Jump to content

Photo

Kako je Vuk Karadžić pravio srpski jezik !

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

#16 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 21 September 2005 - 22:38

kako god, to je jezik kojim govorimo, drugi nemamo.
meni sasvim ofgovara.

neshto sam primetila, jedno 33,3% topika ovde ne sadrze osnovnu nit koja bi se nazvala: strashno, strashno, skandal, uzas ljudi!

sve go oshteceni do prevarenog... B)

#17 lobozinho

lobozinho
  • Members
  • 761 posts

Posted 22 September 2005 - 12:24

Tačno,ali njegov najveći greh je uništavanje srpskog pisma.Danas smo mi jedini pravoslavci koji koriste latinicu.

<{POST_SNAPBACK}>

Stvarno, kakva sramota! Pravoslavci, a ovamo citaju i pisu i latinicu! Pa ko je jos to video! I sto bi pravoslavna deca znala dva pisma, kad je dosta jedna cirilica...

Boze gluposti...

#18 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 22 September 2005 - 23:30

Ceo topik je u startu zaslužio večna lovišta Smetlišta.

#19 Svetopelek

Svetopelek
  • Members
  • 101 posts

Posted 22 July 2007 - 12:01

QUOTE(lobozinho @ 5 Sep 2005, 20:08) <{POST_SNAPBACK}>
Hej, a jel' uopste ove 2005 bitno sta je odakle uzeo Vuk?

Bitno je, kako da ne! I ove 2007. je bitno.

#20 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 24 July 2007 - 00:29

QUOTE(mikizl @ 21 Sep 2005, 11:07) <{POST_SNAPBACK}>
Tačno,ali njegov najveći greh je uništavanje srpskog pisma.Danas smo mi jedini pravoslavci koji koriste latinicu.Čak i Makedonci su sačuvali svoje pismo,dodavši slovo S (nešto izmedju cs).

Уф, уф..... Македонци нису додали Ѕ.. То слово је постојало у старословенској ћирилици, и једно је од оних које је Вук шутнуо... У црквенословенском писало се само на почетку неких речи и речи од њих изведених: ѕемља, ѕвезда итд, не знам све напамет.

Ћирилица није везана строго за православље. Грци су православци, а користе свој алфавит, Казахстанци су муслимани, Монголи ко зна шта, а користе ћирилицу.

Е сад, ћирилица је погодна посебно за словенске језике( све), јер и јесте прављена за словенски језик, за разлику од латинице, првобитно намењене латинском, а он се, као што знамо, мнооого разликује од словенских језика, и живих и мртвих.

Због Вукове несрећне реформе, ми данас немамо много "проблематичнох" гласова, па их можемо лако писати и латиницом, а да то не изгледа да те заболи глава. ( Као рецимо пољски.... Иначе, постоји и ћирилично решење за пољски и оно изгледа много боље).

Ето... Можда је мало скретање с теме, али надам се не много smile.gif

#21 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 21 August 2007 - 16:06

QUOTE(dobar_znak @ 20 Jun 2005, 00:05) <{POST_SNAPBACK}>
ako su Englezi Sekspira proglasili za najvaznijeg coveka milenijuma, kod nas to moze biti samo Vuk.

To je apsolutno neodrživo. Ti izbori za naj su u svakom slučaju bezvezni, ali Kradžić se istakao samo u negativnom kontekstu. Ne zbog svoje biografije već i zbog svog rada.

#22 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 21 August 2007 - 16:39

QUOTE(Bebler @ 21 Aug 2007, 17:06) <{POST_SNAPBACK}>
To je apsolutno neodrživo. Ti izbori za naj su u svakom slučaju bezvezni, ali Kradžić se istakao samo u negativnom kontekstu. Ne zbog svoje biografije već i zbog svog rada.

Tacno - radio je yucky.gif

#23 Joe D

Joe D
  • Members
  • 2,529 posts

Posted 21 August 2007 - 16:48

Kakav je bullshit ovaj ceo topic.

#24 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 21 August 2007 - 17:00

QUOTE(Joe D @ 21 Aug 2007, 17:48) <{POST_SNAPBACK}>
Kakav je bullshit ovaj ceo topic.

Ne troluj mad.gif

#25 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 21 August 2007 - 18:21

Za vas koji kazete da je Vuk osakatio jezik - Sta je to sto u srpskom sad nedostaje, a postojalo bi bez Vuka? Za koje pojmove mi nemamo reci, sta je to sto u gramatici nedostaje? Ili je poenta u tome da bi jezik/pismo danas izgledalo drugacije i neprepoznatljivo drugima sa Balkana?

#26 Joe D

Joe D
  • Members
  • 2,529 posts

Posted 21 August 2007 - 18:25

QUOTE(Gonzo @ 21 Aug 2007, 19:21) <{POST_SNAPBACK}>
Za vas koji kazete da je Vuk osakatio jezik - Sta je to sto u srpskom sad nedostaje, a postojalo bi bez Vuka? Za koje pojmove mi nemamo reci, sta je to sto u gramatici nedostaje? Ili je poenta u tome da bi jezik/pismo danas izgledalo drugacije i neprepoznatljivo drugima sa Balkana?

Ocigledno za naprave za ubijanje muva i za otpusavanje WC solje. Neki mu to nikad nece oprostiti.

#27 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 21 August 2007 - 18:47

zgodna prilika da modovi učine jedno dobro delo danas i ispune maxividin zavet?

#28 fft

fft
  • Banned
  • 356 posts

Posted 21 August 2007 - 19:17

QUOTE(mikizl @ 21 Sep 2005, 11:07) <{POST_SNAPBACK}>
Tačno,ali njegov najveći greh je uništavanje srpskog pisma.Danas smo mi jedini pravoslavci koji koriste latinicu.Čak i Makedonci su sačuvali svoje pismo,dodavši slovo S (nešto izmedju cs).

Румуни, Јермени, Грузијци, Етиопљани...

Добар је Басарин текст, само је чудо једно како је у толиком тексту успео мало да каже. А могао је да каже и "поједноставио" уместо "симплификовао", ако није тиме хтео да нагласи како је Вук увео туђице преко сваке мере...

#29 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 21 August 2007 - 21:33

Basarin tekst je nevidjeno djubre. missim stvaaaaaaaaaaaaaaaaarno...

#30 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 22 August 2007 - 13:39

grozno je što tema o našem jeziku završava na deponiji.
pa sam morala da pročitam i onda mi je jasno zašto.
temu treba obrisati!!!!
razumem da članovi foruma svašta pišu, tome i služi forum, ali sam zapanjena da Basara, koga smatramo renomiranim, može da napiše onako nešto o srpskom jeziku.
a i za mene je novina da u našem narodu, pored svih gluposti, postoji i zavera protiv Vuka Karadžića!
oh maj Gad!!!! pa zar i njega, ljudi...