Jump to content


Photo

Organska hrana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
105 replies to this topic

Poll: ta mislite o organski proizvednoj hrani (69 member(s) have cast votes)

ta mislite o organski proizvednoj hrani

  1. To je prava stvar, prirodno i bez hemije, samo to jedem (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  2. Voleo-la bih da se hranim tako, ali mi je skupo (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  3. Nisam siguran-na, ne znam ta da mislim (8 votes [11.76%])

    Percentage of vote: 11.76%

  4. Meni je svejedno, moe i organska i konvencionalna (7 votes [10.29%])

    Percentage of vote: 10.29%

  5. To je samo fama, svaka ispravna hrana je dobrodola (20 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  6. Uopte me ne zanima ova tema (1 votes [1.47%])

    Percentage of vote: 1.47%

Vote Guests cannot vote

#91 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 24 February 2006 - 14:20

Jer ako je konvencionalna hrana zdravstveno ispravna, onda nema razloga da za organsku, pod uvjetom da to zaista jeste, mislim da je - neispravna.

<{POST_SNAPBACK}>


Kako nema razloga za organsku proizvodnju? Da si ti proizvodjac, da li bi se zalagala za istu ako ti donosi veci profit. Svakako da bi. Dok ima onih koji su spremni da plate sve je potpuno jasno.

#92 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 February 2006 - 14:38

Pa, recimo, organska i biodinamička poljoprivreda dolaze iz jedne određene ideologije (filozofije vitalizma). Entuzijasti to rade praktično otkad postoji industrijska poljoprivreda. U međuvremenu se, mic-po-mic, stvorilo i vrlo ozbiljno tržište, te sad i oni čvrsto sa nogama na zemlji razmišljaju o tome da pređu na organsku proizvodnju kao što rekoh radi "point of distinction". Nije to nikakav zločin, svako gleda da ostane u biznisu, posebno u farmingu nije baš lako opstati.

#93 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 24 February 2006 - 15:56

Tu se barem slazemo, kristalno mi je jasno zasto se neko bavi organskom proizvodnjom. Od farmerstva se ogradjujem u startu, ali biljna proizvodnja mi je dobro poznata.
Organsa proizvodja u praksi pomalo deluje nemoguce, u danasnjim uslovima, gde se svakodnevno suocavamo sa raznim bolestima i stetocinama tesko se moze zamisliti poljoprivredna proizvodnja bez primene pesticida a da se pritom zadovolje narastajuce potrebe stanovnistva. Ajde da zanemarimo i to, i da posmatramo sa aspekta onih koji sebi na srecu mogu dopustiti izbor. Pomenuli ste veci % suve materije, i rezidue u tretiranim biljkama. Svaka kontrolisana proizvodnja ( vec rekoh da zastupam integralnu, mada vise naginjem ka konvencionalnoj nego organskoj), garantuje nivo istih ispod MDK. Takve kolicine rezidua nisu toksicne za ljudski organizam. U istoriji jeste postojao problem akumulacije nekih materija koje se nisu razgradjivale u ljudskom organizmu ( pr. DDT), danas se takve stvari ozbiljno kontolisu. Sto se % suve materije tice bilo bi mi drago ako mozete da kazete i koliki je taj procenat. Nemam nameru da vas iritiram, nego me to prosto interesuje. I da li zaista mislite da neko kupuje organski proizvedenu hranu zato sto zeli da unese par % viamina vise, ili sl. Moguce je da sve vreme isuvise gadim organsku alternativu, ali neke stvari su mi neshvatljive. Kao na primer sve veci br. tzv. prodavnica "zdrave" hrane. Jednom prilikom bila sam u situaciji da vidim rezultate analiza namernica u jednoj od takvih prodavnica, uzas jedan. Zao mi je sto ne mogu tacno da se setim brojki, ali znam da ni najvecem neprijatelju ne bih pozelela da kupi nesto tamo. Ali, ljudi tamo hrle, jer to je "zdravo"!!!!!!! Isti je slucaj i sa organskom proizvodnjom, nema tu sustinskih razlika, pri cemu se svakako ogranicavam od apsulutne jednakosti jer vam je sigurno jasno da to ne postoji ni unutar konvencionalne ali ni organske.
Cesto pominju i famozni GMO, ljudi prestaju ovde da jedu soju jer moze biti da je bas ta genetski modifikovana, a pitajte ih sta to uopste znaci. Culo se negde na TV-u. Neko me je skoro pitao:" Da li bi to dala svom detetu da pojede?" Bih, svakako. Postoje, naravno stvari koje nisu dovoljno ispitane, i one plase i mene naravno ( pr, bt- kristali; veliko je pitanje da naspram dobijene koristi postoje i razni stetni efekti istog, ali i to ce se ustanoviti kad tad)
Da ne duzim ( a vec sam se zanela), organska proizvodnja nikada nece biti dominantna, jer to je prosto ne moguce. I, trebalo bi zaista prestati plasiti ljude tom tim strasnim pesticidima, ali pritom obavezno dovesti kontrolu primene istih do maksimuma. To je stvarnost.

#94 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 February 2006 - 21:52

Navešću te % suve mat. kasnije, nije mi sad pri ruci. Uglavnom, to i nije neko čudo za biljke koje rastu sa manje pristupačnog N. Postoji i druga strana medalje, da organska hrana, pošto je skuplja, može da dovede do toga da se jede manje povrća npr; neki kažu da je koristan efekat puno povrća u ishrani značajniji od mogućeg negativnog efekta pesticida koji se u tragovima nalaze u istom, itd.

To što org. proizvodnja neće nikad biti dominantna ne znači da u bogatim zemljama ne postoji jedno lepo tržište (niša) za takvu hranu. To je u stvari samo još jedna vrsta "certifikovane" proizvodnje... ono što može da iritira u vezi organske hrane je "guranje" iste u medijima od strane nekih celebrities, kuvara npr (kao Jamie Oliver). Malo je neodgovorno govoriti takve stvari bez nekih konkretnih dokaza o nekakvim posebno korisnim svojstvima organske hrane, u odnosu na konvencionalnu (kontrolisanog kvaliteta). Postoje doduše i neki zdravstveni autoriteti (u UK npr) koji preporučuju da je dobro da određene vrste proizvoda u ishrani dece budu organske.

Tu ima malo i konfuzije, jer sad ispada da je "organsko" ono što je proizvedeno bez veštačkih hemikalija, ali to nije baš isto. U originalu je "organska proizvodnja" mnogo više od toga (mnogo crap filozofije, ako se ja pitam). Da ne pominjem biodinamičku proizvodnju i Štajnerovce.

Ljudi ne znaju da postoji i konvencionalna proizvodnja sa reduciranom (i u nekim slučajevima nultom) upotrebom određenih veštačkih hemikalija. I na kraju, nisu ni sve hemikalije iste. Interesantni su neki radovi koji su našli toksične efekte produkata koji se koriste u organskoj zaštiti bilja (okačiću izvore i za to kad mi budu pri ruci).

Postoji i barem jedan rad koji znam koji pokazuje da je organska biljna proizvodnja neodrživa (u smislu sustainable). Kad sam to naveo jednom "organičaru" rekao mi je, pomalo uvređeno, "pa i nije cilj organske proizvodnje da bude održiva". :wub: .... kažem ja, njima je bitnija crap filozofija (holistička, vitalistička, itd..) nego tržište, zarada, bilo šta. Ono dobro što se desilo je da su ljudi koji nisu u tim crap filozofijama sada dohvatili organsku stvar kao jednu vrstu certifikovane proizvodnje za jedno niša tržište. Evoluiraju i oni.

Edited by Indy, 24 February 2006 - 21:53.


#95 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 24 February 2006 - 22:25

Ljudi ne znaju da postoji i konvencionalna proizvodnja sa reduciranom (i u nekim slučajevima nultom) upotrebom određenih veštačkih hemikalija. I na kraju, nisu ni sve hemikalije iste. Interesantni su neki radovi koji su našli toksične efekte produkata koji se koriste u organskoj zaštiti bilja (okačiću izvore i za to kad mi budu pri ruci).
.

<{POST_SNAPBACK}>


To je upravo pomenuta integralna proizvodnja ciji je cilj svesti upotrebu pesticida na minimalan nivo.
Ja se slazem da oni ne smeju biti jedino sredstvo u zastiti bilja( mada na zalost nekima jesu), ali vrlo su ceste situacije kada je njihova primena nuzna.
Uzmimo na primer jabuku ( opet se hvatam za jabuku), prosto ne mogu da zamislim da se zastita moze organizovati bez upotrebe pesticida. Skidam kapu onome ko to uspe!! Zaista!!

Opet, svako ima svoj izbor. Ali, onoga sto se gnusam je razlog zbog kojeg je organski proizvedena hrana sve vise popularna medju potrosacima, a bojim se da je sve samo zbog trenda.

#96 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 February 2006 - 22:30

To je upravo pomenuta integralna proizvodnja ciji je cilj svesti upotrebu pesticida na minimalan nivo...

<{POST_SNAPBACK}>


Naravno - bilo je o tome ranije reči:

Najbliže nekom globalnom rešenju je ono što se zove "integrisana proizvodnja" (IP). IP se zalaže za očuvanje ekologije i održivu, ali i ekonomski isplatljivu proizvodnju. "Integrisano" znači da se jedna farma posmatra kao celina, tj. svi njeni delovi su povezani. Takođe se odstupa od monokulture i na zasad gleda kao "ekosistem". To je, u svemu, daleko realističnija opcija od organske proizvodnje, za veliku većinu slučajeva. I oni takođe poseduju sertifikate za svoje proizvode. U Oregonu, npr, postoji sertifikat "LIVE" koji se izdaje vinogradarskim proizvođačima koji zadovolje određene kriterijume. To je već standardna praksa za EU, takođe postoji i u Novom Zelandu, nešto slično u Južnoj Africi, itd.

Dobar pregled IP sistema, tj. kodeks, je na sajtu EISA, Evropska inicijativa za održivi razvoj u poljoprivredi.

Dakle, postoji mnogo bolja alternativa "organskoj" proizvodnji, koja zadovoljava i potrebu za kvalitetom, ali i kvantitetom (kao i očuvanjem sredine). Samo, generalno se o tome jako malo zna, i u razvijenom svetu, prosto zato što nema svog onog "hype"-a koji prati "organic" proizvode (a koji hype je generisan iz urbanih centara zapadnog sveta).

<{POST_SNAPBACK}>



#97 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 24 February 2006 - 23:07

2 Sanya


Glupost je stoga sto ne moze opravdati sama sebe( ni u smislu svog kvaliteta,a ni bogami cene kostanja). Organski proizvedena hrina nije neka super zdrava hrana kao sto vecina smatra, jednostavno takav nacin proizvodnje samo iskljucuje upotrebu hemijskih sredstava.


Organska hrana je opravdana svakome tko ju iz bilo kojeg razloga proizvodi/koristi.
A razlika u kvaliteti, heh, ako ni u cemu drugome, onda bas zbog nedostatka kemikalija. Da sad ne ponavljam, klikni ovdje i procitaj prvih par redaka o modernim peradarskim farmama. Ako zelis reci da izmedju takve hrane i organske koke nema nikakve razlike, mogu samo ustvrditi da se debelo ne slazem s tobom. A kad smo vec kod mesa, tek prije 2-3 godine je zabranjeno šopanje zivotnja odredjenim antibiotskim koktelima za koje je utvrdjeno da su stetni.
Istina, mozda ne i smrtnonosni, medjutim ni zrak koji udises u visemilijunskom gradu to nije, pa opet, bilo bi glupo reci da je isti poput onog u planinama, gdje kilometrima nema nijednog auta, osim eventualno tvog.


Svaka kontrolisana proizvodnja ( vec rekoh da zastupam integralnu, mada vise naginjem ka konvencionalnoj nego organskoj), garantuje nivo istih ispod MDK.


Da li je taj dopusteni nivo bio isti i prije 20 godina? Sumnjam. I hoce li biti isti za 20 godina? Sumnjam. Zelim reci da mi mislimo da jedemo zdravo jer vjerujemo nauci i dobro je sto je tako, ali ta ista nauka ponekad samu sebe negira. Mozda nevezano uz samu temu, ali sjecam se da je jedno vrijeme bilo preporucljivo konzumirati margarin umjesto putra, jer su naucnici ustvrdili da je mnogo zdraviji, pa su ljudi godinama mlatili po margarinu, dok nije otkriveno da isti u sebi sadrzi stetne tvari, pa su se svi vratili putru. (Laik sam, pa ne znam strucnije objasniti) Sasvim je moguce da se ovdje prije svega radilo o cistoj marketinskoj kampanji; whatever, naucnici nikad nisu objavili da je to bila laz.



Moguce je da sve vreme isuvise gadim organsku alternativu, ali neke stvari su mi neshvatljive. Kao na primer sve veci br. tzv. prodavnica "zdrave" hrane. Jednom prilikom bila sam u situaciji da vidim rezultate analiza namernica u jednoj od takvih prodavnica, uzas jedan. Zao mi je sto ne mogu tacno da se setim brojki, ali znam da ni najvecem neprijatelju ne bih pozelela da kupi nesto tamo. Ali, ljudi tamo hrle, jer to je "zdravo"!!!!!!!


Pa nema nista lose u tome sto ljudi zele jesti zdravo, niti je cudno sto su skepticni kad im svi lazu, pa tako i ovi koji etiketiraju konvencionalnu hranu pod organsko Ja ovdje uopce ne govorim o "crnom" kruhu koji je obojan, samo vecina ljudi to ne zna, pa misle da jedu zdravije. A jedu samo - tamnije.


Organsa proizvodja u praksi pomalo deluje nemoguce, u danasnjim uslovima, gde se svakodnevno suocavamo sa raznim bolestima i stetocinama tesko se moze zamisliti poljoprivredna proizvodnja bez primene pesticida a da se pritom zadovolje narastajuce potrebe stanovnistva.


Mozda djeluje nemoguce, ali nije nemoguce, iako definitivno nikad nece postici konkurentnost zbog nemogucnosti masovne proizvodnje. Medjutim postoje ljudi koji zaista proizvode organic food, poznajem ih nekoliko, i oni to ne rade zbog drugih vec zbog sebe,a ja to postujem. I ne radi se o zatucanim primitivcima, vec slobodnom izboru. Naprosto, "moze im se". Isto kao i onima koji takvu hranu mogu kupiti, posto ona jeste skuplja. Zato je organska hrana, bar po mom misljenju, prije svega luksuz. I bit ce vremenom, sve vise.
A postoji i besplatna organska hrana; dovoljno je da posjetis Istru u sezoni sparoga, potpuno divlje, potpuno natural 0:) i toliko obozavane od strane gurmana da su na rubu nestajanja, pa je bilo govora da ce Zakonom biti zabranjeno njihovo branje.
A jesi kad jela tartufe? Istina, mnogi ce platiti zlatom da se pocaste u nekom fancy restoranu, (od cega istarski restorani sasvim fino profitiraju) ali dovoljno je da prosetas po sumi i voila!
Osobno mi je ipak mnogo draze more; a nema niceg sladjeg, ili, ako hoces, nema veceg gušta, kad negdje na pucini upecas ribu,pa pravac u brodsku kužinu; Jadran je jos uvijek nezagadjen do te mjere, da svu hranu iz njega mozes smatrati organskom u doslovnom smislu. I ne pada mi na pamet da, bar dok sam na moru, ne jedem ribu ili domaci prsut kojem je jedina kemija - bura, ili da kupujem skupocjeno vino u marketu kad mogu dobiti odlicno domace, zato jer "organska hrana nije bolja od konvencionalne". Blah. :wub: Sto je tek to, ako nije snobizam.



Da ne duzim ( a vec sam se zanela), organska proizvodnja nikada nece biti dominantna, jer to je prosto ne moguce.


Naravno da je nemoguce, ali ne treba zbog toga optuzivati ljude koji zele jesti zdravo, ili zele svoje dijete hraniti zdravo, pa cak i ako su u zabludi. Ili, ako naprosto ponekad zele uzivati u dobrim stvarima, kao npr. - ja.


Cesto pominju i famozni GMO, ljudi prestaju ovde da jedu soju jer moze biti da je bas ta genetski modifikovana, a pitajte ih sta to uopste znaci.


Neznanje radja strah, dakle ljude bi trebalo vise informirati o GMO, pa bi i predrasude splasnule. I uopce mi nije jasno zasto se u tom pogledu nista ne čini.



Nije mi bas najjasnije kako to mislite voleti organsku hranu. Oseca se razlika u ukusu ili nesto slicno? Razlika u kvalitetu? Ne razumem. Kako neko moze vise voleti nesto ako se od onog drugog u sustini ne razlikuje, osim u ceni.


Pa eto, nakon ovog posta vam je (???, nema potrebe da mi persirate, nisam ni ja vama; sad ste me doveli u nezgodnu situaciju. Predlazem da, a tako uglavnom i jeste na forumu, predjemo na Ti :) ) nadam se jasnije kako to volim organsku hranu. Uglavnom ju volim tako sto ju pojedem - s uzitkom, kad mi se za to pruzi prilika. U medjuvremenu jedem ovu, svakodnevnu.

Edited by Ziza, 24 February 2006 - 23:09.


#98 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 February 2006 - 23:15

Ja skoro svako jutro jedem "organic" muesli za doručak, ALI pomenuti nisu ni za cent skuplji od "običnih". I to samo zato što mi se sviđa ukus + cena, inače nisam mušterija.

E sad, Žiža, postoje ljudi koji su opsednuti kvalitetom hrane (onime što oni vide kao kvalitet, što ne mora da odgovara činjenicama). Nisam psiholog, pa njihovo stanje laički opisujem kao "purizam". B)

#99 PeraZdera

PeraZdera
  • Members
  • 1,289 posts

Posted 24 February 2006 - 23:28

Kao na primer sve veci br. tzv. prodavnica "zdrave" hrane. Jednom prilikom bila sam u situaciji da vidim rezultate analiza namernica u jednoj od takvih prodavnica, uzas jedan. Zao mi je sto ne mogu tacno da se setim brojki, ali znam da ni najvecem neprijatelju ne bih pozelela da kupi nesto tamo. Ali, ljudi tamo hrle, jer to je "zdravo"!!!!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Ako misliš na ove prodavnice "zdrave hrane" u Beogradu, one su stvarno raspad (kao i sve drugo uostalom ovde, čista prevara)

#100 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 24 February 2006 - 23:47

2 Sanya
Organska hrana je opravdana svakome tko ju iz bilo kojeg razloga proizvodi/koristi.
A razlika u kvaliteti, heh, ako ni u cemu drugome, onda bas zbog nedostatka kemikalija. Da sad ne ponavljam, klikni ovdje i procitaj prvih par redaka o modernim peradarskim farmama. Ako zelis reci da izmedju takve hrane i organske koke nema nikakve razlike, mogu samo ustvrditi da se debelo ne slazem s tobom. A kad smo vec kod mesa, tek prije 2-3 godine je zabranjeno šopanje zivotnja odredjenim antibiotskim koktelima za koje je utvrdjeno da su stetni.
Istina, mozda ne i smrtnonosni, medjutim ni zrak koji udises u visemilijunskom gradu to nije, pa opet, bilo bi glupo reci da je isti poput onog u planinama, gdje kilometrima nema nijednog auta, osim eventualno tvog.
Da li je taj dopusteni nivo bio isti i prije 20 godina? Sumnjam. I hoce li biti isti za 20 godina? Sumnjam. Zelim reci da mi mislimo da jedemo zdravo jer vjerujemo nauci i dobro je sto je tako, ali ta ista nauka ponekad samu sebe negira. Mozda nevezano uz samu temu, ali sjecam se da je jedno vrijeme bilo preporucljivo konzumirati margarin umjesto putra, jer su naucnici ustvrdili da je mnogo zdraviji, pa su ljudi  godinama mlatili po margarinu, dok nije otkriveno da isti u sebi sadrzi stetne tvari, pa su se svi vratili putru. (Laik sam, pa ne znam strucnije objasniti) Sasvim je moguce da se ovdje prije svega radilo o cistoj marketinskoj kampanji; whatever, naucnici nikad nisu objavili da je to bila laz.
Pa nema nista lose u tome sto ljudi zele jesti zdravo, niti je cudno sto su skepticni kad im svi lazu, pa tako i ovi koji etiketiraju konvencionalnu hranu pod organsko Ja ovdje uopce ne govorim o "crnom" kruhu koji je obojan, samo vecina ljudi to ne zna, pa misle da jedu zdravije. A jedu samo - tamnije.
Mozda djeluje nemoguce, ali nije nemoguce, iako definitivno nikad nece postici konkurentnost zbog nemogucnosti masovne proizvodnje. Medjutim postoje ljudi koji zaista proizvode organic food, poznajem ih nekoliko, i oni to ne rade zbog drugih vec zbog sebe,a ja to postujem. I ne radi se o zatucanim primitivcima, vec slobodnom izboru. Naprosto, "moze im se". Isto kao i onima koji takvu hranu mogu kupiti, posto ona jeste skuplja. Zato je organska hrana, bar po mom misljenju, prije svega luksuz. I bit ce vremenom, sve vise.
A postoji i besplatna organska hrana; dovoljno je da posjetis Istru u sezoni sparoga, potpuno divlje, potpuno natural  0:)  i toliko obozavane od strane gurmana da su na rubu nestajanja, pa je bilo govora da ce Zakonom biti zabranjeno njihovo branje.
A jesi kad jela tartufe? Istina, mnogi ce platiti zlatom da se pocaste u nekom fancy restoranu, (od cega istarski restorani sasvim fino profitiraju) ali dovoljno je da prosetas po sumi i voila!
Osobno mi je ipak mnogo draze more; a nema niceg sladjeg, ili, ako hoces, nema veceg gušta, kad negdje na pucini upecas ribu,pa pravac u brodsku kužinu; Jadran je jos uvijek nezagadjen do te mjere, da svu hranu iz njega mozes smatrati organskom u doslovnom smislu. I ne pada mi na pamet da, bar dok sam na moru, ne jedem ribu ili domaci prsut kojem je jedina kemija - bura, ili da kupujem skupocjeno vino u marketu kad mogu dobiti odlicno domace, zato jer "organska hrana nije bolja od konvencionalne". Blah. :wub: Sto je tek to, ako nije snobizam.
Naravno da je nemoguce, ali ne treba zbog toga optuzivati ljude koji zele jesti zdravo, ili zele svoje dijete hraniti zdravo, pa cak i ako su u zabludi. Ili, ako naprosto ponekad zele uzivati u dobrim stvarima, kao npr. - ja.
Neznanje radja strah, dakle ljude bi trebalo vise informirati o GMO, pa bi i predrasude splasnule. I uopce mi nije jasno zasto se u tom pogledu nista ne čini.
Pa eto, nakon ovog posta vam je (???, nema potrebe da mi persirate, nisam ni ja vama; sad ste me doveli u nezgodnu situaciju. Predlazem da, a tako uglavnom i jeste na forumu, predjemo na Ti :) ) nadam se jasnije kako to volim organsku hranu. Uglavnom ju volim tako sto ju pojedem - s uzitkom, kad mi se za to pruzi prilika. U medjuvremenu jedem ovu, svakodnevnu.

<{POST_SNAPBACK}>

Jedino na sta mogu da se pozivam na ovakvu temu je nauka. Ako smatras da mi to i nije neki oslonac, onda bas i slaba vajda od mene.
Nije sve ono sto raste samoniklo i zdravo!!!!!! Znas sta se sve tu jednom dobrom hemijskom analizom pronadje, uglavnom ima ponajvise olova, jer se svi ti sumarci nekako nalaze blizu puta.
Od farmerstva sam se vec ranije ogradila, ne volim da pricam o necemu sto ne znam.
Ako neko prodaje domace vino to ne znaci da je grozdje organski proizvedeno.
Organska proizvodnja ne podrazumeva ono sto se proizvodi bez kontrole nas kretena u zabludi,
vec postovanje odredjenih principa u proizvodji( medju kojima je i sve ovo u vezi pesticida, ali to nije jedino).
Organska proizvodnja ne moze zameniti klasicnu, ne zato sto ja to kazem, vec zato sto praksa tako kaze( izuzimam pojedince), govorim o koliko toliko globalnijem nivou.
Ja tebe u potpunosti razumem, ne zelim nicim da te iritiram ili provociram.

Edited by sanya, 24 February 2006 - 23:58.


#101 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 24 February 2006 - 23:50

Ako misliš na ove prodavnice "zdrave hrane" u Beogradu, one su stvarno raspad (kao i sve drugo uostalom ovde, čista prevara)

<{POST_SNAPBACK}>


:wub:

#102 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 February 2006 - 23:58

Ako neko prodaje domace vino to ne znaci da je grozdje organski proizvedeno.

<{POST_SNAPBACK}>

Samo ovo oko vina da prokomentarišem, naravno to što je vino sa malog poseda ne govori ništa o njegovom (ne)kvalitetu. Niti to što je proizvedeno od strane velike kompanije, takođe.

Postoji "organski proizvedeno" (organically produced) i "organski gajeno" (organically grown) vino (u prvom slučaju, sve je po organskoj proceduri, u drugom slučaju samo grožđe se gaji organski, a vino se proizvodi konvencionalnim metodom). Ova prva su dosta retka i ograničenog trajanja (mislim da im je rok trajanja do 6 meseci), jer se ne sumporišu i podložna su kvarenju. Ne treba reći da se u mnogih vina ne može ni razviti pravi karakter za tako kratko vreme. Ovo drugo je, već, realna opcija i za to postoji prilično jako tržište u EU.

#103 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 25 February 2006 - 00:10

Samo ovo oko vina da prokomentarišem, naravno to što je vino sa malog poseda ne govori ništa o njegovom (ne)kvalitetu. Niti to što je proizvedeno od strane velike kompanije, takođe.

Postoji "organski proizvedeno" (organically produced) i "organski gajeno" (organically grown) vino (u prvom slučaju, sve je po organskoj proceduri, u drugom slučaju samo grožđe se gaji organski, a vino se proizvodi konvencionalnim metodom). Ova prva su dosta retka i ograničenog trajanja (mislim da im je rok trajanja do 6 meseci), jer se ne sumporišu i podložna su kvarenju. Ne treba reći da se u mnogih vina ne može ni razviti pravi karakter za tako kratko vreme. Ovo drugo je, već, realna opcija i za to postoji prilično jako tržište u EU.

<{POST_SNAPBACK}>


Zaista nisam znala za to :wub: Da li postoji jos neka razlika u proizvodnom procesu osim sto se ova prva ne sumporisu?

#104 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 February 2006 - 00:22

Zaista nisam znala za to  :wub: Da li postoji jos neka razlika u proizvodnom procesu osim sto se ova prva ne sumporisu?

<{POST_SNAPBACK}>

Mislim da je to jedina bitna razlika. Razlog zašto uopšte postoje samo "organically grown" vina je prosto što je vrlo teško uraditi vino bez dodavanja sulfita (postoji nešto "prirodnih" sulfita u vinu, ali vrlo malo). Neki proizvođači tvrde da se njihova organska vina (organically produced) održavaju bez problema godinama, ali mi nije poznato da li je to i nezavisno provereno.

Oko ovih sulfita, inače, postoji stalna polemika (da li izazivaju glavobolju, ili ne). "Porota još uvek veća" o tome, što se kaže.

#105 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 25 February 2006 - 00:48

2 Sanya

Nije sve ono sto raste samoniklo i zdravo!!!!!! Znas sta se sve tu jednom dobrom hemijskom analizom pronadje, uglavnom ima ponajvise olova, jer se svi ti sumarci nekako nalaze blizu puta.


Ni u kom slucaju nije. Navela sam ono sto jeste samoniklo i zdravo, a i ne raste pored puta. :)


Ako neko prodaje domace vino to ne znaci da je grozdje organski proizvedeno.


Za vino je strucnjak Indy. Ja se tu povodim isljucivo za vlastitim čulima, a to svakako nije relevantno mjerilo. Bar ne drugima, ako vec meni jeste.


Organska proizvodnja ne moze zameniti klasicnu, ne zato sto ja to kazem, vec zato sto praksa tako kaze( izuzimam pojedince), govorim o koliko toliko globalnijem nivou.


Da, to smo vec razjasnili, iako su moji primjeri lokalni, uglavnom vezani uz Hrvatsku.


Ja tebe u potpunosti razumem, ne zelim nicim da te iritiram ili provociram.


Nimalo me ne provociras, (a jos manje iritiras) ne spadam (bar mislim) u grupu purista, tj. ćurista, niti sam protiv konvencionalne hrane. Ali nisam ni gorljiv protivnik organske.
U principu bas ne volim ekstreme bez obzira na koju stranu vukli. :wub:

edit: mala korekcija

Edited by Ziza, 25 February 2006 - 00:51.