Jump to content


Photo

Tyrannosaurus rex ponovo medju nama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 March 2005 - 05:01

T. rex fossil has 'soft tissues'

Dinosaur experts have extracted samples of what appear to be soft tissues from a Tyrannosaurus rex fossil bone.

http://news.bbc.co.u...ure/4379577.stm

Posted Image


Of course, the big question is whether it will be possible to see dinosaur DNA. "We don't know yet. We are doing a lot in the lab now that looks promising," Schweitzer said.

#2 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 26 March 2005 - 21:51

Soft-Tissue Vessels and Cellular Preservation in Tyrannosaurus rex

Mary H. Schweitzer,1,2,3* Jennifer L. Wittmeyer,1 John R. Horner,3 Jan K. Toporski4

Soft tissues are preserved within hindlimb elements of Tyrannosaurus rex (Museum of the Rockies specimen 1125). Removal of the mineral phase reveals transparent, flexible, hollow blood vessels containing small round microstructures that can be expressed from the vessels into solution. Some regions of the demineralized bone matrix are highly fibrous, and the matrix possesses elasticity and resilience. Three populations of microstructures have cell-like morphology. Thus, some dinosaurian soft tissues may retain some of their original flexibility, elasticity, and resilience.


Kompletan tekst

#3 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 26 March 2005 - 22:03

Old Tyrannosaurus Rex

By RANDOLPH E. SCHMID Associated Press Writer
The Associated Press

Mar. 26, 2005 - For more than a century, the study of dinosaurs has been limited to fossilized bones. Now, researchers have recovered 70-million-year-old soft tissue, including what may be blood vessels and cells, from a Tyrannosaurus rex.
If scientists can isolate proteins from the material, they may be able to learn new details of how dinosaurs lived, said lead researcher Mary Higby Schweitzer of North Carolina State University.
"We're doing a lot of stuff in the lab right now that looks promising," she said in a telephone interview. But, she said, she does not know yet if scientists will be able to isolate dinosaur DNA from the materials.
It was recovered dinosaur DNA the blueprint for life that was featured in the fictional recreation of the ancient animals in the book and film "Jurassic Park."
The soft tissues were recovered from the thighbone of a T. rex, known as MOR 1125, that was found in a sandstone formation in Montana. The dinosaur was about 18 years old when it died.
The bone was broken when it was removed from the site. Schweitzer and her colleagues then analyzed the material inside the bone.

ovde

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 March 2005 - 01:19

Ono što je najneverovatnije u celoj stvari je da je to tkivo očuvano neznatnih SEDAMDESET MILIONA godina :lol:

Pa da mi sad treba da napravimo tehnologiju koja će da očuva nešto tako osetljivo 70000 godina, bili bismo na mukama. E, još 1000 puta toliko...

Čak ni autor Jurassic Park (Michael Crichton) nije maštao da će biti moguće naći krvne sudove u fosilima samih dinosaura. Knjiga se bazira na tome da je DNK dinosaurusa dobijen od insekata (koji su pili krv dinosaurusima) očuvanih u ćilibaru.

I od svega, još the coolest dinosaur - T. rex!

#5 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 29 March 2005 - 07:14

Paleontologists are thrilled to the bone
By Dan Vergano, USA TODAY

If paleontologists were writing a TV show, it would be CSI: Dinosaurs, driven by the startling discovery of blood vessels inside the fossilized leg of a 68-million-year-old Tyrannosaurus rex.
Researchers say the discovery, reported Friday, may herald a new era in dinosaur studies. "Shades of Jurassic Park," says paleontologist Nate Murphy of the Judith River Dinosaur Institute in Malta, Mont. "We are going way beyond the bone."
And paleontologists may have to trade pickaxes for lab coats. The find may force them to excavate the fossils more gingerly. "In order to find material for the test-tube jockeys, we are going to have to be a heck of a lot more careful when we recover fossils," says paleontologist Thomas Holtz of the University of Maryland in College Park.
Ironically, the discovery was made after the bone was broken by scientists during the excavation. The discovery of soft tissue, still springy with blood and other cells apparently inside, is described in the current Science journal. The discovery team, led by Mary Schweitzer of North Carolina State University in Raleigh, suspects that when the outer parts of the leg fossilized, the vessels were trapped within mineralized bone.


vise ovde

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 29 March 2005 - 18:26

a o chemu se u ovoj temi radi?
je l ima neko komentar na otkrice ili je u pitanju chista informacija?
koja je poenta c/p-a? i "vishe o tome ovde"?

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 29 March 2005 - 23:33

a o chemu se u ovoj temi radi?
je l ima neko komentar na otkrice ili je u pitanju chista informacija?
koja je poenta c/p-a? i "vishe o tome ovde"?

Pise ti lepo u mom drugom postu (mogla bi ponekad i da citas sta pisem, osim sto komentarises moje postove samo kad izbije neka forumska tucha).

