Jump to content


Photo

Putovanja u rizicne krajeve


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 02 June 2005 - 17:00

Izvinjavam se sto pravim guzvu na vec prebukiranom raznom, ali ne znam gde inace ovo da strpam.

Zanima me da li je neko od vas putovao u podrucja u kojima vladaju neke opake bolesti i kako ste se s tim nosili?
Da malo konkretizujem. Radi se o nekakvoj (decjoj) paralizi, koja se skoro pojavila ali ja bas nisam upucena u te podvrste. Kapiram da je stvar virusna (tacnije izaiva je Poliovirus Wild Virus Type 1, kome to znaci) i oni su radili imunizaciju, ali ipak nije svejedno.
Takodje, zanima me gde se priprema za ta iskustva ili eventualno vakcinise kod nas. "Batut", institut za infektivne i tropske ili nesto trece?

I da, ako niste, da li biste putovali? :lol:

#2 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 02 June 2005 - 17:13

Za putovanje u pojedine zemlje, prema propisima Svetske zdravstvene organizacije putnik je dužan da se vakciniše i pribavi odgovarajuci dokument. U Beogradu vakcinacija se vrši u Republičkom zavodu za zdravstvenu zaštitu, u ul. Dr Subotica, tel: (011) 684-566/232. Za sva interkontinentalna putovanja treba obavezno proveriti da li postoji potreba za vakcinacijom ili prevencijom u zemljama u koje se putuje najkasnije 15 dana pre polaska


treba li ti cijepljenje za odredjenu zemlju saznat ces u turistickoj agenciji s kojom putujes, a ako ides potpuno u vlastitom aranzmanu u veleposlanstvu zemlje koju posjecujes.

Inace, na ovim prostorima svi su se cijepili protiv djecje paralize, a ako se negdje u svijetu pojavio potpuno novi tip virusa onda cjepiva vjerojatno jos uvijek nema, a "kod nas" ga nema sigurno.

#3 mironis

mironis
  • Sleepers
  • 87 posts

Posted 02 June 2005 - 18:00

Za putovanje u sve krajeve moras imt £££ili$$$ Lucy,za ostalo se ne sekiraj :lol:

#4 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 04 June 2005 - 16:24

Carlos, hvala za info. Nije za mene, ali svejedno. Nema agencije a nema ni veleposlanst(a)va ali smo se snasli s ovim tel. brojem. Ja znam samo jednog ciku koji se u Indiji susreo sa leprom. Rece da su se zentali, nije bas prijatno, al se zaljubio u taj narod i tu zemlju pa je izgurao.

Mironis, slazem se, ali ne bih da se licno uveravam u istinitost tvrdnje, a i ti dolarsi i to, to mi je uvek islo od ruke (bukvalno) :lol:

Nije valjda da niko nije prosetao po Obali Slonovace i sl. Ajde da prosirim ovo, kako reagujete kad vidite da npr. britanska i americka ambasada predlazu svojim gradjanima da svoje avanturisticke porive sacuvaju za vrteske u Evrodiznilendu i da se okanu pomaljanja nosa tamo gde mu nije mesto? Jel pomislite, bolje da se i ja preispitam, mozda se to i na mene odnosi, ili idete na ono, sta me briga, mi nismo tamo mrcili (huu), mene nema sta da diraju, a i nemamo nekuh para za otimanje, plus, ja cu postovati lokalne obicaje, i bicu izrazito prijateljski nastrojen/a prema lokalnom stanovnistvu, uostalom, ja zato i idem, da se licno uverim kako zivi i razmislja taj svet?

Licno sam blize drugoj varijanti. E sad...
Dajte pros & cons...

#5 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 06 June 2005 - 12:08

pa vec si se snasla kako sama kazes, al samo da dodam kako mislim da svaka zemlja "ima veleposlanstvo" :lol: To jest, one koje nemaju imaju nadlezno, pa recimo, bezveze lupam, Alzir nema veleposlanstvo u Beogradu, ali onda ili je egipatsko nadlezno i za Alzir (kad su takve stvari u pitanju), ili je recimo, sto je cesci slucaj, rimsko veleposlanstvo Alzira nadlezno za SCG.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 June 2005 - 12:44

pa vec si se snasla kako sama kazes, al samo da dodam kako mislim da svaka zemlja "ima veleposlanstvo" :lol: To jest, one koje nemaju imaju nadlezno, pa recimo, bezveze lupam, Alzir nema veleposlanstvo u Beogradu, ali onda ili je egipatsko nadlezno i za Alzir (kad su takve stvari u pitanju), ili je recimo, sto je cesci slucaj, rimsko veleposlanstvo Alzira nadlezno za SCG.

