Jump to content


Photo
- - - - -

Najbolje pivo


  • Please log in to reply
3148 replies to this topic

Poll: Najbolje pivo je? (598 member(s) have cast votes)

Najbolje pivo je?

  1. Corona (19 votes [3.60%])

    Percentage of vote: 3.60%

  2. Sol (8 votes [1.52%])

    Percentage of vote: 1.52%

  3. Nastro Azuro (1 votes [0.19%])

    Percentage of vote: 0.19%

  4. Heineken (44 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  5. Lahsko (32 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  6. Budweiser (30 votes [5.68%])

    Percentage of vote: 5.68%

  7. Amstel (22 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  8. Guinness (97 votes [18.37%])

    Percentage of vote: 18.37%

  9. Pilsner Urquell (43 votes [8.14%])

    Percentage of vote: 8.14%

  10. Becks (40 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

  11. StellArtoisy (29 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  12. Niksicko (31 votes [5.87%])

    Percentage of vote: 5.87%

  13. Jelen (59 votes [11.17%])

    Percentage of vote: 11.17%

  14. Mb (10 votes [1.89%])

    Percentage of vote: 1.89%

  15. Tuborg (38 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  16. Karlovacko (16 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  17. Skopsko (9 votes [1.70%])

    Percentage of vote: 1.70%

Vote Guests cannot vote

#3046 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 August 2018 - 09:16

E da .... i jedno pitanje za Alberta ..... koliko su ta poljske IPA tamo kod tebe??? Znam da Poljaci mogu da proizvedu vrlo kvalitetne stvari (pre svega hranu) po nekim cenama koje su stvarno neverovatno niske.


Ovo što sam do sada pio i postovao ovde kupujem u supermarketu u Poljskoj za cca ojro do 1,50 za flašu. Ima ih i par za dva ojrića ali najčešće je to oko 1,30 - 1,50. (cca 6 zlotych)

Edited by alberto.ascari, 19 August 2018 - 09:18.

  • 0

#3047 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 19 August 2018 - 11:54

Ovo što sam do sada pio i postovao ovde kupujem u supermarketu u Poljskoj za cca ojro do 1,50 za flašu. Ima ih i par za dva ojrića ali najčešće je to oko 1,30 - 1,50. (cca 6 zlotych)

 

Svaka Vam čast vážený pane, ali zar vi od zlatnoga Praga potežete po pivo do Poljske za 6 zlotych? Malo li je raznolikih piva u CZ?

 

Svojevremeno me ne bi puškom natjerali da pređem cestu i kupim za 20 €-centa jeftinije pivo u Carrefouru, nego kod Mr Khana, porijeklom iz nekog islamabadskog predgrađa, koji drži butigu između mojih kućnih vrata i zubarske ambulante sa krasnim asortimanom od tristotinjak vrsta piva, sireva i kiselih voda.

 

Gospodin govori dobar engleski s tipičnim subkontinentalnim naglaskom, žena mu se ne pokriva (ima 60 godina i prava je vješticai, sinovi rade kao robovi).


  • 0

#3048 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 August 2018 - 19:13

Bili su jedno vrijeme u USA.

 

Tako sam i mislio :).

 

Ovo što sam do sada pio i postovao ovde kupujem u supermarketu u Poljskoj za cca ojro do 1,50 za flašu. Ima ih i par za dva ojrića ali najčešće je to oko 1,30 - 1,50. (cca 6 zlotych)

 

To je pristojna cena, zapravo vrlo jeftino. Vidim da je u Srbiji kraft-pivarima po obichaju zinulo dupe za parama pa im je lokalno pivo skuplje od trapista, za shto je zaista potrebno biti idiot.

 

Svaka Vam čast vážený pane, ali zar vi od zlatnoga Praga potežete po pivo do Poljske za 6 zlotych? Malo li je raznolikih piva u CZ?

 

Shta cete gospon Ironside, vremena se menjaju …….. danas ljudi potezu u Japan da kupe dobar viski. Tko bi to pomislio do pre samo 20 godina?