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 March 2005 - 03:00

pa u tom tvom drugom postu u sushtini ne postoji nishta na shta mogu da se nadovezem.

mogla sam eventualno da se nadovezem i kazem kako mislim da je Michael Crichton zapravo mogao bash tako neshto da pomisli.

meni je vishe ovo 'ponovo medju nama' zapalo za oko. chak i da mogu da extrahuju intaktnu DNK bilo kog dinosaurusa i kad bi kloniranje bilo svakodnevni proces, pada mi na pamet, gde bi takve primerke drzali, a mislim da je film prilichno jasno prikazao nivo kompeticije koji bi se pojavio u tom sluchaju; introdukcija davno izumrle vrste bi dovela do poremecaja u svim tropskim ekosistemima jer su u njima sve ekoloshke nishe zauzete, a i pitanje je da li bi kichmenjak takvih dimenzija uopshte mogao da opstane u ovdashnjim uslovima. koliko se secam, jedna od teorija je da je do izumiranja dinosaurusa doshlo zbog toga sto se gravitaciona sila Zemlje povecala i skeletni sistem ovako specijalizovanih reptila nije mogao da izdrzi pritisak mase. i zaista, nakon dinosaurusa na kopnu se do danas nije pojavila zivotinja masivnija od slona i velike telesne dimenzije ostale su rezervisane iskljuchivo za vodene organizme; kitove i ribe (ajkule).

edit:
ne mislim da je teorija previshe verovatna jer je izumiranje krajem Krede na kopnu pogodilo ne samo njih vec sve kichmenjake preko 20-25kg, (izuzetak su krokodili i varani) i smanjene dimenzije danashnjih vishih kichmenjaka imaju drugo objashnjenje.

Edited by DUNADAN, 30 March 2005 - 03:11.


#9 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 30 March 2005 - 03:34

Pa ako već hoće da se igraju, što ne pokušaju prvo sa nečim pitomijim i manjim, kao kwagga npr.em je biljojed, em može i dalje sa rodjacima zebrama, em nije opasno tu čačkati, em se zna kako je izgledala i šta je radila ta istrebljena vrsta.

Razumem ja da preko mekih tkiva hoće da saznaju nešto više, ako se bude moglo, ali se zaista bojim onoga ako možemo, što da ne pokušamo, sa TRexom. Bojim se ja i pratećih bakterija i virusa, ko zna šta sve može iz takvih čačkanja da se izrodi.

Možda sam i paranoičan, ali Zemlja je rekla NE dinosaurima....

#10 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 30 March 2005 - 08:39

koliko se secam, jedna od teorija je da je do izumiranja dinosaurusa doshlo zbog toga sto se gravitaciona sila Zemlje povecala i skeletni sistem ovako specijalizovanih reptila nije mogao da izdrzi pritisak mase.

Čini mi se da je promena gravitacione sile Zemlje prilično neverovatna. Pogotovo nagla promena. Prečnik i masa zemlje su se stabilisali davno pre Krede.

Pričam napamet, da ne bude zabune. Just a feeling.

#11 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 March 2005 - 11:28

Pa ako već hoće da se igraju, što ne pokušaju prvo sa nečim pitomijim i manjim, kao kwagga npr.em je biljojed, em može i dalje sa rodjacima zebrama, em nije opasno tu čačkati, em se zna kako je izgledala i šta je radila ta istrebljena vrsta.

pa naravno da pricha ne ide u pravcu kloniranja T-rexa. ljudi su skloni preuvelichavanju, pa tako kloniranje odmah vide kao nachin za stvaranje novog svetskog poretka gde bi najrazvijenije zemlje imale vojske specijalizovanih klonova i ine teorije zavere.
naravno za kvagu, btw bash sad chitam da sprovode projekat ponovne introdukcije ove podvrste.
>Bojim se ja i pratećih bakterija i virusa, ko zna šta sve može iz takvih čačkanja da se izrodi.
nishta ti ne brigaj, oni najsmrtonosniji su chist produkt prirode

>Čini mi se da je promena gravitacione sile Zemlje prilično neverovatna. Pogotovo nagla promena. Prečnik i masa zemlje su se stabilisali davno pre Krede.
dodala sam edit

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 30 March 2005 - 11:29

Možda sam i paranoičan, ali Zemlja je rekla NE dinosaurima....

Ne verujem da cemo ikad videti t. rexa.

Inace, kazu da pod mikroskopom tkivo t. rexa (iz krvnih sudova) veoma lici na tkivo noja.

#13 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 01 April 2005 - 01:19

A jel tkivo noja nesto specificno u odnosu na "ostala" tkiva? Mislim , da li se na osnovu ovog podatka moze nesto zakljuciti?

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 April 2005 - 01:27

A jel tkivo noja nesto specificno u odnosu na "ostala" tkiva? Mislim , da li se na osnovu ovog podatka moze nesto zakljuciti?

Pa može da se, recimo, fantazira o tome kako se iz jajeta noja rađa mali tiranosaurčić :lol:

#15 Billy Mahony

Billy Mahony
  • Members
  • 1,712 posts

Posted 01 April 2005 - 05:10

Pa može da se, recimo, fantazira o tome kako se iz jajeta noja rađa mali tiranosaurčić :huh:

Indy,
Mislim da nije to u pitanju :huh:
nego su kosti nogu kod noja dovoljno krupne da bi se te sličnosti i opazile.
Ne znam i nisam siguran da li je iko ikada proučavao strukturu krupnih kostiju kod kolibrija :lol: