Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Epska fantastika, SF, horor


  • Please log in to reply
1548 replies to this topic

#61 glin

glin
  • Members
  • 31 posts

Posted 19 May 2005 - 16:15

vidim da ovde ima poznavaoca SF-a i epske fantastike.
sta biste mi preporucili od toga, a da nije neko smaranje? uglavnom mi je neko smaranje dolazilo u sake (ne racunajuci "gospodara prstenova", "hobita" i jednu dosta zanimljivu knjizicu "pavane"), tako da jos davno odustah od tog polja
  • 0

#62 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 20 May 2005 - 08:31

vidim da ovde ima poznavaoca SF-a i epske fantastike.
sta biste mi preporucili od toga, a da nije neko smaranje? uglavnom mi je neko smaranje dolazilo u sake (ne racunajuci "gospodara prstenova", "hobita" i jednu dosta zanimljivu knjizicu "pavane"), tako da jos davno odustah od tog polja

na keca, sf:

Thomas M. Disch: Camp of Concentration

prevedeno u okviru biblioteke polaris kao;

Tomas Dish: Logor Koncentracije

neveliki, vrlo uzbudljivi roman.
  • 0

#63 Aule@

Aule@
  • Sleepers
  • 688 posts

Posted 20 May 2005 - 15:38

,,Tu sam citala i Enderovu igru i Govornika za mrtve i Decu svesti "
TOOOOO!!E krekovao sam mozak u slobodno vreme trazhetji odgovor na ovo pitanje.Setjao sam se samo da mi se ta knjiga dopala kada sam bio mali,ali nisam mogao da se setim imena ni pisca ni knjige.
Bash si me oraspolozhila!!!
Knjigu mi je posudila na chitanje neka ortakinja sa kojom sam izgubio kontakt i kada sam joj vratio knjigu rekla mi je da mozhe da mi da i nastavak ali da nije ni izbliza tako dobar kao enderova igra.
1.Vredi li prochitati tu knjigu ponovo,tj. da li je napisana tako da se mozhe svideti samo zatucanim klincima ili ima tu josh nechega?
2.Kakav je taj nastavak-govornik za mrtve i deca (u nes)vesti?

Ljiljana Praizovitj-Knezhevitj i severni vetar.Ovo sam kao mali takodje puno puta chitao,sad ne mogu da nadjem pa da me ubijesh.

Tolkin-farmer Gil od Buta.Prochitao sam je pre neki dan(po II,III put u proshlih 7,8 godina),i odlichno je(nije izgubilo drazh)-mini tolkin stajl bajka.A kada smo vetj kod njega moram priznati da kada sam prochitao silmarilion on je za mene postao broj jedan i zhalio sam shto ga nema vishe.
  • 0

#64 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 23 May 2005 - 20:28

moram priznati da kada sam prochitao silmarilion on je za mene postao broj jedan i zhalio sam shto ga nema vishe.

Potpuno se slazem.
Mada,ti to i nisi morao da kazes.Ocigledno je iz tvog nick-a.
  • 0

#65 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 23 May 2005 - 23:55

TOOOOO!!E krekovao sam mozak u slobodno vreme trazhetji odgovor na ovo pitanje.Setjao sam se samo da mi se ta knjiga dopala kada sam bio mali,ali nisam mogao da se setim imena ni pisca ni knjige.
Bash si me oraspolozhila!!!
Knjigu mi je posudila na chitanje neka ortakinja sa kojom sam izgubio kontakt i kada sam joj vratio knjigu rekla mi je da mozhe da mi da i nastavak ali da nije ni izbliza tako dobar kao enderova igra.
1.Vredi li prochitati tu knjigu ponovo,tj. da li je napisana tako da se mozhe svideti samo zatucanim klincima ili ima tu josh nechega?
2.Kakav je taj nastavak-govornik za mrtve i deca (u nes)vesti?

Pa pazi, Govornik za mrtve je drugaciji od Enderove igre... recimo da je mnogo filozofskiji i tezi za citanje ali po meni vredi.

A Deca svesti su mi tek bila super, ali opet drugacije od prve dve.

Ja ti preporucujem. Ali ne ocekuj adrenalin kao u Enderovoj igri.
  • 0

#66 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 24 May 2005 - 16:45

vidim da ovde ima poznavaoca SF-a i epske fantastike.
sta biste mi preporucili od toga, a da nije neko smaranje? uglavnom mi je neko smaranje dolazilo u sake (ne racunajuci "gospodara prstenova", "hobita" i jednu dosta zanimljivu knjizicu "pavane"), tako da jos davno odustah od tog polja

Dodaj tome i "Silmarilion" da upotpunis svoje poznavanje Tolkina.Neces se pokajati.
  • 0

#67 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 24 May 2005 - 18:59

Silmarilion je knjiga koja moze samo da ubije u pojam bilo koga ko pokusava da udje u svet fantastike.
Triologija o Zemljomorju je mnogo bolji izbor.
  • 0

#68 Aule@

Aule@
  • Sleepers
  • 688 posts

Posted 24 May 2005 - 19:05

,,Silmarilion je knjiga koja moze samo da ubije u pojam bilo koga ko pokusava da udje u svet fantastike.''
Ih bre pa naravno da je silm za hardkor ®epere!!
Ako hotjesh neshto lakshe uzmi hobita ili dzh. r.r. martina(epski detektiv romani)
  • 0

#69 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 May 2005 - 20:47

Silmarilion je knjiga koja moze samo da ubije u pojam bilo koga ko pokusava da udje u svet fantastike.

Silmarilion nije pisan kad odvojen roman, chak nema ni tu formu te nema smisla chitati ga pre Gospodara pa i onda treba da posluzi kao podsetnik ili "za one koji zele da znaju vishe"

>Ako hotjesh neshto lakshe uzmi hobita ili dzh. r.r. martina(epski detektiv romani)

kakvi crni epski detektiv romani? detektiv romani se baziraju na istrazi, a u Martinu znamo ko je koga kako i kada ubio, tako da...
  • 0

#70 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 24 May 2005 - 22:48

u detektivskim romanima, obicno, glavni junak istrazuje jedno ubistvo, dok kod martina glavni junaci umiru i sakom i kapom...
  • 0

#71 senchy

senchy
  • Members
  • 2 posts

Posted 25 May 2005 - 01:43

tolkin je tata žanra i još nenadmašen sa toliko precizno izradjenim svijetom i mitologijom ali je i plagiran previše. martin ide više na historijsku nego mitološku podlogu i zato realniji kad se čita u mnogim poglavljima ali te onda udari sa zmajevima i othersima. ide na to da se što više udalji od tolkina i žanra, stvori nešto malo dugačiju epsku fantastiku što mu je i uspjelo. samo da ne razvodni sve to sa tih šest knjiga.
  • 0

#72 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 25 May 2005 - 10:18

i da ne poubija sve glavne protagoniste.
  • 0

#73 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 25 May 2005 - 16:01

Silmarilion je knjiga koja moze samo da ubije u pojam bilo koga ko pokusava da udje u svet fantastike.

Ajoj, kakva neistina :lol:
  • 0

#74 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 26 May 2005 - 08:23

detektiv romani se baziraju na istrazi, a u Martinu znamo ko je koga kako i kada ubio, tako da...

a mozda ima istrage u njegosevskom smislu. "istraga poturica". :lol:
  • 0

#75 tamburix

tamburix
  • Members
  • 333 posts

Posted 26 May 2005 - 12:49

Thomas M. Disch: Camp of Concentration

prevedeno u okviru biblioteke polaris kao;

Tomas Dish: Logor Koncentracije

neveliki, vrlo uzbudljivi roman.

Čitao u originalu i bilo mi je veoma teško... :lol:
Tmurna radnja svo vreme
  • 0