 

Bilo je potrebno celih 26 godina "tradicije" japanskom proizvodjachu Yoichi da proizvede viski proglashen najboljim na svetu i srecnici koji su ga probali po ceni od 70 US$ za chashicu se slazu da on to i jeste.

 

Zamislite da su razmishljali kao vi i slepo se drzali shkotskih destilerija iz 1750 godine zbog tradicije ……. to se nikada ne bi dogodilo.

 

A eto, na istom ostrvu Hokkaido gde se pravi taj viski se pravi I poznato japansko pivo Asahi ……. ali niko nije lud za tim pivom. Pristojan I zbog svoje suvoce interesantan lager, ali nishta vishe od toga.

 

Kvalitet se ceni bez obzira odakle dolazi I kakva mu je tradicija ……… mada zaista ne bi trebalo da chudi da dobro pivo dolazi iz Poljske, pa oni su oduvek pravili dobra piva, samo shto su imali nesrecu da budu u komunizmu, pa josh pod istochnim barbarima.


Edited by Denis Jasharevic, 19 August 2018 - 19:14.

  • 2

#3049 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 19 August 2018 - 21:34

Ja sam u nekoj gužvi, porudžbina hmelja mi je kasnila, pa sam umesto Amarillo-Chinook APA, skuvao neko pivo od ostataka sladova i hmeljeva, koje sam imao - 20-25% pšenica, 7% raž i ostalo ječam. Živo me interesuje kakav je taj bućkuriš : ) Ima super narandžastu boju, verovatno od raži.

 

Pošto su hmeljevi stigli, sledeći projekat će konačno biti taj chinook-amarillo i american wheat (pšenica-ječam 50-50 i verovatno willamette). Kuvaću 2 ture u jednom danu. 

 

Za nekoliko dana ću flaširati taj pšenica-raž-ječam mix, pa ću okačiti fotke. Belgijanca sam isflaširao, ali je još daleko od čaše. 

 

Pšenična su dobra zato što mogu da se piju već posle 15-20 dana od kuvanja a i super su za vrućine : )


  • 0

#3050 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 August 2018 - 21:43

Ja sam u nekoj gužvi, porudžbina hmelja mi je kasnila, pa sam umesto Amarillo-Chinook APA, skuvao neko pivo od ostataka sladova i hmeljeva, koje sam imao - 20-25% pšenica, 7% raž i ostalo ječam. Živo me interesuje kakav je taj bućkuriš : ) Ima super narandžastu boju, verovatno od raži.

 

Pošto su hmeljevi stigli, sledeći projekat će konačno biti taj chinook-amarillo i american wheat (pšenica-ječam 50-50 i verovatno willamette). Kuvaću 2 ture u jednom danu. 

 

Za nekoliko dana ću flaširati taj pšenica-raž-ječam mix, pa ću okačiti fotke. Belgijanca sam isflaširao, ali je još daleko od čaše. 

 

Pšenična su dobra zato što mogu da se piju već posle 15-20 dana od kuvanja a i super su za vrućine : )

 

Razana piva mogu biti veoma interesantna, ali imam utisak da nije lako napraviti dobro razano pivo, nisam ih popio mnogo u zivotu, neka sam kachio ovde. Kanada je poznata po proizvodnji razi, pa je jedna od 4 vrste priznatih viskija I kanadski, koji je razani u razlichitim procentima, sve do 100%. Ovde ga I ne zovu viski, vec kada naruchujesh kazesh - rye.

 

Shto se tiche pshenichnih piva nije mi bash jasno to insistiranje da je "letnje pivo". Jeste ….. ako je tako napravljeno da je blago po sadrzaju alkohola kada se fenomenalno slaze sa jednom krishkom pomorandze u chashi.

 

Ali klasichna pshenichna piva kao shto je Weihenstephaner su zapravo, po meni, klasichna zimska piva ….. teshka k'o crna zemlja, posle treceg imash utisak da si pojeo celo prase sa raznja  :lol+: ….. sigurno bi mi to bio zadnji izbor u letnjim mesecima.


Edited by Denis Jasharevic, 19 August 2018 - 21:45.

  • 1

#3051 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 19 August 2018 - 21:50

Meni se vise svidja americki fazon, nego nemacki i belgijski, kada je psenica u pitanju. Dakle, bez specijalnih-karamel sladova, ili u manjoj meri i kvasci koji daju cist ukus, bez banane i karanfilica + vise hmelja, nego kod evropskih psenicnih piva.

Prija ta blago kiselkasta nota koju daje psenica, po vrucinama.

Edited by Wook, 19 August 2018 - 21:51.

  • 0

#3052 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 August 2018 - 22:05

Razana piva mogu biti veoma interesantna, ali imam utisak da nije lako napraviti dobro razano pivo, nisam ih popio mnogo u zivotu, neka sam kachio ovde. Kanada je poznata po proizvodnji razi, pa je jedna od 4 vrste priznatih viskija I kanadski, koji je razani u razlichitim procentima, sve do 100%. Ovde ga I ne zovu viski, vec kada naruchujesh kazesh - rye.
 
Shto se tiche pshenichnih piva nije mi bash jasno to insistiranje da je "letnje pivo". Jeste ….. ako je tako napravljeno da je blago po sadrzaju alkohola kada se fenomenalno slaze sa jednom krishkom pomorandze u chashi.
 
Ali klasichna pshenichna piva kao shto je Weihenstephaner su zapravo, po meni, klasichna zimska piva ….. teshka k'o crna zemlja, posle treceg imash utisak da si pojeo celo prase sa raznja  :lol+: ….. sigurno bi mi to bio zadnji izbor u letnjim mesecima.


Baš tučem Franziskanera u sred Hamburga. :-)
  • 0

#3053 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 August 2018 - 22:12

Svaka Vam čast vážený pane, ali zar vi od zlatnoga Praga potežete po pivo do Poljske za 6 zlotych? Malo li je raznolikih piva u CZ?
 
Svojevremeno me ne bi puškom natjerali da pređem cestu i kupim za 20 €-centa jeftinije pivo u Carrefouru, nego kod Mr Khana, porijeklom iz nekog islamabadskog predgrađa, koji drži butigu između mojih kućnih vrata i zubarske ambulante sa krasnim asortimanom od tristotinjak vrsta piva, sireva i kiselih voda.
 
Gospodin govori dobar engleski s tipičnim subkontinentalnim naglaskom, žena mu se ne pokriva (ima 60 godina i prava je vješticai, sinovi rade kao robovi).


Vážený pane, Poljska mi je blizu a imam često puteve prema granici, pa onda i predjem da nešto kupim.

Iznenadio bi se, ali raznovrsnost čeških piva je samo u lagerima, craft revoluciju su Česi prespavali. Već sam negde pisao, ubi ih tradicija Pilsnera.

Inače, flaša Matuške od 0,75l košta oko 5 ojrića. Nema ga, kao uostalom skoro ničega od craft produkcije, u supermarketu. Kupuješ u pivnici/beer shopu.
  • 1

#3054 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 August 2018 - 22:32

Meni se vise svidja americki fazon, nego nemacki i belgijski, kada je psenica u pitanju. Dakle, bez specijalnih-karamel sladova, ili u manjoj meri i kvasci koji daju cist ukus, bez banane i karanfilica + vise hmelja, nego kod evropskih psenicnih piva.

Prija ta blago kiselkasta nota koju daje psenica, po vrucinama.

 

Tako je. Ti si to bash "doktorirao". Banana i karanfilic im daju tu tezinu. Volim I jedna I druga, americhka leti, shvabska zimi.


  • 0

#3055 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 August 2018 - 22:52

Inače, flaša Matuške od 0,75l košta oko 5 ojrića. 

 

Mislim, stvarno …… sramota za Cheshku.


  • 0

#3056 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 August 2018 - 12:14

Vážený pane, Poljska mi je blizu a imam često puteve prema granici, pa onda i predjem da nešto kupim.

Iznenadio bi se, ali raznovrsnost čeških piva je samo u lagerima, craft revoluciju su Česi prespavali. Već sam negde pisao, ubi ih tradicija Pilsnera.

Inače, flaša Matuške od 0,75l košta oko 5 ojrića. Nema ga, kao uostalom skoro ničega od craft produkcije, u supermarketu. Kupuješ u pivnici/beer shopu.

 

Velecijenjeni gospodine Ascari.

Nekoć sam (kao što znaš) redovno provodio dio ljetnih školskih praznika u Brnu, Plzeňu, u slovačkim Tatrama, te naravno u najljepšem europskom gradu, dijelom na Karlínu, dijelom na Vyšehradu, a najvećma dangubio u Pařížskoj i okolnim ulicama.

 

Moj barba Zdeněk (onaj moravski tenisač, česki reprezentativac i trener koji je stvorio Hanu Mandlíkovu) me znao često slati po veliku kriglu Prazdroja preko puta tramvajske pruge, što je bio običaj za obiteljski ručak. Mislim da je cijena krajem šezdesetih bila oko 2 krune.

 

Istina je da se Česi nisu bitno maknuli od Pilsnera, ali nitko Pilsner ne radi bolje od Čeha.

Na zdraví!


  • 2

#3057 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 15:11

Istina je da se Česi nisu bitno maknuli od Pilsnera, ali nitko Pilsner ne radi bolje od Čeha.
Na zdraví!

A s tobom se slazu i chlanovi mog omiljenog sajta za pivo Beer Advocate. Najbolji Czech Style Pilsner, Svetli Lezak, jeste ...

Pilsner Urquell Nefiltrovaný
Brewed by Plzensky Prazdroj (Asahi)
Style Czech Pilsner (Světlý).

______________

Za one koji ovo chitaju napomena da se ovo pivo ne prodaje u prodavnicama, niti se puni u flase/limenke. Moze se probati u obilasku pivare i nekim pivnicama u Pragu.

Jednom godishnje odredjena kolichina se shalje na jedno mesto u USA i pivski fanatici se skupljaju iz cele Amerike da ga uzivaju.

U konkurenciji za najbolje pivo ovog stila je sve vishe americhkih malih pivara a 2016 je u svetskoj konkurenciji i pred internacionalnim zirijem pobedila i jedna mala pivara iz Ontarija, sa jezera Huron. Svet postaje sve manji, shto je dobro za nas pivopije :).

Edited by Denis Jasharevic, 20 August 2018 - 15:19.

  • 2

#3058 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 20 August 2018 - 22:35

Pilsner Urquell iz drvene bačve iz podruma plzenjske pivare (nekoliko kilometara podzemnih tunela u kamenu ispod pivare) i plzenjsko koje ti natoče u pivnici su kao nebo i zemlja, da ne kažem kao dupe i oko.

Dva različita piva.
  • 1

#3059 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 23:47

Pilsner Urquell iz drvene bačve iz podruma plzenjske pivare (nekoliko kilometara podzemnih tunela u kamenu ispod pivare) i plzenjsko koje ti natoče u pivnici su kao nebo i zemlja, da ne kažem kao dupe i oko.

Dva različita piva.

 

Pa ovo u flashama je japansko (Asahi), a ovo iz burica je cheshko, zar ne?  :kece: Proshao sam pored pivare na putu Prag-Frankfurt, chak sam i slikao iz automobila, nazalost ….. nije se imalo vremena.  :( Drugi put cu parvo tamo.


Edited by Denis Jasharevic, 20 August 2018 - 23:52.

  • 0

#3060 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 23 August 2018 - 10:24

Heh, juce sam procitao da je izdvojena sorta hmelja iz koje rade CBD ulje. : )

Edited by Wook, 23 August 2018 - 10:25.

  • 0