Rimsko veleposlanstvo Alzira nadlezno sa SCG????
Mi prevedesh ovo na neki razumljiv jezik?


U Beogradu postaje ambasade. Shta su to veleposlanstva??


Karol , Karol zastranjujesh u zastrashujecim razmerama!!!

Lep pozdrav
Teja, The zabrinuta

#7 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 06 June 2005 - 14:53

:huh:

a bas je jednostavno :lol:

dakle, kao prvo: veleposlanstvo=ambasada

kao drugo, tako to ide u tim medjudrzavnim poslovima.

cest slucaj je da jedno veleposlanstvo (ambasada dakle) obavlja poslove za nekoliko zemalja (pogotovo poslove tog tipa - turizam, itd...). Dakle, ako neka zemlja nema svoje veleposlanstvo u SCG, ali ga ima u blizini, ogromna je sansa da administrativne poslove obavlja i za gradjane SCG. Primjerice, lupam bezveze, Maroko nema veleposlanstvo u Beogradu, ali ga ima u Budimpesti - gradjani SCG mogu se obratiti tom veleposlanstvu (kao sto ne mogu onom u Reykyaviku jer nije "nadlezno" za SCG).


puno rijedji slucaj, ali se dogadja, je da veleposlanstvo u odredjenoj zemlji obavlja sitnije administrativne poslove i za ponekog susjedstva. Recimo, opet lupam bezveze a ne konkretan primjer, Nigerija ima veleposlanstvo u Beogradu, ali Gana nema, no u nigerijskom mozes nabavit vizu i za Ganu.

#8 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 06 June 2005 - 15:25

Pozdrav za Lucy! :lol:

Kao da si znala kada da postavis ovaj topic. Upravo sam se vratio sa vakcinacije protiv zute groznice. Usput sam kupio dve kutije tableta protiv malarije koje sam jedva uspeo da nadjem. Razlog - 16. juna putujem u Bamako (Mali), a zatim u Konakri (Gvineja). Juce sam izvadio obe vize. :huh:

Vakcinu sam primio pre tacno 2 sata ali zasad nema nikakvih nuspojava. Rekli su mi da cu mozda imati temperaturu,ali, kako stvari stoje, iipak cu otici na partiju tenisa u shes'. :lol:

Vakcina protiv kolere je povucena iz upotrebe jos 1973., posto je ova bolest zvanicno iskorenjena. Doduse, ima individualnih slucajeva zaraze, ali ne i epidemija.

Eto, toliko sam dosad stigao da naucim, sve u zadnjih tridesetak sati. B)

#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 June 2005 - 15:29

:huh:

a bas je jednostavno :lol:

dakle, kao prvo: veleposlanstvo=ambasada

kao drugo, tako to ide u tim medjudrzavnim poslovima.

cest slucaj je da jedno veleposlanstvo (ambasada dakle) obavlja poslove za nekoliko zemalja (pogotovo poslove tog tipa - turizam, itd...). Dakle, ako neka zemlja nema svoje veleposlanstvo u SCG, ali ga ima u blizini, ogromna je sansa da administrativne poslove obavlja i za gradjane SCG. Primjerice, lupam bezveze, Maroko nema veleposlanstvo u Beogradu, ali ga ima u Budimpesti - gradjani SCG mogu se obratiti tom veleposlanstvu (kao sto ne mogu onom u Reykyaviku jer nije "nadlezno" za SCG).


puno rijedji slucaj, ali se dogadja, je da veleposlanstvo u odredjenoj zemlji obavlja sitnije administrativne poslove i za ponekog susjedstva. Recimo, opet lupam bezveze a ne konkretan primjer, Nigerija ima veleposlanstvo u Beogradu, ali Gana nema, no u nigerijskom mozes nabavit vizu i za Ganu.

Beograd bre Velegrad tako da su sva veleposlanstva prisutna
(mozda ne za Kajmanska ostrva ili prelepi Mauricijus).

Moje zajedljiva primedba se vishe odnosila na rec veleposlanstvo.
Htela sam malo da Te nasekiram!!!

