Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Epska fantastika, SF, horor

• Please log in to reply
1548 replies to this topic

#91 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 23 June 2005 - 12:37

Nisu putopisi vec letopisi. :lol: I meni su se jako dopali. Prva trilogija je klasicinji fantasy od druge, ali mi se druga nesto vise dopala. Dzinovi su savrseni, a koncept Besomuka fantastican.
  • 0

#92 McCoy

McCoy
  • Members
  • 178 posts

Posted 23 June 2005 - 12:59

Meni se licno vise svidjaju prve 3 knjige.U drugoj trilogiji malo vise patetise,mada mi je opis Kamore (ako su je kod nas tako preveli-citao na engleskom)jedan od najboljih ikad u epskoj fantastici.

Sta behu besomuci,kao sto rekoh citao sam na engleskom, a trenutno mi ne padaju na pamet engleske kovanice iz knjige?
  • 0

#93 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 23 June 2005 - 13:20

Besomuci su duhovi zla, ima ih trojica, zaboravio sam im imena. Sluge Kletnikove.
  • 0

#94 McCoy

McCoy
  • Members
  • 178 posts

Posted 23 June 2005 - 14:08

To sam i pretpostavio:Moksha,Turiya i jos jedan (kakva imena).Turiya je valjda obozavao kobasice :lol:
  • 0

#95 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 24 June 2005 - 08:08

Niko ne spominje ''Putopise Tomasa Kovenanta-Nevernika'' od Stivena Donaldsona (ako se dobro secam).

Za nekog ko voli malo ozbiljniju epsku fantastiku,moglo bi da prodje

Definiši "ozbiljniju". Meni je Kovenant bio smor, iako sam pročitao svih šest knjiga iz čiste radoznalosti.

Cela ta tema, real-life lik koji zapada u fantasy svet i spašava ga od Zla, je jedan od najvećih klišea u EF literaturi. Da ne pominjem činjenicu da Donaldson ne zna na koju će stranu sa glavnim likom, pa šest knjiga gledamo identične moralne dileme ...

Nije grozno, ali ne preporučujem.
  • 0

#96 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 28 June 2005 - 19:01

Ha... Bio u Laguni... Pazario Vukodava...

Nisam video ništa više novo od SF-a...
Ima neki tinejdžerski horori... To sam pazario deci...

I neku "Dvorsku Ludu" Džejmsa Patersona... To kobajagi za suprugu, a ustvari za mene ( slaže mi se uz avatar)...
  • 0

#97 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 30 June 2005 - 07:33

Pade mi jos nesto na pamet, stvar je malo na granici, ali kad vec guramo u kutije, ja mislim da "Magle Avalona" Merion Cimer Bredli (kao i njene "Sumska kuca" i "Gospa od Avalona") spadaju ovamo. Meni su "Magle" svojedobno bile pravo otkrovenje, fantastican kontrast sa Stajnbekovim "Kraljem Arturom", zenska i paganska perspektiva nasuprot muske i hriscanske. Morgana rulez! B)
  • 0

#98 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 30 June 2005 - 09:05

Znaci preporucujes Merion Cimer Bredli. Pitao sam se kako i sta pise. Dopao mi se Stajnbekov Artur. Bacicu se na citanje iste.
  • 0

#99 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 30 June 2005 - 10:37

Najtoplije. I pripremi se da "zamrzis" Stajnbekovu verziju. Ne stilski, vec sadrzajno. :lol:
  • 0

#100 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 30 June 2005 - 14:40

A ono sto bih volela da nadjem jeste od Orsona Skot Karda Ender tetralogija (valjda). Tu sam citala i Enderovu igru i Govornika za mrtve i Decu svesti (obe knjige). I svaka me je odusevila, najmanje ustvari Enderova igra a najvise Deca svesti i tumacenje opsesivno-kompulzivnog poremecaja (ako sam dobro napisala) i dovodjenje toga u vezu sa religijom. Plus Enderovo kajanje, tj. preobracenje u Govornika za mrtve pa njegovi odnosi sa sestrom i bratom i ceo sklop njegove licnosti. E, i to bih volela da imam da mogu da nosam sa sobom.

....enderova igra i nastavci su mi favoriti....kod nas su prvobitno izasla samo prva dva dela, enderova igra i govornik za mrtve, deca uma nisu bila prevedena....
....pre par godina, napokon, objavljena je u dva dela....a meni je neko u medjuvremenu maznuo Endera....bio sam ocajan, nije bilo nigde knjige da se nadje, na kraju mi je prijatelj poklonio englesko izdanje.....a na proslogodisnjem sajmu knjiga je reizdata Enderova Igra, pa sam je kupio ponovo (komada dva :lol:...).....preporucujem svima!.......Merion Cimer Bredli je stvarno odlicna!

....niko za sada nije spomenuo Frederika Pola, koji mi je jedan od omiljenih sf pisaca....da li je mozda neko citao njegovu Reklamokratiju, ili Kapiju 1,2,3...?

......epsku fantastiku jako volim, od gospodara, zemljomorja, utkanog sveta, dine.....ali mislim da je ljubav prema ovom zanru vezana za detinjstvo, tj. da se ljudi koji u zrelom dobu uzmu ovo stivo, nisu odusevljeni ako ih nisu citali kao deca....jednostavno ne mogu da ozive to uzbudjenje koje sam ja imao gutajuci sve sto je moglo da se nadje......

....a filip k. dick mi je totalno bezveze (neko spomenu Covek u visokom dvorcu), dobre ideje, ali je valjda bio preveliki raspad da bi od njih ispala dobra knjiga.....on je mozda jedini primer da film moze da bude bude bolji od knjige (blade runner).....meni je njegov Ubik bio najvrednija knjiga......

Edited by BigLebowsky, 30 June 2005 - 14:42.

• 0

#101 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 30 June 2005 - 14:51

ma jok. jedini koji je za prezir je asimov i njegova beskonacna smaranja.

....uzmi Ramu od Clarka, pa da vidis sta je smaranje.....tek onda vise ne pozelis da citas SF.....ja sam posle te knjige napravio pauzu sa sf-om, sa danasnjim danom otprilike 5 godina..... :lol:

.....asimov mi je mnogo bolji, sa principima robotike.....Pozitronski Covek, pa Golo Sunce, Roboti zore....itd......samo, nijednom se nisam zakacio sa njegovom zaduzbinom, eno gleda me ceo red sa police vec sto godina.....jel ima neko da kaze nesto o tom serijalu....?

.....troll, necu vise....
  • 0

#102 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 30 June 2005 - 15:08

drugar mi je citao ramu i izvestio me o velicini smora istog, tako da nisam imao prilike da se sa doticnim delom upoznam.
mene nisu preterano dojmili njegovi roboti. ok, smislio je zakone robotike, ali su mi njegova dela kao osrednji krimic sa povremenim izletanjem u sf.
mada, da budem iskren citao sam ih pre deset i malo jace godina, tako da se samo secam da me je smarao.
  • 0

#103 Gluteus Maximus

Gluteus Maximus
  • Banned
  • 520 posts

Posted 01 July 2005 - 09:28

http://www.philip-pu...x.asp?PageID=36

preporučujem
  • 0

#104 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 01 July 2005 - 18:27

[quote name='Gluteus Maximus' date='1 Jul 2005, 10:28']http://www.philip-pu...x.asp?PageID=36

preporučujem[/quote]
[QUOTE]
Severna svetlost...trilogija je Ok. I moja deca tinejdzeri vole. :lol:

3-4 ili 4-5 nastavak Endera (neko staro izdanje) video sam u knjizari Doma omladine pre jedno mesec dana. :lol:

Sta jos... Frederik Pol ume da smara... Ali nisam ga davno citao... utisak je po secanju... :D

Te Bredli/Avalone nisam citao, ako preporucujete, pazaricemo u neko buduce vreme... :huh:

Vukodav/Semjonove dobar, al jos nisam zavrsio... B)
  • 0

#105 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 03 July 2005 - 09:21

Završio Vukodava...

Lepo... Lepo se čita... Priča je OK.

U zadnje vreme čitam ovu novu epsku fantastiku koja se tu i tamo oslanja na već pročitane stvari... Tačno snimiš koje su knjige uticale na razvoj pisca (Gospodar prstenova na primer) :lol:

Vukodav je ipak rusko štivo koje se naslanja na bajke i usmena predanja...
Pripovedanje je odlično... tako da sam povremeno i bio nestrpljiv da čitam pesme, žudeći za novim poglavljem. :huh:

Lepo i relaksirajuće. Valjda ima nastavak :lol:
  • 0