Jump to content


Photo

Tara jos jednom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 02 April 2005 - 08:10

Ma, od kantona do kantona, u Bosni je ludnica. Da nema tih hebenih entiteta, europski koridor 5c (Budimpesta, Osijek, Sarajevo, Ploce) bi vec bio realiziran, ali ovako ... nacekacu se.

Sve to je kako ti kažeš ali sa 5c je drugi problem (bar bio kad sam ja to više pratio): Netko treba osigurati i lovu i taj netko treba nečim stati kao jamac kod onih koji bi eventualno dali lovu.

Da je Paddy ... (ma neću dalje, čemu sanjati nerealno)

#17 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 02 April 2005 - 08:35

Kod nas ovo što je napravljeno od autoceste,napravljeno je u zaleđu ali
ne daleko od mora ..to otvara mogućnosti i za zaleđe
A što se tiče financiranja može se ići i na koncesiju samo treba investitore uvjeriti
da je pravac profitabilan,u što sam 100% siguran kada bi došlo do realizacije...
Za dobar turizam treba upregnuti odgovorne ljude i poraditi na promidžbi..
Ja na CNNu već tri, četiri godine vidim reklamne spotove za Hrvatsku..košta vjerovatno ali se na kraju isplati...
A što se tiče antisrpstva ceste,što drugo reći nego nasmijati se...

Pa i kod nas je planirano da bude u zaledju ali blizu mora. Logika je ista. Investitori ce doci ako budu vidjeli sansu za profitom. BOT bi bio idealan nacin da se to ekonomski rijesi. Ne ulozis nista, dobijes put, a onaj ko je ulozio dobije zaradu.

Za organizaciju turizma potrebni su ljudi koji znaju. Ako ih nemamo, trebamo ih slati da uce, ili dovesti i platiti one koji znaju da nam pomognu. Gledao sam reklame za Hrvatsku i znam da su dobro uradjene. Mada, ruku na srce, Hrvatsku je lakse reklamirati nego Crnu Goru.

A to za antisrpstvo, pa bar u budalama nikad nijesmo oskudijevali. Da se to moze kako izvoziti, bili bi bogata zemlja :lol:

#18 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 02 April 2005 - 08:37

Zanima me da li se u Crnoj Gori bilo kada do sada spomenula Jonska autocesta
ako ne u ozbiljnim razgovorima onda bar u naklapanjima.

Predsjednik Crne Gore (Je li Filip Vujanović ? ) kada se (zadnji ili predzadnji put) susreo s Mesićem rekao je ovako nekako: "Ne želimo da se Jadransko-Jonska autocesta zaustavi kod Debelog Brijega."

Drugo je sada pitanje što tu Crna Gora uopće može. Mislim da je za Crnu Goru vrlo dobra stvar ako je autocesta već i do Dubrovnika.


Kod nas se autocesta od ZG do ,trenutno Splita,a u skoroj budućnosti do
Dubrovnika pokušava predstaviti kao dio jednog većeg koridora koji bi trebao
ići preko CG sve do Grčke a trebao bi se dijelom financirati dijelom i iz predpristupnih
fondova EU...čuo sam da taj koridor nije prihvaćen od Eu kao službeni ali
bi vjerovatno bi uz veći angažman zainteresiranih zemalja mogao to postati


Za razliku od 5c koridora ovo je koridor koji EU nema u svojim planovima i isključivo je do sada građen jer Hrvatska za to ima ogroman interes. Ja sam uvjeren da će s dolaskom na red integracije Crne Gore i Albanije u EU to postati za EU važan koridor i neće biti problema s fondovima. Normalno neće se oni otvoriti sami ali ...

#19 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 02 April 2005 - 08:39

Bok Rajo, Kako vinograd ?

#20 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 02 April 2005 - 08:45

A što se tiče financiranja može se ići i na koncesiju samo treba investitore uvjeriti
da je pravac profitabilan,u što sam 100% siguran kada bi došlo do realizacije...

Koncesionari su veliki ziheraši. Oni uglavnom ulaze u "rizik" samo ako je već sadašnji promet na pravcu iznad minimuma za auto-cestu. Njih ništa drugo ne zanima osim toga da im se stvar isplati odmah. Takav sam ja dojam stekao. Međutim država je ta koja tu treba uskočiti i postaviti se kao jamac, prepoznati svoj interes što je Hrvatska i učinila. Drugi "par rukava" je što Hrvatska unatoč svojoj "prezaduženosti" to može a Crna Gora i BiH to ne mogu. Ali zato je tu EU.

#21 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 02 April 2005 - 08:48

A što se tiče antisrpstva ceste,što drugo reći nego nasmijati se...

Nije to baš ni za nasmijati se jer nije riječ o antisrptvu nego o antisrBstvu :lol: a cesta stvarno jest objektivno antisrBska (jer upućuje Crnu Goru tamo gdje je njen ekonomski interes a ne ...).

Edited by Kresimir, 02 April 2005 - 08:53.


#22 Mallorn Tree

Mallorn Tree
  • Members
  • 3,071 posts

Posted 02 April 2005 - 09:21

Montenegro abandons plans to flood Tara gorge
01 Apr 2005 17:03:34 GMT
Source: Reuters
PODGORICA, Serbia and Montenegro, April 1 (Reuters) - Montenegro has abandoned plans to build a dam that would flood parts of its cherished Tara gorge, yielding to public pressure and warnings from the United Nations, officials said on Friday.
The decision comes after months of demonstrations calling for the protection of the Tara River canyon, the deepest and longest canyon in Europe and a United Nations World Heritage Site.
The 80 km (50 mile) canyon, part of Montenegro's Durmitor National Park, is a tourist attraction in the impoverished former Yugoslav republic. Locals call it the "tear of Europe" for its clear waters.
"Montenegro has decided to halt the preparation for and the building of the hydro electric power plant," Environment Minister Boro Vucinic quoted a letter to the U.N.'s Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNESCO) as saying.

Konacno ! :lol:

#23 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 04 April 2005 - 13:12

Bok Rajo, Kako vinograd ?

Vinograd je zdravo i dobro. Jedan od razloga zasto se nijesam cesce javljao bili su poslovi oko vinograda (rezidba, okopavanje, djubrenje itd.), a sadio sam i neke vocke. To su sve lijepi poslovi. I imaju veze s "prirodom i ekologijom". B)

Sto se tice koncesije, investitori ce uci ako vide svoj interes. Investitori nijesu humanitarne organizacije, vec ulaze u posao samo ako vide sansu za profit. Tome se nema sto prigovoriti.

A to za antisrBstvo, ima tako nekih ljudi koji vide antisrBstvo samo u tome da Crna Gora pokusava uspostaviti saradnju i dobrosusjedske odnose sa Hrvatskom i Albanijom, a da ne trazi odobrenje iz Bgd. Ne bih tome pridavao veliku paznju. :lol:

Inace Milovanovic iz RS koga ranije spomenuh, ponavlja pricu o tome da ce RS sama raditi hidrocentralu "Buk Bijela" ali bez akumulacije u CG. Na kraju njegove izjave stoji da ce Crna Gora biti dobrodosla da kupuje struju od RS. Koji karakter :huh:

Edited by Rajo, 04 April 2005 - 13:13.


#24 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 04 April 2005 - 13:40

Dozvolu za gradnju hidrocentrale u Republici Srpskoj daje ... tko?

Elektroprivreda RS


Nemoguce.

Npr.

Clan 44.

