih volis ti onda neces ni na koji nacin da ih povredis. A ako nemas nikakav problem da zakoljes i pojedes kokosh, a sa druge strane ne odobravas da je neko ubije iz zabave samo zato sto se ti osecas neprijatno i sazaljivo prema doticnoj zivuljki, to je po meni licemerno.

Da se razumemo pre engo sto me eventualno etiketirate kao sadistu, ja ne upraznjavam taj hobi, niti volim da vidim kad neko drugi to radi, ali nemam pravo (ni moralno, a pogotovo ne zakonsko) da nekom ko to radi prigovaram jer sam svestan da i ja isto to na neki drugi posredan nacin radim. Naravno, nekima je to dovoljno da druge proglase muciteljima i manijacima, dok su oni navodno ne bi zgazili ni mrava.

i ova pricha o izduvnim gasovima. kome se jebe za izduvne gasove? kakve to veze ima sa cenom kukuruza u Peruu.


U tome i jeste moja poenta. "Para ti se srce" kad vidis da je neko vazdusnom puskom zveknuo shugavog vrapca, a jebe ti se kad autom prodjes pored moje zgrade i svojim auspuhom direktno mi otrujes kanarinca na terasi.

Ja sam samo pitao sto je svrha v. puske, na sto ti nemas odgovor jer ista(svrha,osim sportske) ne postiji.


Postoji, za ubijanje dosadnih vrabaca :lol:

#22 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 June 2005 - 13:53

U tome i jeste moja poenta. "Para ti se srce" kad vidis da je neko vazdusnom puskom zveknuo shugavog vrapca, a jebe ti se kad autom prodjes pored moje zgrade i svojim auspuhom direktno mi otrujes kanarinca na terasi.


jebe mi se zato sto od prevoznih sredstava imam samo bicikl. i da, jebe mi se za fosilna goriva, ima i gorih stvari od te, a ti, ako ti smetaju izduvni gasovi, preseli se na selo ili pusti kanarinca na slobodu.
i ko je tu licemer, ti koji marish za pticu u kavezu ali ne i za pticu na slobodi.

islim da je zivotinji apsolutno svejedno jesi li je ubio zato sto si gladan ili iz zabave. Pojasni mi, sa aspekta brige o zivotinjama, razliku izmedju jednog i drugog. Ako ih volis ti onda neces ni na koji nacin da ih povredis. A ako nemas nikakav problem da zakoljes i pojedes kokosh, a sa druge strane ne odobravas da je neko ubije iz zabave samo zato sto se ti osecas neprijatno i sazaljivo prema doticnoj zivuljki, to je po meni licemerno.


:lol:
da l je zivotinji svejedno. nije ni u kom sluchaju, ali u sluchaju nuzde zivotinja ce sigurno da nastrada, dok u sluchaju zabave ne mora, ukoliko Moron sapiens izabere neshto drugo za zabavu, npr. onaniju ili sex.

i naravno da osecam sazaljenje kad vidim da je zivotinja nepotrebno ubijena od strane choveka.
i naravno da ne osecam krivicu kad jedem pileca krilca jer ne mogu sebe da iskljuchim iz lanca ishrane.

Edited by DUNADAN, 22 June 2005 - 13:57.


#23 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 22 June 2005 - 14:21

i ko je tu licemer, ti koji marish za pticu u kavezu ali ne i za pticu na slobodi.


Ja ne marim ni za jedenu pticu, ali ti maris pa je ipak trujes. I ne samo nju vec i ostale slobodne ptice, mene, pa i sebe. Mozda vozis bajs, ali si se sigurno vozila taksijem, autobusom, avionom.

da l je zivotinji svejedno. nije ni u kom sluchaju


Jeste, nju boli uvo da li si je ubio iz zabave ili iz nuzde.

edit:
Sto se hrane tice, kao sto filipovic kaze - pasi travu niko ti ne brani. Moze i od toga da se zivi.
Ali NE, ne volis zivotinje bas toliko da bi prestala da ih jedes.

Edited by GG, 22 June 2005 - 14:30.


#24 filipovic

filipovic
  • Members
  • 189 posts

Posted 22 June 2005 - 14:21

Jedna od velikih ljudskih zabluda glasi: čovek je mesojed po definiciji, on mora da jede meso da se ne bi razboleo, i ako ga ne bi jeo ispao bi iz nekog prirodnog i podrazumevanog lanca ishrane.. To sve nije tačno, pa iako ne kažem i ne mislim da je ubijanje životinja zbog svojih poremećenih potreba isto sa ubijanjem životinja radi svoje ishrane – to u svakom slučaju jeste ubistvo. Svako ko ih ubija ipak ih ubija, razlozi nisu bitni u krajnjoj liniji, a posebno zato što čovek može da živi potpuno normalan i zdrav život a da uopšte ne jede meso.

#25 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 22 June 2005 - 17:32

Da li neko od nas forumasha jede meso SAMO zato sto zeli da nanosi bol zivotinjama? Nadam se da ne. U tome je razlika izmedju jedenja mesa i ubijanja golubova i macaka vazdusarom.

A covek nije ni karnivor ni herbivor, nego omnivor, o cemu svedoci i njegova fiziologija. Oduzeti mu pravo da jede meso moralnim ucenama nije sasvim pravedno prema prirodi; zapomagati za pojedenim prasicima i pilicima, i izjednacavati to sa sadistickim ubijanjem koje je samo sebi cilj, za mene je znak nepotrebne bolecivosti.

Edited by vasudeva418, 22 June 2005 - 17:33.


#26 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 22 June 2005 - 18:04

Da li neko od nas forumasha jede meso SAMO zato sto zeli da nanosi bol zivotinjama? Nadam se da ne. U tome je razlika izmedju jedenja mesa i ubijanja golubova i macaka vazdusarom.

A covek nije ni karnivor ni herbivor, nego omnivor, o cemu svedoci i njegova fiziologija. Oduzeti mu pravo da jede meso moralnim ucenama nije sasvim pravedno prema prirodi; zapomagati za pojedenim prasicima i pilicima, i izjednacavati to sa sadistickim ubijanjem koje je samo sebi cilj, za mene je znak nepotrebne bolecivosti.

Ok.
Zasto onda neko da ne lovi zivotinje iz zabave, osim tebi smeta?

#27 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 22 June 2005 - 18:30

Upravo sam objasnio. Ubijanje za hranu (jer covek je omnivor) i ubijanje iz zezanja nisu isto. Da li treba da kvotujem prethodni post?

#28 Esdy_11192

Esdy_11192
  • Members
  • 1,434 posts

Posted 22 June 2005 - 18:35

Jedna od velikih ljudskih zabluda glasi: čovek je mesojed po definiciji, on mora da jede meso da se ne bi razboleo, i ako ga ne bi jeo ispao bi iz nekog prirodnog i podrazumevanog lanca ishrane.. To sve nije tačno, pa iako ne kažem i ne mislim da je ubijanje životinja zbog svojih poremećenih potreba isto sa ubijanjem životinja radi svoje ishrane – to u svakom slučaju jeste ubistvo. Svako ko ih ubija ipak ih ubija, razlozi nisu bitni u krajnjoj liniji, a posebno zato što čovek može da živi potpuno normalan i zdrav život a da uopšte ne jede meso.

Konfiguracija ljudskog zubala nam govori da imamo zube predvidjene za jedenje, izmedju ostalog, i mesa. NAzalost nismo prezivari. To ti je zakon evolucije po Darwinu, nepostoji striktno biljojedni majmun. I opet, objasnio sam gore zasto nije svaki zivot vrerdan (bilo da se radi o ljudskom ili o zivotinjnskom, pogotovu domace zivotinje).

Neznam sto se prepirete kad sam vam dokazao zaa koje ptice moze nesto da se uradi a zaa koje ne ??? Koji sam "andrak" pisao onu poruku ???

#29 GG

GG
  • Banned
  • 5,491 posts

Posted 22 June 2005 - 18:43

Upravo sam objasnio. Ubijanje za hranu (jer covek je omnivor) i ubijanje iz zezanja nisu isto. Da li treba da kvotujem prethodni post?

Znaci sve se svodi na kvazi moralne principe.

#30 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 22 June 2005 - 18:55

Da bi mi uopste pisali nesto na ovom forumu mora postojati elektricna energija-elektrana-zagadjenje tako da usvakom trenutku svako zivo bice na ovom svetu trpi zbog nas.Odrekli bi se sve moguce tehnologije u korist zivotinja,biljaka i drugih ljudi?Jedino ako ste Robinzon Kruso.Toliko o licimerju i kvazi moralu.To se ne moze promeniti i to je (za sada) cinjenicno stanje.
Ono sto se moze uciniti(pored tolikih sranja koje svi pravimo)je ne ubijati zivotinje bez preke potrebe.To moze svako od nas da uradi a da mu nista u zivotu ne fali.