Jump to content


Photo

prolecne ekspedicije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 May 2005 - 11:31

u subotu idem na sedmodnevnu ekspediciju... priroda, zelenilo, komarci, zvezde, polen, alergija, sunce, suncanica, noge umorne od hodanja, prsti smrznuti posle noci provedene napolju... iako ta priroda nije nikakva divljina, jedva cekam...

#2 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 06 May 2005 - 05:52

E pa sretno ti bilo, prijatelju!
Ja svoje proljetne ekspedicije izgleda, svrsih. Znao sam da vec u svibnju krecu vrucincine (govore da ce ovo ljeto biti najtoplije u povijesti, brrr!), tako da sam ove godine cim je malkic snijeg okopnio sibao u planinu, skoro pa - svaki vikend. Velebit, Samarske stijene, Klek, Kalnik, Gorski Kotar ... zadnji prespavah vanka, pod vedrim papuckim nebom, milina.

A i ti blesavi komarci, kako je sve toplije i toplije, oni se penju na sve vece i vece nadmorske visine ... :lol: :huh:

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 17 May 2005 - 15:59

evo jednog retkog drugara uhicenog tokom ekspedicije. :lol:

dakle, s ponosom vam predstavljam vrstu salamander salamander, poznatiju kao dazdevnjak... ovaj je gospodin bio poveliki, 19 cm duzine...

ovde je u kutiji od okulara punoj trave

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Edited by chandra, 17 May 2005 - 16:00.


#4 lancia

lancia
  • Members
  • 3,110 posts

Posted 17 May 2005 - 16:25

Svaka cast na kucnom ljubimcu. Pravi lepotan. Daj napisi nesto vise...

#5 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 May 2005 - 16:36

Lep salamandar, nema sta... Mada vise volim da gledam zivotinje u prirodi nego u zatocenistvu, te se tako sa nikakve 'ekspedicije' ne vracam sa ulovom...

#6 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 17 May 2005 - 17:51

uh, incognito, potpuno se slazem sa tobom. lepsi su u prirodi, ali ovaj je malisa za sada na sasvim lepom mestu. nece biti moj ljubimac (premda bih ga mazio, pazio i tepao mu djole), vec ce ziveti u velikom i lepom terarijumu u petnici gde ce se o njegovoj sudbini brinuti ljudi koji veoma dobro poznaju i vole ove zivotinje. posto trend petnice nije da pravi zoo vrtove, pretpostavljam da ce i ovaj salamander uskoro nazad u prirodu...

a nasao sam ga slucajno, vracajuci se sa nekakvog posmatranja, rano ujutru u vlaznoj travi. lokalna kerusa se bas pitala kako da mu doaka, pri ruci je bila kutija od okulara (vidi se na prvoj fotki), dalje sve znate... :lol:

#7 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 May 2005 - 18:37

evo jednog retkog drugara uhicenog tokom ekspedicije. :huh:

dakle, s ponosom vam predstavljam vrstu salamander salamander, poznatiju kao dazdevnjak... ovaj je gospodin bio poveliki, 19 cm duzine...

ovde je u kutiji od okulara punoj trave

Posted Image

Super je malisan, nazalost, kada sam u planini rijetko ih vidim, jer tek ucim opazati male i bitne stvari. U pravilu jurcam sa kartom i kompasom po vrhovima k'o sumanut. :huh:

Sjetih se - jednog prekrasnog, pjegavog dazdevnjaka (cini mi se velicinom slicnog Djoletu), vidio sam i na bezvodnom, krskom Velebitu, neposredno ispod vrha Satorine (srednji Velebit). Na sred uskog, kozjeg puteljka se izvalio i valjda, frajercina - suncao. Bilo mi je cudno, jer sam ga ranije vidjao samo u sumama i kotlinama, tj. povezivao sa vodom. No, ima ga i po krsu, te na vecim nadmorskim visinama.