Ministarstvo izdaje vodoprivrednu saglasnost za: 1. gradjenje nuklearnih elektrana i svih drugih objekata u cijem tehnoloskom procesu se koriste radioaktivne materije odnosno nastaju radioaktivne materije; 2. gradjenje hidroelektrana,termoelektrana i toplana instalisane snage preko 30 MW; 3. gradjenje vodoprivrednih objekata za koje su investitori Javna preduzeca za vodna podrucja; 4. gradjenje vodoprivrednih objekata iz clana 23. stav 2. ovog zakona; 5. gradjenje objekata za zastitu voda kanalizacija i uredjaja za preciscavanje otpadnih voda, kao i kisne kanalizacije, iz clana 27. stav 2. ovog zakona dva ili za dva ili vise kantona zupanija; 6. gradjenje kanalizacija i uredjaja za preciscavanje otpadnih voda industrije, koje se poslije preciscavanja ispustaju u medjudrzavne vode; 7. gradjenje naftovoda, gasovoda i drugih magistralnih cjevovoda koji prelaze granicu sa drugom drzavom ili podrucje dva ili vise kantona zupanija; 8. gradjenje akumulacija na podrucju Federacije i druge drzave odnosno dva ili vise kantona zupanija; 9. gradjenje objekata za prevodjenje voda iz medjudrzavnih vodotoka ili iz jednog u drugo vodno podrucje ili iz jednog glavnog sliva u drugi; 10. gradjenje zastitnih vodoprivrednih objekata na medjudrzavnim vodotocima; 11. gradjenje hidromelioracionih sistema za odvodnjavanje na medjudrzavnim vodotocima odnosno koji se prostiru na podrucju dva ili vise kantona zupanija; 12. gradjenje hidromelioracionih sistema za navodnjavanje na medjudrzavnim vodotocima odnosno koji se prostiru na podrucju dva ili vise kantona zupanija; 13. gradjenje ribnjaka koji koriste vodu izmedju drzavnih vodotoka; 14. vrsenje geoloskih istrazivanja uz medjudrzavne vodotoke; 15. gradjenje objekata za povrsinsku ili podzemnu eksploataciju mineralnih sirovina na podrucju dva ili vise kantona zupanija odnosno uz medjudrzavne vodotoke; 16. gradjenje objekata za odlaganje ili skladistenje cvrstih i tecnih otpadaka i jalovine i sanitarnih deponija; 17. gradjenje puteva i zeljeznickih pruga koje prelaze granicu sa drugom drzavom odnosno koja prelaze podrucje izmedju dva ili vise kantona zupanija; 18. gradjenje mostova na medjudrzavnim vodotocima; 19. gradjenje plovnih puteva na medjudrzavnim vodotocima; 20. gradjenje objekata na morskoj obali ili u obalnom moru koji mogu uticati na promjenu kvaliteta voda obalnog mora; 21. vadjenje materijala iz medjudrzavnih vodotoka koji cine granicu sa drugom drzavom koje moze uticati na snabdijevanje vodom za pice; 22. vadjenje materijala iz vodotoka koje vrse Javna preduzeca za vodna podrucja za regulaciju vodotoka; 23. gradjenje privrednih i drugih objekata cije otpadne vode mogu uticati na rezim medjudrzavnih voda, odnosno rezim voda na podrucju drugog kantona zupanije. Kantonalni zupanijski organ uprave nadlezan za poslove vodoprivrede izdaje vodoprivrednu saglasnost za: 1. gradjenje hidroelektrana, termoelektrana i toplana instalisane snage do 30 MW, kao i drugih objekata koji koriste vodne snage; 2. gradjenje sistema za snabdijevanje vodom naselja iz clana 23. stav 1. ovog zakona; 3. gradjenje kanalizacije i uredjaja za preciscavanje otpadnih voda, kao i kod kisne kanalizacije, iz clana 27. stav 1. ovog zakona; 4. gradjenje kanalizacije i uredjaja za preciscavanje otpadnih voda industrije koje se poslije preciscavanja ispustaju u vodotoke koje ne spadaju u medjudrzavne vodotoke; 5. gradjenje naftovoda, gasovoda i drugih magistralnih cjevovoda koji ne prelaze podrucje kantona zupanije; 6. gradjenje akumulacija na podrucju jednog kantona zupanije; 7. gradjenje objekata za prevodjenje voda u podrucju kantona zupanije; 8. gradjenje hidromelioracionih sistema za odvodnjavanje na vodotocima koji nisu medjudrzavni vodotoci na podrucju kantona zupanije; 9. gradjenje hidromelioracionih sistema za navodnjavanje koji ne koriste vode medjudrzavnih vodotoka na podrucju kantona zupanije; 10.gradjenje ribnjaka koji ne koriste vodu medjudrzavnih vodotoka; 11.vrsenje geoloskih istrazivanja na podrucju kantona z upanije; 12. gradjenje objekata za povrsinsku ili podzemnu eksploataciju mineralnih sirovina napodrucju kantona zupanije; 13. gradjenje puteva, zeljeznickih pruga, mostova i plovnih puteva na podrucju kantona zupanije; 14. vadjenje materijala iz vodotoka; 15. gradjenje privrednih i drugih objekata koji iskoristavaju vodu i koji mogu uticati na pogorsanje rezima voda; 16. gradjenje turistickih naselja i kampova; 17. gradjenje privrednih i drugih objekata cije otpadne vode ne mogu uticati na rezim voda na podrucju drugog kantona zupanije.


...

Ovo je iz Zakona o vodama Federacije BiH, dok Zakon o vodama RS-a nisam uspio pronaci na netu. Nebitno, jer je Elektroprivreda Republike Srpske samo jedno javno poduzece kojemu predstoji privatizacija, nista vise. Ne moze ono samo sebi dati dozvolu (dozvole), vec je to posao nadleznih ministarstava.

u bosni poznat pod imenom vc...... nacekaces se, no, izgleda da su na kraju ipak bosmalu dali da radi dionicu autoputa vc, pa ce ga (oni ili neko drugi) napraviti do jedno 2034


Bila je negdje prije emisija na FTV-u, ucesnici su bili i strucnjaci i politicari, od bivseg premijera Silajdzica do danasnjeg ministra za komunikacije i transport BiH koji je nadlezan za koridor 5c, Dokica (pozvali su i Cacica, bivseg ministra graditeljstva i obnove iz Hrvatske). Zakljucak: Sa gradnjom se krece za godinu i pol dana, do tada ce biti zavrsena projektna dokumentacija, prikupljene dozvole, otkup zemljista, odlucen model financiranja, te konacna trasa kojom ce ici koridor. Bosmal ostaje u kombinaciji, ali ne kao jedini izvodjac.

Voditelj: Zasto se toliko dugo cekalo?
Cacic: Ma, kakva Republika Srpska! Ne treba njih cekati, samo vi gradite, morace i oni kada promet nagrne. Uostalom, koliko je to kilometara?
Sezdeset - ladno odgovara Dokic, te dodaje kako RS jeste za gradnju.
Takva autocesta bila je ocijenjena i od medjunarodne zajednice kao pokusaj unitarizacije Bosne, a projekt je mogao krenuti u realizaciju odmah nakon Daytona! - pizdi Silajdzic, vidno iznerviran.

Vinograd je zdravo i dobro. Jedan od razloga zasto se nijesam cesce javljao bili su poslovi oko vinograda (rezidba, okopavanje, djubrenje itd.), a sadio sam i neke vocke. To su sve lijepi poslovi. I imaju veze s "prirodom i ekologijom".


A ja mislio da te snijeg zatrpao, pa se zato ne javljas. B)

#25 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 04 April 2005 - 13:55

A ja mislio da te snijeg zatrpao, pa se zato ne javljas.


Ove godine je odista pao snijeg koji ne pamte ni najstariji ljudi. Pricali mi prijatelj s Durmitora kako su s krova otkopavali vrata da bi usli u kucu. :lol: Na nekim mjestima je napadalo bilo preko tri metra. Vele one trafike na Zabljak se nijesu ni vidjele od snijega - potpuno zatrpane. :huh:

Podgorica je ipak jug. Zadnjih dana je bilo malo vjetra, ali prosle nedjelje se vec moglo u kratke rukave. Prije desetak dana sam se bio spustio do mora - potpuno drugi svijet. Kad se krene s Cetinja jos snijeg, magla i nekako mracno. A kad se spustis na more - sunce, svjetlost i neka vedrina. Nije cudo sto se ljudi s planine spustaju na more...

#26 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 04 April 2005 - 15:20

Nije cudo sto se ljudi s planine spustaju na more...

Al' je zato cudo nevidjeno kad se pocnu pentrat nazad i to bez valjana razloga - kako veli moj stari. :lol:

#27 Kresimir

Kresimir
  • Members
  • 1,339 posts

Posted 04 April 2005 - 17:50

Al' je zato cudo nevidjeno kad se pocnu pentrat nazad i to bez valjana razloga - kako veli moj stari. :lol:

:huh: :huh: :D

#28 DjA

DjA
  • Members
  • 2,189 posts

Posted 06 April 2005 - 23:18

najzad lepa vest :lol:

#29 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 08 April 2005 - 00:53

Ma, steta da Stankovic (Nedjeljom u 2) nije pitao Premijera za Buk Bijelu i Taru. Nego, zasto upozoravaju Vladu BiH, a ne Republiku Srpsku, jer - koliko pratim, u njima je kljucni problem?

Sa druge strane, ne cujem Milu da predlaze rjesavanje problema deficita elektricne energije. Moj stav je isti kao i za Hrvatsku. Zaradi pare na turizmu, pa kupuj.

Milo je tu stetan koliko je tezak, jer je ocigledno da je on bio (i jos uvijek jeste) pod uticajem "elektro mafije". Drugi kljucni covjek u CG je Darko Uskokovic, ministar privrede CG, koji je svim silama gurao projekat "Buk Bijela" koristeci ponekad sasvim bezocne argumente. Na jednom sastanku je tako pokusavao da ubijedi lokalne predsjednike opstina u korisnost projekta navodeci izmedju ostalog da bi struja koju bi davala "Buk Bijela" bila najjeftinija, najprofitabilnija i ostalo "naj naj". Od covjeka koji je prisustvao sastanku cuo sam kako mu je "spustio" predsjednik opstine Mojkovac, u stilu "gospodine ministre, po vasoj logici mi bi trebali da pocnemo s eksploatacijom sume u nacionalnom parku Biogradska Gora, jer tu imamo bogatu i ocuvanu sumu, imamo put, imamo svu potrebnu infrastrukturu. Samo, gospodine ministre, takvu ideju moze predloziti samo neko ko nije normalan". Kazu da se gospodin ministar samo zacrvenio i nije beknuo da odgovori. Inace, taj ministar je ostao upamcen kad je prilikom posjete Zeljezari u Niksic pitao rukovodstvo "a dje nabavljate rudu"? Eto kakve pametne i sposobne ministre mi imamo. Inace, sto se tice same korisnosti projekta za opstine, dovoljno je pogledati zalost i tugu u kojoj je opstina Pluzine, u kojoj je izgradjena hidrocentrala "Piva".
To sto se u izvjestaju pominje BiH a ne Republika Srpska ima logiku utoliko sto je, koliko mi je poznato, elektroprivreda u nadleznosti BiH, a ne Republike Srpske. Uostalom, sto je to Republika Srpska? Zna li ko sto je to "entitet"? Inace, oni su jos stetniji no CG. Citam danas u stampi nekog Milovanovica (pomocnik ministra privrede RS?) koji tvrdi da ako CG ne bude ucestvovala u projektu da ce Republika Srpska sama to raditi. Navodno, oni su vec investirali oko 30 miliona eura u taj projekat.

Inace, slazem se Vjekoslave da je Tara za Crnu Goru daleko profitabilnija kao turisticka destinacija, nego kao elektro-potencijal. Samo da Crna Gora umije da organizuje turizam kako bi to recimo radili Slovenci, Tara bi bila u stanju da "plati struju". Na stranu sto bi pravljenje hidrocentrale na Tari bilo ekoloski zlocin koji bi Crnu Goru prikazao kao varvarsku a ne ekolosku drzavu.

To sto se u izvjestaju pominje BiH a ne Republika Srpska ima logiku utoliko sto je, koliko mi je poznato, elektroprivreda u nadleznosti BiH, a ne Republike Srpske.

Vi u Srbiji niste baš obavješteni. Sve 3 elektroprivrede u BiH su na entitetskom nivou(EPBiH EPRS i EPHZ-HB).

#30 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 08 April 2005 - 01:11

Sve 3 elektroprivrede u BiH su na entitetskom nivou(EPBiH EPRS i EPHZ-HB).


To je mozda tako. Ako je i tako, Vlada BiH po nekoj logici ima nadleznost nad sve tri elektroprivrede i zato je UNESCO naslovio u svom izvjestaju svoj zahtjev na Vladu BiH. Ako nije tako, onda UNESCO nije "bas obavijesten". :lol:

Edited by Rajo, 08 April 2005 - 01:13.