Jump to content


Photo

Izrael


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
134 replies to this topic

#1 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 18 April 2001 - 18:35

Ovde kod nas je veoma burno ovih dana. A i ja za to saznajem na isti nacin kao i vi, sa Interneta. U Srbiji se prezivljava svaki rat i svaka kriza. Ovde je to deo svakodnevnog zivota. Samo je sve malo poskupelo, mada nisam sigurna da su Izraelci i to primetili.
Inace, danas se IDF (izraelska vojska) povlaci iz Gaze, u koju su upali juce kao odgovor na bombardovanje jednog grada u Izraelu. Medjunarodna zajednica osudjuje Izrael zbog unistavanja sirijskog radara i raketiranja u juznom LIBANU. Niko da se zapita sta trazi 35000 sirijskih vojnika u Libanu. Amerika cuti, a Izrael odradjuje svoj posao.
Mnogi Izraelci odlaze ili zele da odu u Ameriku, Rusi se naseljavaju u Izrael.
Makabi je pobedio Skavolini, i pola Izraela je gledalo utakmicu. Vest da je Sasa Obradovic razbio nos Milenku Topicu pojavila se u sportskom dodatku Haretza (zajedno sa slikom Obradovica).
Temperatura je u podne bila 40 stepeni (licna opservacija).

#2 663KGM

663KGM
  • Members
  • 324 posts

Posted 18 April 2001 - 20:31

Jel' moze malo opsirnije to o Topicu i Obradovicu, za ostalo znam jer je prva vest na svim svetskim medijima.

Pozdrav,

#3 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 18 April 2001 - 20:39

Dobro 663KGM, pa nemoj da razbucamo ovaj topik u samom startu. :smile:

Pozvacu Talicnhog pa cemo nas dvojica da primenimo teoremu o 2 policajca. Znas tu teoremu?

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-18 21:56 ]

#4 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 18 April 2001 - 20:56

Topic ga je malo grublje faulirao, a ovaj ga je jednom (izjava Topica) udario, razbio mu nos i poslao u bolnicu. Koliko sam videla, suspendovan je.
Detaljnije imas u svim novinama na Internetu i na sportskoj centrali.

#5 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 19 April 2001 - 20:50

:cry:
Memoral day.
Dan secanja na zrtve holokausta. Od jevrejskog dela mojih predaka, prezivele su moja baka (deda je nju, mamu i ujaka doveo u Beograd u maju ili junu '41) i tetka, cerka bakine sestre. Tetka nam je skoro ispricala kako su njeni roditelji sve iz kuce dali nekim Hrvatima da je sacuvaju, kako su jedne noci dosli i po nju i odveli je u logor. Imala je srece, posto su u jednom trenutku pustili decu, oni Hrvati su je prihvatili i cuvali do kraja rata.
Danas su svirale sirene u 10. Kao one za Titom svojevremeno.
Srpski deo mojih predaka imao je mnogo vise srece. Samo je dedin otac poginuo u prvom ratu.
Ali Srbi nemaju svoj Memorijalni dan. Kada ce obeleziti secanje na trecinu stanovnistva koje nije prezivelo prvi rat, ili drugi, pa period iza drugog rata, ili ove poslednje ratove.

[ Izmena poruke: Led na dan 2001-04-19 21:52 ]

#6 trajkovic momcilo

trajkovic momcilo
  • Members
  • 184 posts

Posted 21 April 2001 - 07:48

Eto to je ono sto ste sada napisali da srbi nemaju memorijal day.Imaju ga srbi imaju/gazi mestan / odmah ce svi reci NACIONALIZAM e to je problem ,A blizu ste broja ustvari je za vreme prvog i drugog balkanska rata i prvog svetskog rata 49% srbsko stanovnistvo smanjilo.A gde je ww2 pa goli otoci -ubijanja po bolnicama zatvorima -iseljavanja ogromna-i ovi slobini ratovi.Srbi nestaju .Zato sam i pisao ranije opsirno kada bi smo mi imali davida kao vi da nas ujedini -urazume -opameti e bili bi smo mi kao i vi.ALi to je tesko kod srba i oni odmah prihvate cim nesto novo dodje ali ga i ne ispustaju iz ruke /komunizam/.Ja cu vam reci jos ovo ,,kako ce biti srbskom narodu sve zavisi od situacije kod vas.Ako pocnete da cistite onda je srbima laknulo i sve ce se promeniti. Ali mora da ocistite pa kad tad jer vi necete da zivite sa teroristima.

#7 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 09 May 2001 - 23:11

Danas su nadjena dva lesa, dva jevrejska decaka od 13 i 14 godina koji su prvo kamenovani, a onda izbodeni na smrt.
Juce je sahranjena najmladja zrtva ovih sukoba, palestinska beba od cetiri meseca.
Ludilo je sve vece i vece. Svako na nasilje odgovara sve vecim nasiljem. Da li ce ikada prestati? Nevini stradaju sve vise i vise. Gospodari rata gledaju sa strane i zadovoljno se smeskaju. Oni su svoju decu sklonili.

#8 Jovana

Jovana
  • Members
  • 694 posts

Posted 09 May 2001 - 23:21

Bila sam prosle godine na jednom kongresu u Izraelu i jako mi se dopalo. To je bilo u Jerusalimu, a obilazili smo druga mesta. Posebno mi je bilo nezaboravno kada smo isli preko pustinje na obalu mtrvog mora. Nasred pustinje naleteli smo da jedan manastir i stvarno mi je izgledalo nestvarno.
Obisli smo West Bank kao i sva istorijska mesta. Posebno se secam Tel Aviva (odnosno starog Jaffa Town) gde smo u nekom ribljem restoranu super obedovali.
Uzeli smo kola i isli u Bejrut ali to je nesto drugo.
Kako je sada. Da li ima turista i koliko je bezbedno za njih i za vas naravno. Secam se da je Betlhem vecinski palestinski.

#9 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 10 May 2001 - 00:54

Mi smo isto prvi put dosli ovde prosle godine krajem marta. Dosli smo sa jevrejskom grupom, neki put za one koji zele da se usele, tako da smo obilazili Izrael uzduz i popreko. Bilo je fenomenalno. Ja sam, na zalost, propustila Mrtvo more. Jerusalim je bio pun turista.
Pocetkom oktobra stigli smo definitivno. Intifada je vec pocela. Mi to ne osecamo puno, ne racunajuci poskupljenja. Turista, koliko ja vidim, nema skoro uopste. Za Uskrs smo bili u Jerusalimu, i on je bio i dalje pust, iako su stigli vernici i turisti. U isto vreme zavrsavao se jevrejski praznik Pesah, ali mislim da ni oni nisu ove godine dosli u velikom broju. Pokusali smo da odemo do Axe, dzamije, ali taj deo grada je zatvoren za turiste.
Vitlejem jeste na Palestinskoj teritoriji. Srki je isao za Bozic. Rekao je da ih je do granice pratila izraelska, a od granice palestinska policija. Kaze da je bilo jako puno obezbedjenja.
Mi i ne osecamo sve ovo mnogo, mada nam je jedan momak iz obezbedjenja rekao da je Institut meta. Napadi se desavaju ili na teritorijama, ili u Tel Avivu i gradovima severno od njega. Rehovot nije atraktivan, niko ne zna gde je. Pri tom ti napadi su uglavnom rano ujutro, radnim danima, a tad ne idemo u Tel Aviv.
Izrael je stvarno lep. Ima sve. cak i ski stazu gore na severu. Za to je vezana jedna intresantne prica. Pojavio se pre nekih 25 godina bogati Amerikanac, koji je zeleo da izgradi turisticki centar na severu Izraela. Mesto za planinare i skijase. Dogovorio se sa vladom, izgradio i onda, na otvaranju, slikao se sa ministrom za turizam. Sutradan je stigao FBI i uhapsio ga posto je bio jedan od najtrazenijih narko-dilera. Planirao je da gradic bude centar za distribuciju droge iz Izraela, Sirije i Libije. Cudo kako se ljudi ujedinjuju samo u kriminalu.
Ja oduzih malo. Toliko za sada.