Lep pozdrav
Teja

#10 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 06 June 2005 - 15:34

Da dodam nesto, posto vidim da se prica o (npr) Alziru. Ambasada SCG u Alziru pokriva isti, Gvineju, Mali i Gvineju Bisao. Ambasada Alzira u Beogradu se nalazi 200 metara od Partizanovog stadiona. :lol:

Prijatno popodne svima. :huh:

#11 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 07 June 2005 - 09:17

Teja, evo vidis da nema ni Mali, Gvineja Bisao i Gvineja Nebisao :lol:

Undead - tek da dodam da jedna moja frendica, velika svjetska putnica, posebno zaljubljena u Afriku, preporuca da se protiv malarije nista ne uzima. Kaze da te tablete u biti nista ne valjaju i da to cak i neki doktori sami kazu. A Europljani su u pravilu dovoljno zdravi i ishranjeni da prebole malariju bez komplikacija (ona je imala dva puta sigurno, a sumnja i na jos jednom da je bila rijec o malariji, mada nije lijecnicki potvrdjeno). Ne znam kakva su tvoja iskustva?

#12 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 07 June 2005 - 18:16

Moja iskustva? Nikakva, hvala svemocnom Inzenjeru. Samo sam slusao neke price.:huh:

Nikad dosad nisam isao u crnu Afriku, a za ovu severnu nisu potrebne vakcinacije. Znam iz price da je supruga jednog gospodina u Gvineji dobila malariju, koju je jedva prezivela. Najgore od svega je sto vakcina protiv malarije ne postoji, pa se onda moraju piti te famozne tablete - jedna nedeljno (za vreme boravka u zemlji) i 4 nedelje nakon povratka. E, sad, da li to ima nekog efekta i da li pojacava zastitu - ne znam. :lol:

Kazu da postoji i opasnost od ameba, pa navodno treba izbegavati zelenu salatu (a zasto ne npr. papriku?) i vodu.

Samo da dodam da vakcina protiv zute groznice (koju sam primio juce) traje 10 godina. B)

Edited by Undead, 07 June 2005 - 23:31.


#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 June 2005 - 18:39

Teja, evo vidis da nema ni Mali, Gvineja Bisao i Gvineja Nebisao :lol:

Undead - tek da dodam da jedna moja frendica, velika svjetska putnica, posebno zaljubljena u Afriku, preporuca da se protiv malarije nista ne uzima. Kaze da te tablete u biti nista ne valjaju i da to cak i neki doktori sami kazu. A Europljani su u pravilu dovoljno zdravi i ishranjeni da prebole malariju bez komplikacija (ona je imala dva puta sigurno, a sumnja i na jos jednom da je bila rijec o malariji, mada nije lijecnicki potvrdjeno). Ne znam kakva su tvoja iskustva?

Malarija je jako opaka bolest i belci ( Evropljani) umiru od malarije itekako.
Nazalost tacno je da ne postoji 100% zastita od malarije. Ja sam puno putovala,
po crnoj Africi (Kenija, Zimbabve, Namibija) ali i Indoneziji,Indiji,Tajlandu.
Jedina vakcina koju sam dobijala bila je protiv zute groznice , na svoju ruku
sam se vakcinisala protiv hepatitisa. Uvek sam uzimala sredstvo protiv malarije.
To su Resochin tablete , kasnije je bila i neka kombinacija. Tablete se moraju uzimati 14 dana pre poslaska na put i nastaviti da se uzimaju nedelju dana nakon povratka.

Lep pozdrav
Teja

#14 mironis

mironis
  • Sleepers
  • 87 posts

Posted 07 June 2005 - 20:41

Ako se covjek krece u civilizovanom djelu zemlje nije potrebno nista.Malko obratite paznju sta jedete i gdje jedete.Sta pijete i gdje pijete.Ako se sve malko bolje plati i malko bolje jede,nisu potrebne nikakve vakcine niti tablete,osim ako je neko bas ukakio :lol: one za proljev :huh: .
Bio sam takodje u sjevernoj africi,bliskom istoku,aziji i sjevernoj evropi da ne kazem sjevernom polu.
Mozda nikad nisam nagazio na nesto specijalno,osim sitnih srackavica koje se mogu uhvatiti i u rodnom kraju.
U Aziji ne jedite razne morske specijalitete ako nisu provjereni ili svjezi,u Indiji ne pijte vodu osim ako niste zedni,ali onda onu iz flashice u severnoj africi ne jedite pizzu jer misle da su bolji od Talijana.
Toliko...

#15 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 12 June 2005 - 23:37

Evo 'vako:

Lek protiv malarije koji sam kupio (i veceras popio drugu tabletu) se zove LARIAM, 250mg. Sastav - meflokin 250mg. Pije se jedna tableta nedeljno.Ostalo se moze komotno preskociti, sve do nezeljenih dejstava, nuspojava i kontraindikacija. To su:

-Glavobolja
-Nesanica ili kosmari
-Sratjka
-Nervoza
-Panicni napadi
-Depresija
-Halucinacije
-Suicidne misli

Dosad - nista... :lol: