Jump to content


Photo

priroda vs drustvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 12 April 2005 - 19:31

dobili smo forum priroda, a vecina topica je o uticaju drustva na prirodu, ne o prirodi samoj. to nije slucajno. tesko se moze naci segment prirode na Zemli koji ljudska ruka do sada nije osakatila. pocetak ruiniranja sveta u kojem zivimo koincidira sa pocetkom industrijske revolucije. secenje suma, iscrpljivanje energetskih resursa, zagadjivanje voda i tla, globalno zagrevanje. istovremeno tece proces istrebljivanja zivotinjskih vrsta. neki bi rekli da je i to roba koja se pojavila na trzistu - rog nosoroga, meso delfina, sapa medveda. savremeno kapitalisticko drustvo, centri ekonomske moci, tj evropa i usa, izdavajaju odredjene kolicine novca i donose zakone kako bi ublazili posledice. meni to deluje kao potpuno licemerje, jer spasavati lavove ili tigrove nije dovoljno. osigurati im opstanak u malim rezervatima, toliko malim da su to pre poveci zooloski vrtovi za bogate turiste nego prirodna sredina, slaba je uteha za unistavanje citavih regiona i svakodnevni nestanak stotina zivotinjskih i biljnih vrsta.

postoji li ikakva mogucnost (pitam ovo zaljubljenike u liberalno trziste i sve sto s njim ide) da se uspostavi izgubljena ravnoteza izmedju prirode i ljudskog drustva? meni se cini da ne postoji u svetu u kakvom danas zivimo.

ps. omiljen argument svih branilaca trzista je produzenje ljudskog zivota. ali sa koliko se citavih zivotinjskih vrsta placa samo jedna godina vise za ljude? :lol: :huh:

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 April 2005 - 23:59

Pa previše nas je, čandra, previše... far too many, što se ono kaže. Teško tu bilo kakva politika može da pomogne, mnogo smo se namnožili.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 April 2005 - 01:36

da
na kraju se svaka pricha o postizanju eventualnog ekvilibrijuma svodi na to da nas je previshe i da to mnoshtvo predstavlja glavnu i nesavladivu prepreku.
a sumnjam da ce ijedna drzava (osim Kine za koju znam, mozda ima jos neka)doneti zakon o prostoj reprodukciji. u stvari, idealno bi bilo da jedan par ima jedno dete, da nema razvoda itede. (koji pusti snovi)

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 April 2005 - 01:41

uf! stao mi mozak. kako se zove onaj australijanac, reptile freak? chula sam da ga je ujela zmija i da je umro.

#5 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 13 April 2005 - 02:21

Stevo 'Krajki' Irvin - nije umro, bila bi udarna vest ovde ...

SaE

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 April 2005 - 02:41

ja chula u proteklih nedelju dana od dvoje ljudi. drago mi shto je dezinformacija.

#7 acojlo

acojlo
  • Members
  • 152 posts

Posted 13 April 2005 - 12:18

postoji li ikakva mogucnost (pitam ovo zaljubljenike u liberalno trziste i sve sto s njim ide) da se uspostavi izgubljena ravnoteza izmedju prirode i ljudskog drustva?

Liberalno tržište je samo jedan period u evoluciji ljudskog društva. Vrlo brzo biva uočeno da "nevidljiva ruka" nije dovoljna da bi se postigli zadovoljavajući rezultati. Usled toga, država dobija značajniju ulogu u regulisanju privrede.

Zato što rad biva transformisan u novac, u igri koja je uređena pravnim normama i drugim standardima, privreda je sfera društva u kojoj nastaje moć da se usmeravaju ostali procesi u prirodi i društvu, u drugim sferama.

Postojanje problema, koga si ti svestan, je prilika da se reši problem. Problem je kao tegla džema, ali dobro zatvorena. A mi ljudi smo kao deca, koja treba da pronađu način da otvore tu teglu i dođu do džema. Džem neće trajati večno, trajaće do novog problema, do nove tegle.

Ja mislim, bogatstvo je jedinstvo sledeća tri elementa:

1. zdravlje ljudi,
2. zdrava životna sredina za ljude, biljke i životinje,
3. moć da se sve to postigne.


Za stanovnike gradova, koji retko izlaze van granica grada, svet može izgledati kao jedna ravna asfaltirana ploča.

Uz novac nastaju problemi, poput pohlepe. Međutim, postoje društva u kojima su porezi proporcionalni ostvarenom profitu. Dakle, ko zaradi više, taj mora više da uplati u društveni fond. Na taj način se utiče na problem pohlepe. Dakle, stimuliše se preduzetnički duh i nagrađuje sposobnost, ali kritikuje pohlepa za novcem. Postoje društva u kojima su porezi na višem nivou, postoje društva u kojima su porezi na nižem nivou.

Postoje države, postoje međunarodne organizacije. Postoje bilateralni sporazumi, dakle sporazumi između dve države. Postoje multilateralni sporazumi, dakle sporazumi između više od dve države. Mnoge međunarodne organizacije predstavljaju stručna udruženja ljudi iz određenih profesija. Ove međunarodne organizacije često pripremaju sporazume, koji kasnije bivaju stavljeni državnim rukovodstvima na potpis, kroz mehanizam Ujedinjenih nacija.

Neko je podstaknut samo novcem, a neko je podstaknut ljubavlju dok novac shvata kao sredstvo. Moral se razlikuje od društva do društva.

Ja verujem da problem narušene ravnoteže jeste mogućnost da se postigne nešto dobro. Ravnoteža verovatno ne može biti vraćena u prvobitni (pretpostavljeni) položaj, ali može biti korigovana i održavana. Nadam se da moje mišljenje može biti potvrđeno naučnim činjenicama.

#8 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 13 April 2005 - 16:10

>ps. omiljen argument svih branilaca trzista je produzenje ljudskog zivota. ali sa koliko se citavih zivotinjskih vrsta placa samo jedna godina vise za ljude?

vis, po meni...

sa tim njihovim argumentom o 'produzenju ljudskog zivota'
nije jedini problem sto se to radi na ustrb svih ostalih oblika zivota...

nego sto se recimo pod 'ljudskim' podrazumeva
pre svega 'evoropskim/severno americkim/japanskim' i tome slicno...

zatim sto se pod 'zivotom' podrazumeva pre svega
podvrgavanje izrabljivanju unutar sistema globalne ekonomije

i sto se 'produzenje' uopste favorizuje nad kvalitetom.

oni bre argumenata nemaju.

ono sto oni (koji takvu ideologiju sprovode nad svima nama)
imaju - to je vlast i moc.. nad masama koje argumente
ne razumeju.

u tome je problem.

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 April 2005 - 17:16

nego sto se recimo pod 'ljudskim' podrazumeva
pre svega 'evoropskim/severno americkim/japanskim' i tome slicno...

Jes' vala. Kako je počelo, još će i marsovci da se podrazumevaju pod ljudima. Oni i njihova ljudska prava.

Stvarno, i kakvi su to uopšte ljudi - vlastni, moćni, bogati, uspešni... kako ih bre nije sramota?

#10 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 13 April 2005 - 18:30

>Jes' vala. Kako je počelo, još će i marsovci da se podrazumevaju pod ljudima. Oni i njihova ljudska prava.

>Stvarno, i kakvi su to uopšte ljudi - vlastni, moćni, bogati, uspešni... kako ih bre nije sramota?

lepa egzibicija sarkasticnog tona..
samo bi jos lepse bilo kad bi se dalo rastumaciti
sta ti to tacno izvrgavas sarkazmu? :lol:

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 April 2005 - 18:38

Kakav sarkazam, daleko bilo, pu pu...

Uopšte nije to, baš mislim da si u pravu. I ja isto tako kad vidim nekog bogatog i uspešnog dođe mi da ga pljunem. "Mrš bre u Srbiju, Čad, Gvineju Bisao, pa se tamo šepuri sa svojim svetskim manirima i brižljivo očuvanom linijom i tenom u ranim sedamdesetim..." I sve te očuvane pedesetogodišnjakinje što su "ribe"... Video bih ja vas u Srbiji pod sankcijama kako same šijete uloške i krpite najlonke. I kako vas muž pegla junačkom desnicom jer mu je plata 18 eura.

Bogati treba da prestanu da se puvkaju i bave ekstremnim sportovima, već da urade nešto korisno za ovaj svet. Npr da Afrikancima i Azijatima podele besplatne video igrice i laptopove sa internetom, tako da ovi pređu na cybersex i prestanu da se toliko razmnožavaju, inače svi odosmo u pm. (Ili svi naši unuci, whatever).

#12 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 13 April 2005 - 19:18

indy,

vis meni nikad nije smetalo da me zenska vara...

koliko mi je smetalo kad mi u isto vreme prica bajke
o tome kako ne samo da me voli vise nego ista na svetu..
nego nema nikakve sanse da bi mene ikad ijedna druga volela
vise nego ona.

o tome se radi...
ako me razumes?

Edited by kobac, 13 April 2005 - 19:18.


#13 acojlo

acojlo
  • Members
  • 152 posts

Posted 13 April 2005 - 21:18

postoji li ikakva mogucnost (pitam ovo zaljubljenike u liberalno trziste i sve sto s njim ide) da se uspostavi izgubljena ravnoteza izmedju prirode i ljudskog drustva? meni se cini da ne postoji u svetu u kakvom danas zivimo.

Iz teksta o "Kjoto protokolu", objavljenom na sajtu b92.net, preneću delove koji predstavljaju naučne činjenice:

"Prema zvaničnom izveštaju Evropske ekološke agencije iz 2004, merenjima je pokazano da je u 2003. smanjena količina ugljen-dioksida iznad Evrope. Od 1997. do 2003. nisu bili vidljivi nikakvi rezultati, a ovo je prvi put da je zabeleženo da se količina ugljen-dioksida smanjila. Naravno, rezultati se ne mogu videti odmah po sprovođenju mera, mora da prođe niz godina da bi se atmosfera oporavila. Prema zvaničnim izveštajima Sektora za energetiku i saobraćaj Evropske komisije, metod koji je u najvećoj meri tome doprineo bio je primena obnovljivih izvora energije."

Evo i činjenice koja ukazuje da je postizanje ravnoteže moguće u savremenim društvima:

"Očekuje se da će i cena korišćenja energije iz obnovljivih izvora moći da se ekonomski takmiči sa konvencionalnim izvorima energije. To već pokazuju najnovija istraživanja: cena struje dobijene korišćenjem energije vetra pala je ispod cene električne energije iz hidrocentrala."

Ove činjenice dokazuju da postoji mogućnost da se postigne ravnoteža prirode i društva.

#14 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 April 2005 - 21:55

Ove činjenice dokazuju da postoji mogućnost da se postigne ravnoteža prirode i društva.



Cak i najrazvijeniji su daleko od postizanja ravnoteze izmedju coveka i "prirode" da ostanemo pri ovom izrazu. Nije dovoljno samo smanjenje emisije gasova i (mnogo) sira upotreba obnovljivih izvora energije. Ipak, ako je ovo tacno, ohrabruje da se neki rezultati vec vide. Ali problem unistavanja ogromnih sumskih povrsina i izumiranja vrsta nece se moci resiti bez zaustavljanja rasta broja stanovnika. A tu se nikakvo resenje ni ne nazire.

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 April 2005 - 05:05

indy,

vis meni nikad nije smetalo da me zenska vara...

koliko mi je smetalo kad mi u isto vreme prica bajke
o tome kako ne samo da me voli vise nego ista na svetu..
nego nema nikakve sanse da bi mene ikad ijedna druga volela
vise nego ona.

o tome se radi...
ako me razumes?

Naravno da te razumem. Been there, done that.