Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Epska fantastika, SF, horor

• Please log in to reply
1548 replies to this topic

#76 tamburix

tamburix
  • Members
  • 333 posts

Posted 26 May 2005 - 12:51

vidim da ovde ima poznavaoca SF-a i epske fantastike.
sta biste mi preporucili od toga, a da nije neko smaranje? uglavnom mi je neko smaranje dolazilo u sake (ne racunajuci "gospodara prstenova", "hobita" i jednu dosta zanimljivu knjizicu "pavane"), tako da jos davno odustah od tog polja

Klasik cyberpunka William Gibson - Neuromancer :lol:
  • 0

#77 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 27 May 2005 - 22:00

Silmarilion je knjiga koja moze samo da ubije u pojam bilo koga ko pokusava da udje u svet fantastike.
Triologija o Zemljomorju je mnogo bolji izbor.

Apsurd.
Ukoliko neko hoce da razume LOTR u potpunosti,mora da procita Silmarilion.
Da,nije roman vec vise "zbirka prica" ali je knjiga odlicna.

Trilogija o Zemljomorju je naivna,kao sto je gotovo svaka knjiga epske fantastike naivna u odnosu na Tolkina.
  • 0

#78 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 28 May 2005 - 05:26

[quote name='tamburix' date='26 May 2005, 13:51'][quote name='glin' date='19 May 2005, 18:15']vidim da ovde ima poznavaoca SF-a i epske fantastike.
sta biste mi preporucili od toga, a da nije neko smaranje? uglavnom mi je neko smaranje dolazilo u sake (ne racunajuci "gospodara prstenova", "hobita" i jednu dosta zanimljivu knjizicu "pavane"), tako da jos davno odustah od tog polja[/quote]
Klasik cyberpunka William Gibson - Neuromancer :huh: [/quote]
[QUOTE] :lol:
Gibson i cyberpunk NIKAKO, NE!

Uzmes kompletan serijal i pocnes od prve do poslednje knjige...

Na primer Laguna(ili Alnari) je izdala kompletan serijal Hronika Ambera(3 kompleta) R.Zelaznija.
Pa onda pomenuti Ender(O.S.Kard) u 6 knjiga...
Pa DINA (Herbert) u 12 knjiga...
Pa neko voli Asimova pa nek` poredja knjige po hronoloskom redu...

Nisu lose ni ove nove Lagunine Dzordan i Martin.
Martin i serijal Igra Prestola (Pesme leda i vatre ima bolju pricu, tj. ne kopira prethodne pisce)

Gospodar Prstenova je Ok. al` ume da bude razvucen.

Pojedinacno preporucujem Majkl Krajtona.
Dobre ideje i brzo se cita.

To je to! :lol:
  • 0

#79 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 28 May 2005 - 09:13

Klasik cyberpunka William Gibson - Neuromancer :huh:

Mislim da se sada namece jedan zakljucak;ovi 'mac&magija' likovi preziru sajberpankere. Sa zadovoljstvom izjavljujem da je to 'dvosmerna komunikacija'. :lol:

:lol:
  • 0

#80 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 28 May 2005 - 16:42

ma jok. jedini koji je za prezir je asimov i njegova beskonacna smaranja.
  • 0

#81 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 29 May 2005 - 06:56

[quote name='wagabund' date='28 May 2005, 10:13'][quote name='tamburix' date='26 May 2005, 13:51']
Klasik cyberpunka William Gibson - Neuromancer  :lol:[/quote]
Mislim da se sada namece jedan zakljucak;ovi 'mac&magija' likovi preziru sajberpankere. Sa zadovoljstvom izjavljujem da je to 'dvosmerna komunikacija'. :huh:

:D [/quote]
[QUOTE]
Stvarno mi ne ide cyberpunk. Bez vredjana ali ideje su mi nekako kretenske, a radnja nelogicna. Doduse mozda je to cilj igre...

A ja sam limitiran... :lol:

Ne svidja mi se ni Klajv Bejker(ne znam tacno kako se pise), koji iako ima dobru pricu(Utkani svet) i dobre ideje(Igra prokletstva), smuci mi se sa svojim opisima cerecenja utrobe, ljudskim crevima i izmetom.(Knjige krvi)

Mora da je ko mali secirao i cerecio zivotinje... :lol:

Ali ukusi su razliciti... B)
  • 0

#82 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 30 May 2005 - 16:36

Thomas M. Disch: Camp of Concentration

prevedeno u okviru biblioteke polaris kao;

Tomas Dish: Logor Koncentracije

neveliki, vrlo uzbudljivi roman.

stvarno jeste - i pored 'hepi enda', zanimljiv, jos jedna varijacija na temu fausta, sa dobro pogodjenom atmosferom teskobe i sputanosti...
od disa ima u prevodu i 'odjek oko njegovih kostiju', izdat u palp ediciji 'supernova' (u istoj neuglednoj 'dnevnikovoj' ediciji objavljeno je, izmedju ostalih, manje vise zanimljivih naslova, i par istinskih remek dela zanra; besterov 'razoreni covek', m dzon harisonov 'pastelni grad', dilejnijev 'zvezdani ponor', vansovi ' gospodari zmajeva'...)
'odjek' je manje ambiciozan, tematski i stilski, od 'kampa', ali je sa druge strane i manje pretenciozan - i nosi u sebi ono sto ljudi uglavnom ocekuju od sf-a; mind bending implikacije nekog tehnoloskog ili naucnog 'novuma'; u ovom slucaju - uredjaj za teleportovanje...ne da se prepricati...
takodje se brzo cita - fast paced i veoma interesantno

e, da, 'kamp' je izasao u okviru starog prosvetinog 'kentaura' - nisam pedant, nego ako neko, eventualno bude trazio...
  • 0

#83 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 30 May 2005 - 16:54

e, da, 'kamp' je izasao u okviru starog prosvetinog 'kentaura' - nisam pedant, nego ako neko, eventualno bude trazio...

verovatno si u pravu, ali ja sam 100/100 siguran da se knjiga nalazi na onom polaris CDu od pre par godina. ma valjda je zivkovic na oba mesta uredjivao ili tako nesto, pa ima autorska prava.

hvala za info o dishu, potrazicu.
a imas li shtogod elektronsko?
cek, pogledacu katalog. B)
  • 0

#84 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 01 June 2005 - 10:39

Laguna je izdala prvu od cetiri knjige Marije Semjonove, "Vukodav". Odlicna epska fantastika, najtoplije preporuke.
  • 0

#85 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 05 June 2005 - 08:57

:lol: Zna li neko kad treba da izadju nastavci Martina i Dzordana ("Laguna") i sto je jos vaznije, koliko toga ima....???? Nastavaka mislim... :huh:
  • 0

#86 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 19 June 2005 - 11:51

citam ilion od simmonsa, nije lose, mada mi se cini da je foru sa bogovima vec izvalio foru sa bogovima zelazny.
  • 0

#87 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 22 June 2005 - 12:06

...

Edited by precog, 22 June 2005 - 12:14.

• 0

#88 dr_Ksabaras

dr_Ksabaras
  • Banned
  • 261 posts

Posted 22 June 2005 - 12:16

:lol: Zna li neko kad treba da izadju nastavci Martina i Dzordana ("Laguna") i sto je jos vaznije, koliko toga ima....????  Nastavaka mislim... :huh:

Mozes, bar sto se tice Simonsa, o tome koliko nastavaka u kojoj ”sagi” na http://www.dansimmons.com , ali ne znam koja je dinamika laguninog izdavastva u tom pogledu.
Sto se tice doticnog autora, upravo citam hiperion, i mogu reci da nije toliko losh, iako se slazem sa vecinom misljenja ovde da nije striktno zanrovski definisan, sto i nije toliko loshe, a delom je i posledica autorovog obrazovanja – prof. knjizevnosti.
Generalno sam veci fan ”klasicnog SF-a” u Lemovskom smislu te reci, ali uvek sa naglaskom na fantastici pre nego na naucnoj. Kao ilustraciju navodim to da je dovoljno upustiti se u beskrajne Klarkove i Asimove tehnoloske digresije da bi se dobio crveni vrat .
Iako je van teme ovog topica, najtoplije preporucujem citanje Nastasijevica i neke od njegovih pripovtki. Jezik je uzasno komplikovan i arhaican, kao i recenicne konstrukcije i mogu odbiti na prvi pogled, ali vredi.
  • 0

#89 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 22 June 2005 - 19:55

Hiperione i Ilione smo savladali...

Jedino me nervira kad moram da cekam nastavke... :lol:

Dotle zaboravim prethodne delove...

Momčila Nastasijevića nisam čitao... Iako mi je bio preporucen...
Skoro sam čitao eseje V.Jerotića, koji ga pominje kao maltene najvećeg srpskog pisca, baš u kontekstu pripovedaka...

Probaćemo i to... :huh:
  • 0

#90 McCoy

McCoy
  • Members
  • 178 posts

Posted 23 June 2005 - 11:22

Niko ne spominje ''Putopise Tomasa Kovenanta-Nevernika'' od Stivena Donaldsona (ako se dobro secam).Pisano kao dve trilogije.Prva je dosta dobra,interesantan zaplet,glavni lik -gubavac.

Za nekog ko voli malo ozbiljniju epsku fantastiku,moglo bi da prodje
  • 0