Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanja


  • Please log in to reply
4671 replies to this topic

#1 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 10 April 2005 - 12:43

Nemamo niti jednu temu za postavljanje raznih pitanja iz raznih oblasti nauke&tehnologije. Pa, da ne bi svaki put otvarali novu temu, evo mozemo ovde to da radimo.

Za pocetak, imam ja dva pitanja:

#1 Kako se reze butabilan disk? Imam jedan vec butabilan npr. XP, i hteo bih da ga prerezem. Da li se to radi kao i sa obicnim diskom, ili ... ?

#2 Da li postoji 'legalan' nacin za povezivanej mp3 plejera(msi megastick) na ne-baterijski izvor napajanja?
  • 0

#2 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 10 April 2005 - 14:09

Ako imas vec postojeci bootabilan XP dovoljno je da u Nero izaberes samo Copy CD i tvoj novi CD ce takodje biti bootabilan.
Ako pravis bootabilan CD onda ovako:
Bootabilan disk ces napraviti tako sto ces ubaciti floppy u PC zatim kroz my computer desni klik na floppy device i izaberi Format, kada se otvori prozor izaberi skroz dole " Create an MS-DOS start up disk" dobices upozorenje da ce sve sa njega biti obrisano klik yes i prvi korak je gotov. Zatim kroz Nero Burning Rom izaberes new CD-ROM (Boot) floppy ostaje unutra. prebacis recimo XP koji nije bootabilan i brenujes i stvar je gotova...

Na tvoje drugo pitanje ne mogu dati odgovor, jer mi bas i nije jasno sta zelis?
  • 1

#3 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 10 April 2005 - 16:39

#1 Kako se reze butabilan disk? Imam jedan vec butabilan npr. XP, i hteo bih da ga prerezem. Da li se to radi kao i sa obicnim diskom, ili ... ?

Mislim da ti je MA nepotrebno zakomplikovao stvar.

Čini mi se da je dovoljno da u Neru izabereš opciju "CD copy" i to je to :lol:
  • 1

#4 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 11 April 2005 - 01:03

da li mogu da dopunim ketridz (black) iako mi je crkao pre skoro godinu dana? HP je u pitanju, ako je bitno za odgovor :huh:

Rece mi jedan kolega da mogu da ga bacim jer kad se istrosi, ima fore mesec dana da se dopuni, posle se osusi i moz' da se baci, trac ili istina? :lol:
  • 1

#5 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 11 April 2005 - 01:42

da li mogu da dopunim ketridz (black) iako mi je crkao pre skoro godinu dana? HP je u pitanju, ako je bitno za odgovor :huh:

Rece mi jedan kolega da mogu da ga bacim jer kad se istrosi, ima fore mesec dana da se dopuni, posle se osusi i moz' da se baci, trac ili istina? :lol:

Iz mog iskustva - istina! :D

Ja sam isto kertridze za HP drzao prazne jedno godinu dana i kada sam se resio da ih dopunim na par mesta su mi vratili i kertridze i pare jel nisu mogli da ih osposobe.

Dakle savet da ih nikada ne trosis do kraja ili pak ako ih i skroz istrosis sto pre idi i dopunjuj. A i kada su puni trebalo bi stampati makar jednu stranicu nedeljno (i crno i kolor), cisto da se ne ubajati boja. :huh:
  • 1

#6 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 11 April 2005 - 09:59

damn

a novi su, nisam ih nikad punila. Hvala na odgovoru :lol:
  • 1

#7 mandarinaD

mandarinaD
  • Members
  • 1,573 posts

Posted 11 April 2005 - 10:09

ima li negde / bilo gde u nekom ovlascenom servisu da se nabavi cooler za notebook toshibu, a da je jeftiniji (zajedno sa PDV-om) od 60 evra?
<ili mozda kod nekog neovlascenog dilera koji valja tako nesto :lol: >
<samo bez linkova na elitesecurity ili berze plizzzzzzzzzz>

hvala:)
  • 1

#8 masikslimasasiks

masikslimasasiks
  • Members
  • 426 posts

Posted 11 April 2005 - 12:34

damn

a novi su, nisam ih nikad punila. Hvala na odgovoru :lol:

pa probaj, ne mora da znaci da se se zapusili. idi u Smile-ink oni ok rade.
  • 1

#9 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 11 April 2005 - 12:42

damn

a novi su, nisam ih nikad punila. Hvala na odgovoru  :lol:

pa probaj, ne mora da znaci da se se zapusili. idi u Smile-ink oni ok rade.

