Jump to content


Photo
- - - - -

NOVI SAD


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1518 replies to this topic

#1471 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2014 - 11:07

iz nekog razloga kod nas pešaci smatraju da je pešački prelaz staza za pešake i idu bez gledanja da li ide auto. Čak i oni koji su vozači, koji znaju da auto ne može da stane u mestu kad ide 50 km/h, to rade.

 

Tačno tako. Čudan je ovaj balkanski mentalitet, daš mu pravo prvenstva prolaza i njega uopšte nije briga šta će mu se desiti, bitno je da on ima pravo i da će drugi biti odgovoran...



#1472 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2014 - 11:10

Vi imate veliki broj biciklističkih staza,kod nas je to tek u "povoju" pa su biciklisti prinudjeni da voze kolovozom,ali izludjuju me kada dodju do pešačkog prelaza i ne silazeći sa bicikla,krenu da voze preko pešačkog i skoro svi do jednog ako im zatrubiš su spremni da se svadjaju i glavni argument imje "Zar ne vidiš da je pešački"...jednom sam morao,u sredu lično da objasnim da on nije pešak..jer je uobičajenu rečenicu proširio sa "Stoko"....nije problem stati i propustiti i njih i ako nisu u pravu,neće valjda zbog toga da ih gazimo,ali to skretanje čine vrlo naglo,gotovo da može samo refleksno da se reaguje...

 

Tek to... pre neki dan mi je tako jedan iskočio jer ga nisam videla s obzirom na brzinu kojom se kretao i izleteo biciklom na pešački... a ne smeš da se raspravljaš jer se više ne zna ko je koliko lud i kakvu "opremu" nosi sa sobom. Te biciklističke staze izlaze pored pešačkog i veoma je nezgodno ako nema semafora jer se ne zaustavljaju i ne usporavaju.



#1473 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 December 2014 - 12:08

iz nekog razloga kod nas pešaci smatraju da je pešački prelaz staza za pešake i idu bez gledanja da li ide auto. Čak i oni koji su vozači, koji znaju da auto ne može da stane u mestu kad ide 50 km/h, to rade.

 

U Svedskoj pesaci imaju obrnut "problem". Kad prilazis prelazu i jos si od njega udaljen jedno 20 metara, onaj vec staje i ceka da prodjes. Ako si bas bezobrazan, mozes da se vuces s noge na nogu, onaj jadnik ce cekati dok ti predjes ulicu, pre nego sto nastavi da vozi.

Pretpostavljam da je to razlog sto se srpske vozacke dozvole ovde ne priznaju, nego svi moraju ponovo da polazu, ne bi li naucili da pesacki prelaz jeste staza za pesake.



#1474 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 07 December 2014 - 12:18

Nema to veze s tim. I kada sam vozio kola, bicikl ili bio pešak ja sam poštovao pravo onog ko mi dolazi u susret. Nikada nisam računao s tim da će se neko zaustaviti zbog mene. Ovde u NOR se ponovo polaže vozački prvenstveno zbog drugačije konfiguracije terena pa je tako obavezan deo praktičnog ispita da se ide u brda i vozi po klizavom terenu. Sasvim legitimno, kao što je izuzetno važno što po norveškim putevima nema jurnjave 120 i preko km/h nego na najbržim putevima se vozi max 90 a u gradskim zonama od 50 km/h pa naniže.

#1475 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2014 - 17:52

 što po norveškim putevima nema jurnjave 120 i preko km/h nego na najbržim putevima se vozi max 90 a u gradskim zonama od 50 km/h pa naniže.

 

Jeste važno ali ne mora da bude. Eno Nemci voze koliko im auto ide po auto putevima pa ne ginu kao mi, jer su em uslovi obezbeđeni, em svi poštuju pravila.



#1476 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 08 December 2014 - 07:28

da ne citiram više postova -->

 

Naš zakon je dosta konfuzan po pitanju pešaka. Kao prvo imamo ovo :

 

kolovoz je deo puta namenjen prvenstveno za kretanje vozila

 

i

 

pešački prelaz je označeni deo kolovoza namenjen za prelazak pešaka preko kolovoza

 

Iz ovoga imamo da je pešački prelaz u stvari prelaz za pešake preko puta koji služi prvenstveno za kretanje vozila. Dakle nema nikakve logike da pešak ima prvenstvo. A kruna na to je sam deo zakona koji propisuje kad ko ima pravo prvenstva i glasi :

 

Na pešačkom prelazu, na kome saobraćaj nije regulisan svetlosnim saobraćajnim znacima ni znacima koje daje policijski službenik, pešak je dužan da se pre stupanja na pešački prelaz, prethodno uveri da može da pređe na bezbedan način, tako da stupanjem na kolovoz ne ugrožava bezbednost saobraćaja.

 

pa posle toga kaže :

 

Ukoliko na pešačkom prelazu saobraćaj nije regulisan uređajima za davanje svetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, vozač je dužan da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza i propusti pešaka koji je već stupio ili stupa na pešački prelaz ili pokazuje nameru da će stupiti na pešački prelaz.

 

U prevodu na srpski pravo prvenstva imaju sve budale i kamikaze. Na jednom mestu se zabranjuje pešaku da prelazi put ako ugrožava bezbednost a na drugom mestu zakon primorava vozača da bude diplomirani psiholog pa da proučava šta pešaci rade i šta im je namera da urade. Praktično po ovom zakonu vozač je uvek kriv kad udari pešaka, bez obzira što zakon i pešaku daje obaveze.

