Jump to content


Photo
- - - - -

Najbolje pivo


  • Please log in to reply
3148 replies to this topic

Poll: Najbolje pivo je? (598 member(s) have cast votes)

Najbolje pivo je?

  1. Corona (19 votes [3.60%])

    Percentage of vote: 3.60%

  2. Sol (8 votes [1.52%])

    Percentage of vote: 1.52%

  3. Nastro Azuro (1 votes [0.19%])

    Percentage of vote: 0.19%

  4. Heineken (44 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  5. Lahsko (32 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  6. Budweiser (30 votes [5.68%])

    Percentage of vote: 5.68%

  7. Amstel (22 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

  8. Guinness (97 votes [18.37%])

    Percentage of vote: 18.37%

  9. Pilsner Urquell (43 votes [8.14%])

    Percentage of vote: 8.14%

  10. Becks (40 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

  11. StellArtoisy (29 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  12. Niksicko (31 votes [5.87%])

    Percentage of vote: 5.87%

  13. Jelen (59 votes [11.17%])

    Percentage of vote: 11.17%

  14. Mb (10 votes [1.89%])

    Percentage of vote: 1.89%

  15. Tuborg (38 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  16. Karlovacko (16 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  17. Skopsko (9 votes [1.70%])

    Percentage of vote: 1.70%

Vote Guests cannot vote

#2971 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 28 July 2018 - 21:56

Ne mogu da komentarishem ovo.  :whistle:

 

:rotflmao:

 

jbg kume, to prvo sam dao kad sam izašao iz auta kad smo stigli na plažu, da sam popio BiP i njega bih pohvalio. A drugo je bilo zajeb...

 

Da nemam dozvolu, mogao bih da radim max kao magacioner u Amazonu...


  • 0

#2972 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 July 2018 - 06:01

...

 

... a kad se vratim kući imam u fridžu jednog patuljka kao dezert ...

 

 

Ja bih pazio kako se izrazavam na 4umu ... zbog omladinaca.

;)  :lol+: 

 

...


  • 2

#2973 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 July 2018 - 14:33

Prvo kuvanje je prošlo traljavo : ) Nekoliko početničkih grešaka, ali ću dobiti OK sezonsko pivo sa oko 4 % alc. Nije loše za 1. put. još odležava, ali sam morao da načnem malo : )

 

Sa drugim sam zadovoljniji, iako još fermentiše, mogu da naslutim da će biti bolje. Mnogo veći početni OG sam dobio, natrpao sam gomilu cascade-a na kraju boila, tako da miriše kao duša : ) Preterao sam sa gorčinom, IBU će verovatno biti 40-50, tj. bliži 50, ali meni prija veća gorčina.

 

Ulazim polako u fazon, jedno od narednih kuvanja će biti Pale Ale od Sierra Nevada brewing Co. Imam originalni recept za pivo, pa ću videti šta će se desiti.

 

Postaviću fotke piva, kad odleži malo i kad bude imalo postojanu penu. Za fotkanje tokom kuvanja nemam vremena. Mnogo je akcije u tih 5 sati, koliko mi u proseku traje priprema i kuvanje, nema sedenja.

 

Ovoga me je strah. :D

 

Racunam da nisi nabavio neki kit, nego kuhas from the scratch - hmelj, slad, voda etc...

 

Za mene je trenutno to preambiciozan projekt ali ko zna za par mjeseci, kad se zavrse godisnji odmori i vrijeme pogorsa...


  • 0

#2974 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 30 July 2018 - 09:51

Da, all grain pičim, sa loncima koje već imam  :kece:

 

Na zimu, kad budem imao više vremena planiram da uzmem grainfater-a, ili neku kinesku kopiju, zavisi od finansija : )


  • 0

#2975 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 July 2018 - 10:02

 

Tek sam 6 minuta in i za sad izgleda prilicno jednostavno.


  • 0

#2976 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 30 July 2018 - 10:13

Nije ništa komplikovano, samo je to ukomljavanje-saharizacija malo zeznuto. Treba 1h održavati istu temperaturu. Sa dobrom opremom sve je igranje. 

 

Bukvalno šta god da pipneš, mora da se dezinfikuje. Pivo je veoma osetljivo na bakterije, lako se pokvari. 

 

Koristim neku star san otopinu za dezinfikovanje.

 

Pre nego što sam počeo da kuvam, proveo sam noći u gledanju klipova, čitanju tekstova i foruma : )


  • 0

#2977 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 02 August 2018 - 03:16

hFfQ7hk.jpg

 

Muddy Water Pale Ale : )

 

Zadovoljan sam ukusom za 1. kuvanje. Za nijansu je mutnije, nego što volim, ali biće bolje naredni put. Gorčinu sa chinook-om (na početku kuvanja) sam pogodio, ima lepu-prijatnu gorčinu, ali sam trebao dodati još cascadea na kraju kuvanja za aromu. Malo nedostaje ukus grejpa. Pena je OK.

