Jump to content


Photo
- - - - -

NOVI SAD


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1518 replies to this topic

#76 zavisa

zavisa
  • Members
  • 292 posts

Posted 02 September 2005 - 20:01

4. septembar, Evropski dan jevrejske kulture bice obelezen i u Novom Sadu razlicitim manifestacijama koje organizuje Jevrejska opstina...

#77 smejuljica

smejuljica
  • Members
  • 122 posts

Posted 04 September 2005 - 20:49

Ima li neko od studentarije/ srednjoskolaca da mi kaze o BRANKOVIM DANIMA u Karlovackoj? Malo o programu, a i nisam sigurna kad pocinje.

#78 dedazec

dedazec
  • Members
  • 1,460 posts

Posted 04 September 2005 - 20:57

kad smo kod toga da li neko zna kad ce grozdjenbal u karlovcima?

#79 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 04 September 2005 - 21:10

Brankovo kolo je pocelo 2.septembra, a grozdjeMbal (tako se kaze ovde u karlovcima, zasto ne zna se- kao i vladikin dvor,umesto vladicanski) ce najverovatnije biti prvog vikenda u oktobru.Najcesce je tako. Samo ne znam hoce li biti i grozdja ove godine u to vreme.Tuzno.

#80 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 04 September 2005 - 23:12

ja kazem grozdjeNbal :lol: a shto se tiche vladike nije vladichanski vec Vladichin dvor.

#81 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 04 September 2005 - 23:27

Al'su te Vladike postale popularne.

#82 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 05 September 2005 - 05:47

A sta Dunadan i ti zivis u Karlovcima ?
Ako je tako dodji po bebe aloje, sad im je vreme za sadnju.
Vladicin dvor je od Vladice ( Milosavljevic,recimo), a od vladike je vladicanski.
Vladika tamo nize ima i Han, oni kazu Vladicin...
A, cemu uopste rasprava ?

Edited by angelfish, 05 September 2005 - 05:48.


#83 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 05 September 2005 - 08:06

Sa nestrpljenjem cekam sklanjanje medjugradske buske i riblje pijace. I pravljenje obecanog parka. Ako uspeju to da izvedu, mislim da cemo dobiti fantaziju u gradu.


U redu za busku stanicu, ali moram reći da se za pijacu uopšte ne slažem. Grad Novi Sad je i nastao oko te pijace - prvo je bila tvrđava i grad Varadin, a preko puta su dolazili trgovci, razne zanatlije, vesele žene i ostali ljudi od ugleda koji se obično smucaju oko vojske... Uklanjanjem riblje pijace, Novi Sad bi se odrekao svojih korena i tradicije, i izgubio dosta od svog identiteta i osobenosti.

Često mi dolaze gosti iz inostranstva i svi, a posebno amerikanci se oduševljavaju pričom o tvrđavi čiji je riblja pijaca nerazdvojan deo. Imati pijacu u centru (i to kakvom centru) a ne na periferiji nije nešto što ima svaki veliki grad, a NS jeste veliki grad.

Živim u neposrednoj blizini riblje pijace već 30 godina (otkad sam se doselio sa telepa). Odlazak na pijacu subotom i kafa s vinjakcicem u nekoj od kafanica ili klubu književnika sa nekim koga pre toga mesecima nisam video je tradicionalni provod novosađana iz starog dela grada. Pijaca se pere svakodnevno i čista je koliko uopšte jedna zelena pijaca može biti čista. Ako već neko nalazi za shodno da je menja, može da je zatvori kao limansku (mada bi to bilo bezveze), ali uzdam se u hronični nedostatak novaca i nadam se da neću doživeti izmeštanje riblje pijace.

Grad Novi Sad je ionako izmasakriran neplanskom gradnjom i neodržavanjem, podbara je uništena a i salajka je na dobrom putu i to već odavno nije onaj prelepi i ušminkani grad kakav je bio recimo 81. kad se održavao SPENS.
U principu me ne čudi kad o uklanjanju riblje pijace pričaju futožani, kaćani, ili neki od nesrećnika iz neke nesrećne sao, ali kad se rođeni novosađani prime na takvo štogod onda je to i više nego tužno.