[ Izmena poruke: Led na dan 2001-05-10 02:04 ]

#10 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 10 May 2001 - 08:06

(Zoki, ja sam navikao da budem fin) :smile:

#11 Mario Kempes

Mario Kempes
  • Members
  • 542 posts

Posted 11 May 2001 - 01:45

I danas opet praznik u Izraelu (Hag sameah!).
Pa ovo je neverovatno, mislio sam da u nasoj zemlji ima najvise praznika. Grdno sam se prevario. Elem, nije bilo lose. Svi su lozili neke vatre, pravili rostilje i barem se dobro klopalo. Mada, jos sedam dana i odlaze nase basketasi nazad za Srbijicu. Uzas! Valjda ce se neko na jesen i vratiti...

ps Izraelci - antitalenti za sport!

#12 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 12 May 2001 - 00:38

U Kfar Sabi, severnom predgradju Tel Aviva, eksplodirao je auto.
:smile:Vlasnik ga je parkirao iznad ostataka vatre sa jucerasnjeg praznika.

#13 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 May 2001 - 18:02

Ledo, Ledo, Mario!
Kazu, ubijena Klara Mandic juce u svom stanu, kao razbojnistvo. Tko ce znati.
Uh. Samo se svi ubijaju.
Gledao sam sada film 'Nuevo Cinema Paradiso'. O Siciliji, kako je lepa Sicilija. Svi sretni, i siromasni.
Srx

#14 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 12 May 2001 - 18:42

O ubistvu opet, apropos ubijenih decaka. Decaci su, naime, pobegli ranije sa nastave, i odlucili da stopiraju, zaputivsi se u Wadi Hariton, bozanstvenu klisuru juzno od Betlehema, u Judejskoj pustinji. Ovaj reon pripada administrativno Palestinian Authorities (PA), ali su trenutno tamo locirane jake trupe Israeli vojske i policije. Inace, i ja sam bio tamo jednom prilikom, pre sest godina, kada sam prvi put boravio u Israelu. Ovaj deo sveta je poznat i po lutajucim beduinima, nepredvidivim i cesto opasnim nomadima. Decaci su, kako bilo, posle 24 casa od nestajanja, pronadjeni u jednoj pecini, glava smrskanih kamenim blokovima i tela izbodenih nozevima. Mada ja licno mislim da se radi o nesretnom dogadjaju, izraelska javnost je ubistvo maksimalno ispolitizirala a ministar obrazovanja u Sharonovoj vladi izjavio je ovako nesto:
- Ovo je nasa zemlja. Mi smo dosli kuci i ovde smo da bi tu i ostali. Ubice nece ostati, zato sto smo jaci od njih. Sa Bozjom pomoci, mi cemo pobediti.
Ovo je cist primer bliskoistocnjacke bizarne neposrednosti u izrazavanju.
Kako je da je, okolnosti nisu ni priblizno ruzicaste. To se najbolje oseca u Jerusalemu, gde se dva entiteta nalaze u neposrednom dodiru. Atmosferu poslednjih dana cesto boji neopisivo raspolozenje pustosi. Elektricitet i energija direktne mrznje koja se oslobadja, nesto su sto ja nisam susreo zaista, za svih sest godina koliko boravim na ovim prostorima. Ne bih panicio, ali me je strah od svega toga.
Srx, ljubicica, greskom smesten umesto u rajski vrt, u pakleno zemaljsko zameseteljstvo...

#15 Mario Kempes

Mario Kempes
  • Members
  • 542 posts

Posted 12 May 2001 - 20:05

Srks, kupi prnje pa nazad u Merkaz. Jerushalaim nije zdrav...
E, prvi put slusam "oslobodjeni"radio-Beograd od kada sam izasao iz Serbije. Isti glasovi, koji sada pricaju nesto drugo. Smesno. A Jordan (slusam prenos Partizan - Vosha), po obicaju davi i lupeta nevidjeno. Malopre je mrtva-ladan izvalio kako je Kardif u Skotskoj! Gle sad. Smaraju s nekim trubachima, a igra se uveliko drugo poluvreme (2:1 za PFC), cccc
Nego Srks, kakva je atmosfera bila tu juce za vreme tekme? Rishon je vecinski 'ladno navijao za CSKA (i ja isto). Inace 6.000 ljudi iz Izraela otislo je za Pariz na Fajnal-for. Sutra ce Bodiroga da ih uneredi (mislim na finale Pao-Makabi)...

[ Izmena poruke: na dan 2001-05-12 21:08 ]