 

Ako se vratimo godinu unazad kada su bili radovi kod fakulteta na raskrsnici u NS, kada semafor nije radio ovaj deo zakona (i bezobrazluk pešaka) je direktni krivac za neverovatan kolaps na toj raskrsnici koji je trajao skoro pola godine. Pešaci (uglavnom studenti) su manje više non stop prelazili put a jedini način za vozače da prođu tu raskrsnicu je bio da prekrše zakon i preseku kolonu ili da čekaju 10-20 minuta. Bukvalno toliko vremena dok faks radi, ko je iz NS sigurno je bar jednom tu prošao i to video, ja sam nažalost minimum 4 puta dnevno prolazio tu golgotu.



#1477 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 08 December 2014 - 09:51

To je zato sto se stalno donose zakoni koji se ne uskladjuju jedan sa drugim, nego se samo nadogradjuju po potrebi. Svakim danom sve vise se prave rupe u zakonu. Ovo sto Zorana radi, silovanje da se po ubrzanom postupku usvoji zakon te o oduzimanju automobila, te o crtanim filmovima... su sve samo ciste stete, jer na kraju ustvari krivica zavisi od advokata, koji koristeci rupe moze bez problema i najveceg krivca da oslobodi krivnje. 

 

 

 

 

Ako se vratimo godinu unazad kada su bili radovi kod fakulteta na raskrsnici u NS, kada semafor nije radio ovaj deo zakona (i bezobrazluk pešaka) je direktni krivac za neverovatan kolaps na toj raskrsnici koji je trajao skoro pola godine. Pešaci (uglavnom studenti) su manje više non stop prelazili put a jedini način za vozače da prođu tu raskrsnicu je bio da prekrše zakon i preseku kolonu ili da čekaju 10-20 minuta. Bukvalno toliko vremena dok faks radi, ko je iz NS sigurno je bar jednom tu prošao i to video, ja sam nažalost minimum 4 puta dnevno prolazio tu golgotu.

 

O da, bilo je jezivo. Taman mislis da se kolona pesaka zavrsila (dok se kolona automobila protezala do keja) i spremis se da krenes, ono neki novi bez zaustavljanja zagazi na pesacki. 

 

Sta mi je jos grozno, kada prolazis raskrsnicu pa onaj drugi pesacki prelaz iza raskrnice, i onda krenu pesaci a ti ostanes da cekas na sred raskrsnice i zaglavis saobracaj u svim pravcima. 



#1478 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 15 December 2014 - 14:32

BRAVO, CARICE! Novosađanka najbolja mlada naučnica na svetu

 

24sata

 

Tamara Bojanić učenica prvog razreda novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" osvojila je zlatnu medalju na Juniorskoj naučnoj olimpijadi koja je danas završena u Argentini.

 

1580392-tamara-bojanic.jpg

 

Direktor ove škole Radivoje Stojković kaže da je ovo najveći uspeh koji je jedan gimnazijalac u Srbiji postigao.

 

- Prvi put je neko od učenika iz Srbije osvojio zlatnu medalju na ovoj olimpijadi. Proveravala su se znanja iz fizike, hemije i biologije sa akcentom na fiziku. Jako smo ponosni na Tamaru koja je učenica obdarenog razreda, a kod nas je pohađala i sedmi i osmi razred osnovne škole za talentovane matematičare - izjavio je Stojković.

 

Avion sa novom šampionkom sveta u nauci stiže sutra u 22.30 sata iz Rima.

 

Tamara će danas dobiti i specijalnu nagradu za talente Pokrajinskog sekretarijata za sport i omadinu. To je već drugi put da joj Pokrajina dodeljuje ovu nagradu, prošle godine ju je zaslužila kao šampion države u takmičenju iz fizike.

 

:+1:   :hail:



#1479 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 06 January 2015 - 01:10

Bas lepe vesti. Cestitke.



#1480 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 08 January 2015 - 14:42

10891644_10152938605768559_3118686909728

 

Putevi gladni, pa gutaju šta stignu... 

Ulica Filipa Filipovića, Detelinara, Novi Sad... U ovim momentima!

 

AS fm - Photo



#1481 alexns011

alexns011
  • Banned
  • 106 posts

Posted 08 January 2015 - 20:45

http://www.tanjug.rs...destinacija.htm



#1482 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 12 January 2015 - 23:42

10906186_495840080556641_500177925351587



#1483 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 14 January 2015 - 18:05

Iako mi cesto dobro dodje sto zivim blizu centra, sinoc sam morao zbog toga malo i da istrpim (kad kazem malo, mislim na to, da kad izadjem iz sobe neizbezno cu cuti buku iz centra, a nisam hteo da napanjim nesto svoje, da bi u celom stanu bio zvucno izolovan od spoljasnosti). A kad sam isao do prodavnice oko pola jedanaest, slivalo se puno klinaca&klinaca u centar, (Pap Pavla ulica bila jos pitomija nego inace), ocekivano al' sam se ipak razocarao, kao da su mi dosta njih i previse normalno izgledali i zvucali da bi bili tamo. Mislim ja i moji utisci sa strane, uvek moram tako nesto da motam po glavi u tim situacijama, kao npr, ja i moj drug iz srednje smo se cesto zezali na foru: "Za kol'ko para bi...?", sto se odnosilo na razne stvari koje inace ne bi nikada ni pomislili da uradimo/probamo, da me je sinoc pitao: Za kol'ko para odes na trg sad?, ne znam sta bih mu odbrusio 


Edited by Markov, 14 January 2015 - 18:16.


#1484 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 15 January 2015 - 11:27

Ja sledeće godine očekujem Baju malog knindžu, ovo je bio samo uvod :)



#1485 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 20 January 2015 - 12:16

Ja sledeće godine očekujem Baju malog knindžu, ovo je bio samo uvod :)

Evo i razrade:

http://www.021.rs/No...Svetu-vodu.html