Djoletove zlijezde na kozi luce otrov, dakle, budi oprezan. :lol:

#8 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 17 May 2005 - 20:13

lep ti taj klipeta Chandro :lol:

ja u prolecnim/letnjim ekspedicijama najvise uzivam u leptirima i pticicama.. potpuno me fasciniraju ta krilata stvorenjca... jos malo pa se otvara Butterfly Magic u zoo-u ovde, jedva cekam

#9 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 18 May 2005 - 13:48

2 vjeko:

djoletov otrov po rukama izaziva peckanje slicno koprivi. a i izgleda da sad menja kozu pa svuda ostavlja sicusne crne tackice. u svakom slucaju uzbudljivo je to stvorenje. ne znam samo hocu li posle njega biti u stanju da gledam ratove zvezda - sva ona kosmicka bica deluju neinventivno i lutkasto u poredjenju sa djoletom. a mogli bi i modni dizajneri ponesto da nauce...

2 hippie:

kad se otvori, salji slicice... :lol:

#10 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 18 May 2005 - 14:13

eh, bio ja prosli vikend na Paklenici sa zenom i malom. Iznenadila nas ta petogodisnja curica, bit ce prava planinarka izgleda - dosla do planinarskog doma bez frke i jos trcala naokolo. A ima za ici, nije da nema, dobrih dva sata :huh:

Al tek za koji vikend kad se krene u Joviće, e to ce bit prava ekspedicija :lol:

#11 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 18 May 2005 - 14:40

Paklenica? Gde je to?

#12 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 18 May 2005 - 14:42

2 Carol

Ih, pa klinci rasturaju, problem je kada malo narastu (motivacija). Ja sam znao sa mojom cerkom hodati cijeli dan (Alpe, bre!), bez problema, s tim sto je pri povratku, navecer, pjevala. A ja se raspadao. :D
Beze zeze, to su najbolje godine, tamo negdje do IV osnovne. Sibaju, a kada se umore, stanu. Jedu. Spavaju. Onda Jopet. Sibaju. A ti ih prati, ak mos.

Sasvim ---> prirodno. :huh:


p.s.
Samo ju nemoj opteretiti ruksakom, da ne ode kicma + kvalitetne cipelice. Uzivajte, jer vrijeme brzo leti! :lol:

Paklenica? Gde je to?

Anicev kuk, Velebit. :huh:

Edited by Vjekoslav, 18 May 2005 - 14:43.


#13 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 18 May 2005 - 14:54

eh chandra, pa bar bi nacionalne parkove u susjedstvu mogao znat :lol:

Velebit, relativno blizu Zadra (jedno 40 minuta voznje), pored mjesta Starigrad/Paklenica. Inace park je u posljednje vrijeme poznat i po tradicionalnom prvomajskom okupljanju slobodnih penjaca iz cijelog svijeta - ove godine bilo ih je oko osam tisuca.

Par slicica:

Posted Image

Posted Image

Posted Image



edit: Vjeko, ja sam ovaj put imao cudnu reakciju :huh: Nista dva dana, a treci kad sam se probudio listovi otpadaju, nisam mogao stajat normalno :P A za klince znam, dovoljno mi je i kad krene "u sparoge" na Velebit, meni dosta, a ona bi dva dana mogla ostat bez spavanja...pa donese baki sparoga za cijelu godinu :huh:
Inace, Jovici su selo povrh Velebita, selo kamenih kuca, odavno napusteno, ali odande je punac i svi clanovi obitelji moraju ici htjeli ne htjeli :D

Edited by Carolostadien, 18 May 2005 - 14:57.


#14 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 18 May 2005 - 18:30

thanks za lepe slike, carol. ne poznajem velebit nimalo iako mi je deda iz tih krajeva. no izgleda predivno i ako ovog leta budem uspeo da pobegnem iz beograda mozda svratim i tamo.

vjeko, ti si mi pricao da je kopacki rit jos uvek miniran. :lol: je li na velebitu bezbedno ili se preporucuje drzanje provernih puteva?

#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 May 2005 - 21:09

choveche, shto je dobar ovaj Velebit, ko druga planeta :lol: