Jump to content


Photo

Organska hrana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
105 replies to this topic

Poll: ta mislite o organski proizvednoj hrani (69 member(s) have cast votes)

ta mislite o organski proizvednoj hrani

  1. To je prava stvar, prirodno i bez hemije, samo to jedem (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  2. Voleo-la bih da se hranim tako, ali mi je skupo (16 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  3. Nisam siguran-na, ne znam ta da mislim (8 votes [11.76%])

    Percentage of vote: 11.76%

  4. Meni je svejedno, moe i organska i konvencionalna (7 votes [10.29%])

    Percentage of vote: 10.29%

  5. To je samo fama, svaka ispravna hrana je dobrodola (20 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  6. Uopte me ne zanima ova tema (1 votes [1.47%])

    Percentage of vote: 1.47%

Vote Guests cannot vote

#61 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 26 April 2005 - 15:12

Ja ne znam stvarno kako je moguće da se toliko ne razumemo...

- dovesti u pitanje organičarsku filosofiju je kad na primer neko priča o zdravlju, etici, holizmu i prirodnosti organske proizvodnje i ishrane, a onda neko pita "dobro, a da li vaša prodavnica organske hrane dok uvozi i prevozi proizvode do svoje tezge brine da dotično prevozno sredstvo ide na pogon od uljane repice ili nafte"

- reći da je ono što je prirodno nužno i zdravo a ono što je stvorio čovek nužno nije zdravo, ne samo da je netačno nego je i malo nepromišljeno i naivno zaletanje a da prethodno nismo razjasnili šta je to prirodno;

dakle, pitati se o organskoj hrani nije terminološka nesuglasica

#62 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 27 April 2005 - 07:40

dakle, pitati se o organskoj hrani nije terminološka nesuglasica

Nije, slažem se. Nesuglasica je kad se pitaš šta je danas uopšte organska hrana. Ali pustimo to (nadam se da smo se razumeli) ajde da malo vidimo to što tebe zanima - koncept, filozofiju. Ja nisam baš osoba s kojom bi se moglo akademski diskutovati na ovu temu. Celu stvar posmatram vrlo pragmatično, tj. možemo li mi kao takvi (zemlja, zajednica, seljaci) da se nađemo u tome. Lično mislim - što nikad ne bih rekao zvanično i javno - da je to jedna ludorija, hir razvijenog zapada, koji ne zna šta će s hranom, pa se onda fura na "zdravlje". Zašto? Pa zato što to, ko što rekoh u nekom od prethodnih postova, nikada zbog svoje prirode ne može biti dominantan tip proizvodnje. I nikad se ne možeš hraniti 100% organski. Da li si kod nas u nekoj prodavnici ikada i videla etiketu organska hrana? Jednostavno ne može da se proizvede u dovoljnim količinama... Šta misliš kad bi nizozemski farmer pustio zemlju da se odmara 3 godine pre no što pređe na organsku proizvodnju? Nezamislivo!

Naša je komparativna prednost to što smo imali sankcije (blago nama :lol: ) pa nismo đubrili ni koliko treba a kamoli da smo preterivali, pa još zagađivali podzemne vode (kao recimo Nemci), i onda u relativno kratkom vremenu možemo imati organske farme. U zemlji u kojoj su inputi skupi a radna snaga jeftina, organska proizvodnja je kao prst u pekmezu. I još je taj proizvod na (bogatom) tržištu Zapadne Evrope skup a i deficitaran. Zakonsku regulativu imamo. Treba još poraditi na organizaciji proizvodnje i možda nešto i uradimo.

Da li je hrana proizvedena po metodima organske poljoprivrede zaista zdrava? Prirodna? Ukusna? Žvakljiva? Što bi rekao Ret Batler u završnim scenama filma Prohujalo sa vihorom - iskreno draga, puca mi prsluk. Prvo pitanje koje postavlja čovek iz Italije, Norveške, Danske, Engleske, Belgije (ja pričao) je - imate li GMO? Pošto je odgovor ne (pravi odgovor) idemo na sledeće - imate li organic food? Pa onda mislim, daj da mi to napravimo i prodamo dok ih još drži. A momentalno su zapaljeni kako samo mogu biti. Tako ja kontam.

#63 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 April 2005 - 07:47

Ja nisam baš osoba s kojom bi se moglo akademski diskutovati na ovu temu

Hm, ne biH se reklo :lol:

#64 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 27 April 2005 - 08:30

Hm, ne biH se reklo :lol:

Pa mislim potpuno otvoreno (open - minded) i nepristrasno. Vidiš da imam (prilično tvrd) stav, primam pomalo lično i zvučim ostrašćeno te mi se sagovornica oseća neprijatno (zbog čega se još jednom izvinjavam). Nije baš akademski.

#65 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 27 April 2005 - 08:33

ali nije terminološka nesuglasica ni kad se pitam šta je danas uopšte organska hrana
mislim, poštujem službeni glasnik i njegove urbi-et-orbi obznane, ali koliko sam shvatila organska hrana i način njene proizvodnje nije baš tako pouzdana stvar s obzirom da ideja eksperimenta i hemijske analize narušava holizam, jel tako indi? o tome je bilo na početku treda
ali dovoljno je da malo zagrebeš po raspravama zastupnika industrijske i organske poljoprivrede i da vidiš da stvari nimalo nisu jednostavne i da, kako to obično biva, sto-posto-istina nije ni na jednoj strani; ako ostaviš parče zemlje da odmori par godina tu si snizio količinu pesticida nema sumnje, ali zemlja a bogami i vazduh imaju tu osobinu da provode i raznose otrove; sintetika je postala neodstranjiv deo života na planeti (ako nisam u pravu, molim da me upozoriš) – eto, to je bilo moje pitanje šta je danas organska hrana; sem toga, izgleda da su organičari protiv veštačkih otrova, a da im prirodni – koji takođe mogu biti vrlo štetni – ništa ne smetaju…
pitanje holizma je isto tako otvoreno, osim ako se organska poljoprivredna dobra obrađuju motikom (kako se zovu oni što obrađuju zemlju rukama, imaju ogromne prinose… negde u britaniji, findhorn?), a do prodajnih mesta ih razvoze taljigama – nisam ironična, stvarno, istini za volju, nejasan mi je koncept holizma koji je spreman da previdi da se po planeti zagađuje trista na sat…

priznajem da sam skroz zanemarila pragmatičnu stranu koju si ti ovde rasvetlio, tj. what's in it for us - govorim o načelu, ali nemam ništa protiv prilagođavanja realnim okolnostima...

ps. ja ne bih mogla tako spremno da - na pitanje imate li gmo - odgovorim ne! ali to je ona skepsa iz mog prvog posta, ili kao što bi rekao d.a. stvari ovde nisu baš onakve kakve izgledaju

#66 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 27 April 2005 - 10:33

ali nije terminološka nesuglasica ni kad se pitam šta je danas uopšte organska hrana
mislim, poštujem službeni glasnik i njegove urbi-et-orbi obznane,

:lol:
Ipak jeste. Ti se pitaš filozofski, u širem kontekstu, akademski, (što bi rekao kolega Indy) dok ja ko konj kojem su stavili one štitnike za oči ne vidim ni levo ni desno, samo dug, sivi put ispred sebe. Pa na pitanje šta je organska hrana odgovaram - hrana proizvedena po principima propisanim od strane IFOAM, ništa drugo.

Pri tom sam isključiv evo zašto: taj deo naše zakonske regulative je redak svetao primer gde smo usklađeni sa EU. Ali naš je narod sklon izvrdavanju zakona, makar i principijelno, kako seljaci, tako i ljudi iz raznih zelenih i udruženja zdrave hrane koji su mahom profesionalci, stručnjaci, ne retko i sa titulama. Težak je to, nekad se čini i uzaludan, posao napaćenog Srbina ubediti da ne filozofira puno, već da kao Švaba uradi kako mu se kaže, za njegovo dobro. Nije lako napraviti nešto što možeš prodati dancu ili norvežaninu, ali ako pri tom probaš da mu uvališ nešto što nije ono što ste se dogovorili da će biti - ugasio si. Tu nema drugi put. I zato ja ponavljam kao papagaj - organska hrana je samo ono....

#67 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 27 April 2005 - 10:38

organska hrana i način njene proizvodnje nije baš tako pouzdana stvar ...
...ali zemlja a bogami i vazduh imaju tu osobinu da provode i raznose otrove; sintetika je postala neodstranjiv deo života na planeti ...

A ovo ti dajem za pravo 100%. Je li ili nije - ko zna? Ja sam glasao da jedem sve živo (mislim da sam jedini), ali uz rezervu prema gm hrani. Naravno, kad znam da je modifikovana :lol:

#68 modestyblaise

modestyblaise
  • Members
  • 398 posts

Posted 28 April 2005 - 12:47

Indy & Modesty

tnx a lot

Modesty, jel ti dodajesh neshto u Zeleni ili ga pijesh klot ?
Zanima me chime mogu malo da mu poboljsham ukus koji mi je blago bljutav.
Ja u chajeve ne dodajem shecer ali limun mi ide uz svaki.
Shto se tiche kolichine, ne predjem 4-5 sholja dnevno, ali to je maximum, kad ga pijem umesto vode.
Za shta je dobar bancha ?

Ja pijem zeleni klot ali mozes da stavis limun, zasladjivac ne bih preporucila, al moze med npr. Narocito je dobro leti kad napravis ledenu varijantu zeleni, limun , med i led. Mljac.

Bancha caj je osnovni napitak u makrobiotici. Malo je acquired taste, ali probaj. Fenomenalan je za "sve" sto se kaze. Pije se umesto vode, ali isto tako je i blagi diuretik kao i zeleni, pa malo cesce ides u Loo. U njega se ne stavlja bas nista, ima neki vrlo mali procenat teina. Moze hladan i topao. Ja napravim litar pa pijuckam ceo dan. Od istih listova/grancica moze se skuvati 3 puta caj.

#69 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 01 May 2005 - 14:24

komšije u bosni izgleda su već krenule sa proizvodnjom
dal je neko već probao vegafruit?

#70 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 May 2005 - 14:26

LOOOL: ""Industrijski jaz" od 10 godina u odnosu na razvijene Zapadno Evropske zemlje doprinio je večoj zaštiti životne sredine i očuvanju prirodnih ljepota."

Gde nadjose samo 10 godina :huh:

Albanija ce sve da ih zezne kad izadje sa marketingom - zaostali smo 60 godina za vama: kupujte kod nas! :lol:

#71 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 01 May 2005 - 14:40

samo ti zezaj

Menađment firme Vegafruit

:lol:

#72 Grmble

Grmble
  • Members
  • 1 posts

Posted 18 September 2005 - 21:53

Jest da sam zakasnio jedno 5,6 meseci u odnosu na zadnji reply al ajde ... bolje ikad nego nikad
Ja bi samo da malo skrenem akcenat sa organske hrane na hranu uopste tj na povrtarsku proizvodnju posto sam u to upucen. Ne zelim da zvucim katastroficno ali cinjenica je da 90% posto povrca koje se nalazi na pijaci nije zdravstveno ispravno (mada licno mislim da je procenat i veci al ajde....... i ovo je previse).
Naravno to je kod nas nemoguce potkrepiti konkretnim dokazima zato sto kontrola ispravnosti uopste ne postoji. E sad argumenti koje ja imam su zasnovani na visegodisnjem kontaktu sa proizvodjacima i mojoj skromnoj proceni psihologije naseg prosecnog proizvodjaca.
Negde u prethodnim odgovorima je spomenuta baba koja prska salatu dan pre iznosenja na pijacu. E to je realnost u 90% slucajeva (sto zbog nemarnosti, sto zbog neobrazovanosti, sto zbog.... sta ja znam). Dobar broj proizvodjaca ne zna sta znaci pojam karenca (minimalan broj dana od tretiranja nekim preparatom do trenutka kada je doticna biljka zdravstveno ispravna za jelo). Jedan broj je toga svestan pa ne jede (jede ono sto nije prskao). Dakle boli ih dupe. Njihovo je da proizvedu, odnesu na kvantas (ili im nakupci dodju kuci) uzmu novce i fajront...
Na zelenim pijacama se proizvodjaci mogu na prste prebrojati... bez obzira sto su tako registrovani.... to je jednostavno zakonska procedura koja se mora ispostovati. Najsmesnije od svega je kad napisu velikim slovima NEPRSKANO... to je sarena laza. Ja poznajem jednog proizvodjaca (od recimo 500 sa koliko sam u kontaktu) koji proizvodi organsku hranu, a on ima resen plasman za 15-20 porodica koje snabdeva). Ne kazem da ih nema vise... ovo je samo otprilike odnos. Ne kazem da nema proizvodjaca koji se drze pravila samo je verovatnoca da se kupi takva hrana na pijaci cista lutrija.
Sto se tice price o nezagadjenosti nesih zemljista zbog sankcija, nemastine,.... to je nebuloza. Kvalitetniji preparati (sa manjom karencom) = vise novaca. Losija ekonomska situacija bez kontrola = daj bre otrova da naprskam i boli me dupe. Primer: kod nas se kao insekticid za vreme nemastine koristio LINDAN (na zapadu zabranjen vec X godina - ne pitajte kako se nabavlja) koji po se po mojim informacijama zadrzava u zemljistu do 20godina (tj moze se u tom periodu naci u tragovima u povrcu), i hrana sa tog zemljista je u tom periodu neispravna......
Dakle kod nas je po meni ogroman korak da dodjemo uopste do tacke da hrana koju jedemo bude OK. Nema nista lose u hrani koja je prskana dok se pravila postuju.

#73 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 September 2005 - 03:19

da, dok se pravila poshtuju :lol:

stvarno je taj osecaj sopstvenog odgajivanja neverovatan. ne bih to mogla porediti ni sa chim. na vikendici pre neku godinu keva zasadila krastavce, radjali su celo leto, samo se popnem do dela vikendice gde su zasadi i vocke, uberem nekoliko krastavaca (poseban gusht mi je da ga gricnem right then and there :lol: ) o jabukama da i ne govorim, uberem je, ochistim o majicu i zagrizem bez da razmishljam shta sve unosim, jer na vikendici nishta ne prskamo.

e sad, shit je shto neke biljke bez prskanja ne liche ni na shta, npr. loza je radjala, al to sve trch trch pa normalan, pun grozd, o shljivama da i ne govorim. inache, kad god jedem grozdje, pre toga ga banjam satima u vodi, menjam nekoliko voda pa i to mi nije dovoljno da se ne zapitam koliko sam plavog kamena unela u sebe.

#74 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 February 2006 - 14:39

POTVRĐENA SUMNJA U POJAVU KRAVLJEG LUDILA U HRVATSKOJ
16. veljače - Hrvatski veterinarski institut je trostrukom analizom mozga petogodišnje krave, oteljene u Hrvatskoj, ali s roditeljskim podrijetlom iz Austrije, utvrdio prisutnost uzročnika kravljeg ludila. Potvrdio je to i na izvanrednoj konferenciji za novinare u Ministarstvu poljoprivrede ministar Petar Čobanković. Konačni rezultati, poslani u referalni laboratorij u Waybridgeu, očekuju se u utorak ili srijedu. Bude li i taj nalaz pozitivan, bit će to prvi slučaj kravljeg ludila u Hrvatskoj.

Ministar Čobanković je izvijestio kako je zaražena krava zaklana u redovnoj proceduri te da prije klanja nije pokazivala simptome bolesti. Krava je dala dva teleta koja se nalaze na istom gospodarstvu, iz domaćeg je uzgoja, "majka" joj je izlučena iz uzgoja 2004., "otac" također, kao i raniji preci. "Majka" i "baka" su podrijetlom iz uvoza. Oboljela krava ima dvije živuće "sestre". U Ministarstvu nisu željeli otkriti lokaciju farme dok ne dobiju konačne rezultate analize.

Neslužbeno se doznaje kako je riječ o domaćinstvu u selu Ivankovo u okolici Vinkovaca. Objekt vlasnika krave stavljen je pod veterinarski nadzor, a na njemu je zabranjen promet životinjama. Sve je strogo izolirano te se provodi mjera temeljite dezinfekcije farme i klaonice. Na farmi, gdje je najvjerojatnije otkriveno kravlje ludilo, ima još 11 goveda. Ako se potvrdi da su i ona zaražena, bit će eutanazirana. U zadnjih pet godina u Hrvatskoj je na kravlje ludilo testirano 72.635 uzoraka i ni jedna analiza nije bila pozitivna.

Ministar je rekao kako ne očekuje da će Hrvatska imati štete ukoliko se potvrdi da ima kravlje ludilo i da joj se neće zabraniti izvoz junećeg mesa u zemlje EU-a, jer je i prije bila svrstana u zemlje treće rizične skupine. Ravnatelj Uprave za veterinarstvo Mate Brstilo rekao je da u Hrvatskoj funkcionira sustav objekata, klaonica koje su u upisniku, pod kontrolom i kako nema šanse da u javnu potrošnju dođe nešto što nije prošlo kontrolu i da bude opasno za čovjeka. To se može dogoditi samo na neki nelegalni način. Rekao je da su za čovjeka najopasnija rizična tkiva - mozak, leđna moždina i neke druge unutarnje žlijezde životinja.

Prvi slučajevi BSE-a, bolesti koja uništava moždane stanice, izvan Velike Britanije zabilježeni su tri godine kasnije, ali u relativno manjem broju i to uglavnom u zemljama EU-a te u Izraelu, Japanu i Kanadi. Ta je bolest potvrđena u 22 zemlje. Zadnji slučaj kravljeg ludila otkriven je u Francuskoj početkom ovoga mjeseca. Deset godina nakon pojave BSE-a u Velikoj Britaniji potvrđen je i novi oblik Creutzfeldt-Jakobove bolesti (CJD) kod ljudi. Stručnjaci smatraju da tu novu varijantu CJD-a uzrokuje konzumiranje zaraženih goveđih proizvoda. Od te bolesti umrlo je oko 150 ljudi u svijetu, većinom u Velikoj Britaniji. (hrt)


Krave lude, perad gripozna, a svinje trihinelozne.
Pitam se sto ce ljudi jesti u buducnosti? Organsku hranu sigurno ne.

#75 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 February 2006 - 15:19

Ravnatelj Uprave za veterinarstvo Mate Brstilo rekao je da u Hrvatskoj funkcionira sustav objekata, klaonica koje su u upisniku, pod kontrolom i kako nema šanse da u javnu potrošnju dođe nešto što nije prošlo kontrolu i da bude opasno za čovjeka. To se može dogoditi samo na neki nelegalni način. Rekao je da su za čovjeka najopasnija rizična tkiva - mozak, leđna moždina i neke druge unutarnje žlijezde životinja.

<{POST_SNAPBACK}>

ma da. a britanci, budale, pobili sve one krave umesto da su samo izdvojili zarazeno tkivo. jebote, pa fugu, za koju se zna shta je otrovno, smeju da spremaju samo struchnjaci, a sad se pojavio ovaj da kaze koja su najopasnija tkiva.
za choveka je, kako b rekla, najsigurnije da lepo kravu ubije i zavrshi prichu.