#84 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 05 September 2005 - 14:21

Karlovčani gramatički isparavan narod... Nemaju za džabe onakvu gimnaziju...
grožđeNbal -> grožđeMbal (jednačenje suglasnika po mestu tvorbe, kao staNbeni -> staMbeni, boNbon -> boMbon...)
:lol:

#85 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 05 September 2005 - 23:21

Изеш га Коко Биле, једноставно се не слажемо око тога. Претпостављам да би и моја центрашка рподбина имала шта против да се склони пијаца.
Мада та пијаца са собом вуче неке лоше ствари. Имам пријатеље са станом који гледа на пијацу и нема шансе да га продају, иако би то заиста желели јер им смета та фрка, док им ауто отварају једном месечно. Мени су пијачари, дилери и они шибицари што су се појавили пре пар година у средњој уредно нуждили у школском дворишту.
Историја и све што си додао у њу стоји, мада ја никога нисам покушао фасцинирати са пијацом, нити сам видео да се пијаце стратешки одржавају у центрима већих градова. Можда баш из разлога што ми то нису покушавали продати као атракцију.
Али ја опет не пазарим на тој пијаци, нити сам везан за ту пијацу на начин на који си ти и верујем да заиста има нечег у том вињаку и кафи :lol:

#86 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 06 September 2005 - 06:33

Али ја опет не пазарим на тој пијаци, нити сам везан за ту пијацу на начин на који си ти и верујем да заиста има нечег у том вињаку и кафи :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Drago mi je da se razumemo :lol:

To o čemu pričaš jesu problemi i pogađaju me lično. Samo sam se nekako navikao pa ih doživljavam ko prirodnu nepogodu :lol: . A rešenje je ustvari jednostavno - policija bi trebalo da se pobrine za dilere i šibicare, kojima tu i nije mesto, i da se reši problem toaleta - futoška pijaca je dobar primer. Uz izmeštanje autobuske stanice, potpuno sam siguran da frke ne bi ni bilo...

#87 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 September 2005 - 11:05

nego, je l zna neko kad ce se otvoriti ono chudo moderne arhitekture, Most slobode?

#88 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 06 September 2005 - 11:23

nego, je l zna neko kad ce se otvoriti ono chudo moderne arhitekture, Most slobode?

<{POST_SNAPBACK}>

Pa do kraja meseca bi morao, nek ga otvara ko hoće više.*
Imam ja drugo pitanje: Oće zatvoriti onda most na baržama? Da kej malo izluftira i da saobraćaj krene bulevarom u tri trake kako je i bilo?

*Istina ili trač?: Kaže mi drugarica da će da bidnu dva otvaranja, jedno radi gradska vlast (radikali) sa Željkom Joksimovićem, a drugo republička sa Žan Mišel Žarom!!? Nemojte se samo smejati (evo sam sam sebi glup što ovo pišem, čuj Žan Mišel Žar!) nego ako znate nešto, dajte informaciju...

#89 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 September 2005 - 13:25

pa da. dva otvaranja. ne znam na kom ce se dragi nam politichari pojaviti, ali pre zvanichnog pushtanja u rad dovode kamione za testiranje opterecenja. kad se setim kad su gradili most, krenuli sa obe strane, pa kad su doshli do sredine skontali da su oshinuli visinu, pa su morali da ga natezu, te otud takav most nije nikad postao teretni. + shto je sagradjen na klizishtu.

da. i ja jedva chekam da se uklone barze pa da onaj smrad na uzvodnoj strani konachno dodje do Crnog mora. trebalo bi da ih uklone po otvaranju mosta.

#90 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 06 September 2005 - 17:31

Stvarno mi nije jasna ona štroka što se zakačila za barže. Da to nekom ne smeta... Video sam jednom prilikom kako pluta neki razlupani frižider. Možda je još uvek tamo, nisam bio odavno.