Slazem se. :huh:


Probaj, mada su male sanse da ces nesto uraditi.

I ukoliko uspes obavezno da mi kazes gde si to sredila pa i ja da nosim. :huh:
  • 1

#10 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 11 April 2005 - 18:02

Ako pravis bootabilan CD onda ovako:
Bootabilan disk ces napraviti tako sto ces ubaciti floppy u PC zatim kroz my computer desni klik na floppy device i izaberi Format, kada se otvori prozor izaberi skroz dole " Create an MS-DOS start up disk" dobices upozorenje da ce sve sa njega biti obrisano klik yes i prvi korak je gotov. Zatim kroz Nero Burning Rom izaberes new CD-ROM (Boot) floppy ostaje unutra. prebacis recimo XP koji nije bootabilan i brenujes i stvar je gotova...

A jesi siguran da ce ovo da uspe? Ja sam podizao sistem sa takvom disketom, i pokusavao da startujem setup.exe, uvek je bilo nesto ovako: 'this program can not be run in msdos mode' ??? Mada, sad kad malo razmislim, mozda je to bila i w98 startna disketa... :lol: Ali opet, i jedno i drugo je dos?
Takodje sam provalio da mi taj XP na hardu zauzima dosta vise mesta( u 'oba' slucaja(i samo size i size on disk) ) od predvidjenih 700MB za disk, tako da ni tu ne znam sta da radim..

Na tvoje drugo pitanje ne mogu dati odgovor, jer mi bas i nije jasno sta zelis?


Zelim da mi mp3 plejer ne trosi bateriju kad sam u kuci. Npr. kad necu da palim komp, a hocu neku muziku, ja onda samo prikljucim njega na zvucnike i voila! Samo jos da ne trosi baterije..
  • 1

#11 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 April 2005 - 23:57

A jesi siguran da ce ovo da uspe? Ja sam podizao sistem sa takvom disketom, i pokusavao da startujem setup.exe, uvek je bilo nesto ovako: 'this program can not be run in msdos mode' ??? Mada, sad kad malo razmislim, mozda je to bila i w98 startna disketa... unsure.gif Ali opet, i jedno i drugo je dos?Takodje sam provalio da mi taj XP na hardu zauzima dosta vise mesta( u 'oba' slucaja(i samo size i size on disk) ) od predvidjenih 700MB za disk, tako da ni tu ne znam sta da radim..


Hm... sad bas i ne znam sta radis i sta ti je ovo Setup.exe?
Ako ti je potreban bootabilan cd onda verovatno zelis da na nekoj novoj, staroj masini stavis neki novi OS?
To sto ti radis je recimo ovo... Imam instaliran XP i zelim da stavim jos jedan ms os. Onda se sa postojece verzije instaliranog sistema pokrece to tvoje setup.exe (za sta ne treba bootabilan cd) i kasnije edituje start up sistem kako bi pri paljenju pc-a imao izbor u koji zelis da udjes. Predpostavljam da ti to ne treba?
To sto ti operativni sistem kada ga stavis na pc, zauzima vise mesta nego sto treba, je zato sto si ga nepravilno stavio!!! I na tvom hard discu se verovatno nalazi jos uvek onaj stari OS - nisi ga obrisao MORAS DA FORMATIRAS HARD!!!
Ja to ovako radim: kada si narezao bootabilan cd onako kako sam ti gore opisao, ubaci ga u cd rom restart comp i prilikom ponovnog starta pritiskaj DELETE na tastaturi kako bi usao u BIOS i proverio FIRST BOOT DEVICE (to ti ne mogu reci gde je, jer je svaki Bios drugaciji u zavisnosti kakvu Motherboard imas)." potrazi BOOT kada udjes u Bios"
Selektuj tamo da First boot device bude CD-ROM zatim F10, Enter i krece ti instalacija new OS-a. Pisace ti verovatno press any key to boot from cd... i to je to, prati dalja uputstva, sve pise...
Operativni sistem mozes staviti i bez bootabilnog cd-a, ali za to treba onaj floppy o kojem sam pricao... necemo komplikovati mislim da je ovo dovoljno ako nesto nije jasno pitaj :lol:
  • 1

#12 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 12 April 2005 - 00:24

opet pitam, zašto tako komplikujete stvari kada postoji cd copy opcija?

edit: typo

Edited by copkillah, 12 April 2005 - 00:25.

  • 1

#13 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 12 April 2005 - 00:49

A jesi siguran da ce ovo da uspe? Ja sam podizao sistem sa takvom disketom, i pokusavao da startujem setup.exe, uvek je bilo nesto ovako: 'this program can not be run in msdos mode' ??? Mada, sad kad malo razmislim, mozda je to bila i w98 startna disketa... unsure.gif Ali opet, i jedno i drugo je dos?Takodje sam provalio da mi taj XP na hardu zauzima dosta vise mesta( u 'oba' slucaja(i samo size i size on disk) ) od predvidjenih 700MB za disk, tako da ni tu ne znam sta da radim..

Hm... sad bas i ne znam sta radis i sta ti je ovo Setup.exe?
Ako ti je potreban bootabilan cd onda verovatno zelis da na nekoj novoj, staroj masini stavis neki novi OS?
To sto ti radis je recimo ovo... Imam instaliran XP i zelim da stavim jos jedan ms os. Onda se sa postojece verzije instaliranog sistema pokrece to tvoje setup.exe (za sta ne treba bootabilan cd) i kasnije edituje start up sistem kako bi pri paljenju pc-a imao izbor u koji zelis da udjes. Predpostavljam da ti to ne treba?
To sto ti operativni sistem kada ga stavis na pc, zauzima vise mesta nego sto treba, je zato sto si ga nepravilno stavio!!! I na tvom hard discu se verovatno nalazi jos uvek onaj stari OS - nisi ga obrisao MORAS DA FORMATIRAS HARD!!!
Ja to ovako radim: kada si narezao bootabilan cd onako kako sam ti gore opisao, ubaci ga u cd rom restart comp i prilikom ponovnog starta pritiskaj DELETE na tastaturi kako bi usao u BIOS i proverio FIRST BOOT DEVICE (to ti ne mogu reci gde je, jer je svaki Bios drugaciji u zavisnosti kakvu Motherboard imas)." potrazi BOOT kada udjes u Bios"
Selektuj tamo da First boot device bude CD-ROM zatim F10, Enter i krece ti instalacija new OS-a. Pisace ti verovatno press any key to boot from cd... i to je to, prati dalja uputstva, sve pise...
Operativni sistem mozes staviti i bez bootabilnog cd-a, ali za to treba onaj floppy o kojem sam pricao... necemo komplikovati mislim da je ovo dovoljno ako nesto nije jasno pitaj :lol:

:huh:
Prvo moram da ti skrenem paznju da sam ja daleko od pocetnika. Poprilicno daleko. I jedini problem oko instaliranja mi je ta butabilnost diska. Instalirao sam ja i XP i 98 i Linuxe i to nije nikakav problem. Jedino mi treba da ovaj moj XP koji imam na hardu narezem na disk koji ce biti butabilan. To je bitno zato sto hocu da izbrisem particije i da napravim nove, da povecam particiju za Linux. A kako da instaliram XP ako nije na butabilnom disku?

Pokusao sam ovo sa pravljenjem startne diskete pa onda rezanjem boot diska nerom - i desilo se bas ono sto sam ja rekao - this program can not be run in dos mode. Sa tom razlikom sto sam ja setup.exe(instaliranje xp-a) pokrenuo sa moje D particije, a ne sa diska, posto ona disketa uopste ne ucitava drajver za CD plejer, a to je dvostruki (nepremostivi) problem. Kako ja da pokrenem instalaciju sa tog diska kada ga taj 'mini dos' uopste ni ne vidi???

P.S. Massive, dodjes mi disk. :huh:
  • 1

#14 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 12 April 2005 - 00:51

opet pitam, zašto tako komplikujete stvari kada postoji cd copy opcija?

edit: typo

hmm... u ovom slucaju ne postoji... :lol: imam taj xp samo na hardu... a mora da bude bas taj xp. :huh:
  • 1

#15 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 12 April 2005 - 00:58

u tom slučaju idi na www.bootdisk.com, trebalo bi da postoji tutorijal kako to da uradiš.
  • 1