 

Popio sam večeras u nekom pabu točeno pivo posle ovog mog Muddy-ja i ne mogu se porediti. Muddy je 3x bolji od industrije : )

 

Primio sam se, kuvaću i dalje. : )


  • 2

#2978 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 August 2018 - 04:34

hFfQ7hk.jpg

 

Muddy Water Pale Ale : )

 

Zadovoljan sam ukusom za 1. kuvanje. Za nijansu je mutnije, nego što volim, ali biće bolje naredni put. Gorčinu sa chinook-om (na početku kuvanja) sam pogodio, ima lepu-prijatnu gorčinu, ali sam trebao dodati još cascadea na kraju kuvanja za aromu. Malo nedostaje ukus grejpa. Pena je OK.

 

Popio sam večeras u nekom pabu točeno pivo posle ovog mog Muddy-ja i ne mogu se porediti. Muddy je 3x bolji od industrije : )

 

Primio sam se, kuvaću i dalje. : )

 

Boja vrlo dobra - sluzimo narodu! :)

 

Mutnoca?!? Pa jesi ti to filterisao? Meni mutnoca ne smeta, chak mi je i pozeljna. Ne mora izgledati kao Heineken, svetlozuta transparentna pishackica.  :wicked:

 

Aroma je jako bitna, znachi tu si promashio. Ali, nauchio si iz greshke. Samo napred. 

 

Kakva je shansa da odredish sadrzaj alkohola? Onaj gradomer za rakiju tu ne pomaze?  :D


Edited by Denis Jasharevic, 02 August 2018 - 04:38.

  • 0

#2979 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 02 August 2018 - 10:50

Alkohol se odredjuje tako što izmeriš areometrom početnu gustinu sladovine (OG), pa posle fermentacije izmeriš finalnu gustinu (FG) i po nekoj formuli izračunaš % alc. Već sam pisao, zeznuo sam stvar kod ukomljavanja 1. kuvanje i ovo pivo ima oko 4% alc.

Naredna tura (u fermentatoru) je bolja, pivo će imati negde oko 5,5 % alc, koliko sam ciljao i ovu 1. turu.

Ne volim ni ja pišaćka prozirnost, ali ovo moje nije ni odležalo kolikiko je trebalo, pa je zato za nijansu mutnije, nego što bi trebalo da bude.

Naredni put cascade, ili citra ide duplo na kraju, u odnosu na meru iz 1. kuvanja.

edit: nisam filtrirao, niti nameravam da to radim.

Edited by Wook, 02 August 2018 - 11:00.

  • 0

#2980 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 August 2018 - 12:26

Alkohol se odredjuje tako što izmeriš areometrom početnu gustinu sladovine (OG), pa posle fermentacije izmeriš finalnu gustinu (FG) i po nekoj formuli izračunaš % alc. Već sam pisao, zeznuo sam stvar kod ukomljavanja 1. kuvanje i ovo pivo ima oko 4% alc.

Naredna tura (u fermentatoru) je bolja, pivo će imati negde oko 5,5 % alc, koliko sam ciljao i ovu 1. turu.

Ne volim ni ja pišaćka prozirnost, ali ovo moje nije ni odležalo kolikiko je trebalo, pa je zato za nijansu mutnije, nego što bi trebalo da bude.

Naredni put cascade, ili citra ide duplo na kraju, u odnosu na meru iz 1. kuvanja.

edit: nisam filtrirao, niti nameravam da to radim.

 

Filterisao, filtrirao …… moja greshka  :D Zaboravljam srpski, a drugi jezik josh nisam nauchio  :lol: apatrid - alingval.

 

Preskochio sam ochigledno taj tvoj post o odredjivanju alkohola. Ti si ustvari napravio, svesno ili nesvesno nebitno, Session IPA. Zove se tako jer su u Engleskoj radnicima bilo dozvoljene po zakonu  :+1: dve pauze (session) tokom radnog dana kako bi popili pivo i taj simpatichni zakon se odrzao sve do 1988  :D . Zato su smanjili kolichinu alkohola u njemu na 4%.

 

Danas je ono vrlo popularno narochito tokom letnjih meseci. Ja ga nikada ne kupujem.  :s_d:  

 

Znachi nisi ni pasterizovao, shto znachi moracesh ga brzo popiti. To ti izgleda nece teshko pasti jer nisi mogao ni da sachekash da malo odstoji  :D


  • 1

#2981 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 02 August 2018 - 14:52

Ovo je istrazivacki posao, moram da znam kako se razvijaju ukusi u pivu tokom odlezavanja : ) Ne verujem nikom, dok ne probam sam : )

Nisam ni ja verovao, ali na stabilnoj temperaturi i tamnom mestu moze da stoji i do 2 godine, bez pasterizacije.
  • 1

#2982 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 August 2018 - 15:08

Ovo je istrazivacki posao, moram da znam kako se razvijaju ukusi u pivu tokom odlezavanja : ) Ne verujem nikom, dok ne probam sam : )

Nisam ni ja verovao, ali na stabilnoj temperaturi i tamnom mestu moze da stoji i do 2 godine, bez pasterizacije.

 

Odlicno izgleda pivo!  :+1:

 

Vremenom ces usteliti i detalje.

 

Meni je 4%Alc sasvim solidno, pogotovo na ovim vrucinama.


  • 0

#2983 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 August 2018 - 15:54

Ovo je istrazivacki posao, moram da znam kako se razvijaju ukusi u pivu tokom odlezavanja : ) Ne verujem nikom, dok ne probam sam : )

Nisam ni ja verovao, ali na stabilnoj temperaturi i tamnom mestu moze da stoji i do 2 godine, bez pasterizacije.

 

Jasno mi je, svidja mi se to shto radish. Imash podrshku. Samo ne mogu da probam, inache bih ti "pljunuo istinu u ochi"  :D Moj prijatelj Jimmy komercijalno proizvodi pivo, ima ga u svim prodavnicama, ja mu Kazem da treba da bude ponosan jer pravi ubedljivo najodvratniji IPA na americhkom kontinentu :lol: . Preslatko, karamela ubija, karbonacija josh vishe, da se ispovracash. Ali jebiga, njemu se svidja. Nije bash preterano uspeshan, ali opstaje, ipak cenim - nece dugo, umorice se. Nema svoju pivaru, ovde mozesh da rentash kazane za proizvodnju I liniju za konzerviranje, naravno, zarada je mizerna u odnosu na to kada imash svoje. Ali negde se mora pocheti.

 

Naravno, tebi je najvaznije da je tebi tvoje vopi - bogougodno.   :D

 

Nemam pojma ni gde zivish i koje su ti reference za dobar IPA.


Edited by Denis Jasharevic, 02 August 2018 - 16:27.

  • 1

#2984 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 August 2018 - 18:24

Ovo je istrazivacki posao, moram da znam kako se razvijaju ukusi u pivu tokom odlezavanja : ) Ne verujem nikom, dok ne probam sam : )

Nisam ni ja verovao, ali na stabilnoj temperaturi i tamnom mestu moze da stoji i do 2 godine, bez pasterizacije.

 

 

Moj drug arhivira Pilsner Urquell u flašama, pre par dana smo pili pivo iz 2012. godine, jbt, skroz drugo pivo. Tamnija boja, sve arome mnogo jače i samo pivo ima viskozitet kao zejtin čini mi se. Mnogo jače, ima bar 6-7% alkohola.

 

Drži pivo u podrumu u originalnim kutijama, stabilna temperatura od oko 15°C.

 

Uopšte ne znam kako mu je to palo na pamet.... (inače je vrhunski automehaničar).


  • 1

#2985 Wook

Wook
  • Members
  • 23,143 posts

Posted 03 August 2018 - 12:08

Jasno mi je, svidja mi se to shto radish. Imash podrshku. Samo ne mogu da probam, inache bih ti "pljunuo istinu u ochi" :D Moj prijatelj Jimmy komercijalno proizvodi pivo, ima ga u svim prodavnicama, ja mu Kazem da treba da bude ponosan jer pravi ubedljivo najodvratniji IPA na americhkom kontinentu :lol: . Preslatko, karamela ubija, karbonacija josh vishe, da se ispovracash. Ali jebiga, njemu se svidja. Nije bash preterano uspeshan, ali opstaje, ipak cenim - nece dugo, umorice se. Nema svoju pivaru, ovde mozesh da rentash kazane za proizvodnju I liniju za konzerviranje, naravno, zarada je mizerna u odnosu na to kada imash svoje. Ali negde se mora pocheti.

Naravno, tebi je najvaznije da je tebi tvoje vopi - bogougodno. :D

Nemam pojma ni gde zivish i koje su ti reference za dobar IPA.

Ja sam najkriticniji prema mom pivu : ) Drugi ga hvale, zato sto je bolje od sranja iz marketa, ali realno, moze to mnogo bolje i bice bolje : )

Imam originalne recepte za Sierra Nevada pale ale i Zombie Dust, cak i profil vode iz tih pivara (to cu da namestam, kad uradim analizu moje vode, u Srbiji su bas tvrde, moraju da se korigiju), pa cu njih da kuvam u narednom periodu, i uz njih nesto belgijsko - psenicno (OK za leto) i dubbel.
  • 0